PRACowniA

26 lutego 2011

„Wszechmocny wąż postanowił skrzywdzić ludzi”: Ostatnich 12000 lat

Filed under: Nauka,Zagrożenia dla Ziemi — iza @ 20:18
Tags: , ,

Bob Kobres
University of Georgia Libraries
Mon, 01 Jan 1996 01:47

Wszechmocny wąż postanowił skrzywdzić ludzi. [z Walam Olum]

Choć nie możemy jeszcze powiedzieć konkretnie, jak na przestrzeni minionych 12000 lat z okładem wpłynęły na naszych przodków oddziaływania Ziemi z dużą, krótkookresową kometą, istnieją pewne aspekty, które można dostrzec łącząc elementy tego, co odkryliśmy o naszej przeszłości. Dość powszechnie są na przykład znane przekazy o tym, że ludzkość żyła kiedyś w świecie dostatku i nie musiała ciężko pracować, aby dobrze żyć. W większości kultur, które przechowały pamięć tego szczęśliwego, łatwego życia, dobre czasy skończyły się za sprawą pewnej potężnej wężowej istoty. Takie przekazy o dobrobycie nie stoją bynajmniej w sprzeczności z tym, co obecnie wiemy o warunkach panujących w plejstocenie. Badania rdzeni lodowych oraz inne, dotyczące datowania, wykazały niedawno, że ta era obfitująca w florę i faunę zakończyła się nagle mniej więcej 11 000 lat temu. Jeśli założymy, że z tą gwałtowną zmianą miała coś wspólnego duża kometa, stanie się jasne, dlaczego historie naszych przodków przywołują wizerunek wężowego stwora niszczącego ten sympatyczny czas.

(more…)

24 lutego 2011

Jeszcze jedna wysoka dziwność

Filed under: Wysoka dziwność,Świat wokół nas — iza @ 14:42
Tags: ,

Zagadkowe zjawisko na kalifornijskim niebie

Filed under: Świat wokół nas — iza @ 14:24
Tags: ,

Strange Aerial Phenomenon Over Mendocino California
Partybeforewealldie
Tue, 15 Feb 2011 09:59 CST

Pierwsze wideo – bez zoomu:


(more…)

23 lutego 2011

Kometa Elenin – zwiastun czego?

Laura Knight-Jadczyk
Postcards From the Edge of Reality…
15 lutego 2011 08:48 CST

© Peter Lake - (596) Scheila, asteroida z ogonem.

Pogawędziliśmy sobie niedawno z Kasjopeanami, którym zadaliśmy kilka pytań związanych z kometą Elenin. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

P: (Andromeda) Czy wybuch asteroidy 596 Scheila ma jakikolwiek związek z kometą Elenin?

O: Tak. I inne ciała [niebieskie]. Zajrzyj do McCanneya.

P: (Andromeda) Co spowodowało, że ta asteroida stała się kometą?

O: Została naelektryzowana.

Jeśli nie wiecie, 596 Sheila jest asteroidą, która w grudniu zeszłego roku zaczęła nagle zachowywać się jak kometa. Jej ciekawe zdjęcia można zobaczyć tutaj.

Jak wspominałam wcześniej, plazmowa teoria komet Jamesa McCanneya jest dość interesująca i zasługuje na uwagę. Ludzie piszący do mnie na ten temat uświadomili mi, że McCanney nie jest jedynym, który w ten sposób podchodzi do problemu – jest jeszcze Wallace Thornhill i David Talbot, nie miałam jednak jeszcze czasu, by zagłębić się w ich teorie.

(more…)

22 lutego 2011

Kometa Elenin nadchodzi!

Laura Knight-Jadczyk
Sott.net
Sun, 16 Jan 2011 12:57 CST

Jeden z członków naszej grupy jest astronomem pracującym w dużym obserwatorium. Prowadzimy z nim korespondencję na temat teorii Jamesa McCanneya. Niestety nie mogę znaleźć dobrego filmu, na którym McCanney wyjaśnia swoje założenia. Znalazłam tylko poniższe nagrania audio z minimalnymi wstawkami obrazu. Dobrze tłumaczą jego teorie, więc zanim przejdziecie dalej, wysłuchajcie tych nagrań. Jeśli ktoś posiada linki do nagrań wideo, proszę o informację!


(more…)

Kometa Elenin

Filed under: Nauka,Zagrożenia dla Ziemi,Świat wokół nas — iza @ 18:45
Tags: ,

Tytułem wstępu do następnego artykułu podstawowe, zapewne w większości już znane informacje o komecie Elenin.

Bright Prospects for Comet Elenin?
Kelly Beatty
Sky & Telescope
Fri, 24 Dec 2010 14:26 CS

© Leonid Elenin / ISON-NM - Kometa Elenin (C/2010 X1) jako maleńka, słaba smużka widoczna na czterech zdjęciach z 240-sekundową ekspozycją, zrobionych przy pomocy zdalnie sterowanego teleskopu w Nowym Meksyku rankiem 10 grudnia 2010. (Poczwórny obraz gwiazd spowodowany jest ruchem komety pomiędzy ujęciami)

Choć na razie zwykła smuga o magnitudzie 19, skrywająca się w południowo-zachodniej części gwiazdozbioru Panny, nie wydaje się duża, jednak  już za dziesięć miesięcy ta nowo odkryta kometa może stać się zagrożeniem.

Kometa Elenin (C/2010 X1) zadebiutowała 10 grudnia, kiedy Leonid Elenin, astronom z rosyjskiego miasta Lubiercy, wykonał cztery zdjęcia z  4-minutową ekspozycją, korzystając na odległość z teleskopu o średnicy 18 cali (45 cm), znajdującego się w obserwatorium ISON-NM niedaleko Mayhill w Nowym Meksyku. Zdjęcia wykonane przez Aleksieja Sergiejewa i Artema Nowiczenkę z uzbeckiego obserwatorium w Majdanaku ujawniły kolejne szczegóły o nowym odkryciu: kometa ma kształt łzy, mocno rozproszoną komę o wielkości kątowej 6” i niewielki ogon.

Kometa Elenin, która od chwili jej odkrycia przyprawia badaczy o szybsze bicie serca, wciąż znajduje się w odległości ponad 4 jednostek astronomicznych (600 milionów km) od Słońca, zbliżając się do niego. Jak na razie jest za wcześnie [na dokładną prognozę], a do tego jej orbita na pewno zmieni się w w ciągu następnych tygodni, jednak w tej chwili można przypuszczać, że 5 września jej peryhelium znajdzie się wewnątrz orbity Ziemi, w odległości około 0,45 au (67 mln km) od Słońca.

Szansa na dostrzeżenie komety Elenin przez lornetkę pojawi się najpewniej w połowie sierpnia, po czym przez kilka następnych tygodni, kiedy będzie się znajdować w pobliżu peryhelium, można będzie ją zobaczyć gołym okiem. Po osiągnięciu peryhelium elongacja komety [odległość kątowa pomiędzy środkiem tarczy Słońca a kometą] spadnie do zaledwie 1 stopnia, jednak zaraz potem kometa znajdzie się w wystarczającej odległości kątowej, by można ją było obserwować przed świtem.
(more…)

21 lutego 2011

Zmiana biegunów? Lepiej spójrzcie w niebo!

Ryan X
Sott.net
Fri, 21 Jan 2011 00:00 CST

W moim poprzednim artykule, „And They March…”, nakreśliłem hipotezę, że masową śmierć kosów w rejonie Beebe w stanie Arkansas spowodowała fala uderzeniowa, pochodząca z eksplodującego bolidu lub fragmentu komety. I choć takie wyjaśnienie zdawało się pasować w tym konkretnym przypadku, to jak się okazało, podobne wymieranie zwierząt stało się zjawiskiem globalnym, a eksplodujące w powietrzu komety nie są przyczyną śmierci wszystkich tych zwierząt. Ponadto, zwierzęta te reprezentują różne gatunki: w odległych od siebie miejscach masowo giną krowy, ośmiornice i świerszcze. Nawet gdyby za część tych przypadków odpowiedzialne były choroby i wirusy, wyraźnie zachodzi tu jakiś większy proces, którego mainstreamowa nauka nie może w pełni rozszyfrować.

Niedługo po opublikowaniu mojego artykułu Kniall napisał „Procession of the Damned…”, gdzie wskazał na możliwość, że masową śmierć zwierząt wywołują zmiany magnetyczne. Zresztą nie tylko jemu zmiany magnetyczne zaprzątają głowę. Otóż na wykresie wyników wyszukiwania dla hasła „przesunięcie biegunów” (pole shift) w trendach Google za ostatnich 12 miesięcy (i nie tylko) widać, że zainteresowanie poszybowało w górę tuż po Nowym Roku.

(more…)

Następna strona »

Blog na WordPress.com.