PRACowniA

Fragmenty Nieznanego Nauczania

Punktem odniesienia w naszych rozmyślaniach i próbach zrozumienia idei CZWARTEJ DROGI jest książka rosyjskiego matematyka i dziennikarza Piotra Demianowicza Uspieńskiego „Fragmenty Nieznanego Nauczania – w poszukiwaniu cudownego”, Wydawnictwo „Pusty Obłok”.

 

fnn

 

Jest tajemnicza i intrygująca, lecz początkującego czytelnika może nieco irytować, a nawet odpychać. Te mocne słowa oddają jedynie namiastkę tego, co stanowi podstawę przedstawionego w niej systemu. Wywraca on do góry nogami całe nasze dotychczasowe wyobrażenie o człowieku i elementarnych zasadach jego funkcjonowania. Jesteś pogrążonym we śnie automatem reagującym z jasno określoną i możliwą do przewidzenia mechanicznością! Gdy w jednej chwili wyda ci się naturalnym odruchowe odrzucenie takiej idei, w kolejnej zmuszony jesteś przyznać przed sobą samym, że rzeczywiście, słowa te kryją w sobie coś niezwykłego czemu warto poświęcić trochę więcej uwagi. W miarę zdzierania kolejnych warstw iluzji i kłamstw zaczniesz dostrzegać te same cechy i podobieństwa u innych osób, a idąc dalej, w odniesieniu do całego współczesnego społeczeństwa. Być może te same prawa dotyczą innych światów i wymiarów, których obecność mogłaby dopełnić obraz Istnienia.

Jedną z najcenniejszych wartości tej książki pozostaje jednak ten oto prosty fakt, iż nie sposób jej „mechanicznie” przeczytać. Czytanie i podejmowanie prób zrozumieniatego przesłania wymaga niemałego wysiłku, który – jeśli właściwie stosowany – sam w sobie stanowi istotny element na Drodze PRAKTYCZNEJ PRACY nad sobą. Po wnikliwej i szczegółowej analizie tekstu, poprzedzonej niejednokrotnie wieloma dniami burzliwych doświadczeń i przemyśleń spędzających sen z powiek, powracamy wzbogaceni o pewne nowe rozumienie i niecodzienną radość z kolejnych odkryć. Wyzbycie się uprzedzeń przy jednoczesnym zachowaniu otwartości umysłu prowadzi do nauki coraz sprawniejszego przyswajania wiedzy. Jak wiele można przez to osiągnąć pozna każdy, kto choćby raz podczas czytania tej książki wyczuje niepowtarzalny smak czegoś nowego, czegoś co dotąd było mu nieznane, czegoś istotnie „cudownego”. Będzie smakował coraz bardziej i coraz częściej, będzie się rozkoszował nawet najkrótszą chwilą poznania, czekał z utęsknieniem na wszystko co nowe i na wszystko to, czego może się jeszcze nauczyć. A jest to zaledwie początek podróży. Czy byłbyś teraz gotów wrócić „do siebie” i ponownie odnaleźć w sobie ciekawość małego dziecka, porzucić cały swój umysłowy majątek i podążyć Czwartą Drogą, dostrzec nareszcie świat takim jaki jest, a nie jaki wedle swego uznania widzisz, móc bez ograniczeń pytać o wszystko, o każdą najdrobniejszą rzecz, której nie rozumiesz, bez strachu i zbędnego wstydu? Możesz przestać być niewolnikiem samego siebie, niewolnikiem tego, który zawsze wie wszystko najlepiej i sypie z rękawa gotowymi odpowiedziami – „bo jest potwierdzone naukowo”, bo „był program w telewizji”, „bo pisali o tym w gazecie”, bo „dostał za to nagrodę Nobla” i chyba w najbardziej ekstremalnym przypadku „bo przecież wiadomo, że tak jest”. Można jednak inaczej, choćby podając wszystko w najprostszą z możliwych wątpliwość i wybierając Drogę nieprzerwanej pasji zdobywania i potwierdzania w sobie nowej wiedzy.

Naukę poprzez czytanie, radość z odkrywania i możliwość PRAKTYCZNEJ pracy nad sobą dostajemy niejako w prezencie, cała reszta zależy wyłącznie od nas samych, od stopnia naszego zdeterminowania, cierpliwości i wytrwałości. To kolejna magiczna właściwość tej książki – daje ona każdemu tyle, ile sam gotów jest przyjąć. Całe szczęście, że to jedynie FRAGMENTY nieznanego nauczania, niewyobrażalnym bowiem byłoby zakończyć tę wspaniałą przygodę właśnie w tym miejscu. Jak się okazuje, NAUCZANIE to nie do końca też pozostaje NIEZNANE. Ale o tym niebawem.

(Książka ukazała się wiele lat temu i w niewielkim nakładzie, więc pozostaje śledzenie internetowych aukcji, a bardziej niecierpliwym uparte poszukiwania).

Tekst przysłany przez Da-sza.

Dotychczasowe wpisy na blogu związane z tą książką:
Wewnętrzna alchemia (1) i (2)
Ciekawi jesteśmy refleksji innych osób, które znają tę książkę.

12 Komentarzy »

 1. „Fragmenty Nieznanego Nauczania” można poczytać:
  http://www.mikola***

  Komentarz - autor: staszek_kpc — 30 kwietnia 2008 @ 17:25

 2. 🙂
  Dzięki za komentarz i chęć pomocy.

  Fakty są jednak takie, że książka jest objęta prawami autorskimi. Rozpowszechnianie jej jest więc sprzeczne z obowiązującym prawem. Dlatego nie możemy zamieścić tego linka.
  – pracowniaiv

  Komentarz - autor: iza — 2 Maj 2008 @ 14:48

 3. Czy istnieją jakieś oryginalne dzieła Gurdżijewa? Fragmenty NN są super tekstem. Ciężkie w czytaniu i zrozumieniu jeszcze bardziej.

  Komentarz - autor: czytaciel — 12 lutego 2009 @ 21:33

 4. @czytaciel

  oj leniwy jesteś 😉

  Na polskim rynku ukazał się przekład autobiograficznej książki Gurdżijewa „Spotkania z wybitnymi ludźmi”. O dalszych planach możesz poczytać tutaj http://www.wydawnictwotrzy.pl/

  pzdr,

  Komentarz - autor: Kruk — 13 lutego 2009 @ 01:07

 5. Kupię książkę „Fragmenty nieznanego nauczania”
  Proszę o kontakt cocoledo@interia.pl

  Komentarz - autor: Szukam — 1 marca 2009 @ 10:15

 6. Aktualnie można nabyć pozycje Gurdżijewa

  1. Opowieści Belzebuba dla wnuka
  2. Spotkania z wybitnymi ludźmi

  zachęcam również do sięgnięcia po książkę :

  Wprowadzenie do nauk Gurdżijewa – Kulczyk Wojciech K.

  która trochę przybliża lekturę, jej zamysłem jest oswojenie czytelnika z autorem i materiałem który nie jest łatwy ani prosty (w odniesieniu do Opowieści Belzebuba dla Wnuka)

  do nabycia np: w tej księgarni Internetowej (bobra książka)

  http://www.dobraksiazka.pl/index.php?id=3

  Komentarz - autor: PMD — 7 stycznia 2010 @ 17:09

 7. Zachęcam również do śledzenia aukcji intenretowych np: Allegro. W zeszłym tygodniu udało mi się tam upolować w/w książkę Uspieńskiego. Pojawiają się rónież książki Carlosa Castanedy (w j. polskim – Rebis, angielskim i niemieckim). Otrzymałem rónież informację z wydawnictwa Rebis o planowanych wznowieniach książek Castanedy, w kolejnych miesiącach tego roku. (Co miesiąc jakaślub jakieś pozycje) ostateczny plan wydawniczy nie jest jeszcze zatwierdzony. NA stanie magazynowym wcią jest ok 200 egzemplaży jednej pozycji, którą można aktualnie nabyć bezpośrednio od wydawnictwa Rebis.

  Komentarz - autor: PMD — 7 stycznia 2010 @ 17:15

 8. Ksiazka Uspienskiego FNN znow jest dostepna w sprzedazy, polecam Fragmenty nieznanego nauczania

  Komentarz - autor: Łukasz — 7 stycznia 2011 @ 21:13

 9. Witam. Mam te kiążkę, wiele lat temu córka kupiła ją w jakims antykwariacie. Rzcezywiscie jest intrygująca 🙂

  Komentarz - autor: tulsi — 7 lutego 2011 @ 09:30

 10. Myślę że jeśli książka Uspieńskiego zrobiła na kimś wrażenie to również polecam książke Opowieści Belzebuba dla wnuka autorstwa samego Gurdżijewa.
  Pozycja trudna, wymagająca lecz napisana w ten sposób z określonego powodu. Nie trudno się zresztą domyślić dlaczego..
  Jeśli kogoś interesują studia nad ideami G. jest to pozycja obowiązkowa, od niedawna zresztą dostępna na polskim rynku wydawniczym (do tej pory nie było polskiej wersji językowej).
  Wspomne tylko jeszcze o jednej sprawie. Jakiś czas temu zdarzyło mi się przeczytać Obudź w sobie olbrzyma autorstwa Anthony Robbins (lit. sukcesu/samorozwój itp.). Jakież było moje zdziwienie
  gdy autor wymienił książkę G. „Spotkania z wybitnymi ludźmi” w tekście – zapewne nie bez powodu. Na mnie także miała trudny do przecenienia wpływ.

  Komentarz - autor: Łukasz — 6 sierpnia 2011 @ 20:48

 11. @Iza Od 2 października 2017 r. Fragmenty nieznanego nauczania można rozpowszechniać bez ograniczeń. Prawa autorskie wygasły.

  Komentarz - autor: Michał Wolski — 26 czerwca 2019 @ 12:24

 12. Książka w połączeniu z odpowiednią pracą może stać się kołem samonapędzającym dla pracy organizmu i doprowadzić do bardzo wielu ciekawych wyników, które są efektami przewidywanymi w wyniku tak zwanej odpowiedniej pracy nad sobą. Jest ona skonstruowana w praktyczny sposób. Sama w sobie daje określony start, który jednak bez połączenia z zorganizowaną pracą najczęściej ustaje, jednak dalsza praca pozwala na wiele zmian i w efekcie może doprowadzić do ustrukturalizowanej i celowej pracy, która jest prawie niemożliwa biorąc pod uwagę fragmentaryczną wiedzę zawartą w wielu porozrzucanych po książkach informacjach dotyczących „tak zwanego” rozwoju. Jeśli ktoś doświadczył coś takiego, to znaczy, że wiele rzeczy już w nim się zmieniło, co stymuluje do dalszych wysiłków. Lepszej, niezmąconej niepotrzebnymi wtrętami, książki ciężko uświadczyć. Podobnie można traktować Opowieści Belzebuba, choć w nieco odmienny sposób. Fragmenty najczęściej są wystarczalne. A przynajmniej powinny…

  Komentarz - autor: Mario — 18 grudnia 2019 @ 20:50


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: