PRACowniA

22 lutego 2011

Kometa Elenin

Filed under: Nauka,Zagrożenia dla Ziemi,Świat wokół nas — iza @ 18:45
Tags: ,

Tytułem wstępu do następnego artykułu podstawowe, zapewne w większości już znane informacje o komecie Elenin.

Bright Prospects for Comet Elenin?
Kelly Beatty
Sky & Telescope
Fri, 24 Dec 2010 14:26 CS

© Leonid Elenin / ISON-NM - Kometa Elenin (C/2010 X1) jako maleńka, słaba smużka widoczna na czterech zdjęciach z 240-sekundową ekspozycją, zrobionych przy pomocy zdalnie sterowanego teleskopu w Nowym Meksyku rankiem 10 grudnia 2010. (Poczwórny obraz gwiazd spowodowany jest ruchem komety pomiędzy ujęciami)

Choć na razie zwykła smuga o magnitudzie 19, skrywająca się w południowo-zachodniej części gwiazdozbioru Panny, nie wydaje się duża, jednak  już za dziesięć miesięcy ta nowo odkryta kometa może stać się zagrożeniem.

Kometa Elenin (C/2010 X1) zadebiutowała 10 grudnia, kiedy Leonid Elenin, astronom z rosyjskiego miasta Lubiercy, wykonał cztery zdjęcia z  4-minutową ekspozycją, korzystając na odległość z teleskopu o średnicy 18 cali (45 cm), znajdującego się w obserwatorium ISON-NM niedaleko Mayhill w Nowym Meksyku. Zdjęcia wykonane przez Aleksieja Sergiejewa i Artema Nowiczenkę z uzbeckiego obserwatorium w Majdanaku ujawniły kolejne szczegóły o nowym odkryciu: kometa ma kształt łzy, mocno rozproszoną komę o wielkości kątowej 6” i niewielki ogon.

Kometa Elenin, która od chwili jej odkrycia przyprawia badaczy o szybsze bicie serca, wciąż znajduje się w odległości ponad 4 jednostek astronomicznych (600 milionów km) od Słońca, zbliżając się do niego. Jak na razie jest za wcześnie [na dokładną prognozę], a do tego jej orbita na pewno zmieni się w w ciągu następnych tygodni, jednak w tej chwili można przypuszczać, że 5 września jej peryhelium znajdzie się wewnątrz orbity Ziemi, w odległości około 0,45 au (67 mln km) od Słońca.

Szansa na dostrzeżenie komety Elenin przez lornetkę pojawi się najpewniej w połowie sierpnia, po czym przez kilka następnych tygodni, kiedy będzie się znajdować w pobliżu peryhelium, można będzie ją zobaczyć gołym okiem. Po osiągnięciu peryhelium elongacja komety [odległość kątowa pomiędzy środkiem tarczy Słońca a kometą] spadnie do zaledwie 1 stopnia, jednak zaraz potem kometa znajdzie się w wystarczającej odległości kątowej, by można ją było obserwować przed świtem.

Co więcej, wędruje ona bardzo blisko płaszczyzny ekliptyki, więc gdy będzie przelatywać w pobliżu Słońca, jej położenie na niebie będzie bliskie równika niebieskiego aż do połowy września, kiedy kometa opuści gwiazdozbiór Lwa. To dobra wiadomość dla astroamatorów z półkuli północnej.

© Tenagra Observatories - Astronom amator (i odkrywca komety) Leonid Elenin mieszka niedaleko Moskwy. Z zawodu jest optykiem, z zamiłowania obserwatorem asteroid i gwiazd.

I na koniec: jako że kometa Elenin przechodzi między Słońcem i Ziemią, istnieje szansa, że z racji dużego kąta Słońce-kometa-Ziemia jej ogon “zapłonie”, serwując nam wyborny widok. (Ostatni z takich intruzów, kometa McNaught, wprawiła w zachwyt obserwatorów z półkuli południowej w styczniu 2007 roku.)

Gdy tylko orbita komety unormuje się, będę uaktualniać związane z nią informacje, proszę więc zaglądać po najnowsze doniesienia.

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: