PRACowniA

29 listopada 2012

Ekstremalna pogoda poprzedzała upadek cywilizacji Majów

Kat Kerlin
Uniwersytet Kalifornijski w Davis
8 listopada 2012

Według nowych badań przeprowadzonych przez interdyscyplinarny zespół badawczy, w którego składzie znalazło się dwóch naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, dziesięciolecia ekstremalnej pogody sparaliżowały i ostatecznie zdziesiątkowały, wpierw kulturę polityczną, a następnie populację starożytnych Majów.

Upadek cywilizacji Majów stanowi jedną z najbardziej zastanawiających zagadek naszego świata. Po raz pierwszy w historii naukowcy porównali dokładny zapis klimatyczny środowiska życia Majów z dokładnym zapisem ich historii politycznej, chcąc zyskać lepsze zrozumienie roli, jaką w upadku cywilizacji odegrała pogoda.

Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Science, w numerze z 9 września 2012 r.

”Mieliśmy tutaj niezwykłe, zorganizowane społeczeństwo, które stworzyło kalendarze, wspaniałą architekturę, dzieła sztuki i było zaangażowane w handel na obszarze całej Ameryki Środkowej – powiedział współautor badania, Bruce Winterhalder, profesor antropologii na Uniwersytecie Kalifornia Davis. – Byli niezwykle utalentowanymi rzemieślnikami, wprawni w rolnictwie, kulturze politycznej i sztuce wojennej – i w ciągu około 80 lat wszystko to kompletnie się rozpadło”.

Żeby ustalić, co działo się wówczas w socjopolitycznej rzeczywistości każdego roku, badaniami objęto obszerne zbiory z bazy Maya Hieloglyphic Database Project (baza danych hieroglifów majańskich), prowadzonej przez profesor Marthę Macri, językoznawcę i kierownika Native American Language Center (centrum językowego rdzennych języków Ameryki) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, specjalistkę w dziedzinie hieroglifów majańskich, która od blisko 30 lat zajmuje się badaniem historii kamiennych pomników kultury.

„Każdy z tych majańskich postumentów opisuje polityczne dzieje” – powiedziała Macri.

Na każdym pomniku znajduje się wpis, który określa datę jego wzniesienia oraz daty różnych znaczących wydarzeń, takich jak narodziny króla, zmiana władzy, a także daty niektórych zgonów, pogrzebów i ważnych bitew. Naukowcy zauważyli, że liczba wznoszonych pomników zmniejszyła się w okresie poprzedzającym upadek.

Jednak pomniki nie wspominają nic o panujących wówczas warunkach klimatycznych, o burzach, suszach, czy o pomyślności lub nieurodzaju zbiorów.

W poszukiwaniu tych informacji zespół badawczy pobrał próbki stalagmitu z jaskini w Belize, leżącej niecałą milę od majańskiej strony Uxbenka i jakieś 18 mil od trzech innych ważnych centrów. Stosując metodę datowania z wykorzystaniem izotopów tlenu, z sekwencją pomiaru co 0,1 milimetra wzdłuż stalagmitu, udało się odczytać zapis fizyczny opadów deszczu z okresu ostatnich 2000 lat.

Połączenie wyników badań nad stalagmitem i hieroglifami pozwoliło naukowcom określić wzajemne powiązanie pomiędzy opadami deszczu i polityką. Okresy wysokich i wzrastających opadów zbiegały się ze wzrostem populacji i rozwojem politycznych centrów pomiędzy 300 i 660 r. n.e. Zmiana klimatu i utrzymujący się suchy trend pomiędzy 300 i 660 r. n.e. wyzwalały polityczne współzawodnictwo, intensyfikację działań wojennych, ogólną niestabilność socjopolityczną oraz, ostatecznie, polityczną zapaść. Tego typu wydarzenia miały miejsce w okresie rozległej suszy pomiędzy 1020 i 1100 r. n.e., który korespondował z nieurodzajem, śmiercią, głodem, migracją, a ostatecznie z upadkiem populacji Majów.

„Od dawna podejrzewano, że zmiany klimatyczne mogą być przyczyną licznych rozruchów politycznych i narażają społeczeństwa na choroby i inwazje – powiedziała Macri. – Teraz mamy pewność. Istnieje fizyczny dowód, który ściśle z tym koreluje. Nasza egzystencja jest uzależniona od warunków klimatycznych, których nie jesteśmy w stanie kontrolować”.

Winterhalder dodaje: „To opowieść z morałem, o tym jak krucha może okazać się nasza polityczna struktura. Czy znaleźliśmy się w tym samym niebezpieczeństwie, w jakim znaleźli się klasyczni Majowie? Nie mam pojęcia, ale podejrzewam, że tuż przed ich nagłym upadkiem i zniknięciem elity polityczne Majów były dość pewne siebie, jeśli chodzi o ich osiągnięcia”.

Współautorzy prowadzący te badania to Douglas Kennet z państwowego uniwersytetu w stanie Pensylwania oraz Sebastian Breitenbach z Politechniki Federalnej w Zurychu. Badania zostały sfinansowane przez Narodową Fundację Nauki (NSF), Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) oraz Fundację Alphawood.

Komentarz SOTT.net: Bruce Winterhalder pyta, czy znaleźliśmy się w tym samym niebezpieczeństwie, w jakim znaleźli się klasyczni Majowie. Odpowiedź na to pytanie brzmi tak, i jest jeszcze coś więcej. Kto się nie uczy z historii, skazany jest na jej powtarzanie. Wiedzą o tym nasze polityczne elity, a jednak robią wszystko co w ich mocy, żeby utrzymać masy w ciemności, albo odwrócić ich uwagę sfabrykowanym terroryzmem, krwawymi i kosztownymi wojnami, czy cyrkiem związanym z wyborami. Z naszej perspektywy, nadciąga jakiś potwór. Gwałtowny wzrost aktywności meteorytów/komet oraz ekstremalne warunki pogodowe mogą być prekursorami powracającej Epoki Lodowej i upadku globalnej cywilizacji w jej obecnym kształcie.

Przeczytajcie następujące artykuły, żeby dowiedzieć się więcej:

Tłumaczenie: PRACowniA
Artykuł na SOTT.net: Extreme weather preceded collapse of Maya civilization

Reklamy

5 Komentarzy »

 1. Czy upadek aktualnej cywilizacji jest powiązany z nadejściem fali? I co z tą falą? Chyba ma jeszcze 2 miesiące bo wg channelingów miała przyjść najpóźniej w 2012 r. Jak wygląda sytuacja falowania na dzisiaj?

  Komentarz - autor: anonim — 29 listopada 2012 @ 15:13

 2. Fala nie jest zjawiskiem liniowym i nie da się jej opisać w konwencjonalny sposób. Czas jej przybycia jest bliżej niesprecyzowany, a jej powiązanie z nadchodzącym kataklizmem jest wspólne z zakończeniem cyklu uczenia się ludzkości na tej planecie. Kasjopejanie wielokrotnie podkreślali, że przyszłość jest otwarta i nie można zawierzać konkretnym datom.

  Z rozmów z Kasjopeanami 6 lipca 2010:

  „Q: (L) So you say „that would be telling”, yet you have told us that somewhere maybe in June or July of 2014 will be Year 0 of a new era. So, are we to assume that something is going to intervene that will stop the leak and sort things out on this planet?

  A: Oh indeed.”

  Kasjopeanie nie wyrazili się czy jest to data przybycia fali, natomiast planeta ma być doświadczona jakimiś dramatycznymi wydarzeniami, o czym mówią dalej:

  „Q: (L) Umm… Is this something that we’re going to consider to be beneficial? {laughter}

  A: It’s like having a baby: blood, water, pain, but joy when it is over.

  Q: (Andromeda) How long will it take to be over? (Burma Jones) Yeah, how long is the labor? (L) Some people die in childbirth, ya know!

  A: Not if they are utilizing knowledge.”

  Kasjopejanie podali, że fala będzie miała wpływ na nasze emocje, wskazując przy tym na istotność oczyszczenia siebie z stłumionych w nas negatywnych emocji. Fragment z sesji 28 listopada 2009:

  „Q: (L) You once said that the wave was something like „hyperkinetic sensate”. And I’ve often wondered if that means that it’s something that massively amplifies whatever is inside an individual? And if that were the case and they were full of a lot of unpleasant, painful, miserable feelings, repressed and suppressed thoughts and so forth, and something that was hyperkinetic sensate amplified all of that, what would it do to that individual? I mean, can you imagine any of us in our worst state of feeling yucky and then having that amplified a bazillion times? If it was bad stuff inside you, you would implode!

  A: Soul smashing!

  Q: (L) So it is really important for people to go through this process of cleansing to prepare themselves for that?

  A: Yes, then they will „rise up with wings as eagles”!”

  Sesje możesz znaleźć tutaj: http://cassiopaea.org/forum/index.php/topic,13581.0.html

  Mam nadzieję, że coś pomogłem. Być może inni też dołożą coś od siebie.

  Komentarz - autor: Corran Horn — 29 listopada 2012 @ 18:53

 3. Dziękuję Corran Horn.

  „It’s like having a baby: blood, water, pain, but joy when it is over”

  Czyli w czerwcu/lipcu 2014 asteroida wpada do oceanu, powstaje potężne tsunami i cywilizacja ginie.
  Tak wygląda moje łączenie punktów.
  Mam tylko 1,5 roku na porządne życie :/

  Komentarz - autor: anonim — 30 listopada 2012 @ 15:56

 4. Pogoda obecnie jest ewidentnie manipulowana przez Obcych- Bestie- Nadzorców- w przymierzu ze szczytem piramidy Wojska NATO , więc ci tzw. naukowcy sa to ysocy zydomasoni których rolą jest sianie kłamliwych sugestii .

  Komentarz - autor: rita — 3 grudnia 2012 @ 19:41

 5. Zdecydowanie sensowniej będzie uporządkować swoje emocje i traumy, a później zrobić krok na przód i odrodzić się 🙂

  Komentarz - autor: dona — 3 grudnia 2012 @ 20:03


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: