PRACowniA

22 lutego 2011

Kometa Elenin nadchodzi!

Laura Knight-Jadczyk
Sott.net
Sun, 16 Jan 2011 12:57 CST

Jeden z członków naszej grupy jest astronomem pracującym w dużym obserwatorium. Prowadzimy z nim korespondencję na temat teorii Jamesa McCanneya. Niestety nie mogę znaleźć dobrego filmu, na którym McCanney wyjaśnia swoje założenia. Znalazłam tylko poniższe nagrania audio z minimalnymi wstawkami obrazu. Dobrze tłumaczą jego teorie, więc zanim przejdziecie dalej, wysłuchajcie tych nagrań. Jeśli ktoś posiada linki do nagrań wideo, proszę o informację!Teraz już wiecie co nieco o możliwej roli komet w Elektrycznym Układzie Słonecznym. McCanney przywołuje szereg dziwnych zjawisk pogodowych na ziemi i nietypowe zachowanie Słońca, towarzyszące pojawieniu się komety Hale-Bopp. A teraz pojawia się kometa Elenin. Zacznijmy od jej możliwego toru. Na rysunku podesłanym przez mojego przyjaciela, astronoma, wygląda on tak:

 

© SOTT.net -- E – Ziemia, W – Wenus, M – Mars. Niewielka zakrzywiona linia przedstawia Merkurego.

Możemy się spodziewać, że będzie widoczna mniej więcej w połowie sierpnia. Jej największe zbliżenie do Słońca przewidziane jest na pierwszą połowę września. Nie znamy jednak jej dokładnego toru. A jako że jej orbita znajduje się blisko płaszczyzny ekliptyki, powinna być widoczna nisko na niebie. Parametry orbity jak dotąd są także nieznane. Póki co wygląda to niegroźnie:

© Leonid Elenin / ISON-NM - Kometa Elenin (C/2010 X1) jako maleńka, słaba smużka widoczna na czterech 240-sekundowych zdjęciach, zrobionych przy pomocy zdalnie sterowanego teleskopu w Nowym Meksyku rankiem 10 grudnia 2010. (Poczwórny obraz gwiazd spowodowany jest ruchem komety pomiędzy ujęciami)

 

 

Nazwa komety pochodzi od nazwiska jej odkrywcy, Leonida Elenina. Już widzę, jak Internet wkrótce zaleje fala plotek i sensacyjnych wiadomości na temat tej komety. Na chwilę obecną nie można wiele o niej powiedzieć, więc podzielę się informacjami otrzymanymi od zaprzyjaźnionego astronoma, pracującego w dużym obserwatorium, który na razie niech pozostanie anonimowy. Oto, co napisał:

1. Jest zbyt wcześnie, by określić jej dokładny tor – współrzędne jej orbity nie zostały jeszcze potwierdzone.

2. Spośród możliwych do obserwacji hiperbolicznych i parabolicznych komet (pochodzących z obłoku Oorta), ta kometa ma najmniejsze peryhelium oraz najmniejsze nachylenie względem płaszczyzny ekliptyki.

3. Orbita komety Elenin może być niestabilna z powodu ewentualnych spotkań z ciemnymi obiektami, pochodzącymi na przykład z pasa asteroid czy nawet z roju Taurydów. Co się stanie w takich przypadkach, pozostaje niewiadomą.

4. Ta kometa może nieść ze sobą znaczną ilość materiału i jeśli będzie podążać według aktualnie przewidzianej orbity, Ziemia prawdopodobnie przejdzie przez ten materiał.

5. Jeśli Elenin w jakiś sposób spełnia to, o czym piszą o kometach Victor Clube czy James McCanney, możemy oczekiwać niespodzianek – dobrych lub złych, kto wie?

Dla porównania, poniżej jest rysunek z niektórymi ze znanych komet:

© SOTT.net

 

 

Dla zainteresowanych: Efemerydy komety C/2010 X1 Elenin

Obecny tor komety (według NASA) można zobaczyć tutaj.

Przewidywana jasność Elenin:

Gdzie jej szukać:

Wywiad z jej odkrywcą:
Comets could pose a serious threat (Google Translation)

(„Comets may represent a serious danger”)

[polskie tłumaczenie wypada nieco gorzej: Komety mogą stanowić poważne zagrożenie, oryginał: Кометы могут представлять серьезную угрозу]

Teleskop Elenina


Aktualizacja!

Otrzymałam nowe informacje dotyczące komety Elenin od znajomego astronoma, który na razie pozostanie anonimowy.

Pierwszym elementem wartym uwagi – po uaktualnieniu jej orbity z dnia 9 stycznia 2011, czyli z daty 9-1-11 (ciekawe, nieprawdaż?) – jest to, że swoje peryhelium osiągnie 9 września, czyli 9-9-11. Kolejna interesująca kombinacja liczb.

Mój przyjaciel-astronom stworzył ciekawą animację dla nowej orbity:

Blisko jesiennej równonocy dojdzie do ciekawego ułożenia, kiedy to Ziemia, kometa Elenin, Słońce i niemalże Merkury staną gęsiego w jednym rzędzie.

Spójrzmy teraz na ten obrazek:

© SOTT.net

Mam nadzieję, że dostrzegacie żółtą linię przedstawiającą orbitę Elenin (kliknij na obrazek, aby powiększyć). Na tej ilustracji nasz astronom zaznaczył położenie pasa asteroid jako duży okrąg. Zaznaczył też pozycję jednego z elementów pasa, asteroidy Schiela, która w grudniu zaczęła – zupełnie jak kometa – tworzyć komę. Niebieska elipsa w przybliżeniu umiejscawia meteory z roju Taurydów. Oczywiście ten układ może ulec zmianie, gdy kometa Elenin minie pas asteroid na przełomie marca i kwietnia.

Oczekujcie dalszych informacji!

– –

Ten artykuł jest przekładem oryginału zamieszczonego w języku angielskim na stronie:

dokonanym przez polskich tłumaczy z grupy QFG – edytorów blogu PRACowniA.

Materiał ten został opublikowany przez SOTT.NET – projekt Quantum Future Group, Inc – i jest jego własnością. Zezwala się na kopiowanie i publiczne rozpowszechnianie pod warunkiem podania oryginalnego źródła i autora oraz żródła przekładu.

Dodatkowe informacje uzyskasz pisząc na adres: pracownia-iv@o2.pl

5 Komentarzy »

 1. ciekawe
  nie wierze ze mogloby sie stac cos zlego

  Komentarz - autor: klaustynka — 22 lutego 2011 @ 20:52

 2. Mnie interesuje, czy po tym jak Elenin przeleci koło Wenus i Merkury, będziemy mogli zauwarzyć zmiany na tych planetach, spowodowane opadem pozostałości z ogona komety. Ewentualnie wydarzy się to dużo wcześniej. Możliwe też że moje rozumowanie jest błędne.

  Komentarz - autor: Peter — 23 lutego 2011 @ 02:16

 3. „asteroidy Schiela, która w grudniu zaczęła – zupełnie jak kometa – tworzyć komę.”

  czy to przypadkiem nie jest skutkiem oddziaływań (elektryczny świat) między Eleni a mocniej (niz inne asteroidy) naładowaną Shielą? Pewnie już niedługo u innych (asteroid pobliskich trasy) pojawi się koma…
  Dlaczego? bo Eleni, przybywając z daleka, jest mocno naładowana – jak dobry kondensator, który długo się ładował…a teraz będą fajerwerki

  Komentarz - autor: nihil novi — 24 lutego 2011 @ 18:25

 4. [quote]C/2010 (Elenin) is: 3.5 km = 2.17479 miles in diameter.
  OR 2 mi. and 307.6 yards in diameter.[/quote]

  Komentarz - autor: nihil novi — 28 lutego 2011 @ 09:05

 5. @nihil novi

  C/2010 (Elenin) is: 3.5 km = 2.17479 miles in diameter.
  OR 2 mi. and 307.6 yards in diameter.

  Nie wiem, skąd ten cytat i skąd te liczby. Z wymiarami jąder komet jest pewien problem – nikt ich nie zna. Czytając artykuły o kometach (NASA, JP, itp) często można znaleźć notkę, że w zasadzie nie ma sposobu na zmierzenie jądra, chyba że się czymś w nie puknie. Z tego co wiem, jak dotąd udało się w ten sposób zmierzyć tylko jedną kometę, jeśli dobrze pamiętam była to Tempel 1. Cała reszta wymiarów to oszacowania. Żeby było śmieszniej, w pewnym momencie ktoś wpadł na pomysł, że od wielkości jądra ważniejsza jest jego „aktywna część powierzchni”, która jest jakimś procentem całości. Jakim? Znowu polegamy na oszacowaniach opartych na tym, co się dzieje w komie, na oddziaływaniach i pobożnych życzeniach. W każdym razie, na tej podstawie zaczęto podawać zaniżone wymiary, nie zaznaczając oczywiście, że niby mają one odpowiadać aktywnej części jądra…

  Na przykład, większość „źródeł” podaje, że jądro Hale Bopp ma ok 20-30-40 km średnicy, tymczasem tutaj komuś się wymsknęło, że ma ponad 60 mil (ponad 100 km). Nie ulega wątpliwości, że NASA i inne rządowe instytucje są zainteresowane raczej zaniżaniem wymiarów.

  Poza tym, o czym tu mówić, skoro ciągle obstają przy „brudnych kulach śnieżnych” i lodowej naturze komet, chociaż nie ma na to żadnych dowodów! Jak się do jednej dobrali i lodu nie znaleźli, to zaczęli się zarzekać, że na pewno jest w środku kamienia…

  Poczytaj o elektrycznym wszechświecie, a zwłaszcza McCanney’a! 🙂

  Komentarz - autor: iza — 6 marca 2011 @ 18:33


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: