PRACowniA

Obudźcie tygrysa – Peter A. Levine

Tytuł orygiału: Waking the Tiger. Healing Trauma.The Innate Capacity to Transform Overwhelming Experiences
Przekład: Barbara Jarząbska-Ziewiec
Seria: Terapia traumy
Wydanie: I
Data wydania: maj 2012
Ilość stron: 268
Format: 135 x 205 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7554-306-3

Obudźcie tygrysa proponuje nową i pełną nadziei wizję traumy. Postrzega człowiecze zwierzę jako unikalną istotę, wyposażoną zarówno w instynktowną zdolność do uzdrawiania siebie, jak i intelektualnego ducha, który potrafi ten wewnętrzny potencjał wykorzystać. Zadaje intrygujące pytanie: dlaczego zwierzęta żyjące w naturze, na wolności, chociaż wciąż doświadczają rozmaitych zagrożeń, nie cierpią na skutki traumy? I na nie odpowiada. Zrozumienie dynamiki, która sprawia, iż dzikie zwierzęta nie mają praktycznie objawów traumy prowadzi do odsłonięcia tajemnicy, dlaczego podlega im człowiek.

Obudźcie tygrysa objaśnia objawy traumy i kroki niezbędne do ich wyleczenia. Po urazie ludzie często cierpią na symptomy nerwicowe z powodu pozornie zwyczajnych wydarzeń. Czytelnikowi tej książki ofiarowuje się wycieczkę z przewodnikiem po subtelnych, acz potężnych impulsach, które władają naszymi reakcjami na przygniatające życiowe sytuacje. Aby tego dokonać, trzeba zrobić serię ćwiczeń, które pomogą skupić się na odczuciach z ciała. Traumę można uzdrowić poprzez zwiększoną świadomość tych wrażeń.

Życie każdego z nas niesie trudności, na które nie jesteśmy przygotowani. Czytaj, ucz się i przygotuj się na lepsze życie, na uzdrowienie.
~ Bernard S. Siegal, autor Miłość medycyna i cuda, Bydgoszcz 2008

Fascynująca! Zadziwiająca! Rewolucyjne zgłębianie skutków i przyczyn traumy…
~ Mira Rottenberg, była dyrektorka Blueberry Treatment Center for Disturbed Children, autorka Children With Emerald Eyes

To niezwykle potrzebna książka. Dzieło geniusza.
~ Ron Kurtz, autor The Body Reveals oraz Body-Centered Psychotherapy

Levine skutecznie dowodzi, iż nasze ciało jest uzdrowicielem, a psychologiczne blizny po traumie można wyleczyć – ale tylko jeśli słuchamy głosów ciała.
~ Dr Stephen W. Porges, prof. psychologii, Uniwersity of Maryland

… fundamentalny wkład do ekscytujące,j rodzącej się właśnie nauki o współdziałaniu umysłu i ciała i zastosowania jej w leczeniu.
~ Dr Robert C. Scaer, neurolog, dyrektor Rehabilitation Services w Boulder Community Hospital w Boulder, Colorado

Wpisy na blogu:


5 marca 2015

W lutym wydawnictwo Czarna Owca wydało kolejną książkę Petera Levine, pt. Uleczyć traumę (z płytą CD z ćwiczeniami) 12- stopniowy program wychodzenia z traumy

Książka wyjaśnia, co się dzieje w naszym ciele i w naszej psychice, gdy doznajemy traumy. Pokazuje też, jak mądrość ciała pomaga traumę przezwyciężyć, i jak znów można się cieszyć pełnią życia.

Do książki dołączona jest płyta CD zawierająca ćwiczenia całego programu wychodzenia z traumy, które czyta Krystyna Czubówna.

Co to jest trauma?

Trauma jest zranieniem. Nasza psychika, nasza dusza, może odnieść ranę tak samo jako ciało. Trauma jest naruszeniem ochronnej bariery zabezpieczającej przed nadmiernymi bodźcami. Dlatego trauma jest w układzie nerwowym, a nie w wydarzeniu. Prowadzi do poczucia obezwładniającego strachu, przytłaczającej bezsilności i przerażenia.

Wpływ traumy

Trauma jest faktem powszechnie spotykanym. Negatywnie wpływa na nasze postawy i zachowania, prowadzi do uzależnień i utrudnia podejmowanie decyzji. Odbija się na życiu rodzinnym i relacjach międzyludzkich. Może też wywołać fizyczny ból oraz poważne choroby. Ale trauma nie musi być wyrokiem na całe życie! Można się z niej wyzwolić.

Rola czytelnika

Autor, Peter Levine, ma ogromne zaufanie do czytelnika, co raz jeszcze podkreślił w specjalnej przedmowie, którą napisał do wydania polskiego: Jest przekonany, że posiadamy zasoby, które pozwolą nam uwolnić się od traumy. Książka pomaga te zasoby odkryć, uświadomić je sobie i dobrze je wykorzystać.

Podejście somatyczne

Droga prowadzi przez ciało. Musimy tylko zaufać mądrości ciała i wykorzystać wrodzone zdolności do samouzdrowienia: wewnętrzną zdolność do samoregulacji w stanach nadmiernego pobudzenia i zbyt intensywnych emocji.

Dla kogo?

Książka nadaje się zarówno do samodzielnej pracy, jak też do wspólnego przerobienia z terapeutą oraz jako podstawa do warsztatów terapii traumy. Dodatkową zaletą książki jest płyta mp3 zawierająca ćwiczenia całego programu.

Zachęta

12-stopniowy program leczenia traumy już pierwszego dnia umożliwia rozpoczęcie uzdrawiającego procesu, który z czasem pomoże ci uwolnić ciało i umysł od negatywnych objawów traumy.

4 Komentarze »

 1. Niestety data wydania książki została przesunięta na marzec 2012.

  Komentarz - autor: iza — 4 listopada 2011 @ 13:07

 2. Dzwoniłam dziś do wydawnictwa „Czarna owca”. Przemiła pani powiedziała, że premiera książki wyznaczona jest na dzień 9 maja 2012.

  Przy okazji chciałabym poinformować, że „Czarna owca” wyda też kapitalną książkę Michela Onfraya o Freudzie i jego (pseudo)psychoanalizie.
  Zmierzch bożyszcza
  Autor: Michel Onfray
  Tytuł oryginału: Le crépuscule d’une idole
  Przekład: Zofia Styszyńska
  Wydanie: I
  Data wydania: wrzesień 2012
  Format: 140 x 225 mm
  ISBN: 978-83-7554-358-2

  Komentarz - autor: Magia — 4 kwietnia 2012 @ 11:18

 3. Istotna pozycja dla każdego. Wielu z nas może być nieświadomych tego, że właśnie cierpi z powodu traumy. Ta książka zwraca naszą uwagę na ten problem oraz wskazuje drogę którą można się z tego wydostać. Cierpienie, które beznadziejnie utrzymuje się przez lata, można przełamać i rozpocząć proces uzdrowienia, ale do tego wymagane są cenne wskazówki i u Levine’a można je znaleźć. Polecam.

  Komentarz - autor: Corran Horn — 23 października 2012 @ 00:51

 4. […] na temat książki znajdziecie w dziale nasze lektury, zainteresowanych odsyłamy również do wpisu Trauma – wir […]

  Pingback - autor: Wywiad z Peterem Levinem na temat doświadczania somatycznego « PRACowniA — 26 października 2012 @ 14:10


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: