PRACowniA

26 lutego 2016

Kompletna porażka zachodnich mediów – kłamstwa na temat Syrii

Stephen Kinzer
Boston Globe
23 lutego 2016

© AFP/Getty — Nowi rekruci w Aleppo szkoleni do walki ramię w ramię z „opozycją”

Doniesienia medialne na temat wojny w Syrii zostaną zapamiętane jako jeden z najbardziej haniebnych epizodów w historii amerykańskiej prasy. Najświeższym tego dowodem są sprawozdania dziennikarskie dotyczące masakry w starożytnym mieście Aleppo.

Od trzech lat Aleppo okupują brutalni bojownicy. Panowanie w tym mieście rozpoczęli od fali represji. Najpierw skierowali do miejscowej ludności ostrzeżenie takiej oto treści: „Nie posyłajcie dzieci do szkół. Jeśli to zrobicie, nam przypadnie tornister, a wy otrzymacie trumnę”. Potem zniszczyli fabryki, w nadziei na to, że bezrobotni mężczyźni zostaną wojownikami, bo nie będą mieli innego wyjścia. Skradzione maszyny fabryczne przewieziono ciężarówkami do Turcji, gdzie zostały sprzedane.

W tym miesiącu mieszkańcy Aleppo nareszcie zaczęli odczuwać przebłyski nadziei – syryjska armia i jej sojusznicy wypierają z miasta bojowników. W ubiegłym tygodniu przejęto kontrolę nad główną elektrownią, co oznacza, że być może wkrótce zostaną wznowione dostawy prądu. Panowanie bojowników w tym mieście prawdopodobnie dobiega końca.

Wypierani z miasta przez rosyjskie i syryjskie siły zbrojne bojownicy, jak to zwykle bywa, zostawiają za sobą spustoszenie. „Wspierani przez Turcję i Arabię Saudyjską ‘umiarkowani rebelianci’ ostrzelali z niesterowanych rakiet dzielnice mieszkaniowe Aleppo oraz obrzucili je butlami z gazem” – zrelacjonował na swoim portalu społecznościowym jeden z mieszkańców Aleppo. Z kolei przebywający w Bejrucie analityk Marwa Osma zwrócił się do [Zachodu] tymi oto słowami: „Syryjska Armia Arabska pod dowództwem prezydenta Baszara al-Asada oraz jej sojusznicy są jedynymi siłami zbrojnymi, które walczą z ISIS – a wy chcecie je osłabić?

Taki stan rzeczy nie pasuje do narracji Waszyngtonu. W rezultacie większość doniesień medialnych amerykańskiej prasy jest przeciwieństwem tego, co naprawdę dzieje się w Syrii. W wielu informacjach prasowych sugeruje się, że Aleppo od trzech lat było „strefą wyzwoloną”, a teraz zaczyna panować tam nieszczęście i rozpacz.

Amerykanom wmawia się, że właściwym kierunkiem działań w Syrii jest walka z reżimem Asada oraz z jego partnerami – Rosją i Iranem. Mamy żywić nadzieję, że rzekomo praworządna koalicja złożona z Amerykanów, Turków, Saudyjczyków, Kurdów oraz „umiarkowanej opozycji” odniesie zwycięstwo.

Jest to pokrętny nonsens, ale nie możemy winić Amerykanów za to, że w to wierzą. Nie mają oni niemalże żadnych prawdziwych informacji na temat bojowników, ich celów i taktyki. Większą odpowiedzialność za to ponoszą media.

Będąc pod silną presją finansową, większość amerykańskich gazet, czasopism i kanałów informacyjnych drastycznie zredukowało korpusy zagranicznych korespondentów. Większość ważnych informacji o świecie pochodzi od reporterów przebywających w Waszyngtonie. W tym środowisku na dostęp do informacji oraz zaufanie mogą liczyć ci, którzy stosują się do oficjalnych paradygmatów. Dziennikarze, którzy przekazują wiadomości na temat Syrii, uzgadniają je wcześniej z Pentagonem, Departamentem Stanu, Białym Domem oraz z „ekspertami” z think tanków. Po przejażdżce na tej plugawej karuzeli są przekonani, że dane wydarzenie będzie pokazane ze wszystkich możliwych stron. Taka forma stenografii staje się papką medialną, która uchodzi za informacje na temat wydarzeń w Syrii.

Niesłychanie odważni korespondenci przebywający w strefie działań wojennych, w tym również Amerykanie, usiłują stworzyć przeciwwagę dla doniesień z Waszyngtonu. Narażając własne bezpieczeństwo, dążą do znalezienia prawdy o wojnie w Syrii. Ich relacje niejednokrotnie rozświetlają mroki grupowego myślenia. Niemniej jednak dla wielu odbiorców informacji głosy tych dziennikarzy giną w medialnej kakofonii. Sprawozdania z miejsca zdarzeń są często przesłaniane przez wersje ustalone w Waszyngtonie.

Reporterzy z Waszyngtonu mówią nam, że potężna siła w Syrii, Front Obrony Ludności Lewantu – znany też jako Front al-Nusra – składa się z „buntowników” oraz „umiarkowanych rebeliantów”, a pomijają fakt, że jest ona lokalnym oddziałem Al-Kaidy. O Arabii Saudyjskiej mówi się, że wspiera wojowników o wolność, gdy w rzeczywistości jest ona głównym sponsorem ISIS. Turcja od lat zarządza tzw. „szczurzym korytarzem” dla bojowników z zagranicy, którzy pragną przyłączyć się do grup terrorystycznych w Syrii. O tym fakcie jednak niewielu słyszało, gdyż Stany Zjednoczone chcą, by Turcja nadal wyświadczała im przysługi. Nie często przypomina się nam również o tym, że Turcja chce wymordować świeckich, zaprawionych w boju Kurdów, mimo że my ich wspieramy. Wszystko, co w Syrii robi Rosja i Iran, jest złe i destabilizujące tylko z tego powodu, że czynią to właśnie te kraje oraz dlatego, że tak mówi Waszyngton.

W nieunikniony sposób tego rodzaju dezinformacja przesiąkła także amerykańską kampanię prezydencką. Podczas ostatniej debaty w Milwaukee Hillary Clinton utrzymywała, że inicjatywa na rzecz pokoju w Syrii podjęta na forum ONZ została oparta na „ugodzie, którą wynegocjowałam w czerwcu 2012 roku w Genewie”. A jest dokładnie na odwrót. W 2012 roku Clinton, ówczesna Sekretarz Stanu, wraz Turcją, Arabią Saudyjską i Izraelem, skutecznie udaremniła wdrożenie pokojowego planu ONZ autorstwa Kofiego Annana, gdyż był on korzystny dla Iranu, a Asad, zgodnie z zapisami tego projektu, miał nadal pozostać przy władzy, w każdym razie jeszcze przez jakiś czas. Nikt z biorących udział w debacie w Milwaukee nie wiedział wystarczająco dużo, by zakwestionować jej stanowisko.

O ile politykom można wybaczyć fałszywe przedstawianie ich minionych poczynań, a rządom – upowszechnianie narracji, która według nich jest w danym momencie najbardziej dla nich korzystna, o tyle dziennikarstwo powinno trzymać się z daleka od wersji wydarzeń forsowanych przez elity rządzące, które są z natury rzeczy zakłamane. W odniesieniu do obecnego syryjskiego kryzysu dziennikarstwo poniosło całkowitą porażkę.

Uważa się, że Amerykanie niewiele wiedzą o świecie. To prawda, ale podobnie jest z mieszkańcami innych krajów. Przy czym, jeśli ludzie w Butanie lub w Boliwii opacznie rozumieją to, co dzieje się w Syrii, to nie ma to realnego wpływu na rzeczywistość. Nasza, amerykańska, ignorancja jest bardziej niebezpieczna, bo my w oparciu o nią działamy. Stany Zjednoczone mają moc decydowania o uśmiercaniu narodów. I mogą to czynić ze społecznym poparciem, gdyż dla wielu Amerykanów – tak jak dla wielu dziennikarzy – oficjalna narracja rządu jest atrakcyjna. W odniesieniu do Syrii słyszą: „Walczymy z Asadem, Rosją i Iranem! Przyłączamy się do tureckich, saudyjskich i kurdyjskich przyjaciół, by wspierać pokój!”. Takie postawienie sprawy jest, rzecz jasna, zatrważająco odległe od rzeczywistości. Niewykluczone, że przedłuży ono wojnę i doprowadzi do nasilającej się pogardy dla Syryjczyków, skazując ich w rezultacie na dalsze cierpienie i śmierć.

Tłumaczenie: PRACowniA
Artykuł na SOTT: Miserable failure: Western media are lying about Syria

Reklamy

8 Komentarzy »

 1. Witam i dziękuję!
  https://adnovumteam.wordpress.com/category/syria/

  Komentarz - autor: brusek — 26 lutego 2016 @ 11:13

 2. Były ambasador USA w Turcji Francis Ricciardone otwarcie przyznał:

  „Turcja jawnie współpracowała z Al-Nusrą na terenie Syrii”

  http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/turkey/11093478/Turkish-government-co-operated-with-al-Qaeda-in-Syria-says-former-US-ambassador.html

  Jednocześnie dodał, że próbował bez skutku przekonać władze w Ankarze do zamknięcia granicy dla przerzutu terrorystów i broni do Syrii

  azazel44 , Luty 26, 2016 at 09:12

  Komentarz - autor: brusek — 26 lutego 2016 @ 11:15

 3. Czy Erdogan wkrótce podzieli los Husajna i Kadafiego…na to wygląda

  Komentarz - autor: Kate — 26 lutego 2016 @ 14:36

 4. @Kate
  Nie sądzę, ale kto wie…

  Komentarz - autor: iza — 26 lutego 2016 @ 15:57

 5. @Kate
  Czy Erdogan wkrótce podzieli los Husajna i Kadafiego…na to wygląda

  Wyprzedziłaś mnie ze swoim komentarzem, bo dokładnie nad tym samym się zastanawiałem. Oczywiście nie wiemy co się tanie z Erdoganem, ale należy przypuszczać, że jak już wypełni swoje zadanie względem USraela zostanie w taki lub inny sposób zastąpiony przez kogoś równie spolegliwego wobec USA.
  Dla mnie Erdogan jest lokalnym kacykiem, który próbuje szantażować NATO, UE pod płaszczykiem walki z terroryzmem, a tak naprawdę w głowie ma tylko interesy własnej rodziny, a nie swojego kraju. Próbuje za wszelką cenę przeciwstawić się Rosji, która postraszyła Erdogana taktycznymi ładunkami nuklearnymi – co dowodzi jej determinacji w obaleniu terrorystów w Syrii wspieranych m. in przez Erdogana. Na takie dictum zarówno USA jak i NATO zaczęły zachowywać się bardziej spolegliwie wobec Rosji i zaczęły upominać tureckiego prezydenta, aby się opamiętał i nie zaczynał konfliktu, bo siły zachodnie mu w tym konflikcie nie pomogą. Przywódcy całego świata widzą jak zachowuje się Erdogan i mogę sobie wyobrazić, że wielu czuje to samo do niego co ja – czyli pogardę dla małego zakompleksionego człowieka, któremu wydaje się, że jest wielkim sułtanem. Świadczyć o tym mogą aresztowana dziennikarzy i cywilnych obywateli w Turcji, którzy się z nim nie zgadzają i ściganie przez jego reżim osób, które rzekomo go obrażają.
  Próby szantażu finansowego tak potężnych organizacji i krajów jak USA, UE, NATO, próby prowadzenia własnej polityki i wyrywanie się z pięściami na Rosję skończą się dla Erdogana bardzo źle. Kiedy? Pożyjemy, zobaczymy.

  Komentarz - autor: obudzony — 26 lutego 2016 @ 21:18

 6. Próbuje za wszelką cenę przeciwstawić się Rosji, która postraszyła Erdogana taktycznymi ładunkami nuklearnymi

  Jest to niepotwierdzona informacja i choć wyszła spod dość wiarygodnego pióra, nie została potwierdzona, a jej źródło pozostaje nieznane. Moim zdaniem, jeśli taka groźba została rzeczywiście użyta, to raczej na postrach niż z rzeczywistego zamiaru. A czy w ogóle została użyta – nie wiadomo. Sugerowałabym powściągliwość i nie podawanie takich twierdzeń bez zastrzeżeń, jakby były stwierdzonymi faktami.

  Rosja doskonale zdaje sobie sprawę, czym by się to mogło zakończyć (kontr-uderzeniem nuklearnym), i jest to ostatnia rzecz, na którą by się zdecydowała. Putin wyraźnie o tym mówił, a w oficjalnej strategii militarnej Rosji warunki użycia broni jądrowej są bardzo ściśle określone.

  Natomiast wpuszczenie w obieg takiej „informacji” może się bardzo przydać w wypadku operacji pod fałszywą flagą, kiedy trzeba będzie oskarżyć Rosję z „najgrubszej rury”. Metoda stara jak świat i wielokrotnie stosowana.

  Komentarz - autor: iza — 26 lutego 2016 @ 22:02

 7. Iza – nie wiem czy Putin takie słowa wypowiedział, ale przeczytałem tę informację na sott i nigdy nie przyszło mi do głowy, że może ten rodzaj broni wykorzystać przeciw komukolwiek. Łyknąłem tę informację jako straszak Rosji przeciwko zdesperowanemu Erdoganowi oraz próbie powstrzymania USA i NATO przed dalszą destabilizacją sytuacji w Syrii i ostudzeniu zapału Turków w dążeniu do konfliktu z Rosją. Myślę, że przed nami jeszcze wiele takich ,,wrzutek”, bo wg mnie zawieszenie nalotów w Syrii na ISIS tylko pretekst Zachodu do przegrupowania band terrorystycznych, utworzenie nowych i ponowny atak z innej strony.
  Wielokrotnie słyszałem w wypowiedziach W. Putina jak bardzo leży mu na sercu ogólnoświatowe bezpieczeństwo i przestrzegał wszystkie kraje przed rozpoczęciem wojny z użyciem broni jądrowej.

  Komentarz - autor: obudzony — 27 lutego 2016 @ 21:49

 8. Pokażcie mi nagranie w którym jakikolwiek polityk straszy użyciem broni jądrowej po zimnej wojnie ! oprócz przygłupawych generałów.

  Komentarz - autor: Pimpuś — 28 lutego 2016 @ 14:13


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: