PRACowniA

18 kwietnia 2019

Escobar: Bamian, Babilon, Palmira, Notre Dame

Pepe Escobar
Zero Hedge
18 kwietnia 2019 r.

Posągi Buddy w Bamianie (VI w. n.e., Afganistan) zostały zniszczone przez nietolerancyjną sektę, udającą, że jest islamska. Buddyzm w całej Azji pogrążył się w żałobie. Zachód prawie nie zwrócił uwagi.

Resztki ruin Babilonu (I tysiąclecie p.n.e., Irak) i związane z nimi muzeum zostały zajęte, splądrowane i zdewastowane przez bazę korpusu desantowego Stanów Zjednoczonych (i bazę polskiego wojska) podczas ofensywy Shock and Awe w 2003 roku. Zachód nie zwracał na to uwagi.

Rozległe połacie Palmiry (I tysiąclecie p.n.e., Syria) – legendarnej oazy Jedwabnego Szlaku – zostały zniszczone przez inną nietolerancyjną sektę, udającą, że wyznaje islam, choć jest gęsto obklejona metkami zachodnich agencji wywiadowczych. Zachód nie zwracał uwagi.

 

 

Dziesiątki kościołów katolickich i prawosławnych w Syrii zostało spalonych przez tę samą nietolerancyjną sektę, udającą, że wyznaje islam, sponsorowaną i uzbrajaną między innymi przez USA, Wielką Brytanię i Francję. Zachód nie zwracał na to żadnej uwagi.

Notre-Dame, która pod wieloma względami może być interpretowana jako Matrix Zachodu, jest częściowo pochłonięta przez teoretycznie ślepy ogień.

Zwłaszcza dach – setki dębowych belek, niektóre z XIII wieku. Metaforycznie można to zinterpretować jako spalenie dachu nad głowami społeczności Zachodu.

Zła karma? Wreszcie?

* * *

Wróćmy do sedna.

Notre-Dame należy do francuskiego państwa, które niemal nie zwracało uwagi na gotycki klejnot, który przetrwał osiem wieków.

Fragmenty arkad, chimer, płaskorzeźb, gargulców spadały na ziemię i przechowywano je w prowizorycznym depozycie na tyłach katedry.

W ubiegłym roku Notre-Dame dostała czek na 2 miliony euro na remont iglicy – tej, która właśnie doszczętnie spłonęła.

Według światowej sławy eksperta od Notre-Dame, Amerykanina, Andrew Tallona remont całej katedry kosztowałoby 150 milionów euro.

Ostatnio kustosze katedry i państwo francuskie byli praktycznie w stanie wojny.

Państwo francuskie zarabia co najmniej 4 miliony euro rocznie, pobierając opłaty od turystów za wejście do wież, ale oddawało jedynie 2 miliony euro na utrzymanie Notre-Dame.

Proboszcz Notre-Dame odmówił pobierania opłaty za bilet wstępu do katedry – jak to się dzieje na przykład w katedrze w Mediolanie.

Notre-Dame w zasadzie przeżywała dzięki darowiznom – to z nich wypłacano pensje jedynym 70 pracownikom, którzy nie tylko muszą nadzorować rzesze turystów, ale także organizować osiem mszy dziennie.

Propozycja państwa francuskiego, żeby zminimalizować gehennę – zorganizować loterię. To znaczy sprywatyzować zobowiązania i obowiązki państwa.

Więc tak, Sarkozy i Macron, oraz cała ich administracja, są bezpośrednio i pośrednio odpowiedzialni za ten pożar.

Czas na Notre-Dame miiarderów.

Pinault (Gucci, St. Laurent) zobowiązał się do przekazania na remont 100 milionów euro z osobistej fortuny. Arnault (Louis Vuitton Moet Hennessy) podwoił stawkę, obiecując 200 milionów euro.

Dlaczego by więc nie sprywatyzować tej cholernie wytwornej nieruchomości – w stylu kapitalizmu katastroficznego? Witamy w luksusowym apartamencie Notre-Dame, hotelu i przyległym centrum handlowym.

Tekst został pierwotnie opublikowany na blogu The Saker

Tłumaczenie: PRACowniA

Wreszcie ktoś to powiedział. Dzięki, Pepe!

4 Komentarze »

 1. Celne i smutne .

  Komentarz - autor: fly — 20 kwietnia 2019 @ 18:42

 2. Baza Jankesów w Babilonie nie miała nic współnego z morzem, ale z Marines, korpusem desantowym amerykańskiej armii.

  Komentarz - autor: Herstoryk — 21 kwietnia 2019 @ 02:51

 3. @ Herstoryk
  Dzięki, poprawione. Nie znam się na wojsku. Od początku coś mi nie grało, ale w końcu zapomniałam poszperać.

  Komentarz - autor: iza — 23 kwietnia 2019 @ 19:44

 4. Miliarderzy francuscy wyskakują z pugilaresa po 100, 200 milionów EURO kiedy spłonie jeden budynek w Paryżu i żaden człowiek nie zginął, a jak na Bliskim Wschodzie i w Afryce miliony ludzi umiera z głodu, chorób i braku wody pitnej, to wysyłają im trujące szczepionki. Ciekawe!
  Abstrahując od ogromnej straty po spalonym zabytku i jego bezcennych w skali świata zbiorach ciekawe co takiego kryje w sobie ta budowla, że ludzie tak potężni finansowo oferują ogromne pieniądze ze swojej fortuny (nie licząc maluczkich, którzy ofiarują swój ,,wdowi grosz” poruszeni wielką stratą) Jak myślicie – celowe podpalenie, czy wypadek? Notre Dame – ,,Nasza PANI” – czy coś takiego?Ciekawe czyja pani!? Niestety, ale z francuskiego jestem kiepski, a francuski akcent potrafię tylko naśladować, co przy różnych okazjach staje czasami przedmiotem żartów lub zachwytów(oczywiście tych, którzy francuskiego nie znają).
  Osobiście myślę, że może to być celowe podpalenie, ale na razie to moja niczym nie poparta spekulacja. W sieci można przeczytać, że katedra miała jakiś ponadprzeciętny i nowoczesny system przeciwpożarowy, można także usłyszeć ważnego inżyniera, który nie może uwierzyć, że w taki sposób płoną 800-letnie dębowe belki. Cóż, pożyjemy zobaczymy.

  Komentarz - autor: obudzony — 26 kwietnia 2019 @ 23:44


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: