PRACowniA

15 kwietnia 2019

Założyciel Wikileaks Assange skuty i wywleczony z Ambasady w Londynie po podarciu przez Ekwador umowy o azyl

Filed under: Polityka — iza @ 08:15

RT (z komentarzami SOTT)
11 kwietnia 2019

Jedyne wideo z zajścia, zarejestrowane przez RT, pokazuje, jak whistleblower i współzałożyciel Wikileaks, Julian Assange, zostaje siłą wyprowadzony z ambasady ekwadorskiej w Londynie, a następnie wrzucony do policyjnego samochodu. Assange mieszkał w ambasadzie przez ostatnie siedem lat, chroniony przez azyl polityczny.

Założyciel WikiLeaks, Julian Assange, został eksmitowany z ambasady ekwadorskiej w Londynie, gdzie spędził ostatnie sześć lat. Prezydent Ekwadoru ogłosił, że kraj odebrał Assange’owi azyl.

Eksmisja następuje po doniesieniach, że australijski założyciel portalu informacyjnego WikiLeaks zostanie przekazany władzom brytyjskim. Ekwador zaprzeczył i stwierdził, że nie ma zamiaru pozbawiać go statusu chronionego, ale najwyraźniej Quito podjęło inną decyzję.

To tylko dzień po tym, jak redaktor naczelny WikiLeaks Kristinn Hrafnsson oznajmił, że w ambasadzie ekwadorskiej przeprowadzono przeciwko Assange’owi szeroko zakrojoną operację szpiegowską. Podczas zapalnej konferencji prasowej Hrafnsson powiedział, że operacja miała na celu doprowadzenie do ekstradycji Assange’a.

 

Relacje Assange’a z ekwadorskimi urzędnikami wydawały się coraz bardziej napięte od 2017 roku, kiedy do władzy w kraju Ameryki Łacińskiej doszedł obecny prezydent. Odciął azylantowi połączenie internetowe w marcu ubiegłego roku, a urzędnicy twierdzili, że to w celu powstrzymania Assange’a od „ingerowania w sprawy innych suwerennych państw”.

 

Demaskator zwrócił na siebie uwagę na arenie międzynarodowej w 2010 r., kiedy WikiLeaks opublikowało tajne amerykańskie nagranie wojskowe „Collateral Murder” (poboczne zabójstwo), na którym amerykański śmigłowiec Apache otwiera ogień do cywilów, zabijając 12 osób, w tym dwóch pracowników Reutersa, i raniąc dwoje dzieci.

 

Materiał filmowy, a także amerykańskie dokumentu wojskowe z wojny w Iraku i Afganistanie oraz ponad 200 000 depeszy dyplomatycznych, zostały przesłane do WL przez żołnierza armii amerykańskiej Chelsea Manning, która następnie została osądzona przez trybunał amerykański i skazana na 35 lat więzienia za ujawnienie materiałów [wtedy jeszcze jako Bradley Manning].

Manning została ułaskawiona przez ustępującego prezydenta Baracka Obamę w 2017 roku po spędzeniu siedmiu lat w amerykańskim areszcie. Obecnie jest ponownie przetrzymywana w amerykańskim więzieniu za odmowę zeznań przed tajną komisją w sprawie najwyraźniej związanej z WikiLeaks.

Komentarz SOTT: „Rzekomo”, ponieważ nawet tyle nie wiadomo! Tajne procesy, tajne sądy, tajne dowody, tajne wyroki …

Siedmioletni pobyt Assange’a w ambasadzie ekwadorskiej był motywowany jego obawą, że może on spotkać się z podobnie surowym i prawdopodobnie niesprawiedliwym dochodzeniem sądowym ze strony USA za swoją rolę w opublikowaniu na przestrzeni lat mnóstwa całej skarbnicy tajnych amerykańskich dokumentów.

Jego problemy prawne wynikają z oskarżenia wniesionego przez dwie kobiety w Szwecji, gdzie obie twierdziły, że miały stosunki seksualne z Assangem, na które nie było w pełni przyzwolenia. Whistleblower powiedział, że zarzuty były fałszywe. Niemniej sprawa trafiła do szwedzkich władz, a te zaczęły starać się o jego ekstradycję z Wielkiej Brytanii w związku z „podejrzeniem o gwałt, trzy przypadki wykorzystania seksualnego i bezprawny przymus”.

W grudniu 2010 r. Assange został zatrzymany w Wielkiej Brytanii na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i spędził jakiś czas w więzieniu Wandsworth, zanim został zwolniony za kaucją i umieszczony w areszcie domowym.

W tym czasie Assange był gospodarzem programu w RT, znanego jako „World Tomorrow” lub „The Julian Assange Show”, gdzie w kolejnych kontrowersyjnych i prowokujących do myślenia odcinkach przeprowadzał wywiady ze światowymi autorytetami.

 

 

Jego próba walki z ekstradycją ostatecznie nie powiodła się. W 2012 r. nie stawił się na wezwanie po wyjściu za kaucją i uciekł do ambasady ekwadorskiej, która udzieliła mu ochrony przed aresztowaniem przez władze brytyjskie. Quito przyznało mu azyl polityczny, a później ekwadorskie obywatelstwo.

Przez następne lata Assange pozostawał na terenie placówki dyplomatycznej, sporadycznie pokazując się w oknie ambasady i w przeprowadzanych wewnątrz wywiadach. W międzyczasie stan jego zdrowia uległ podobno pogorszeniu, a opcje leczenia były ograniczone z powodu niemożności opuszczenia budynku Knightsbridge.

 

Tłum.: Ten człowiek jest synem, ojcem, bratem. Zdobył dziesiątki nagród dziennikarskich. Od 2010 roku był rokrocznie nominowany do pokojowej nagrody Nobla. Potężni gracze, z CIA włącznie, wszelkimi sposobami starają się obedrzeć go z ludzkiej godności, zdelegitymizować i wsadzić do więzienia. #ProtectJulian

W 2016 r. panel ekspertów ONZ orzekł, że to, co robi się z Assange’em, jest aktem arbitralnego (samowolnego) uwięzienia (arbitrary detention) ze strony władz brytyjskich. Mimo to Londyn odmówił cofnięcia nakazu aresztowania za złamanie warunków poręczenia. Szwecja umorzyła śledztwo przeciwko Assange’owi w 2017 r., chociaż szwedzcy prokuratorzy wskazali, że może ono zostać wznowione, jeśli Assange „stanie się dostępny”.

Assange argumentował, że unika europejskich organów egzekwowania prawa z konieczności, żeby uchronić się przed ekstradycją do USA, gdzie ówczesny prokurator generalny Jeff Sessions uznał aresztowanie go za „priorytet”. W 2017 r. ówczesny szef CIA Mike Pompeo nazwał WikiLeaks „niepaństwową wrogą służbą wywiadowczą”.

Rząd Stanów Zjednoczonych nie wypowiada się na temat tego, czy Assange zostanie postawiony w stan oskarżenia w sprawie o rozpowszechniania materiałów niejawnych. W listopadzie 2018 r. istnienie tajnego aktu oskarżenia przeciwko Assange’owi znalazło, najwyraźniej niechcący, potwierdzenie w aktach zupełnie niepowiązanej z nim sprawy w amerykańskim sądzie.

W ubiegłym roku brytyjski trybunał odmówił udostępnienia kluczowych informacji na temat komunikacji między brytyjskimi i szwedzkimi władzami, które mogłyby ujawnić układy pomiędzy Wielką Brytanią, Szwecją, Stanami Zjednoczonymi i Ekwadorem w ciągnącym się wysiłku upolowania Assange’a. Wniosek o uzyskanie dostępu do dokumentów, będących w posiadaniu Prokuratury Koronnej, złożony przez dziennikarkę La Repubblica, Stefanię Maurizi, został oddalony 12 grudnia.

WikiLeaks jest odpowiedzialne za opublikowanie tysięcy dokumentów zawierających poufne informacje z wielu krajów. Obejmują one podręcznik Standard Operating Procedures (Standardowe procedury operacyjne) z 2003 r. dla Guantanamo Bay, kontrowersyjnego aresztu śledczego na Kubie. Agencja opublikowała także dokumenty dotyczące scjentologii – transza określana jako tajne „biblie” religii założonej przez L. Rona Hubbarda.

~ * ~

Ciąg dalszy to w całości Komentarz SOTT:

Tak więc patokraci w końcu dopadli swojego ściganego.

Assange’a czeka teraz „wydanie w trybie nadzwyczajnym” Stanom Zjednoczonym na podstawie dowolnych zarzutów, jakie władze USA zdołają wymyślić.

Wolność prasy jest martwa. Masz prawo zachować milczenie. Wszystko, co powiesz lub zrobisz, może zostać użyte przeciwko tobie w naszych tajnych sądach …

Przyglądajcie się teraz, jak liberałowie z samozadowoleniem skręcają się w fałszywym poczuciu dokonującej się sprawiedliwości w związku z tym rozwojem wypadków. Będąc przeciwnikami wolności (przydomek „liberał” jest ideologiczną maską ukrywającą ich wrodzone totalitarne tendencje), nie będą w stanie pohamować radości, że Assange „dostanie to, na co sobie zasłużył” swoim udziałem w powstrzymaniu jednej z nich – Hillary Clinton – od zostania prezydentem USA w 2016 roku.

Jako swoisty znak czasu Kreml wezwał Angoli do „respektowania praw Assange’a”, co z pewnością miałoby obecnie miejsce w Rosji, ale jest niezwykle mało prawdopodobne w anglosferze, biorąc pod uwagę jej totalitarny dryf. Z bezpiecznego azylu politycznego w Rosji Ed Snowden napisał na Twitterze, że „krytycy Assange’a mogą wiwatować, ale to mroczny moment dla wolności prasy”.

AKTUALIZACJA: 12:30 EDT

Pamela Anderson, bliska przyjaciółka Assange’a, odpowiedziała:

Jestem wstrząśnięta. Nie dosłyszałam, co on powiedział? Bardzo źle wygląda. Jak mogłeś, Ekwadorze? (Bo cię zdemaskował.) Jak mogłaś, Brytanio? Oczywiście – jesteś dziwką Ameryki i musisz odwrócić uwagę od twojego idiotycznego pitolenia o Brexicie. A ty, USA? Ten toksyczny tchórz prezydent. Musi zadowalać swoich wyborców? Jesteś samolubny i okrutny. Tylko wszystko pogorszyłeś na świecie. Jesteście diabłami, kłamcami i złodziejami. Zgnijecie. A my powstaniemy

Kim Dotcom:

Polowanie na czarownice, palenie książek i Inkwizycja wróciły. Prześladowanie i aresztowanie Juliana Assange’a za publikowanie prawdy zawraca nas do najciemniejszych czasów w historii ludzkości. Ta próba ukrywania przed nami prawdy zrobi z Assange’a bohatera na wieki. #uwolnićJuliana

 

Była agentka MI5 Annie Machon powiedziała RT: „Jest to rażące naruszenie tak wielu praw wynikających z prawa międzynarodowego”.

Reakcja tak zwanych dziennikarzy była dość, jeśli nie skrajnie, obrzydliwa. Praktycznie skaczą z radości. Może są po prostu urażeni i zazdrośni, w końcu Assange bardziej jest dziennikarzem niż oni wszyscy razem wzięci.

Assange nie przyznał się do winy „niestawienia się na wezwanie po wyjściu za kaucją” na zarzuty, które następnie zostały już umorzone w Szwecji. (I czeka go ekstradycja do Stanów za udział w „zbrodni”, za którą jego rzekoma wspólniczka Chelsea Manning została ułaskawiona.) Sąd w Wielkiej Brytanii uznał go winnym. Wyrok zostanie wydany 2 maja. Szwedzcy prokuratorzy rozważają ponowne otwarcie pierwotnej sprawy dotyczącej gwałtu. Zalew kolaborantów, całe mnóstwo.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii mówi, że jest „wdzięczne” Moreno za działania, które podjął po „intensywnym dialogu” między Wielką Brytanią a Ekwadorem. Alan Duncan, brytyjski minister ds. Europy i obu Ameryk, powiedział: „Nie mogę się doczekać silnych dwustronnych stosunków między Wielką Brytanią i Ekwadorem w nadchodzących latach … to absolutnie słuszne, że Assange stanie przed wymiarem sprawiedliwości i zostanie osądzony we właściwy sposób w UK”. Osądzony za co? Za mówienie prawdy? Premier May również „z zadowoleniem przyjęła” wiadomość, dodając: „nikt nie stoi ponad prawem”. Nawiasem mówiąc, dokładnie miesiąc temu Ekwador otrzymał 4,2 miliarda dolarów kredytu w rachunku bieżącym od kontrolowanego przez USA MFW.

Oto May, ogłaszając aresztowanie w parlamencie westminsterskim przy okrzykach zachwytu naszych drogich liderów Wielkiej Brytanii:

 

Nic dziwnego, że większość brytyjskiego elektoratu ma już powyżej uszu dyktatury parlamentarnej.

Ben Wizner z ACLU ostrzega, że wszelkie oskarżenia w USA przeciwko Assange’owi za WikiLeaks „byłyby bezprecedensowe i niekonstytucyjne, i przetarłyby drogę dochodzeniom w sprawach karnych przeciwko innym organizacjom informacyjnym. Ściganie zagranicznego wydawcy za naruszenie amerykańskich ustaw dotyczących tajemnicy stworzyłoby szczególnie niebezpieczny precedens dla dziennikarzy amerykańskich, którzy rutynowo naruszają regulacje innych krajów dotyczące tajemnicy w celu dostarczenia informacji istotnych z punktu widzenia interesu publicznego”. Glenn Greenwald pyta: Co powstrzyma inne kraje przed takim samym postępowaniem wobec dziennikarzy amerykańskich?

Ekspert ONZ ds. praw człowieka planuje spotkanie z Assange’em:

Joe Cannataci, specjalny sprawozdawca ONZ ds. prawa do prywatności, miał spotkać się z Assange’em 25 kwietnia, wraz ze specjalnym sprawozdawcą ds. tortur, prof. Nilsem Melzerem, żeby zbadać kwestię traktowania demaskatora.

W oświadczeniu przesłanym do RT.com w następstwie aresztowania Assange’a Cannataci powiedział, że aresztowanie 47-latka nie powstrzyma go przed staraniem się ocenienia twierdzeń Assange’a, że jego prywatność została naruszona.

„Wszystko to oznacza, że zamiast odwiedzić pana Assange’a i rozmawiać z nim w ambasadzie Republiki Ekwadoru w Londynie, zamierzam go odwiedzić i porozmawiać z nim, gdziekolwiek zostanie zatrzymany” – powiedział. […]

„Gdziekolwiek będzie przetrzymywany, czy  może się znajdować, tam pójdzie mój mandat”, powiedział Cannataci. „Prace w ramach mandatu specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. prawa do prywatności w przypadku pana Assange’a będą kontynuowane nieprzerwanie do czasu, aż będziemy w stanie przedstawić nasze ustalenia, niezależnie od tego, jakie one będą”.

Prezydent Trump, który dużo zawdzięcza Wikileaks, najwyraźniej powiedział dzisiaj dziennikarzom: „Nic nie wiem o WikiLeaks. To nie moja sprawa”. Prawdopodobnie oznacza to, że dystansuje się od aresztowania, ponieważ nie chce mieć z tego powodu problemów, ale może też próbować przez to powiedzieć, że nie miał nic wspólnego z naciskami na aresztowanie Assange’a, co oznacza, że przyszły one od JednoŚwiatowców na samej górze…

Sędzia, którego wyznaczyli do sprawy Assange’a, został ewidentnie dobrze wybrany: sędzia okręgowy Michael Snow nazwał założyciela WikiLeaksnarcyzem, który nie może wyjść poza swój własny egoistyczny interes” i określił jego zachowanie jako „haniebne”.

Przy okazji, tym, co Assange niósł, kiedy go wyciągnięto, była książka Gore Vidala The History of the National Security State (Historia państwa bezpieczeństwa narodowego):

Ludzie nie mają głosu, ponieważ nie mają [żadnych]informacji” – ostrzegał Vidal w książce.

AKTUALIZACJA 15:30 CET

Brytyjska policja potwierdziła, że Assange został aresztowany w celu ekstradycji do Centrali Bestii – USA.

Rząd Ekwadoru informuje, że cofnął obywatelstwo, które przyznał Assange’owi w 2017 r., co pokazuje, że obywatelstwo większości krajów jest bezwartościowe pod rządami Jednego Światowego Rządu.

Matka Assange’a przeklęła prezydenta Ekwadoru Lenina Moreno jako „brudnego, zakłamanego, zgniłego zdrajcę”.

Oto materiał filmowy z transportowania Assange’a, zarejestrowany przed Westminster Magistrates Court w Londynie [Westminster Magistrates Court jest centralnym sądem ekstradycyjnym w UK]

I kciuk w górę dla kamer:

Assange nie przyznał się do winy „niestawienia się na wezwanie po wyjściu za kaucją” … na podstawie zarzutów, które Szwedzi wnieśli przeciwko niemu … które już dawno zostały umorzone.

Przemówił też rząd Stanów Zjednoczonych, informując, że chce postawić Assange’owi zarzut o „spisek w celu dokonania włamania do komputera” – w szczególności twierdzą, że Assange pomógł Chelsea Manning zdobyć pliki, które wyciekły jako Afghan War Documents (dokumenty wojskowe z wojny w Afganistanie) i Iraq War Documents (dokumenty z wojny w Iraku), które następnie, w 2010 roku, opublikowano na WikiLeaks.

Artykuł na SOTT: Wikileaks Founder Assange Dragged Out of London Embassy in Handcuffs After Ecuador Tears up Asylum Deal
Tłumaczenie: PRACowniA

Pytanie: Dlaczego wyłącznie reporterzy RT zrobili nagranie z wywleczenia Assange’a z ambasady? Albo inaczej – dlaczego władze UK/USA nie życzyły sobie, żeby media uwieczniły to wydarzenie na taśmie? I dlaczego NIKT poza RT – ani jedna agencja informacyjna czy choćby jakiś jeden niepokorny reporter – nie zignorował tej cenzury prewencyjnej?

1 komentarz »

  1. Ten człowiek jest Wielki i będzie Wielki na wieki! Zapisał piękną kartę historii w swoim życiu i zrobił to, o czym wielu przekupionych dziennikarzy na całym świecie boi się pomyśleć, a co dopiero zrobić. Poinformował cały świat o tym, że tzw. elita to banda oszustów, morderców i psychopatycznych obłąkańców, którzy nie chcą, aby cały świat dowiedział się o ich machinacjach, morderstwach i kłamstwach. Jest nieprzeciętnie odważnym człowiekiem, dziennikarzem i nie wiem, czy zdawał sobie sprawę z ,,długich rąk” tych, którym wykradł te tajemnice. Oczywiście Tomasz Lis i Monika Olejnik wraz z całą bandą mainstreamu nie zauważają tego, ale mam nadzieję, że dostaną za to kiedyś ,,swoją nagrodę”.

    Komentarz - autor: obudzony — 27 kwietnia 2019 @ 00:07


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: