PRACowniA

13 czerwca 2018

W Bundestagu o kwestii łamania praw człowieka na Ukrainie

Filed under: Polityka,Wydarzenia bieżące — pracowniaiv @ 15:38
Tags:

Christine Benoît
news sans frontières
12 czerwca 2018 r.

@2017 REUTERS/Valentin Ogirenko – Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Junker i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przed wspólną konferencją prasową po szczycie UE-Ukraina, który odbył się w Kijowie; 13 lipca 2017

W niemieckim parlamencie podczas wysłuchania publicznego zaproszeni przedstawiciele Ukrainy ujawniali prawdę o kijowskim rządzie. W poniedziałek, 11 czerwca, odbyło się spotkanie na temat stanu wolności słowa i praw człowieka na Ukrainie, w którym wzięli udział niemieccy politycy, obrońcy praw człowieka, publiczni i polityczni przedstawiciele Ukrainy oraz dziennikarze.

Cenzura instrumentem eliminacji przeciwników

Dziennikarz Rusłan Kocaba, który wielokrotnie narażał się na represje za nawoływanie do bojkotu mobilizacji do tak zwanej operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju, potępił całkowite lekceważenie przez Ukrainę prawa wolności słowa. Pełny nadzór reżimu kijowskiego ma na celu zniszczenie każdego opozycyjnego dziennikarza – mówi Kocaba, przytaczając jako przykład sprawę Jewgienija Murajewa, właściciela ukraińskiego kanału telewizyjnego NewsOne i posła do parlamentu. Po odważnym skrytykowaniu działań władz, zwłaszcza w związku z sytuacją wokół Olega Sencowa, poseł został natychmiast oskarżony o „zdradę stanu”.

Zdaniem Kocaby takie działania mogły być powiązane z eliminacją potencjalnych konkurentów w zbliżających się wyborach prezydenckich. Rzeczywiście, ukraiński rząd podjął szereg działań w celu ograniczenia wolności słowa, wolności mediów i wolności zrzeszania się. W marcu ub. roku rząd przyjął ustawę nakładającą sankcje karne na działaczy antykorupcyjnych, którzy nie złożyli publicznej deklaracji majątkowej. [link, eng.]

Nie po raz pierwszy aktywiści na rzecz praw człowieka podnoszą alarm w sprawie więźniów politycznych, zabójstw i pobicia dziennikarzy na Ukrainie, ale po raz pierwszy temat jest omawiany na tak wysokim szczeblu.

Władze stosują fundamentalnie antydemokratyczne praktyki, ograniczające podstawowe swobody Ukraińców

W swoim wystąpieniu przed niemieckimi deputowanymi, prawnik i założyciel stowarzyszenia „Odyseja” na rzecz pomocy prawnej dla cudzoziemców na Ukrainie Walentyn Rybin odniósł się do tego, że rząd kijowski przepisuje nie tylko historię, ale także teraźniejszość, nazywając zamach stanu w 2014 r. „rewolucją godności”, a nacjonalistyczny reżim – demokracją. Rybin uważa, że ze słowem „godność” powinna wiązać się poprawa charakteru ludzi, standardu życia społeczeństwa oraz zagwarantowanie im i poszanowanie ich praw i swobód obywatelskich. Dodał, że „Europa, ku której zmierza Ukraina, już dawno zdała sobie sprawę, że prawa człowieka są podstawą rozwoju demokratycznego społeczeństwa”.

Jednak na Ukrainie rażąco lekceważy się prawa człowieka. Rybin oburzał się, że „ludzie od lat są przetrzymywani w areszcie tymczasowym, a sądy nie są w stanie nic w tej kwestii zrobić, niezależnie od stanu zdrowia, obligacji społecznych czy statusu społecznego osoby zatrzymanej. Nic nie jest brane pod uwagę”.

Z kolei ukraińska prawniczka Jelena Bierieżnaja mówiła o naruszaniu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka [PDF, pl], w szczególności art. 6 (prawo do rzetelnego procesu sądowego), art. 7 (zakaz karania bez podstawy prawnej) i art. 13 (prawo do skutecznego środka odwoławczego). „Zatrzymanie burmistrzyni Słowiańska Nelji Sztepy 13 lipca 2014 jest doskonałym tego przykładem” – powiedziała Bierieżnaja.

Była deputowana parlamentu ukraińskiego Olena Bondarenko powiedziała, że Kijów nie może zapewnić obywatelom najważniejszego prawa – prawa do życia. „Ukraińska konstytucja gwarantuje prawo do życia, ale czy ukraiński rząd, prezydent, a zwłaszcza ukraińska armia gwarantują życie tym, którzy obecnie mieszkają w Donbasie?” Nie, odpowiedziała Bondarenko, zauważając, że Ukraińskie Siły Zbrojne bombardowały miasta, które władze Kijowa uważają za swoje terytoria. „Jest 3,5 miliona ludzi, którzy nie mieli w rękach broni, którzy żyją, pracują, wychowują dzieci i opiekują się starszymi krewnymi. I to oni są celem ukraińskiej armii. Prawo do życia tych ludzi jest łamane przez ukraińską armię”– dodała.

Pozostaje mieć nadzieję, że tym razem Europejczycy nie pozostawią bez odpowiedzi alarmującego głosu swoich sąsiadów.

Tłumaczenie: PRACowniA

Artykuł na SOTT: Au Bundestag, les Ukrainiens dénoncent les violations des droits de l’homme dans leur pays

Podsumowanie spotkania przez Witalijego Serdjuka, ukraińskiego aktywistę na rzecz praw człowieka – o temacie dyskutowano otwarcie, pogwałcanie praw człowieka na Ukranie nie było dla europejskich uczestników niespodzianką, rozważa się sankcje przeciwko poszczególnym politykom, a Ukrainie jest wciąż daleko od wejścia do UE.

Tego samego dnia w Berlinie odbyło się  spotkanie „czwórki normandzkiej”, na którym wyrażono nadzieję na przywrócenie procesu pokojowego na wschodzie Ukrainy

1 komentarz »

  1. W Polsce też mamy przetrzymywanie działaczy w areszcie wydobywczym. Ciekawe skąd nagle przyszła ta moda.
    https://www.salon24.pl/u/matuzalem/878778,jak-zostac-dysydentem

    Komentarz - autor: mowiacprawde — 13 lipca 2018 @ 11:51


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: