PRACowniA

28 marca 2017

Teraz wojska USA osobiście dowożą dżihadystów na strategiczne pozycje w Syrii

Filed under: Polityka,Wydarzenia bieżące — iza @ 12:40
Tags:

Sott.net
22 marca 2017 21:48 UTC

Każdy wie (lub powinien już wiedzieć), że rząd USA stworzył ISIS jako zastępczą armię najemną w celu przeprowadzania „zmian reżimu” na Bliskim Wschodzie – ostatnio w Syrii. Wszyscy powinni też być świadomi faktu, że rząd Stanów Zjednoczonych wydał znaczne kwoty z kieszeni amerykańskich podatników na szkolenie i uzbrojenie tej armii dżihadu. Jest więc absolutnie logiczne, że wraz z pogłębianiem się tego związku, USA będą musiały podjąć kolejny krok, czyli osobiście przetransportować dżihadystów w określone miejsca. W istocie, to właśnie się niedawno stało, jak doniosło BBC:

„Samoloty amerykańskiej koalicji po raz pierwszy przeprowadziły podwiezienie sprzymierzonych bojowników, walczących z dżihadowską grupą Państwa Islamskiego (IS) w Syrii.

Pentagon poinformował, że członkowie sojuszu Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) zostali wyrzuceni za linią IS, w pobliżu zapory Al-Tabaka [As-Saura], zlokalizowanej na zachód od syryjskiego miasta Rakka.

W okolicy tamy, uważanej za bazę setek zagranicznych bojowników, trwały zacięte walki – dodała agencja”.

Nikt nie powinien dać się nabrać na określanie tych dżihadystów mianem „demokratycznych” i „przeciwnych ISIS”. Wziąwszy pod uwagę, że jest to prywatna armia rządu Stanów Zjednoczonych, w oczywisty sposób ma te same cele, co rząd USA, czyli kontynuację niszczenia Syrii w nadziei na pozbycie się Asada. Jeśli tego nie da się osiągnąć, „plan B” obejmuje użycie tychże najemników do utworzenia „Kurdystanu” w północnej Syrii i Iraku (a może i na południu Turcji) w celu:

  1. odcięcia na tym obszarze irańskich wpływów oraz dostępu Iranu do śródziemnomorskiej ropy i gazu
  2. uniemożliwienia Rosji zastąpienia Stanów Zjednoczonych w roli dominującego w regionie obcego mocarstwa
  3. zagwarantowania sobie, że siepacze amerykańskiego rządu oraz sprzymierzone dyktatury w regionie – Arabia Saudyjska, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie – pozostaną głównym bliskowschodnim dostawcą energii do Europy, Chin i reszty świata.

 

Komentarz Pracowni – uaktualnienie: No i mamy efekty.

Onet – Syria: siły wspierane przez USA przejęły kontrolę nad lotniskiem Al-Tabaka

27 marca 2017 r.

Wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) wyparły dżihadystów z ważnego strategicznie lotniska wojskowego Al-Tabaka w północnej Syrii – poinformował wczoraj wieczorem rzecznik SDF.

– Syryjskie Siły Demokratyczne odzyskały pełną kontrolę nad lotniskiem wojskowym Al-Tabaka – powiedział agencji AFP rzecznik SDF Talal Sello.

SDF to arabsko-kurdyjska koalicja kierowana przez Kurdów z milicji YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony). Jej działania wspiera międzynarodowa koalicja na czele z USA.

Zdobycie dawnej bazy lotniczej syryjskich wojsk rządowych, która była pod kontrolą dżihadystów od sierpnia 2014 roku, pozwala SDF na kontynuowanie ofensywy, której celem jest okrążenie i zajęcie miasta Ar-Rakka, bastionu Państwa Islamskiego (IS) i de facto stolicy samozwańczego kalifatu powołanego do życia przez IS.

Położone nad rzeką Eufrat lotnisko Al-Tabaka znajduje się zaledwie 50 km na zachód do miasta Ar-Rakka i kilka kilometrów od największej w Syrii zapory. W czerwcu 2016 roku kontrolę nad swoją dawną bazą bezskutecznie próbowały odzyskać syryjskie siły rządowe.

Wczoraj u Bruska :

Rakka. Uzgodniono 4-godzinną przerwę w walkach w okolicach zapory Tabka w celu dokonania inspekcji obiektu. Rzeczniczka Kurdów informuje, że owszem została zniszczona sterownia, ale na szczęście cały obiekt hydrotechniczny trzyma się jak na radziecką robotę całkiem krzepko.

Do ONZ spływają informacje o cywilnych ofiarach amerykańskich nalotów

Zapora Tabka – zdjęcie sprzed wojny

 

 

Kurdowie mają nadzieję na przyłączenie wyzwolonej Rakka do „sfederalizowanego systemu” Syrii. Mówiąc po polsku, Kurdowie liczą, że mieszkańcy Rakka wybiorą „autonomiczne państwo kurdyjskie” a nie Syrię. Już dzielą skórę na niedźwiedziu?

[Linki, mapki, itd. – u Autora, czyli pod linkiem powyżej.]

Tłumaczenie artykułu: PRACowniA

1 komentarz »

  1. Nie żadni religijni dżihadziści tylko moderowana opozycja czyli tak naprawdę opłacani najemnicy.

    Komentarz - autor: mowiacprawde — 30 marca 2017 @ 18:16


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: