PRACowniA

14 marca 2017

Profesor Jordan Peterson w 5 minut rozmontowuje trybalizm polityczny

Filed under: Polityka,Psychologia — iza @ 08:29

 

 

Transkrypt:

To bardzo przydatne. Pomyślcie o tym w kontekście polityki. Dużo nad tym pracowaliśmy z moją doktorantką. Co się dzieje z przekonaniami politycznymi: jeśli plasujesz się wysoko na skali otwartości i nisko pod względem sumienności, to masz tendencję do bycia liberalistą. Szczególnie istotna jest tu otwartość. Jeśli jesteś nisko na skali otwartości i wysoko na skali sumienności, szczególnie pod względem skłonności do utrzymywania porządku, masz tendencję do bycia konserwatystą.

To nieco dziwne, ponieważ otwartość i sumienność nie są zbyt mocno ze sobą skorelowane, więc wcale nie jest oczywiste, dlaczego te dwie cechy połączone razem miałyby determinować przekonania polityczne, a ta korelacja jest w rzeczywiście bardzo silna – pomiędzy temperamentem i przekonaniami politycznymi, o ile mierzy się przekonania przejrzyście. Wydaje mi się, że ta fundamentalna różnica, a jest to gra polityczna, przynajmniej ta na osi liberalny-konserwatywny, sprowadza się do jednego: jak bardzo otwarte powinny być granice vs. jak bardzo zamknięte.

Można to zauważyć choćby na przykładzie Trumpa – jak przyciągnął dużą część ogólnej populacji, bo zamierza zamknąć granice, zbudować mur i umocnić granice. A konserwatyści to lubią. Lubią, by granice pomiędzy różnymi rzeczami były szczelne. Nie obchodzi ich nawet, czy są to granice państwa, miasta, granice polityczne, etniczne, czy granice pomiędzy ideami, czy pomiędzy tożsamościami seksualnymi – konserwatyści lubią, kiedy rzeczy pozostają w tych cholernych szufladkach, do których należą. Częściowo dlatego, że są uporządkowani, a częściowo dlatego, że nie są zbyt otwarci, nie interesuje ich, co się stanie, jeśli uwolnisz swoje koncepcje – widzą w tym jedynie prawdopodobieństwo zaburzenia porządku. Natomiast liberaliści, którzy plasują się wysoko w otwartości i nisko pod względem porządku – ich ładuje, kiedy pozwala się rzeczom wyjść z szufladek, tak że mogą one ze sobą kreatywnie oddziaływać. Pytanie, kto ma rację. Odpowiedź brzmi: nie wiadomo, bo środowisko, w którym mieści się pejzaż polityczny, jest w ruchu, więc czasem właściwą odpowiedzią jest zacieśnienie i umocnienie granic, a czasem jest: nie, nie, poluzuj wszystko, bo robi się zbyt statycznie i szczelnie, a my potrzebujemy więcej informacji. To dlatego dialog, który odbywa się w pejzażu politycznym – i to dlatego dialog jest tak ważny – zasadniczo dotyczy tych dwu przeciwnych spojrzeń na granice, bo nie można z wystarczającą pewnością powiedzieć, które z nich jest w danym momencie słuszne. Więc musi trwać otwarty dialog, tak żeby cały ten status polityczny mógł właściwie manewrować wzdłuż wciąż ruchomych linii. Jest absolutnie kluczowe, bardzo, bardzo dobrze jest wiedzieć, że ludzie głosują na temperament. Świadomość tego pozwoli wam lepiej rozumieć, przynajmniej ogólnie, tych po drugiej stronie politycznego płotu.

Niedawno ukazał się bardzo interesujący artykuł o brytyjskiej firmie Cambridge Analytica, która  – wykorzystuje ona Wielką Piątkę [cechy osobowości stanowiące o temperamencie: neurotyczność, ekstrawertyczność, otwartość, ugodowość i sumienność]. Wyciągają informacje o wielkiej piątce z waszych stron facebookowych i waszych lajków. Mają model temperamentu każdej jednej osoby w USA i pomogli Trumpowi zręcznie przygotować polityczny przekaz dla każdego mieszkańca, żeby móc przyciągnąć ludzi w oparciu o profil ich osobowości.

Co jest bardzo interesujące, tak szybko uczymy komputery rozumieć nas, że trudno w to uwierzyć. Naprawdę ryzykujemy wejściem do elektronicznego świata, gdzie będziecie widzieć tylko to, co chcecie widzieć. Oczywiście sprzedawcy chcą to zrobić możliwie szybko, chcą pokazywać ci tylko te reklamy, którymi będziesz zainteresowany, bo to drogie i głupie wysyłać ci reklamy, które będą cię wkurzały albo które będziesz ignorować. Więc sprzedawcy jak szaleni próbują zmapować, kim jesteś, nawet śledząc twój wzrok, próbują wydedukować, kim jesteś, żeby wysyłać ci właściwe informacje.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że to się będzie działo w dziedzinie, powiedzmy,  wiadomości czy szerszych informacji zwiększając trend, że ludzie będą kręcić się w kółko wśród ścian, bez kontaktu z zewnętrznym światem. To tak, jakby każdy z nas stawał się mikrocelebrytą, otoczonym elektronicznymi zausznikami, mówiącymi nam wyłącznie to, co chcemy słyszeć. To poważny problem.

Karl Popper, słynny filozof nauki, powiedział, że należy, i jest to podobne do poglądu Piageta, należy zawsze szukać informacji, które są przeciwstawne własnemu aktualnemu punktowi widzenia. To bolesne, bo kto by chciał, żeby podważać jego aksjomaty? To rozwala cię na kawałki, ale to jedyny sposób, żeby mieć pewność, że się uczysz, a jednocześnie utrzymujesz stabilność. Jest to kolejny powód, dla którego należy angażować się w dialog z ludźmi, z którymi się nie zgadzasz, bo to oni powiedzą ci rzeczy, których nie wiesz. Jest to niezmiernie ważne dla utrzymania równowagi. Najgorsze, co może się komuś zdarzyć – nie, bo jest wiele strasznych rzeczy, jakie mogą się komuś zdarzyć – ale jedną z najgorszych rzeczy, jaka może ci się zdarzyć, to że znajdziesz się w sytuacji, kiedy nikt już nie daje ci korygujących informacji zwrotnych. Bo zależysz od korygujących informacji od innych ludzi, żeby pozostać zdrowym psychicznie, żeby nie utknąć w ciągle zmieniającym się środowisku. Jeśli odetniesz się od tych informacji, to w końcu będziesz statyczny i zaczniesz się kurczyć. To bardzo niedobrze, robisz coraz mniej kompetentny, coraz mniej pewny siebie, a strach przed tym, co na zewnątrz nie przestaje rosnąć.

Transkrypt i tłumaczenie: PRACowniA

Dla zainteresowanych, pięcioczynnikowy model osobowości (koncepcja Wielkiej Piątki, Costa i McCrae) w największym skrócie tutaj.

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: