PRACowniA

12 marca 2017

Drzemki regeneracyjne i wiedza o śnie

Filed under: Różne,Zdrowie — iza @ 20:35
Tags: ,

Hazel Sheffield
The Independent
3 listopada 2016

© Jason Lock/Museum Nauki i Przemysłu – Jedwabne kokony osłania namiot

Badania wykazują, że sposób, w jaki śpimy na Zachodzie, jest nienaturalny i szkodliwy. Ale czy ugruntowany u nas system pracy od 9 do 17 pozwoli zaakceptować zdrowe codzienne drzemki regeneracyjne? Hazel Sheffield ucina sobie drzemkę.

Centrum handlowe Arndale w Manchester nie jest praktycznym miejscem do ucięcia sobie drzemki. Kupujący śpieszą przez przestronne wnętrza w kolorze złamanej bieli. Ludzie zatrzymują się na wyprofilowanych ławkach, żeby zjeść paszteciki od Gregga. Pracownicy biurowi wracają w pośpiechu do swoich biurek przed końcem przerwy na lunch. Nikt nie zauważa niskiego pulsującego dźwięku, wydobywającego się z dużego czarnego namiotu, ustawionego w samym środku budynku centrum handlowego, naprzeciwko Starbucks. Nagle spod brzęczącej kopuły namiotu wyłania się sznur ziewających ludzi: właśnie przespali się przez 15 minut dobrym snem.

Laboratorium snu Chronarium znalazło się w centrum handlowym Arndale w ramach manczesterskiego Festiwalu Nauki (Manchester Science Festival), jedenastodniowego wydarzenia, które obejmuje ponad 100 instalacji i atrakcji w całym mieście.

Duża część programu, od budowania peryskopu do uprawy grzybów, ma zaciekawić ludzi cudami nauki. Ta jest prawdopodobnie jedyną, która została zaprojektowana, żeby położyć ludzi spać. Ale być może okaże się najważniejszą.

Brak snu będzie w przyszłości ogromnym zagrożeniem dla zdrowia”, mówi dr Caroline Horton, starszy wykładowca na wydziale psychologii poznawczej w Bishop Grosseteste University w Lincoln. Badania wykazują, że ludzie w Wielkiej Brytanii śpią w ciągu nocy kilkanaście minut mniej niż 10 lat temu. Wielu z nas marnuje czas, leżąc w łóżku i oświetlając swoje twarze niebieskawym światłem smartfonów.

Społeczność naukowa musi dopiero opracować dowody długafalowych konsekwencji niedosypiania, jednak brak snu został już powiązany ze wzrostem zachorowań na Alzheimera, demencję, na zaburzenia zdrowia psychicznego i z wolniejszą rekonwalescencją po zabiegach zwalczających raka.

Każdego dnia lista oczekujących na miejsce w Chronarium szybko się zapełnia. W wyznaczonym czasie ochotnicy zbierają się w podnieceniu przy wejściu do kopuły i zdejmują buty. W środku, jak poczwarki, wiszą kołem białe hamaki, skąpane w kojącym fioletowym świetle. Jest dużo wrzawy, kiedy asystent pomaga ludziom wspiąć się do środka unoszącej się w powietrzu jedwabnej tkaniny, która zazwyczaj jest używana do swego rodzaju jogi przeciwstawiającej się grawitacji.

Drzemkowi specjaliści przeciwstawiają się powszechnie uznanym normom w takich krajach, jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, gdzie spanie w pracy jest uznawane za oznakę słabości. „Byłoby cudownie, gdyby ludzie mogli zdrzemnąć się w pracy, ale kulturowo bardzo nam do tego daleko, już samo skojarzenie tego z miejscem pracy jest złe”, mówi dr Horton.

Chronarium zostało zaprojektowane na pokaz w Singapurze, gdzie drzemka w ciągu dnia jest elementem codziennego życia. „Nie spotkaliśmy ludzi, którzy unosiliby brwi ze zdziwienia, uznając spanie w ciągu dnia za niespotykane”, mówi Mathias Gmachl, wicedyrektor Loop.pH, agencji projektowej stojącej za tym pomysłem. Producent kreatywny Carole Keating opowiada, jak jej grupa poprosiła Loop.pH, żeby wzięli udział w festiwalu i spróbowali zmienić nastawienie w Wielkiej Brytanii, wskazując wagę przyjemnego i regenerującego snu.

Wspólnie wybrali centrum handlowe Arndale, jako miejsce sprzeczne z intuicją. „Byliśmy zainteresowani stworzeniem doświadczenia społecznego, które jednocześnie wiąże się z dbaniem o siebie i swoje zdrowie – w przeciwności do takich czynności społecznych, jak zakupy i picie, które niekoniecznie nam służą”, mówi Mathias.

Zamiast korzystać z technologii, która jedynie odzwierciedlałaby niskie częstotliwości elektromagnetyczne mózgu podczas snu, Loop.pH zleciło Annie Meredith, wybitnej absolwentce akademii muzyki klasyczniej i artystce muzyki elektronicznej, skomponowanie czarującej mieszanki kosmicznie brzmiących pulsacji i delikatnych dźwięków elektronicznych, która pomoże mózgowi zwolnić. Odtwarzaniu nagrania towarzyszy fioletowe i niebieskie światło, przekonując organizm, że jest noc, chociaż zza kotar wciąż dochodzą odgłosy centrum handlowego.

Początkowo ludzie wiercą się w hamakach, przekazując przez konstrukcję niewielkie wibracje. W miarę upływu czasu wszystko się uspokaja, gdy ludzie zapadają w sen.

Po kilku minutach spokojny, wyciszony głos przywołuje wszystkich z powrotem do świadomości. Uczestnicy wyłaniają się z kokonów, przeciągają i wracają do swoich zajęć. Niektórzy, opuszczając namiot, mówią, że czują się bardziej wyciszeni i naenergetyzowani.

Chociaż możemy być jeszcze daleko od wprowadzenia do naszych sypialni kapsuł do spania, dr Horton mówi, że powinniśmy oswoić się z drzemką w ciągu dnia, żeby przerwać ten marsz lunatyków w stronę poważnego zagrożenia dla zdrowia.

„Ludzie powinni zaakceptować, że drzemka w ciągu dnia nie jest oznaką słabości”, dodaje. Zatem następnym razem, kiedy poczujesz się senny, bez poczucia winy utnij sobie drzemkę. Nauka mówi, że jest to korzystne.

Komentarz SOTT: Więcej o drzemkach:
Napping for health: Afternoon siestas can save your life!
The Secret (and Surprising) Power of Naps
Naps Clear Brain’s Inbox, Improve Learning
Power Naps Boost Memory, Increase Alertness and Improve Mood

Tłumaczenie: PRACowniA
Artykuł na SOTT: Power naps and the science of sleep

O tym, jakie korzyści przynosi drzemka w zależności od czasu jej trwania: Turbo drzemka – dlaczego warto?

 

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: