PRACowniA

19 kwietnia 2016

„Były” dowódca neonazistów zostaje przewodniczącym ukraińskiego parlamentu

Jon Hellevig
Russia Insider
17 kwietnia 2016 10:30 UTC

Gdy premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk dostał z buta i został zastąpiony przez przewodniczącego parlamentu Wołodymyra Hrojsmana, na powstały wakat został powołany pan Andrij Parubij. To niezwykłe wydarzenie dużo nam mówi nie tylko o Ukrainie, ale także o obecnym stanie rzeczy na Zachodzie i w jego mediach, które w coraz większym stopniu przygotowują swoje doniesienia tak, żeby pasowały do aktualnych geopolitycznych interesów władców zachodniego świata.

Biografia pana Parubija jest przesycona jego jawną działalnością w roli jednej z czołowych postaci całej sieci ukraińskich ultranacjonalistycznych i otwarcie neonazistowskich ruchów. Mimo to ani media, ani żaden z wiodących zachodnich polityków nie pisnął nawet słowem o bulwersującym fakcie, że ten sam Parubij wspiął się teraz na szacowne stanowisko przewodniczącego parlamentu państwa, z którym UE podpisała umowę stowarzyszeniową, obejmującą współpracę gospodarczą i polityczną. Ten samozwańczy strażnik naszych wartości, za jakiego UE chce być uważana, podpisał traktat stowarzyszenia politycznego z krajem, w którym drugie co do ważności stanowisko polityczne w państwie jest w rękach człowieka, który zasłużył się jako dowódca neonazistów. Jednak, jak zobaczymy dalej, UE nie zawsze była tak obojętna wobec poczynań Parubija.

W 1991 roku Andrij Parubij wraz z Ołehem Tiahnybokiem, kolejnym przywódcą zamachu stanu i obecnym liderem partii Swoboda, założyli Socjal-Narodową Partię Ukrainy. Jej nazwę wybrano w pełni świadomie jako nawiązanie do nazistowskiej partii Narodowo-Socjalistycznej Adolfa Hitlera. Potwierdził to wiodący niemiecki tygodnik Der Spiegel.

Symbolem Socjal-Narodowej Partii jest zmodyfikowany wolfsangel („wilczy hak”), symbol hitlerowskich nazistów

Wierna swej historycznej inspiracji Socjal-Narodowa Partia Ukrainy (SNPU) nie ukrywała swojego radykalnego nacjonalizmu i neonazistowskich cech. Andreas Umland i Anton Szekhovstov (Szechowcow) w swoim opracowaniu z 2010 r. tak scharakteryzowali SNUP:

„…spośród różnych ukraińskich partii nacjonalistycznych SNPU była najmniej skłonna do ukrywania swojej faszystowskiej orientacji. Jej oficjalnym symbolem był nieco zmodyfikowany wilczy hak (wolfsangel), używany jako symbol niemieckiej dywizji SS »Das Reich« i holenderskiej dywizji SS »Landstorm Nederland« w czasie II wojny światowej oraz przez wiele europejskich organizacji neofaszystowskich po roku 1945. Dla kierownictwa SNPU wilczy hak stał się »ideą narodu«.

Co więcej, oficjalna nazwa ideologii partii, »społeczny nacjonalizm«, wyraźnie odwoływała się do »narodowego socjalizmu« – oficjalnej nazwy ideologii Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) i reżimu hitlerowskiego.

Platforma polityczna SNPU wyróżniała się swoim otwarcie rewolucyjnym ultranacjonalizmem, postulatem siłowego przejęcia władzy w kraju oraz gotowością obwinienia Rosji za wszystkie bolączki Ukrainy. Ponadto SNPU była pierwszą stosunkowo dużą partią, która w swoje szeregi werbowała nazistowskich skinheadów i chuliganów”.

W latach 1998-2004 Parubij przewodził paramilitarnej organizacji Socjal-Narodowej Partii – „Patriota Ukrainy”. Także „Patriota Ukrainy” przyznawał się do jawnie rasistowskich i neonazistowskich przekonań politycznych i specjalizowania się w promowaniu przemocy politycznej jako środka do osiągnięcia celu (który, niestety, został osiągnięty). Stanowił paramilitarne ramię ukraińskiego Zgromadzenia Socjal-Narodowego (SNA) – ogółu organizacji neonazistowskich oraz innych radykalnych agresywnych grup, powiązanych z partią Swoboda.

Parubij, jako komendant Euromajdanu w okresie od grudnia 2013 do lutego 2014 roku, był przywódcą zbrojnego skrzydła zamachu stanu, który obalił demokratycznie wybranego prezydenta Janukowycza i podporządkował parlament rządom terroru. Pełniąc tę funkcję, Parubij sprowadził na Majdan wszystkie neonazistowskie bataliony szturmowe, które wyhodował pod parasolem SNA. Niezależne dowody zdecydowanie wskazują, że to właśnie Parubij bezpośrednio dowodził snajperami na Majdanie. Cała ta sprawa jest wyraźnie i wiarygodnie przedstawiona w artykule Global Research. Inne przekonujące jej omówienie oferuje Gordon Hahn w swoim opracowaniu pt. The Real „Snipers’ Massacre”, Ukraine, February 2014 (Rzeczywisty pogrom w wykonaniu snajperów, Ukraina, luty 2014 r.)

 

Andrij Parubij na Majdanie kieruje ludźmi, którzy wyglądają na saperów wracających do domu po dobrze wykonanej robocie

 

Kiedy w następstwie zamachu stanu władzę przejął reżim, Parubij został powołany na wpływowe stanowisko sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Powierzono mu zadanie wprowadzenia brutalnych represji, które po majdańskim zamachu objęły cały kraj. Zorganizował Gwardię Narodową i inne ultra-prawicowe, neofaszystowskie i neonazistowskie bataliony szturmowe – w tym batalion „Azow”, który rozpętał terror na wschodniej Ukrainie – i koordynował ich działania. Wskazywałoby to na to, że zezwolił też na masakry w Odessie i Mariupolu.

Kiedy Parubij i Tiahnybok stali się już uznanymi przywódcami powstańczego ruchu faszystowskiego, nagle w 2004 roku przeprowadzili zmianę wizerunku swoich organizacji, porzucając najbardziej jawne odniesienia do nazizmu. Według dobrze poinformowanego źródła, które życzy sobie zachować anonimowość, uważa się, że ta strategia rebrandingu została zalecona przez ich opiekunów z CIA. Miało to uczynić ich samych i ich organizacje bardziej akceptowalnymi politycznie na froncie zachodniej propagandy. Socjal-Narodowa Partia przyjęła nazwę „Swoboda”, a na jej czele stanął Tiahnybok. Jednocześnie partia porzuciła swoje logo wilczego haka, ale tylko w odniesieniu do formalnie przyjętego symbolu – w istocie jednak nadal posługiwała się nim na swoich zebraniach.

Pan Parubij czci pamięć ukraińskiego przywódcy nazistowskiego z okresu II w. św., Stepana Bandery

Czy UE nie wiedziała o tym wszystkim? Czy też jest to ciężki przypadek instytucjonalnej amnezji? Zobaczmy. Okazuje się, że 13 grudnia 2012 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie sytuacji na Ukrainie (2012/2889). Zgodnie z tą uchwałą Parlament Europejski zapisał, że „jest zaniepokojony wzrostem nastrojów nacjonalistycznych na Ukrainie, wyrażających się w poparciu dla partii Swoboda, która w konsekwencji weszła do Rady Najwyższej jako jedna z dwóch nowych partii w tym organie; przypomina, że poglądy rasistowskie, antysemickie i ksenofobiczne są sprzeczne z podstawowymi wartościami i zasadami Unii, w związku z czym apeluje do partii prodemokratycznych w Radzie Najwyższej o niestowarzyszanie się z tą partią, niepopieranie jej ani nietworzenie z nią koalicji”. [całość tutaj]

Tak, w 2012 roku Unia Europejska wezwała do bojkotu partii Swoboda z powodu jej ekstremistycznych poglądów, które stały w sprzeczności ze słynnymi „podstawowymi wartości UE”. Jednak dzisiaj nie mają jakoś problemu z wiwatami na cześć pana Parubija, który był protoplastą Swobody (i o wiele gorszych rzeczy), kiedy ten obejmuje władzę w państwie, będącym partnerem stowarzyszeniowym tejże UE.

Jakiż to faustowski pakt spowodował taką zmianę uczuć? Nie jest to pytanie retoryczne, więc odpowiem na nie. To potrzeba chwili i wzgląd na własne doraźne korzyści Zachodu podpowiadają wciągnięcie ukraińskich neonazistów i innych ekstremistów w jego geopolityczne intrygi przeciwko Rosji.

Komentarz SOTT: Polecamy

Tłumaczenie: PRACowniA
Artykuł na SOTT: ‚Former’ Neo-Nazi commander becomes Speaker of Ukraine’s Parliament

Reklamy

3 Komentarze »

 1. Jeszcze raz , bo nie wiem czy weszło .

  Gdybym umiał , przetłumaczyłbym bez słówka „pan” przy Parubiju . W języku polskim ma to słowo znacznie wyróżniające i dodające dystynkcji . Więc tylko Parubij , lub M.Parubij , I.Parubij czy jak tam złamasowi na imię .
  Zakłamanie UE powala jednak i ciągle zaskakuje nowymi kwiatkami . A może już nie zaskakuje niczym ?

  Komentarz - autor: fly — 19 kwietnia 2016 @ 18:47

 2. Co to za ,,naród” i ,,kraj” ta Ukraina? Jakie siły sprowokowały jej powstanie na początku lat 90-tych po rozpadzie ZSRR?
  Czy ten kraj i naród posiada może jakąś przynajmniej kilkuwiekową historię, może znany jest jakiś ukraiński król lub inny przywódca? A może znani są w przeszłości słynni uczeni, pisarze, artyści, naukowcy? Ależ skąd!
  To jest wielka hucpa zarówno z państwem ukraińskim jak i z narodem ukraińskim.
  Tereny obecnej Ukrainy przez kilkaset lat były podzielone pomiędzy Polskę i Rosję i nigdy takiego kraju jak Ukraina nie było na mapach świata. Mało tego! Nie jest mi znane jakikolwiek dokument prawa międzynarodowego, który uznawałby Ukrainę jako odrębne państwo. Mogę się mylić ale na dzień dzisiejszy sztuczny twór pn Ukraina jest niczym innym jak poletkiem krajów zachodnich, a szczególnie Niemiec pod nadzorem Usraela do prowadzenia wojny podjazdowej z Rosją i szarpaniem jej przez ratlerki za nogawkę typu Polska i kraje bałtyckie.

  A teraz ciekawostka! Może nie wszyscy wiedzą o tej historii.

  Na początku lat 90-tych do ówczesnego premiera Mazowieckiego(właśc. Icek Dikman) zwrócił się Marszałek Rosji Wiktor Kulikow z propozycją, aby Polska odzyskała swoje ziemie wschodnie utracone po II wojnie światowej wraz z polskimi miastami(np. Lwów). Było to wtedy, gdy wojska radzieckie opuszczały Polskę, a Litwa, Łotwa, Estonia i Ukraina nie posiadały jeszcze swoich rządów. Rosjanin powiedział wówczas, że zgodnie z prawem międzynarodowym Polska ma prawo domagać się swoich ziem prawem kaduka zabranych przez USA, GB i Rosję(a tak naprawdę przez Churchila, który przekonał do tego Roosvelta) bez pytania Polski o zgodę. Kulikow zapewnił, że poprą polskie starania w tym zakresie na arenie międzynarodowej i są duże szanse na odzyskanie tych ziem. Chodzi o tereny jeszcze bardziej na wschód od Lwowa, a konkretnie o Linię Curzona i państwa na całym świecie wiedzą, że Lwów od 600 lat był polskim miastem. Kulikow powiedział wprost, że Rosji zależy aby Ukraina była słaba i jak widać już wówczas domyślał się jaką rolę będzie pełnić za 20 lat.
  I co zrobił Mazowiecki – ano poradził się Adama Michnika(właśc. Aaron Szechter) który poradził Mazowieckiemu aby odmówił Rosjanom, ,,bo to narusza naszą koncepcję polityczną co do przyszłości Ukrainy”. Mazowiecki odmówił Rosjanom odebrania z powrotem naszych ziem wschodnich, które były na wyciągnięcie ręki.
  Tacy to ,,bohaterowie” rządzą Polską po 89 roku i takim stawiamy pomniki, ich nazwiska ozdabiają place, ulice i skwery naszych miast.
  Kolejne pytanie które się rodzi o to kim naprawdę jest Michnik i skąd wiedział jaka przyszłość czeka Ukrainę na następne 20 lat i dlaczego akurat jego radził się Mazowiecki?

  Czy ta historia jest fikcją? Nie!! Jest prawdziwa i miała miejsce naprawdę!!!

  Jednym ze świadków tejże historii była żydówka Maria Kwiatkowska matka Michała Boniego, która nie tylko tę historię słyszała w swoim domu. Była tylko osobą do podawania ciastek i napojów, ale dyskusje bardzo dobrze słyszała, chociaż w nich nie uczestniczyła.
  Pomimo grożącego jej osobistego niebezpieczeństwa(żydzi za zdradę karzą karą śmierci) przekazała już po swojej śmierci (za pomocą osób trzecich) nie tylko tę notatkę, ale wiele innych materiałów Albinowi Siwakowi, który miał odwagę tę i wiele innych historii opisać w swojej książce pt. ,,Syndrom gotowanej żaby” Mało tego. Na przestrzeni wielu lat prosiła żony wielu polityków-żydów, aby ,,wyciągały” od swoich mężów co zostało ustalone na spotkaniach u rabinów, bo rabini szczególnie sumiennie przestrzegali obecności na tajnych naradach.
  Po tym wszystkim robiła odręczne notatki ze spotkań warszawskiej gminy żydowskiej.
  Spotkania przeważnie odbywały się w zaciszu domowym, były to spotkania dla żydów obowiązkowe, w obecności wyłącznie żydów i ustalano gotowe koncepcje i programy, które potem prezentowano jako gotowe programy na forach politycznych i społecznych np. Sejm, Senat, rząd i partie polityczne.
  Wg osobistej refleksji tej żydówki te spotkania to nic innego jak nauka o sposobach i narzędziach sprawowania władzy oraz o tym jak używać finansów, polityki, informacji, kształcenia Słowian tak, aby to goje myśleli, że to oni sami rządzą, a nie oni – żydzi.
  Tak, tak Polacy – my spotykamy się na plotki, narzekamy, że jest nam źle, ale jak przyjdzie do głosowania to wybieramy bez wyjątku tych, którzy nas ,,strzygą i golą”

  Po co przytaczam tę historię?
  Ano po to, żeby przypomnieć nam Polakom, że nie wszyscy żydzi to z definicji spiskowcy i zdrajcy i przykład tej kobiety to pokazuje. Jak widać bywają uczciwi żydzi, szkoda tylko, że jeden na tysiąc. Ta żydówka wielokrotnie powtarzała, że jest polską patriotką i przestrzegała swojego syna, że przez swoje oszukańcze działania wobec narodów całego świata sprowadzą niebezpieczeństwo na uczciwych żydów jeżeli narody zorientują się w jaki sposób są zwodzone i oszukiwane

  Także obecnie na Ukrainie wielu oligarchów to osoby pochodzenia żydowskiego.
  Co zatem robił na Ukrainie wcześniej Lech Kaczyński, potem jego brat, Kukiz i inni politycy reprezentujący Polskę, gdzie w tle słychać i widać transparenty riezaj Lacha?(rżnij Polaka) wspierając banderowców?
  Co chciała osiągnąć Premier Kopacz oddając lekką ręką ukraińskim banderowcom 100 mln Euro z naszych podatków? W czyim interesie szkoleni byli w Polsce ukraińscy banderowcy z OUN?
  Kto tak naprawdę przejął Ukrainę, bo mówi się, że miliony hektarów należą do osób prywatnych i koncernów zachodnich.
  Taki minister Waszczykowski szkolony w USA wręcz domagał się obecności baz amerykańskich wojsk w Polsce strasząc rosyjskim niebezpieczeństwem, narażając tym samym Polskę na możliwość kontrataku Rosji w przypadku wywołania zbrojnego konfliktu.

  Komentarz - autor: obudzony — 20 kwietnia 2016 @ 16:39

 3. Krótko: Poglądy rasistowskie, antysemickie i ksenofobiczne są akceptowalne wedle podstawowych wartości i zasad Unii.

  Komentarz - autor: Corran Horn — 24 kwietnia 2016 @ 20:33


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: