PRACowniA

7 kwietnia 2016

Rosja w obliczu Imperium Chaosu – plan działania

Siergiej Głazjew
Russia Insider
31 marca 2016

© Fort Russ — Siergiej Głazjew, wybitny rosyjski ekonomista, doradca prezydenta Rosji ds. regionalnej integracji gospodarczej, a także pomysłodawca Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Czy istnieje jakikolwiek powód, by oczekiwać na zniesienie przez Stany Zjednoczone sankcji, jakie nałożyły na Rosję?

Sankcje są elementem wojny hybrydowej, prowadzonej przeciwko nam, Rosji, przez Stany Zjednoczone. Przy czym Stany Zjednoczone robią to nie dlatego, iż nie podoba im się rosyjska „aneksja” Krymu, lecz z powodu obiektywnych i subiektywnych interesów amerykańskiego establishmentu.

Stany Zjednoczone tracą hegemonię: już teraz wytwarzają mniej produktów oraz eksportują mniej technologii niż Chiny. Chiny doganiają Stany, jeśli chodzi o liczbę naukowców i inżynierów, a wiele innowacyjnych chińskich technologii dominuje na światowych rynkach. Tempo rozwoju gospodarczego Chin pięciokrotnie przewyższa tempo rozwoju gospodarki amerykańskiej. Międzynarodowy system podmiotów, powstały w ostatnich czasach z inicjatywy Chin, świadczy o tworzeniu się nowego gospodarczego porządku świata.

Podmioty gospodarcze, które dominują w Stanach Zjednoczonych, służąc oligarchii finansowej, zdestabilizowały amerykańskie systemy: monetarny i finansowy, które średnio dwa razy w roku stają się niewydolne. Przyczyny globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku nie zniknęły, a amerykańska bańka zadłużeniowa – piramida finansowa, składająca się z instrumentów pochodnych oraz długu krajowego – wciąż rośnie.

Zgodnie z zasadami teorii systemów, taki proces nie może trwać w nieskończoność. Amerykańska oligarchia jest zdesperowana i za wszelką cenę chce pozbyć się zadłużenia, więc prowadzi wojnę hybrydową, nie tylko przeciwko Rosji, ale również przeciwko Europie i krajom Bliskiego Wschodu.

Jak to zawsze bywa w zmieniającym się światowym ładzie gospodarczym, kraj, który traci pozycję lidera, próbuje rozpętać wojnę światową o władzę nad peryferiami. A ponieważ Amerykanie traktują byłe poradzieckie strefy wpływu jako swoje finansowe i ekonomiczne obrzeża, to usiłują nad nimi przejąć kontrolę.

Amerykański establishment polityczny został wychowany na urojeniach dziewiętnastowiecznych geopolityków. Amerykańscy studenci przyswajają sobie fundamentalne, anglosaskie oraz niemieckie koncepcje geopolityczne z tego okresu na wykładach z nauk politycznych. W tamtych czasach głównym problemem było to, jak zniszczyć Imperium Rosyjskie, więc i dziś patrzą na świat oczami dziewiętnastowiecznych „jastrzębi”, kiedy to Wielka Brytania, usiłując ocalić swoją hegemonię, rozpoczęła I Wojnę Światową, aby następnie, po zakończeniu II Wojny Światowej, utracić swe kolonialne imperium.

Właśnie takie idee analizują w Departamencie Stanu oraz w Białym Domu amerykańscy geopolitycy, wciąż patrząc na świat przez pryzmat zarówno Zimnej Wojny, jak i brytyjskich konfrontacji z Rosją i Niemcami w XIX wieku. Obecnie kolejną wojnę światową rozpętują Stany Zjednoczone.

Połączenie obiektywnych problemów amerykańskiej oligarchii finansowej oraz dziwnej mentalności amerykańskich geopolityków grozi światowym konfliktem. I nie ma to nic wspólnego z kwestią Krymu. Każdy pretekst byłby dobry.

Musimy działać, biorąc pod uwagę sprzeczności, prowadzące Stany Zjednoczone do agresywnej postawy, obarczonej ryzykiem wybuchu wojny hybrydowej z całym światem. Ich głównym celem destrukcji jest Rosja, a także Ukraina, którą okupują.

Aby przetrwać w takich warunkach, utrzymać suwerenność oraz rozwijać gospodarkę, musimy zbudować szeroką koalicję antymilitarną, realizować naszą priorytetową strategię rozwoju, odzyskać suwerenność finansową i gospodarczą oraz kontynuować działania na rzecz integracji euroazjatyckiej. Aby zapobiec wojnie, musimy zrealizować cel prezydenta Putina, tj. wspólny rozwój obszaru od Lizbony do Władywostoku. Bardzo ważne jest to, by przekonać naszych europejskich  partnerów, jak również naszych partnerów na Dalekim Wschodzie i na Południu, to tego, iż należy współpracować, przy czym nie poprzez szantaże czy groźby, ale poprzez obopólnie korzystne projekty, łączące nasze gospodarcze potencjały, przy jednoczesnym poszanowaniu suwerenności każdego kraju.

Czy możemy poprawić stosunki z Unią Europejską, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Aby naprawić współpracę z Unią Europejską, musimy przywrócić jej suwerenność. Widok europejskich polityków w tłumie nazistów na Euromaidanie pokazał olbrzymi stopień degradacji europejskiej kultury politycznej. Przywódcy Unii Europejskiej nie są niezależni; są amerykańskimi marionetkami.

Amerykańskie media zdominowały polityczną przestrzeń Europy, zaszczepiając w ludzkiej świadomości antyrosyjskie, budzące grozę urojenia o tzw. rosyjskim zagrożeniu. Europejscy politycy są zmuszani do tego, by podążać za medialną narracją, dostarczaną im przez Waszyngton, jeśli chcą zdobyć poparcie. To doprowadziło do katastrofy, jaką obecnie obserwujemy w Brukseli oraz w innych europejskich miastach, które znalazły się okowach strachu, gdyż ich rządy nie potrafią zapewnić im bezpieczeństwa.

Niestety, suwerenność Europy nie może zostać przywrócona poprzez wyjaśnienia i zwiększenie świadomości społecznej. Te problemy nie pojawiły się znikąd; są one rezultatem porzucenia przez europejską klasę polityczną narodowych interesów. Europę czeka niezwykle trudny proces transformacji, podczas którego wciąż jeszcze nie będzie partnerem Waszyngtonu, lecz jego cieniem.

Europejczycy utracili poczucie kierunku. Żyją w mozaikowym, fragmentarycznym świecie, w którym nie istnieją wspólne relacje. Ale życie zmusi ich do powrotu do rzeczywistości. Wierzę w to, że ostatecznie wezmą górę europejskie tradycje demokratyczne oraz humanizm.

Tłumaczenie: PRACowniA
Artykuł na SOTT: Russia’s gameplan against the Empire of Chaos

Reklamy

4 Komentarze »

 1. „powstały w ostatnich czasach z inicjatywy Chin, świadczy o tworzeniu się nowego gospodarczego porządku świata.”

  Coraz więcej znaków na niebie i ziemi wskazuje, że jeśli USA zbankrutują a Izrael pogrąży się w wojnie, to właśnie BRICS przejmie funkcje we wprowadzaniu NWO.

  W USA rozpocznie się nowy cykl historyczny, a Rosja, Chiny i Indie przejdą do dojrzalszej fazy cyklu i będą się degenerować, wraz z rozrostem uzależnienia od technologii i przemysłu.

  Jeśli Chiny ścigają się z USA we wzroście gospodarczym to oznacza, że bakcyl hegemonii i wzrostu za wszelka cenę zainfekował Chiny. W pewnym momencie „wahadło historii” lub „wiatr historii” odwróci się i to kraje BRICS będą po ciemnej stronie mocy.

  Uważam, że BRICS powinien się opierać na zasadzie „współpracuj tylko w tych dziedzinach w których chcesz” a nie na zasadzie „wszystko albo nic”.

  Komentarz - autor: mowiacprawde — 8 kwietnia 2016 @ 09:13

 2. Stany Zjednoczone uznały, że nie da się wprowadzić Nowego Porządku Świata metodami pokojowymi. Więc będą chciały użyć metod siłowych.

  Tyle że same nie mogą wejść do wojny wiec będą to robić przez pośredników. Tak więc Trzecia Wojna Światowa będzie się odbywać na raty przez pośredników.

  Komentarz - autor: mowiacprawde — 8 kwietnia 2016 @ 09:14

 3. Pomyślcie jakie sankcje można nałożyć na Rosję ?? Usraelici nie sprzedadzą Rosji windowsa 10 ? Bredzenie o sankcjach to bajki dla motłochu.

  Komentarz - autor: Pimpuś — 14 kwietnia 2016 @ 10:44

 4. @ mowiacprawde
  „cykl historyczny, a Rosja, Chiny i Indie przejdą do dojrzalszej fazy cyklu i będą się degenerować, wraz z rozrostem uzależnienia od technologii i przemysłu.”
  „W pewnym momencie „wahadło historii” lub „wiatr historii” odwróci się i to kraje BRICS będą po ciemnej stronie mocy.”

  Tak mało mamy na to wpływ, bo to są KOSMICZNE schematy zasady, bo nic nie jest statyczne (nasza planeta ma pewne zadania do wykonania). Ciemna strona to dołowanie i marsz w szeregu, to przeciwnik i jest rodzaju żeńskiego hehe.

  Komentarz - autor: The son of the Sun — 18 kwietnia 2016 @ 22:23


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: