PRACowniA

17 lutego 2016

Izrael nadal, nawet zimą, trzyma aresztowane palestyńskie dzieci w klatkach pod gołym niebem

American Herald Tribune
8 stycznia 2016

© Scott Campbell/ flickr – Dzieci w punkcie kontrolnym Kalandia

W artykule brytyjskiej gazety Independent z listopada 2015 roku przytoczono dane pozarządowej organizacji Klub Więźniów Palestyńskich (Palestinian Prisoners Club, PPC), wskazujące, że w pierwszej połowie 2015 roku w samej tylko Jerozolimie zostało aresztowanych co najmniej 600 palestyńskich dzieci, a około 40% z nich było wykorzystywanych seksualnie. Nowy, styczniowy raport, również opublikowany przez Independent, ujawnia, że rząd izraelski torturuje dzieci i przetrzymuje je zimą w klatkach pod gołym niebem.

Według przytoczonego w Independent raportu, opublikowanego przez Społeczny Komitet Przeciwko Torturom w Izraelu (Public Committee Against Torture in Izrael, PCATI), „dzieci oskarżone o drobne przestępstwa były wystawiane w klatkach na widok publiczny, grożono im, były obiektem przemocy seksualnej oraz stawiane przed sądem wojskowym bez pełnomocnika”.

Podczas wizyty prawników z izraelskiego Biura Obrońców z Urzędu (PDO) odkryto szokujące szczegóły zajść w aresztach. Biuro opisało to na swojej stronie internetowej:

„Podczas naszej wizyty, która odbyła się podczas ostatniej silnej burzy, jaka nawiedziła kraj, adwokaci spotkali się z zatrzymanymi, którzy opisali im wstrząsającą sytuację: kilkudziesięciu więźniów przeniesiono w środku nocy do stalowych klatek na zewnątrz tymczasowego obiektu IPS [Izraelskich Służb Więziennych] w Ramli.

Okazuje się, że ten proceder, w ramach którego więźniowie czekają w klatkach na zewnątrz, trwał kilka miesięcy i był zatwierdzony przez innych urzędników”.

Według raportu incydent w Ramli jest tylko jednym z przykładów szerokiego zakresu nadużyć i zadawanego cierpienia.

Jeśli chodzi o zarzuty, na podstawie których dzieci są zatrzymane, dane pochodzące z kampanii PCATI ujawniają, że „większość zatrzymanych palestyńskich dzieci jest oskarżona o rzucanie kamieniami”.

74% tych dzieci doświadczyło przemocy fizycznej podczas aresztowania, przenosin bądź przesłuchań – dodaje raport, podkreślając, że rząd Izraela jest jedynym rządem, który systematycznie zaskarża dzieci do sądów wojskowych, i że „żadne izraelskie dziecko nie miało do czynienia z systemem sądów wojskowych”.

W ciągu zaledwie pierwszych trzech tygodni listopada 2014 roku Izrael uprowadził co najmniej 380 Palestyńczyków z okupowanego Zachodniego Brzegu i Wschodniej Jerozolimy.

W przeglądzie danych dotyczących praw dziecka z 2013 roku Komitet Praw Dziecka (CRC) podlegający ONZ wyraził głębokie zaniepokojenie omawianymi praktykami stosowania tortur i złego traktowania oskarżonych i przetrzymywanych przez wojsko i policję palestyńskich dzieci oraz nieudolnością państwa w zakończeniu tych praktyk, pomimo wielokrotnie wyrażanego zaniepokojenia przez organy traktatowe.

Komitet dodał też, że „ciągle stosowane są: przemoc fizyczna i werbalna, poniżanie, bolesne ograniczenia, zakładanie na głowy worków, groźby śmierci, przemoc fizyczna i przemoc seksualna wobec przetrzymywanych lub członków ich rodzin oraz ograniczenia w dostępie do toalety, wody i jedzenia”.

Raport CRC wyjaśnił również, że armia izraelska wielokrotnie używała palestyńskich dzieci w roli żywych tarcz.

Prawdopodobnie w 17 izraelskich więzieniach i obozach jest przetrzymywanych ponad 7000 Palestyńczyków. Kilka organizacji praw człowieka wielokrotnie wzywało ONZ, żeby powstrzymał Izrael od torturowania i aresztowania palestyńskich dzieci i sądzenia ich na mocy prawa wojskowego oraz wymógł uwolnienie wszystkich nielegalnie zatrzymanych dzieci.

Komentarz SOTT: Izraelskie barbarzyństwo już wcześniej było zgłaszane i rzekomo powstrzymane.

Dzieci w klatkach: Grupa praw człowieka oskarża Izrael o tortury [1 stycznia 2014]

Ten najnowszy raport wykazuje, że wciąż praktykowane jest trzymanie dzieci w klatkach. Izrael od dawna jest znany z przerażającego traktowania palestyńskich dzieci, mimo to nigdy nie został pociągnięty za to do odpowiedzialności.

* Raport na temat przemocy seksualnej wobec więzionych palestyńskich dzieci
* Izrael poddaje palestyńskie dzieci „spirali niesprawiedliwości”
* Raport ONZ ponownie krytykuje Izrael za epidemię dziecięcej prostytucji

Tłumaczenie: PRACowniA
Artykuł na SOTT: Israel STILL keeping detained Palestinian kids in outdoor cages in winter: Rights group

Reklamy

1 komentarz »

  1. Tego się po prostu nie da skomentować!! To jest po prostu skur…..swo do potęgi niezmierzonej. Kilka miesięcy temu oglądałem film jak izraelscy żołnierze w pełnym rynsztunku z bronią próbowali przez kilka minut odciągnąć palestyńskiego chłopca od innych dzieci na ulicy. Chłopiec krzyczał wniebogłosy płakał, a ci choć byli nagrywani przez świadków szarpali się z innymi dzieciakami, które próbowały nie dopuścić aby wpadł w ich ręce. W innym, znów filmie oglądałem jak postrzelony palestyński 14 latek kona na ulicy, a tłum izraelskich przechodniów krzyczał giń skur..synu!! (o ile tłumaczenie było dokładne) Ja naprawdę miałem wrażenie jakbym oglądał sceny z II W.Ś. i to w Polsce. Wiem dobrze, że Laura na forum gani osoby posługujące się słownictwem nieparlamentarnym, ale tutaj te słowa są jedynie wyrazem mojej bezsilności, a znam o wiele gorszych słów na określenie tego co czuję.

    Komentarz - autor: obudzony — 19 lutego 2016 @ 21:34


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: