PRACowniA

12 lutego 2016

Czarnogóra – jak USA i UE manipulują społeczną świadomością

Drakulablog.com
10 grudnia 2015 r.

Montenegro

Siatka agentów wpływu w Czarnogórze (kliknij, żeby powiększyć)

 

Nad tym wpisem pracowałem od dłuższego czasu, skrupulatnie zbierając skrawki informacji, jeden za drugim, że uzyskać pełny obraz sytuacji.

Ogólnie wiadomo, że w wielu krajach na świecie USA zaprzęgają do pracy wyrafinowaną sieć pozarządowych organizacji [z ang. non-governmental organizations – NGO] w celu manipulacji społeczną świadomością. NGO odgrywają również kluczową rolę w kolorowych rewolucjach.

W ostatnich miesiącach przyglądałem się wydarzeniom w Czarnogórze – małym kraju, z niepokojem obserwujących wysiłki swoich „partnerów” z NATO, robiących wszystko co w ich mocy, żeby włączyć to bałkańskie państewko do Sojuszu. Będziecie zaskoczeni skalą tych działań.

Powiedzieć, że w Montenegro istnieje aktywna sieć organizacji kontrolowanych z zewnątrz, nie odda w pełni obrazu sytuacji. To nie tylko sieć, to system sam w sobie – „sieć sieci”.

Powyższy schemat przedstawia strukturę powiązań pomiędzy organizacjami wpływu, manipulującymi obywatelami Czarnogóry i piorącymi im mózgi.

Jak widzicie, w nienaturalnym procesie wciągania Czarnogóry do NATO biorą udział struktury rządowe, organizacje NGO, media oraz podmioty handlowe.

Proces ten koordynuje Kongres i Departament Stanu USA za pośrednictwem takich organizacji, jak USAID, NED, NDI, Open Society Fundation, Orion Strategies i firmy konsultingowe Grupy RIF, podczas gdy NATO wykorzystuje swój departament dyplomacji publicznej. Kraje europejskie działają poprzez swoje ambasady.

Vesko Garčević

Jednostkę koordynującą działania na obszarze docelowym reprezentuje Rada ds. Członkostwa w NATO w czarnogórskim parlamencie, z doradcą premiera ds. zagranicznych Vesko Garčeviczem jako krajowym koordynatorem ds. NATO.

Rada stworzyła grupę komunikacyjną, składającą się z 12 członków bezpośrednio odpowiedzialnych za tworzenie społecznego wsparcia dla wstąpienia Czarnogóry do NATO. Kluczowi członkowie to:

 • Olivera Đukanović, koordynator ds. relacji medialnych
 • Ana Dragić, kierownik sektora NGO
 • Valentina Radulović Šćepanović, kierownik ds. partii politycznych i lokalnej administracji

Grupa komunikacyjna podpisała memorandum z ponad 60 czarnogórskimi organizacjami NGO, by wprowadzić w życie swoją inicjatywę i stworzyć narzędzia do manipulacji opinią publiczną. Dlatego więc utworzyła na wielką skalę, nieustannie rosnącą sieć powiązań. Ciągle pozyskuje nowych członków i tworzy jednostki, przy pomocy których – pod przykrywką działalności społecznej – będzie na różne sposoby wpływać na umysły społeczności Czarnogóry. Tak narodziła się złożona hierarchiczna struktura, w której wielkie NGO rozdzielają zadania pomiędzy mniejsze organizacje.

Oto największe organizacje NGO w Czarnogórze:

 • Network for Affirmation of the NGO Sector (MANS) [Sieć Afirmacji Sektora Pozarządowego], dyrektor wykonawczy: Vanja Ćalović
 • Atlantic Council of Montenegro [Atlantycka Rada Czarnogóry], prezes: Savo Kentera
 • Youth Atlantic Treaty Assosiation (YATA) [Stowarzyszenie Atlantyckiego Porozumienia Młodzieży] w Czarnogórze, dyrektor wykonawczy: Dragan Koprivica
 • Center for Monitoring and Research [Cenrum Monitoriowania i Badań]
 • Alfa Center
 • Foundation for the Development of Northern Montenegro [Fudacja Rozwoju Północnej Czarnogóry]

Oczywiście żadna kampania nie odniesie sukcesu bez wsparcia medialnego. Każdego dnia Czarnogórzanie poddawani są gruntownemu praniu mózgów programami typu talk-show, filmami promocyjnymi, artykułami prasowymi i tekstami zamieszczanymi w Internecie, popierającymi ideę przyłączenia do NATO.

Opinią publiczną żonglują programy telewizji państwowej TVCG1 i TVCG 2, Pink Media Group (największy konglomerat medialny na Bałkanach), TV Vijesti, Prva crnogorska televizija, MBC, RTV Atlas i NTV Montena.

Gazety: Dan, Vijesti, Pobjeda, Dnevne Novine, Blic Czarnogóra, Informer

Portale informacyjne: Cafe Del Montenegro, Vijesti, Radio i Telewizja Czarnogóra, itd.

Każdy kanał telewizyjny nadaje miesięcznie od 15 do 25 programów popierających NATO, a każde czasopismo publikuje co najmniej 40 do 50 takichże artykułów redakcyjnych.

Pieniądze pochodzą z ambasady USA i ambasad krajów europejskich (konkretnie Wielkiej Brytanii, Holandii i Norwegii) oraz z USAID, NED, NDI, Fundacji Konrada Adenauera, Fundacji Marshalla, Fundacji Rockefellera, Fundacji Open Society, Balkan Trust for Democracy, międzynarodowych NGO jak np. Transparency International itd.

Również międzynarodowe korporacje uważają wstąpienie Czarnogóry do NATO za korzystne. Dlatego Coca-Cola, Microsoft, Diners Club, T-mobile i Media Development Loan Fund agresywnie finansują sektor pozarządowy w tym kraju i kampanie promujące NATO.

Aby lepiej zrozumieć rolę zagranicznych inwestycji w propagowaniu członkowstwa w NATO, trzeba spojrzeć na skalę zagranicznego finansowania czarnogórskich organizacji NGO, np. Center for Democratic Transition [Centrum Zmiany Demokratycznej]. Uzyskałem dostęp do danych z 2009 roku. Tylko 8 tysięcy euro z całkowitej kwoty 160 tysięcy zostało przydzielone przez struktury rządowe Czarnogóry.

 

Źródło finansowania Kwota
National Democratic Institute 60 tys. dolarów
Ambasada Holandii 36 140 euro
Fundacja Open Society w Czrnogórze 12 tys. euro
Misja OBWE w Czarnogórze 16 tys. euro
Wydział Dyplomacji Publicznej NATO 8 tys. euro
USAID 30 tys. dolarów
Rząd Czarnogóry 3 tys. euro
Parlament Czarnogóry 5 tys. euro
Firmy prywatne 20 tys. euro
Razem ok. 160 tys. euro

 

Pieniądze zagranicznych inwestorów nie są wydawane wyłącznie na typowe kampanie promocyjne, wychwalające NATO i ignorujące bombardowanie Czarnogóry w 1999 roku. Manipulatorzy nie obawiają się grać nieczysto.

Pozarządowa organizacja MANS zbiera informacje kompromitujące przedstawicieli rządowych i władze. Zatem interes zachodnich i europejskich rządowych i pozarządowych struktur w funkcjonowaniu tej organizacji można wyjaśnić chęcią pozyskania informacji, umożliwiających im wpłynięcie na przywódców Czarnogóry.

Co więcej, w tym roku [2015] w telewizji i w internecie pojawiały się filmy, w których prominentne osoby publiczne z Czarnogóry nawoływały do przyłączenia się do NATO. Później wielu z nich wycofało swoje słowa, tłumacząc, że zostali źle poinformowani co do rzeczywistego celu nagrań. Oto kadr z nagrania, gdzie znany właściciel restauracji, Krsto Niklanović, odwołuje swoją wypowiedź.

 

„Nie jestem za NATO i nie jestem promotorem NATO”

 

Władze Czarnogóry szykanują tych, którzy przeciwstawiają się pronatowskiej orientacji, i karzą dysydentów. W kwietniu 2015 roku aresztowano Marko Milačicza, aktywistę z Ruchu Neutralności Czarnogóry. Przeciwnicy przyłączenia się do NATO znajdują się pod nieustanną obserwacją policji i są co jakiś czas zatrzymywani.

 

 

Jednakże masowe protesty w stolicy Czarnogóry dowodzą, że proces przekształcania opinii publicznej, mający na celu wyeliminowanie antynatowskich stereotypów, nie jest taki prosty.

Potwierdzają to sondaże przeprowadzone przez międzynarodową firmę badawczą IPSOS Strategic Marketing w okresie od lutego 2013 do października 2015 roku. Na pytanie: „Gdyby dzisiaj przeprowadzono referendum, jak by pan/pani głosowała w sprawie przystąpienia kraju do NATO?” większość Czarnogórzan opowiedziała się przeciwko.

 

 

Proszę zwrócić uwagę na wskaźniki z badania IPSOS na krótko przed spotkaniem ministrów ds. zagranicznych NATO, które odbyło się 1 grudnia 2015 r., kiedy to oficjalnie zaproszono Czarnogórę do wstąpienia do Sojuszu. Dane IPSOS wskazują, że liczba głosów za wstąpieniem gwałtownie wzrosła w październiku, przy równoczesnym spadku ilości osób, które wstrzymały się od głosu. Wszystko wskazuje na przekręt.

Odkąd Czarnogóra odzyskała niepodległość, USA i UE stworzyły wielowarstwowy, hierarchiczny system obejmujący wiele struktur i organizacji, w celu przekształcenia świadomości społecznej Czarnogórzan, by zagwarantować, że kraj dołączy do NATO. Ta wyrafinowana „sieć sieci” wchłonęła struktury rządowe, pozarządowe i firmy reklamowe, pracujące w jednym, wspólnym celu. Metoda okazała się skuteczna w wypadku Ukrainy, gdzie Stany Zjednoczone i UE osiągnęły swój cel. Czy będzie tak w przypadku Czarnogóry, czas pokaże.

Tłumaczenie: PRACowniA

Komentarz: Demonstracje przeciwko wstąpieniu Czarnogóry do NATO wciąż się odbywają. Tymczasem z artykułu Iona Todescu na stronie International Policy Digest dowiadujemy się, w jaki sposób Zachód trzyma w szachu premiera Milo Djukanowicza. Za popełnione przestępstwa grozi mu sąd i więzienie. Jak długo podporządkowuje się Zachodowi, jest w miarę bezpieczny, rzekomo jeszcze przez rok od akcesji. Ci, którzy próbowali demaskować działalność Djukanowicza, zostali zabici.

Z końcówki artykułu: „Warto wspomnieć, że podstawowy kapitał Djukanowicza to około 1,2 miliarda euro i jest ulokowany głównie w amerykańskich bankach. Djukanowicz jest czarną owcą wśród przywódców państw członkowskich NATO, ale USA mocno go wspiera, bo jest niezwykle lojalny i obiecał wprowadzić Czarnogórę do NATO. To z tego powodu utrzymuje się przy władzy przez ponad 20 lat. Wygląda na to, że członkostwo w NATO, mimo oporu społeczeństwa, będzie ostatnim korupcyjnym przestępstwem tego człowieka”.

Czarnogóra jest w tej chwili jedynym krajem europejskim, którego linia brzegowa nie jest pod kontrolą NATO, przynajmniej oficjalnie. Po wejściu Czarnogóry do Sojuszu wyrwa zniknie i cały północny brzeg Morza Śródziemnego (z Adriatykiem), od Hiszpanii po Turcję, będzie już NATOwski.

Reklamy

2 Komentarze »

 1. Dobry tekst. A przy okazji „jedno” słówko.

  Ktoś tutaj kiedyś w komentarzach na Pracowni* chwalił ministra finansów Grecji – Janisa Warufakisa. Że niby opierał się banksterom itp. Facet już wtedy mi śmierdział, uważałem, ze to agent a nie naiwniak wykiwany przez premiera. I co? Na moje wyszło. właśnie popedałował do Berlina (stolicy państwa usatwiającego finansowo Grecję) i razem z zielonymi, liberałami (czyli pacynkami globalistów i zwolennikami NATO) chce budować font sprzeciwiający się….globalistom i nacjonalizmom w Europie. Wiadomo, że mianem „nacjonalizmu” w Europie określa się tożsamościowców i przeciwników rządu światowego. Wiadomo, że koalicja Warufakisa to najgorsza zbieranina banksterskich pionków. Czyli mamy kolejnego Bolka. Tym razem na skalę europejską.

  * albo na Adnovum, ale osoba znana mi z komentarzy na Pracowni.

  Komentarz - autor: Zerohero — 13 lutego 2016 @ 14:53

 2. Tutaj wkleję lepszy komentarz:

  Trzeba być przygłupem, żeby z zielonymi – siedzącymi w 80% w kieszeni korporacji zachodnich – lewicą zachodnią – która siedzi w kieszeni „czosnkowych” organizacji i fundacji a co za tym idzie korporacji – oraz liberałami europejskimi – czyli najbardziej skompromitowanymi oraz skorumpowanymi politykami w Europie – próbować „złamać władzę kapitału”.
  Jednocześnie spotkanie zrobił w Berlinie i na wstępie wygłosił przemówienie pod tytułem robimy „łaskę” niemieckim kolonizatorom, których między innymi polityka eksportowa, projekt euro oraz sponsorowanie sprzedajnych „tusków i lewandowskich” greckiej polityki doprowadziło do gospodarczego upadku Grecji.
  Jednoznacznie orzekam, że Warufakis oficjalnie ogłosił się jako zdrajca swojego narodu i obywateli greckich ogłaszając, że będzie współpracował z oprawcami greckiego narodu a jednocześnie ratował ideologiczno-polityczny projekt owych oprawców, czyli niemieckich kolonizatorów, „tęczowej” lewicy, zielonych i liberałów, którzy doprowadzili do społecznego wyroku śmierci na greckich obywatelach a następnie przyklepali ten wyrok wprost wieszając Grecję na szubienicy globalnych elit finansowych.

  Komentarz - autor: Zerohero — 13 lutego 2016 @ 14:54


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: