PRACowniA

13 stycznia 2016

Zachodnie media na wagarach podczas ataków sułtana Erdogana na Kurdów w południowo-wschodniej Turcji

Filed under: Polityka,Świat wokół nas — iza @ 08:36
Tags:

Remanentu ciąg dalszy.

Oliver Tempest
Asia Times
29 grudnia 2015

Pojazdy wojskowe na opuszczonej ulicy w Silvanie, w pd-wsch. Turcji, podczas godziny policyjnej wprowadzonej w następstwie starć sił tureckich z bojownikami kurdyjskimi 10 listopada 2015 r.

 

Wydarzenie niemal zupełnie zignorowane przez społeczność międzynarodową: turecki rząd i grupy kurdyjskie walczą ze sobą w oblężonych głównych miastach na wschodzie kraju. Turecki premier Ahmet Davutoğlu określa to mianem walki z terroryzmem, która będzie prowadzona do końca, bez żadnych kompromisów.

Bliższe informacje o tych walkach są rzadkością nawet w tureckiej prasie. Bardzo nieliczni tureccy dziennikarze, nie mówiąc już o zagranicznych korespondentach, informują o sytuacji ­– a praktycznie wojnie – w ogarniętych walkami miastach. Trochę informacji dociera też z zakonspirowanych źródeł kurdyjskich, a zdjęcia – oczywiście nie z prasy, tylko zamieszczane w internecie – ukazują zniszczone budynki i leżące na ulicach ciała. Zgodnie z oświadczeniem rządu z 25 grudnia 2015 roku w ciągu ostatniego miesiąca zostało zabitych 217 kurdyjskich terrorystów. Turecka Fundacja Praw Człowieka mówi, że w ostatnich miesiącach zabito ponad 124 cywilów. W sumie było około 150 dni z „godziną policyjną”, trwającą całą dobę, a nie tylko przez noc.

 

 

Dwa najbardziej poszkodowane skupiska ludności to Sur, staromiejska dzielnica miasta Diyarbakir, oraz Cizre ­­– miasto nad brzegiem Tygrysu, w pobliżu granicy turecko-irackiej. Przed rozpoczęciem walk Sur został objęty ochroną z powodu jego niezwykłej urody, teraz wiele historycznych budynków, a także szkół i ośrodków społecznych jest zrównanych z ziemią, o co nawzajem obwiniają się rząd i PKK (Partia Pracujących Kurdystanu).

 

Twitter: Cehennem Yakıtı ‏@ateist_hatun 11 Nov 2015 Halep değil, Bağdat değil, Diyarbakır’ın Silvan ilçesi..

 

Cizre było w tym miesiącu objęte całodobową godziną policyjną przez ponad dwa tygodnie, a od września – przez co najmniej 30 dni. Od kiedy 16 grudnia tureckie czołgi zajęły pozycje wokół Cizre, prowadzą stały ostrzał miasta.

Rząd twierdzi, że celem jest ukaranie zwolenników PKK w Cizre i innych miastach, którzy rok temu rozpoczęli kopanie okopów na ulicach, co rząd odebrał jako oznakę trwających przygotowań do jakiegoś masowego powstania. Powyższe – w połączeniu z kurdyjskim dążeniem do autonomii – jest obecnie wymieniane jako powód wprowadzania godzin policyjnych, co od rozpoczęcia tej praktyki późnym latem zdarza się coraz częściej i przybiera na sile, podobnie jak policyjne operacje przeszukań i aresztowań.

Leyla Imret

W grudniu nastąpiła eskalacja oblężeń, z najwyżej kilkoma przerwami bez godziny policyjnej. Do wzmocnienia sił policyjnych sprowadzono 10 tysięcy żołnierzy oraz czołgi. Mimo tego ruch oporu kontynuuje działania na zniszczonych ulicach miast, które to coraz bardziej przypominają rozdarte wojną miasta syryjskie. Większość ludności cywilnej, niebiorącej udziału w walkach, opuściła miasta, liczba przesiedleńców przekracza 100 tysięcy. Przed rozpoczęciem ostatecznego ataku na Cizre, rząd nakazał nauczycielom i pracownikom rządowym opuścić miasto.

Jedną z osób, która zaginęła w oblężeniu, jest 28-letnia burmistrz miasta Leyla Imret, wybrana na to stanowisko przez 83% głosujących. We wrześniu została zdymisjonowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych za ostrzeżenie o ryzyku wojny domowej w Turcji, ale tuż przed rozpoczęciem ostrzału miasta zwolniono ją z aresztu i pozwolono jej wrócić do domu. Od czasu kiedy 16 grudnia, kilka godzin po okrążeniu miasta przez czołgi opublikowania w Internecie wiadomość o ostrzale jej domu i że jest gotowa na śmierć, nie słyszano od niej ani słowa.

Komentarz SOTT: Wygląda to bardzo podejrzanie, jakby zwolniono ją tylko po to, by ją zaraz zamordować.

W Turcji tureccy liberałowie i intelektualiści, zazwyczaj obojętni wobec kurdyjskiego ruchu narodowego, potępili przemoc i pytają, dlaczego za granicą jest tak mało informacji o tych walkach. Jak mówi anonimowy turecki pracownik naukowy, „Europa prowadzi grę w trzy małpy” (nic nie widzę, nic nie słyszę, nic nie mówię).

Przywódcy UE wyraźnie unikają jakiejkolwiek konfrontacji z tureckim rządem. W ostatnich tygodniach powstrzymywali się od wszelkiej krytyki, a teraz otwierają nową linię w pozostających od dawna w impasie negocjacjach Turcji z Unią. Miękkie podejście to próba przekonania przywódców kraju do zablokowania 2,5 milionom syryjskich uchodźców możliwości przedostania się do Unii.

22 grudnia rzecznik UE zwrócił uwagę na „zagrożenie terroryzmem ze strony PKK”, ale wezwał do natychmiastowego wznowienia procesu pokojowego, na co obecnie nie ma żadnej szansy.

Premier Turcji Ahmed Davutoğlu powiedział w tym tygodniu, że nie będzie prowadził rozmów na temat nowej konstytucji z prokurdyjską HDP (Ludową Partią Demokratyczną), która była łącznikiem w rozmowach pokojowych pomiędzy PKK i rządem. Dzień wcześniej Davutoğlu nazwał HDP „zdrajcami” za to, że potępili Turcję za zestrzelenie 24 listopada rosyjskiego samolotu Su 24.

 

Western media AWOL as Sultan Erdogan crushes Kurds

 

Choć turecki rząd uważa, że zniszczenie oporu w miastach dzięki godzinie policyjnej w końcu wyeliminuje wsparcie dla PKK i kurdyjskiego nacjonalizmu, oponenci twierdzą, że przy obecnej polityce skutek może być dokładnie odwrotny.

Komentarz SOTT: Tureckie państwo terrorystyczne stosuje brutalne represje przeciwko własnemu narodowi, co jest kolejnym dowodem na niezrównoważony stan psychiczny jego przywódców.

Zamiast apelów o R2P – „responsibility to protect” (odpowiedzialność za ochronę) – humanitarną interwencję w Turcji, zachodni liderzy robią coś dokładnie przeciwnego: bronią tureckiego wypowiedzenia wojny Rosji, ignorują dowody na materialne i finansowe wspieranie ISIS przez Turcję, zapraszają ją do wstąpienia do UE oraz płacą jej 3-miliardową łapówkę za zablokowanie uchodźcom możliwości opuszczania obozów.

Erdogan musi być „diabelskim dyktatorem w naszym typie” [jak by powiedzieli przywódcy USA, w ten sposób tłumaczący wspieranie rządów, których wspierać nie powinni, bo sami takie potępiają – przyp.]

Tłumaczenie: PRACowniA
Artykuł na SOTT.net: Western media AWOL as Sultan Erdogan crushes Kurds in southeast Turkey

Reklamy

3 Komentarze »

 1. Dziekując za kolejną dobrą rzecz i witając w nowym roku, życząc Redakcji wszystkiego co najlepsze – dorzucam komentarz do powyższego:

  Grecki generał: „nie należy przeszkadzać Erdoganowi w doprowadzeniu Turcji do katastrofy”
  Celne! 🙂
  http://jvatnews.ru/v-mire/grecheskiy-general-ne-meshayte/

  Komentarz - autor: brusek — 13 stycznia 2016 @ 09:51

 2. @brusek
  A jakim to dobrem dla zwykłychTurków będzie doprowadzenie Turcji do katastrofy?
  Ale, że to opinia generała to trochę ją usprawiedliwia.

  Komentarz - autor: ufoludek — 13 stycznia 2016 @ 13:57

 3. [zapraszają ją do wstąpienia do UE oraz płacą jej 3-miliardową łapówkę za zablokowanie uchodźcom możliwości opuszczania obozów.]
  Fakt łapówka, ale Turcy mogą ‚zatrzymać’ tylko tych w obozach.
  A co z resztą która jest poza obozami. Mapka z opracowania dla kongresu SSZA…

  Komentarz - autor: re1truth2 — 13 stycznia 2016 @ 19:27


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: