PRACowniA

25 listopada 2015

Putin: „40 krajów finansuje ISIS, wśród nich są członkowie G20”, media milczą

Rudy Panko
Russia Insider
18 listopada 2015 r.

Jest coś, czego zachodnia media nie chcą wam powiedzieć na temat tych ludzi…

Wiele mówiąca cisza „wolnej” zachodniej prasy

Byliśmy naprawdę cierpliwi. Przez ostatnie 12 godzin co i rusz odświeżaliśmy wyniki przeszukiwania Gogle News, czekając na choćby jeden – jeden – artykuł jakiegoś zachodniego serwisu o sensacyjnym komentarzu Putina, wygłoszonym na szczycie G20 w Antalyi. Pewnie uważalibyście, że publiczne oświadczenie prezydenta Rosji o finansowaniu ISIS przez 40 różnych państw, łącznie z członkami G20, zasługuje na nagłośnienie, prawda?

Ale zachodnie media przebiły nasze nawet najostrożniejsze oczekiwania – ani jeden zachodni serwis informacyjny nie wspomniał o uwagach Putina. Na ogół przynajmniej Daily Beast jest na tyle uprzejme, żeby przekręcić lub przedstawić w fałszywym świetle słowa Putina z najświeższej konferencji prasowej. Jednak w tym wypadku nie napisano dosłownie ani jednego słowa, które sugerowałoby, że na szczycie G20 w Turcji Putin powiedział cokolwiek na temat finansowania ISIS. To jakiś obłęd.

 

 

Z zachodu dochodzi tylko cykanie świerszczy.

Próbowaliśmy różnych zestawów słów. Niestety bez skutku:

 

 

 

Nic.

(Przy okazji, ten artykuł Reutersa nie wspomina o tym, co powiedział Putin. Ale przynajmniej wspomina o Putinie: „Podczas sobotniego szczytu odbyło się nieformalne 30-minutowe spotkanie Obamy z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Ich rozmowę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił jako konstruktywną, ale nie przełomową. Obama podczas swojej konferencji prasowej nie wspomniał o tym spotkaniu”.)

To skandal. Jeśli Zachód jest tak zainteresowany walką z ISIS, bez wątpienia powinien chcieć rozmawiać o tym kto tych drani finansuje?

Witamy w 2015 roku.


Co zatem powiedział Putin?

RT
16 listopada 2015 r.

© Michael Klimentyev / RIA Novosti — 16 listopada 2015. Prezydent Rosji Władimir Putin w trakcie spotkania z premierem Włoch Matteo Renzim podczas szczytu G20 w Antalyi, Turcja.

 

Władimir Putin na szczycie G20 podzielił się informacjami wywiadowczymi odnośnie finansowania Państwa Islamskiego. Według udostępnionych przez niego danych, terroryści są finansowani przez 40 krajów, w tym niektórych członków G20. „Przedstawiłem dowody oparte na naszych danych dotyczące finansowania jednostek Państwa Islamskiego (IS, byłe ISIS, ISIL) przez prywatne osoby. Te pieniądze, jak ustaliliśmy, pochodzą z 40 różnych krajów, wśród których są niektórzy członkowie G20” – powiedział Putin do zgromadzonych dziennikarzy.

Mówił także o pilnej potrzebie skończenia z nielegalnym handlem ropą przez IS. „Przedstawiłem kolegom zdjęcia satelitarne i lotnicze, które jasno pokazują skalę nielegalnego handlu ropą i produktami ropopochodnymi. Kolumny samochodów-cystern ciągną się dziesiątki kilometrów, tak że obserwowane z wysokości 4-5 tys. m giną za horyzontem”. Putin porównał konwoje do sieci gazo- i ropociągów.

Powiedział też, że nie jest to właściwa pora na zastanawianie się, który z krajów jest bardziej skuteczny w walce z IS, ponieważ teraz poradzić sobie z terrorystycznym zagrożeniem możemy jedynie łącząc wysiłki całej społeczności międzynarodowej. Putin ponownie podkreślił gotowość Rosji do zbrojnego wsparcia syryjskiej opozycji w walce z Państwem Islamskim. „Niektóre uzbrojone grupy opozycji styryjskiej rozważają możliwość rozpoczęcia aktywnych operacji przeciwko Państwu Islamskiemu przy wsparciu Rosji. Jesteśmy gotowi dostarczyć takiego wsparcia ze strony lotnictwa. Jeżeli do tego dojdzie, będzie to stanowić dobrą podstawę do późniejszej pracy nad politycznym rozwiązaniem. Naprawdę potrzebujemy wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Arabii Saudyjskiej, Turcji i Iranu”.

 

 

Komentarz Sott: ISIS otrzymuje finansowanie od prywatnych inwestorów z krajów Zatoki Perskiej – a w szczególności Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej – które chcą odsunięcia od władzy Asada. Katar również wysyła pieniądze do ISIS poprzez islamskie fundacje charytatywne. Istotna część funduszy generowana jest dzięki podejrzanym transakcjom na południu Wielkiej Brytanii, za pomocą usług bankowych świadczonych na telefon.

Z nielegalnego przemytu heroiny z Afganistanu do Europy do ISIS trafia rocznie miliard dolarów. Zanim Rosja rozpoczęła swoje naloty, oceniano, że głównym źródłem dochodu ISIS jest przemyt ropy i produktów pochodnych z okupowanych pól naftowych i proces rafinacji, przy udziale tureckich, kurdyjskich i jordańskich pośredników. Prowadzone przez ISIS „interesy naftowe” były koordynowane przez Waszyngton i ich celem było przyniesienie Rosji strat finansowych.

Więcej na ten temat: Funding terror: The financial sources of ISIS (Finansowanie terroryzmu – źródła funduszy ISIS)

Tłumaczenie: PRACowniA
Na SOTT: Putin outed ISIS’s G20 financiers — But not a single western media outlet has reported it

Putin: ’40 countries finance ISIS, including some G20 members’

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: