PRACowniA

11 listopada 2015

Alternatywna rzeczywistość? Amerykański kongresmen Dana Rohrabacher kontra Departament Stanu – prawda o polityce Stanów wobec Syrii i Rosji

Filed under: Polityka,Różne,Wydarzenia bieżące — iza @ 08:00

RT
4 listopada 2015

 

© Shuji Kajiyama / Reuters — Amerykański kongresmen Dana Rohrabacher (Reprezentant Kalifornii, Republikanin)

 

Przejęcie przez islamistów Libii oraz rozlew krwi w Syrii to rezultaty podwójnych standardów stosowanych przez Stany Zjednoczone wobec Rosji i odmawiania współpracy z prezydentem Putinem nie tylko w kwestii Bliskiego Wschodu, powiedział amerykańskim dyplomatom kongresmen Dana Rohrabacher.

„Podwójne standardy, według których oceniamy Rosję i zgodnie z którymi budujemy politykę, wyrządziły nam wiele szkód – oznajmił Rohrabacher w środę na posiedzeniu Komisji ds. Zagranicznych. – Uważam, że gdybyśmy przez cały ten czas współpracowali z Rosją w dobrej wierze, sytuacja na Bliskim Wschodzie wyglądałaby zupełnie inaczej, byłaby lepsza, stabilniejsza”.

Kalifornijski kongresmen sprzeciwił się ostrej krytyce wobec Rosji, płynącej ze strony jego kolegów, jak również ze strony asystenta sekretarza stanu USA ds. Europy i Euroazji Victorii Nuland i jej koleżanki, Anne Patterson, asystentki sekretarza stanu USA ds. Bliskiego Wschodu. Nuland i Patterson pojawiły się na posiedzeniu, by przedstawić kongresmenom stanowisko polityczne USA w związku z interwencją Rosji w Syrii, skierowaną przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego.

 

 

Waszyngton wysunął wobec Rosji oskarżenia, że nie bombarduje ona obiektów należących do Państwa Islamskiego, tylko „umiarkowanych rebeliantów”, wspieranych przez USA. Moskwa utrzymuje, że rosyjskie siły lotnicze atakują wszystkich terrorystów, znajdujących się na terenie kraju, w tym PI i front Dżabhat al-Nusra powiązany z Al-Kaidą. W trakcie posiedzenia Patterson przyznała, że Al-Nusra „wchłonęła pewną część, jak byśmy ją wcześniej nazwali, umiarkowanej opozycji”.

„Podwójne standardy, według których osądzamy Rosję… są po prostu przytłaczające”, powiedział Rohrabacher. Zauważając, że był bardzo dumny ze swojej walki przeciwko ZSRR podczas Zimnej Wojny, podkreślił jednak, że po zakończeniu konfliktu Rosjanie oczekiwali, że będą traktowani jak sprzymierzeńcy, a tymczasem spotykają się wyłącznie z wrogością.

Zwrócił również uwagę, że z powodu tej wrogości kilka lat temu Stany Zjednoczone odrzuciły propozycję Rosjan, dotyczącą wynegocjowania kompromisowego zakończenia wojny domowej w Syrii. Teraz, gdy Syria „jest całkowicie zdewastowana, my nadal nie potrafimy widzieć w Putinie potencjalnego partnera do współpracy, żeby poprawić sytuację”, zagrzmiał Rohrabacher.

„Jestem przekonany, że to nasza wrogość wobec Rosji uniemożliwiła nam zbudowanie polityki, która przyczyniłaby się do ustabilizowania sytuacji na Bliskim Wschodzie” – dodał.

Asystentka sekretarza Patterson zaprotestowała w odpowiedzi na zajęte przez kongresmena stanowisko jakoby inne państwa arabskie Zatoki były równie skłonne, jak rząd w Damaszku, do użycia siły w tłumieniu rebelii.

[Rohrabacher powiedział (od 1:00 na wideo): Mówimy tutaj: Och, Rosja chce, żeby Asad pozostał przy władzy, to straszne, przecież Asad to dyktatura. Tak jakby Arabia Saudyjska nie była dyktaturą i nie zamordowałaby milionów ludzi, czy tysięcy, żeby utrzymać się przy władzy. A co z innymi państwami Zatoki Perskiej, królestwami, które mordują ogromną ilość ludzi? Nie różnią się od Asada. Może nawet są lepsi od Asada, bo niektórzy z nich są motywowani religią, do takiego stopnia, jak komunizm był religijnym przekonaniem. Ich wersja islamu prowadzi czasem do tego, że sunnici i szyici zabijają się nawzajem – przyp. tłum]

„Znam bardzo dobrze Arabię Saudyjską, nie zrobiliby by tego” – powiedziała.

„To bardzo naiwne podejście”, odpowiedział Rohrabacher.

Następnie przypomniał, że Stany Zjednoczone obaliły rząd Kaddafiego w Libii, po czym połowa kraju znalazła się pod kontrolą radykalnych muzułmanów, którzy chcą pozabijać Amerykanów, i zadał Patterson pytanie, jak Departament Stanu zamierza uniknąć podobnej sytuacji w Syrii.

Patterson odpowiedziała: „Wśród społeczności międzynarodowej istnieje powszechna zgoda co do zachowania obecnych instytucji w Syrii. Celem jest usunięcie Asada i jego najbliższych doradców i wprowadzenie politycznego procesu, który doprowadzi do utworzenia nowego rządu, a nie zniszczenie struktury instytucyjnej państwa”.

Kiedy Rohrabacher zapytał, dlaczego w ogóle USA miałyby mieć taki cel, Patterson odpowiedziała, że Waszyngton broni „interesu bezpieczeństwa narodowego”, ponieważ sytuacja w Syrii zagraża bezpieczeństwu sojuszników USA – Izraela, państw arabskich Zatoki Perskiej, Libanu, Jordanii i Turcji.

„Gdybyśmy nie demonizowali Putina, tylko spróbowali się z nim dogadać, moglibyśmy już mieć większą stabilność w Syrii i nasi sojusznicy mieliby się lepiej niż przy stosowaniu obecnej polityki w stylu »niezależnie od wszystkiego, nie współpracujemy z Rosją i pozbywamy się Asada«”, zripostował Rohrabacher.

We wtorek [3 listopada] rosyjskie i amerykańskie samoloty bojowe przeprowadziły na syryjskim niebie wspólne ćwiczenia. Pentagon nazwał je „testem komunikacji” i podkreślił, że nie istnieje formalna amerykańsko-rosyjska współpraca wojskowa.

Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej kampanii powietrznej, zainicjowanej na prośbę syryjskiego rządu, rosyjskie samoloty przeprowadziły ponad 1600 lotów bojowych, zabijając kilkuset terrorystów i niszcząc ponad 2000 celów. Ponosząc poważne straty, bojownicy PI zaczęli się wycofywać z linii frontu zajętej przez armię syryjską.

Komentarz SOTT: To już drugi amerykański polityk, który wypowiada się publicznie, potępiając politykę zagraniczną USA wobec Syrii i Rosji. Czyżby zachodziła jakaś zmiana, gdzie nawet osoby pracujące dla rządu Stanów Zjednoczonych przeciwstawiają sie kłamstwom i brutalności amerykańskiego imperium?

Alternate reality? CNN broadcasts U.S. Congresswoman Tulsi Gabbard telling the truth about Syria (Alternatywna rzeczywistość? Na antenie CNN amerykańska kongresmenka Tulsi Gabbard mówi prawdę o Syrii)

Tłumaczenie: PRACowniA
Artykuł na SOTT: Alternate reality? US Congressman Dana Rohrabacher stands up to State Department, tells the truth about US policy in Syria and Russia

Reklamy

2 Komentarze »

  1. Więcej takich kongresmenów ! Niestety , w Polsce nastaną rządy Kaczyńskiego , Macierewicza itp. Nie wróży to Polsce nic dobrego . Już zaczęły się cyrki z „miesięcznicami” . Kaczor wezwał do nowych marszów !
    Mam nadzieją , że psychol Macierewicz nie doprowadzi do wojny w Polsce I Europie .

    Komentarz - autor: fly — 11 listopada 2015 @ 11:38

  2. Młodszym czytelnikom tego forum , przypomnę , że za Gierka kontrakt w Libii czy Syrii był dla polskiego pracownika złapaniem Boga za nogi !
    „Dromex’ np. budował drogi w Libii . Masa polskich lekarzy miała piękne kontrakty w w/w krajach . Masa ludzi zbudowała domy za $ z tych kontraktów . A teraz zalewają Europę , bo Wuj Sam postanowił „nieść im demokrację” . I tak sutecznie ją niesie , że kraje te legły w gruzach !!!

    Komentarz - autor: fly — 14 listopada 2015 @ 18:49


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: