PRACowniA

9 listopada 2015

Świat musi sprzeciwić się zbrodniom wojennym Stanów Zjednoczonych

Press TV
6 listopada 2015

 

© MSF/AFP/Getty Images

 

Irańska anglojęzyczna stacja Press TV przeprowadziła wywiad z aktywistą z organizacji antywojennej CODEPINK z siedzibą w Waszyngtonie, Tighe Barry’m, by przedyskutować z nim wypowiedzi członków międzynarodowej organizacji pozarządowej Lekarze Bez Granic – LBG (fr. Médecins Sans Frontières – MSF, ang. Doctors Without Borders – DWB), z których wynika, że na chwilę obecną nie ma żadnych dowodów, które wskazywałyby na to, że do zbombardowania przez amerykańskie samoloty bojowe jednego ze szpitali w okupowanym afgańskim mieście Kunduz doszło przez pomyłkę oraz że wygląda na to, że celem tego ataku było po prostu „zabicie i zniszczenie”.

Poniżej przybliżony zapis tej rozmowy:

Press TV: Jest to incydent, który raczej nie ujdzie Stanom Zjednoczonym na sucho; zdaje się, że wychodzące na jaw szczegóły tylko pogarszają całą sytuację. Czy pana zdaniem presja opinii publicznej jest wystarczająca, by Stany wzięły na siebie odpowiedzialność za to, co zrobiły?

Barry: Nie ulega wątpliwości, że w odniesieniu do polityki, jaką Stany prowadzą poza granicami swego kraju, presja na administrację Obamy jest ogromna. Zbrodnie wojenne [w tym regionie] są popełniane przez Stany już de facto od 2001 roku i nie ustaną.

W chwili obecnej Stany Zjednoczone rozmieszczają swoje wojska lądowe w Syrii i nie wycofują ich z Afganistanu. Fakty mówią same za siebie – Stany Zjednoczone popełniają jedną zbrodnię wojenną za drugą. Wspierają zbrodniarzy wojennych w Izraelu i w Arabii Saudyjskiej i pośrednio ponoszą winę za śmierć i przelaną krew wielu osób na całym świecie. Dopóki świat i obywatele Stanów Zjednoczonych się temu nie sprzeciwią, dopóki nie powiedzą „dość” na łamanie praw człowieka i popełnianie masowych morderstw przez USA, dopóki nie pozwolą na to, by dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych było prowadzone przez niezależne zespoły, wszystkie te przestępstwa będą badane przez samych sprawców.

Press TV: Lekarze Bez Granic nie wycofali się ze swoich słów, w związku z tym zastanawiam się, czy ich postawa nie staje się swoistym wzorem dla innych, dla tych, którzy, jak pan słusznie zauważył, o wielu incydentach nigdy nie donieśli, a zatem, czy pana zdaniem, jest to zachęta dla innych, by również zabrali głos?

Barry: Mam taką nadzieję. Znakomita organizacja, jaką jest MSF, Lekarze Bez Granic, powinna uzyskać wsparcie ze strony Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, powinno się o niej mówić w salach Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Francja, jako kraj, w którym powstała inicjatywa Lekarze Bez Granic, powinna wyrazić sprzeciw [wobec postępowania Stanów], powiedzieć dość i zdecydować się na przeprowadzenie śledztwa [w sprawie zbombardowania szpitala w Kunduz]. Dotychczasowe dochodzenia [w sprawie zbrodni wojennych] przeciągają się w nieskończoność i nic z nich właściwie nie wynika. Z ust sprawców słyszymy tylko „ups, przykro nam”.

Dziś wieczorem wyjeżdżam do Libanu, by być świadkiem katastrofy, jaka ma tam miejsce w związku z napływem uchodźców z Syrii, którzy przedzierają się przez granicę. A wszystko to przez współudział Stanów Zjednoczonych w bombardowaniu tego kraju. Nadszedł czas, by Stany przystopowały i zrozumiały, że nie są policjantem świata.

Komentarz SOTT: Miejmy nadzieję, że Lekarzom Bez Granic uda się pociągnąć Stany Zjednoczone do odpowiedzialności karnej za zbrodnie wojenne, których się dopuściły, oraz że doprowadzą ich tym do szału. Przeczytajcie też: Zbombardowanie szpitala w Kunduz ukazuje bezdenną hipokryzję Stanów Zjednoczonych.

Tłumaczenie: PRACowniA
artykuł na SOTT: Activist on Kunduz hospital bombing: ‚The world must stand up to U.S. war crimes’

Zob. też:
Media: organizacja Lekarze bez Granic podała nowe szczegóły tragedii w Kunduzie
Kunduz Hospital Airstrike
Attack on Kunduz Trauma Centre. Initial MSF internal review

Reklamy

3 Komentarze »

 1. „Lekarze” „bez granic szczepili dzieci w Indiach. Po tych szczepieniach (gdy dzieci padały jak muchy) ci „lekarze” (faktycznie bez granic – humianitarnych, a ich część Hindusi zajebali na śmierć) spierdolili w podskokach z tego kraju…

  Komentarz - autor: Tomasz Wykuty — 10 listopada 2015 @ 01:19

 2. @ Tomasz Wykuty

  Lekarze Bez Granic, jak wiele organizacji pozarządowych, nie są monolitem. NGO są albo z założenia zakładane jako narzędzia rządów, na ogół do mącenia w innych krajach, albo są później infiltrowane. Nie znaczy to, że nie ma w nich prawdziwych aktywistów, którzy chcą zrobić coś dobrego dla innych. Są. Część z nich jest świadoma manipulacji, część nie jest. Czarno-białe patrzenie na sprawy tego świata nie na wiele się zdaje. Zostawmy to dzieciom, one tego potrzebują.

  I bardzo proszę o kulturę języka. Wyjątek może być tylko jeden.

  Komentarz - autor: iza — 10 listopada 2015 @ 01:37

 3. Lekarze bez granic posługują się takimi środkami , jakie dostają . Był nawet film fab. w sprawie . Dezawuować ich działalności nie należy . Zwłaszcza tak .
  A ich działlność to nie siedzenie polskim szpitalu z nadstawioną na wziątkę kieszenią !

  Co do zbrodni USA . Jesteśmy właśnie po zamachu w Paryżu . Prawie wszyscy wiedzą jak powstał ISIL . I co ? Udają leszczy ! Nawet w naszych zakłamanych mediach paru komentatorom wymknęło się to otwartym tekstem .
  Wiadomo , to działania USA / NATO rozwalające kraje arabskie .
  Co dalej ? Czy Europa przeciwstawi się USA ws. sposobu normalizacji w Syrii ? Może . Ale nadal „jadą ” na Assada . Rosja też jest „be” ( choć już mniej )
  A w Syrii są wiece poparcia dla działań Rosji . Zanotowano też powroty (!) mieszkańców , bo zaświtała im iskierka nadziei na normalizację .

  Ale znowu coś nowego o zbrodniach wojennych USA . Otóż Kongres USA uchwalił w przyszłorocznym budżecie kwotę 300 mln. $ na ” broń śmiercionośną ” dla reżimu ukraińskiego ! Bo dotąd mieli opory .
  Więc jak widzicie , jak trochę odpuścili w Syrii to podkładają ogień pod nasze sąsiedztwo , bo już zrobiło się spokojniej . I jak potem spokojnie słuchać zakłamanych bredni tzw. znawców terroryzmu ?

  Komentarz - autor: fly — 14 listopada 2015 @ 18:32


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: