PRACowniA

21 września 2015

Krytykowana za brak gościnności Arabia Saudyjska twierdzi, że przyjęła miliony syryjskich imigrantów

Niall Bradley
Sott.net
16 września 2015 10:14 UTC

© Latuff

Arabia Saudyjska na krytykę, że nie przyjmuje żadnych uchodźców syryjskich, zareagowała zdumiewającym stwierdzeniem. Saudyjski rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że w rzeczywistości „od wybuchu konfliktu rząd saudyjski przyjął około 2,5 miliona Syryjczyków”.

Mam w związku z tym dwa pytania: gdzie oni są i dlaczego nigdy nie wspomniała o nich żadna postronna międzynarodowa agencja pomocy czy organizacja pozarządowa. Dom Saudów ma na to odpowiedź: „Przyjęliśmy zasadę, żeby nie traktować tych Syryjczyków jako uchodźców i nie umieszczać ich w obozach, żeby w ten sposób zapewnić im poczucie godności i bezpieczeństwa”. Czyli mamy uwierzyć, że 2,5 miliona ludzi zostało dyskretnie wchłonięte przez saudyjskie społeczeństwo i nikt tego dotąd nie zauważył.

Dalej rzecznik wyjaśnia, że słyszymy o tym dopiero teraz, ponieważ „początkowo Arabia Saudyjska nie zamierzała o tym mówić, starając się wspierać swoich syryjskich braci i siostry w ich niedoli, tak jak robiła to od kiedy powstał ten problem, bowiem podchodzimy do tej sytuacji z religijnej i humanitarnej perspektywy i nie chcieliśmy się chwalić naszymi działaniami ani nie próbowaliśmy pozyskać medialnego rozgłosu”.

Arabia Saudyjska, która utrzymuje, że „przyjęła po cichu 2,5 miliona syryjskich uchodźców, ponieważ nie chciała się przechwalać”, jest tą samą Arabią Saudyjską, która w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat odegrała niezwykle istotną rolę w stworzeniu „islamskiego terroryzmu” i która ot tak sobie, bez powodu, właśnie przeprowadza ataki na ludność cywilną w Jemenie, i która jest utaplana w krwi setek tysięcy Syryjczyków, bo po prostu nie podoba się jej ich rząd.

W ubiegłym tygodniu, dokładnie 14 lat po tym, jak Arabia Saudyjska wzięła udział w uruchomieniu „globalnej wojny z terroryzmem”, dostarczając „sprawców” do ataków na budynki Twin Center, na Wielki Meczet w Mekce zwalił się ogromny dźwig budowlany. Mógł to być straszny omen dla tego bogatego arabskiego państwa. Zginęło co najmniej 118 osób, kiedy dźwig saudyjskiej firmy budowlanej BinLaden Group (tak, właścicielem tego koncernu jest brat tamtego faceta) został trafiony piorunem i powalony przez wiatr podczas silnej burzy w przeddzień pielgrzymki Hadżdż. A było to 11 września…

Tłumaczenie: PRACowniA

Reklamy

11 Komentarzy »

 1. Witam,
  Niestety film jest nieaktywny… 😦

  Podsyłam zdjęcia pustego miasta gotowego przyjąć 3 mln uchodźców w klimatyzowanych namiotach pod Medyną…
  This giant Saudi Arabian tent camp is empty
  http://speisa.com/modules/articles/index.php/item.1897/this-giant-saudi-arabian-tent-camp-is-empty.html

  Komentarz - autor: brusek — 22 września 2015 @ 07:32

 2. @Brusek
  Znowu popełniasz ten sam ten sam błąd, co twoi koledzy – powielasz propagandę bez sprawdzenia źródeł!

  Te zdjęcia pochodzą z 2010 (!) roku i przedstawiają miasto namiotowe przygotowane dla pielgrzymów do Mekki.
  http://www.tineye.com/search/37f3e889830464ad4f6af471aa2f255cb6c57750/?sort=crawl_date&order=asc

  Komentarz - autor: Magia — 23 września 2015 @ 12:29

 3. @Magia
  Ależ nie powielam błędu! Ja właśnie pokazuję to miasto namiotów! Czy te namioty stoją rozstawione czy nie do teraz – mam 99% pewności że tak! Ale nawet jeżeli nie – to jak widac takie są możliwości! Tu nie ma ani cienia manipulacji! Przedstawione zdjęcia dokładnie to przedstawiają!
  Znam miejsca na Saharze – pewnie teraz zniszczone – gdzie można w europejskich warunkach „przechować” po kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy!

  Komentarz - autor: brusek — 23 września 2015 @ 14:33

 4. @Brusek
  Kpisz czy o drogę pytasz?

  Wkleiłeś dwa zdjęcia pokazujące namiotowe miasto gotowe RZEKOMO (cytuję) przyjąć 3 mln uchodźców w klimatyzowanych namiotach pod Medyną….
  Udowodniłam Ci, że to zdjęcia sprzed 4 lat z widokiem na namioty dla 1 miliona pielgrzymów Hadżdż, a NIE dla 3 milionów uchodźców A.D. 2015.

  I ty masz czelność pisać, że nie manipulujesz?!
  Owszem, mogę się zgodzić, że nie zrobiłeś tego świadomie (to podobne do wszystkich „hurra-patriotów”), ale na Zeusa, nie wciskaj ciemnoty, że masz 99% pewności, że te namioty dalej tam stoją i czekają na UCHODŹCÓW. Niby skąd ta pewność?

  I co ma do tego to, że są na Saharze miejsca „gdzie można w europejskich warunkach „przechować” po kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy!”? Odpowiedzią na taką demagogię może być to, że na świecie jest wiele innych miejsc, które mogą „przechować” emigrantów. Tylko co to zmienia w kontekście tego arta?

  Komentarz - autor: Magia — 23 września 2015 @ 16:13

 5. @ brusek
  „takie są możliwości! … Znam miejsca na Saharze – pewnie teraz zniszczone – gdzie można w europejskich warunkach „przechować” po kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy!”

  Problem w definicji słowa „gotowe” i „można”. Teoretycznie może by się nadawały. Praktycznie: do kogo należą? Kto ma za to płacić? Kto ma to utrzymać? Czy właściciel tego chce?

  Otóż właściciel, który może, nie chce. Dlaczego Arabia Saudyjska nie chce? Bo jest pieskiem USA i bez USA by przepadła, nawet przy całym swoim bogactwie. Kto by jej dostarczał broń? Kto by jej pozwolił rozsiewać po świecie najradykalniejszą wersję islamu?

  A Zachód nie chce, bo ma w tym interes.

  Nie mówiąc o tym, że uchodźcom nie marzy się spędzenie życia w obozie, nawet klimatyzowanym. M.in. dlatego nie zostają w Turcji – bo tureckie prawodawstwo nie przewiduje udzielania im azylu ani przyznawania praw imigranta. Uchodźcy są tam na statusie „gości” z ograniczonymi prawami i bez przyszłości. Tylko kogo to obchodzi?

  Komentarz - autor: iza — 23 września 2015 @ 16:40

 6. Drogie Damy! Mącicie i nie uważacie co napisałem, a jak kiedyś Magia gdzieś napisała „myslenie nie boli”…
  Nie rozmawiamy o tym jak jest w Turcji a także Libanie, Jordanii – warto przypomnieć „Czarny wrzesień” – czy krajach Kuwejt-ZEA-AS – które przyjęły w tym roku KILKUNASTU uchodźców z Syrii – ale mówimy o logistycznych możliwościch krajów arabskich ze szczególnym uwzględnieniem AS.
  A niby skąd taka pewność że te namioty tam nie stoją? Ja wiem jak się tam buduje i raczej się upieram że to miasteczko nie jest budowane i zwijane raz do roku w przypadku największego napływu pielgrzymów.
  I to tyle jeżeli chodzi o „europejskich pielgrzymów” – „Tylko kogo to obchodzi?”

  Komentarz - autor: brusek — 23 września 2015 @ 23:10

 7. @ brusek
  Muszę przyznać, że nie rozumiem. Jeśli był to (wskazanie gotowego obozu) sarkazm, to nie złapałam. Jeśli mówiłeś serio, to nie rozumiem, jaki jest sens wskazywać na czyjeś „logistyczne możliwości”, kiedy w oczywisty sposób brak woli? Do tego odniosłam się, komentując „gotowe na przyjęcie…” Wyjaśnisz łopatologicznie, o co Ci chodziło?

  Komentarz - autor: iza — 23 września 2015 @ 23:46

 8. Re @iza — 23 Wrzesień 2015 @ 23:46
  To spróbuję jeszcze raz…
  Istnieją możliwości aby taniej, humanitarniej i „lepiej” dla tych uchodźców by ich zatrzymać na Bliskim Wschodzie. Są po temu mozliwości logistyczne. Brak chęci „politycznej” ze strony państw które mają te „techniczne możliwości”.
  I to jest jedna sprawa co do której się zgadzamy?

  Druga sprawa to jak próbowałem to opisac w innym miejscu – napływ jakichkolwiek uchodźców – załóżmy że nie są muzułmanami i nie wywołują (nie wywołuje się tym faktem) ksenofobicznych skojarzeń i nastrojów – jest OGROMNYM wyzwaniem logistyczno-finansowo-aprowizacyjnym. Dla Europy która ledwo zipie pod sankcjami jest to niemal gwóźdź do trumny.
  Ale „sponsor” zza oceanu skierował tutaj nie „zwykłych” uchodźców ale tłumy trochę innej niż europejska cywilizacji i poprzez media podgrzewa nastroje ksenofobiczne. To normalne że w takiej ciżbie będą przypadki że ktoś coś ukradnie na przykład. Ale ten fakt będzie rozdmuchany do monstrualnych rozmiarów – jako „muzułmanin ukradł”! Tym to sposobem – przymuszając kraje mniej czy bardziej ale zjednoczonej Unii do przyjęcia narzucanych „kwot mleczno-połowowo-uchodźczych” – zrobiono z tych uchodźców przedmiot – „kwotę uchodźczą” („muzułmanina nieludzia”), jednocześnie podzielono kraje Europejskie, dodatkowo polaryzując społeczeństwa wewnątrz poszczególnych krajów.
  Nie można osiągnąć rewolucji czy wojny, nie można zmusić ludzi do walki – bez wytrącenia ich z równowagi, swoistej homoestazy. A ja widzę w tym wszystkim taki cel: sprowokowanie społeczeństw by przez media je zazombić skoncentrowanym przekazem, pokazaniem wroga i praprzyczyny tego zła – a mianowicie Władimira Putina. Bo cały czas o to chodzi!

  PS
  Polecam wpis Pana Wojciecha Wilka https://www.facebook.com/wojtek.wilk.12/posts/10207907189936458?fref=nf

  Jeżeli można to wklejam – jak za długie to prosze zostawić sam link…
  Autor nie wyraził zgody na przedruki – więc wklejam dla Redakci – prosze ewentualnie wykasować lub uzyskać zgodę. Moim zdaniem – Pan Wilk mógłby napisać coś takiego dla Pracowni – jako fachowiec w sprawch uchodźców


  Wojtek Wilk
  8 September at 23:03 · Edited ·

  Zajmuję się uchodźcami i uchodźcami wewnętrznymi od 2001 roku, w tym tymi na Bliskim Wschodzie gdzie miałem możliwość koordynować pomoc humanitarną dla uchodźców irackich oraz nieść pomoc uchodźcom syryjskim.

  [wycięte do czasu uzyskania zgody – Adm.]

  [Autor jest prezesem Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) oraz ekspertem ONZ w zakresie koordynacji pomocy humanitarnej. Powyższy tekst stanowi prywatną opinię autora i nie jest on jednoznaczny z oficjalnym stanowiskiem PCPM. Przedruk w mediach elektronicznych i tradycyjnych, za wyłączeniem facebooka, nie jest zezwolony bez wyraźnej zgody autora]

  Komentarz - autor: brusek — 24 września 2015 @ 07:35

 9. PS
  A w tym „nieistniejącym” miasteczku namiotowym dziś wybuchła panika. Cały czas przyrasta w kolejnych komunikatach liczba ofiar śmiertelnych. Na chwilę obecną ponad 500…

  To tak a propos watpliwości na temat istnienia czy nieistnienia czegoś… 🙂

  Komentarz - autor: brusek — 24 września 2015 @ 14:23

 10. @ brusek

  To spróbuję jeszcze raz…
  Istnieją możliwości aby taniej, humanitarniej i „lepiej” dla tych uchodźców by ich zatrzymać na Bliskim Wschodzie. Są po temu mozliwości logistyczne. Brak chęci „politycznej” ze strony państw które mają te „techniczne możliwości”.

  I to jest jedna sprawa co do której się zgadzamy?

  Tak i nie. Nie jestem wcale przekonana co do tego „lepiej”. Lepiej dla Europy – zgoda. Co z oczu to z serca – choć w tym wypadku mało komu ten problem rzeczywiście leży na sercu, więc bardziej adekwatna byłaby parafraza: co z oczu, to z głowy. Dla większości, bo są siły, którym zależy na tym, żeby tym właśnie były zaprzątnięte europejskie głowy.

  Ale „sponsor” zza oceanu skierował tutaj nie „zwykłych” uchodźców ale tłumy trochę innej niż europejska cywilizacji i poprzez media podgrzewa nastroje ksenofobiczne. To normalne że w takiej ciżbie będą przypadki że ktoś coś ukradnie na przykład. Ale ten fakt będzie rozdmuchany do monstrualnych rozmiarów – jako „muzułmanin ukradł”!

  „tłumy”, „ciżba”… zauważyłeś, że przyswoiłeś sobie język propagandy? A może przebija się tu głęboko zakorzenione przekonanie o „wyższości” tak zwanej „cywilizacji europejskiej”?

  Tym to sposobem – przymuszając kraje mniej czy bardziej ale zjednoczonej Unii do przyjęcia narzucanych „kwot mleczno-połowowo-uchodźczych”

  I w tym problem. Pomijając rozgrywki o władzę i gry geopolityczne, jest tragedią, że „cywilizowaną” Europę trzeba przymuszać do wyciągnięcia pomocnej ręki do uchodźców przybywających z krajów od lat objętych wojną – i to nie przez nie wywołaną. Nie wspominając o tym, że ta „cywilizowana” Europa solidnie przyłożyła rękę do tych wojen rozpętania i podtrzymywania.

  A ja widzę w tym wszystkim taki cel: sprowokowanie społeczeństw by przez media je zazombić skoncentrowanym przekazem, pokazaniem wroga i praprzyczyny tego zła – a mianowicie Władimira Putina. Bo cały czas o to chodzi!

  Zgoda. Chodzi o „powstrzymanie” Rosji – od wieków. Chodzi o zasoby i dominację, o jednobiegumowy świat, o niepohamowaną żądzę, która nie zna granic. Zło pochodzi od elit władzy, to one są zagrożeniem dla ludzkości, czy też tego, co z niej jeszcze pozostało, a nie muzułmanie, uchodźcy, „Ruscy”, itd, itp.

  Ogromnym smutkiem napawa mnie czytanie rozważań, jak to uchodźcy mogą odebrać „nam” pracę, zasiłki, wyssać pieniądze z gospodarki, okraść nas z tego, co z takim trudem udało się nam „osiągnąć”. Ten świat stoi na pocie i krwi wszystkich ludzi z wyłączeniem owych kilku procent. Te kilka procent istnieje, żywi się i prosperuje wyłącznie dzięki ludzkiemu potowi i krwi. Jesteśmy nikczemnie i z zimną krwią wyzyskiwanymi niewolnikami tego systemu, czy nam się to podoba, czy nie. I zamiast stanąć murem przeciwko systemowi, rzucamy się sobie nawzajem do gardeł w obronie lichych ochłapów, jakie są nam rzucane, i resztek iluzji „wolności”. Ślepi na tragedię drugiego człowieka, ślepi na własne opętanie ideą „ja” i utopieni w materializmie.

  Historia zna takie etapy. Może za którymś razem ludzkości uda się wyrwać z tego błędnego koła. A może skazani jesteśmy na wieczne powtórki. Tak czy inaczej, coś jednak od nas zależy. Coś innego, większego, niż własny pełny brzuch. Do każdego, kto chce zasłużyć na miano człowieka, należy odkrycie, czym jest to „coś” w jego przypadku, i słuchanie tej części siebie, która jest „wielka”.

  Pozdrawiam. I dzięki za link do notki p. Wojtka

  Komentarz - autor: iza — 26 września 2015 @ 13:28

 11. @Brusek
  „A w tym „nieistniejącym” miasteczku namiotowym dziś wybuchła panika.”

  W nieistniejącym mieście namiotowym dla uchodźców!

  To miasto istnieje od 4 lat i od $ lat służy pielgrzymom Hadżdż, a NIE imigrantom.

  Ile razy mam pisać to samo a ty z uporem maniaka będziesz to przekręcał?

  Komentarz - autor: Magia — 26 września 2015 @ 23:05


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: