PRACowniA

20 marca 2015

Kłamliwe dane na temat bezrobocia w Stanach Zjednoczonych

Michael Snyder
The Economic Collapse Blog
8 marca 2015

 

© UCubed via Facebook

 

W piątek, 6 marca, dowiedzieliśmy się, że oficjalna “stopa bezrobocia” w Stanach Zjednoczonych spadła do poziomu 5,5%. Jako że według wielu ekonomistów 5-procentowy wskaźnik bezrobocia oznacza „stan pełnego zatrudnienia” (tzw. bezrobocie naturalne), w mediach głównego nurtu potraktowano to jako znak, że po ostatniej recesji gospodarka Stanów Zjednoczonych „doszła do siebie” już niemalże całkowicie. Jak donosi Wall Street Journal, niektórzy urzędnicy Rezerwy Federalnej naprawdę wierzą w to, że „w Stanach Zjednoczonych jest naturalna stopa bezrobocia”. Jak to możliwe? Bez dwóch zdań ma się to nijak do rzeczywistości. Osobiście znam osoby, które od wielu lat zmagają się z bezrobociem i nadal nie są w stanie znaleźć przyzwoitej pracy. Cały czas dostaję też e-maile od zdruzgotanych czytelników, którzy cierpią z powodu przedłużającego się braku pracy. A zatem, co do diaska się dzieje? Skoro tak wiele osób nie może znaleźć pracy, to dlaczego rząd mówi nam, że mamy do czynienia ze stanem niemalże „pełnego zatrudnienia”? A może oficjalne wskaźniki są błędne?

Jestem zdania, że oficjalna „stopa bezrobocia” jest tak upolityczniona i zmanipulowana, że jej wysokość jest już dla nas w zasadzie bez znaczenia. A oto 10 powodów, dlaczego tak uważam:

#1 Od lutego 2008 roku populacja Stanów Zjednoczonych zwiększyła się o 16,8 miliona osób, a jednocześnie liczba miejsc pracy na pełen etat zmniejszyła się de facto o 140 tysięcy.

#2 Odsetek Amerykanów w wieku produkcyjnym, którzy w chwili obecnej mają pracę, jest wciąż taki sam jak w najgorszej fazie ostatniej recesji. Na poniższym wykresie widać kształtowanie się wskaźnika zatrudnienia, który określa, jaki odsetek ludności w wielu produkcyjnym jest aktywny zawodowo. Czy to, waszym zdaniem, wygląda na pełne „ożywienie na rynku pracy”?

 

 

#3 Podstawową przyczyną spadku oficjalnej „stopy bezrobocia” jest fakt, że zdaniem rządu w chwili obecnej miliony długookresowych bezrobotnych „nie zaliczają się już do siły roboczej”. Spójrzcie tylko na te liczby

Liczba Amerykanów będących w wieku produkcyjnym w ciągu ostatnich kilku lat uległa zmniejszeniu – już blisko 33% obywateli amerykańskich powyżej 16 roku życia nie jest częścią siły roboczej. Jest to najwyższy wskaźnik od 1978 roku. Według najnowszego raportu amerykańskiego urzędu statystycznego, The Bureau of Labor Statistics (BLS), na dzień 25 lutego 2015 takich osób było 92,898 miliony.

W momencie obejmowania urzędu prezydenckiego przez Obamę w styczniu 2009 liczba ta kształtowała się na poziomie około 80,529 milionów. W ciągu ostatnich kilku lat zwiększyła się o blisko 12 milionów.

#4 W ciągu ostatnich kilku lat wskaźnik partycypacji w sile roboczej oscylował w granicach najniższych poziomów, jakie zanotowano od dziesięcioleci

W ciągu 11 miesięcy, od kwietnia 2014 do końca lutego bieżącego roku, wskaźnik partycypacji w sile roboczej wahał się pomiędzy 62,9% i 62,7%, a w ciągu 13 z 17 miesięcy począwszy od października 2013 roku wynosił 62,9% lub mniej.

Wskaźnik ten w wysokości poniżej 63% odnotowano ostatnim razem 37 lat temu, w marcu 1978 roku; wynosił on 62,8% – tyle samo, co w lutym tego roku.

#5 Kiedy dodamy liczbę Amerykanów “oficjalnie bezrobotnych” (8,7 miliona) i tych, którzy „nie są już częścią siły roboczej” (92,9 miliona), otrzymamy sumę w wysokości 101,6 milionów, która pokazuje, ile osób w wieku produkcyjnym nie ma w tej chwili pracy. Czy to, waszym zdaniem, wygląda na „pełne zatrudnienie?

#6 Jakość ofert pracy spada. Obecnie, tylko 44% dorosłych w Stanach pracuje 30 lub więcej godzin tygodniowo.

#7 Miliony Amerykanów jest zmuszonych wykonywać pracę w niepełnym wymiarze godzin, bo tylko taką są w stanie znaleźć. A i płace są na przygnębiająco niskim poziomie. Poniższe dane pochodzą bezpośrednio z Biura Świadczeń Federalnych (Social Security Administration):

39% zatrudnionych Amerykanów zarabia mniej niż 20 tys. USD rocznie

– 52% zatrudnionych Amerykanów zarabia mniej niż 30 tys. USD rocznie

– 63% zatrudnionych Amerykanów zarabia mniej niż 40 tys. USD rocznie

– 72% zatrudnionych Amerykanów zarabia mniej niż 50 tys. USD rocznie

#8 Średni okres przebywania na bezrobociu jest wciąż około dwa razy dłuższy niż w okresie bezpośrednio przed ostatnią recesją.

#9 Większość Amerykanów uważa, że administracja Obamy zrobiła niewiele albo nic, by pomóc klasie średniej. Spójrzcie tylko na te liczby:

Według ostatniego sondażu Pew Research Center Amerykanie są zdania, że polityka rządowa za czasów Obamy służy przede wszystkich interesom ludzi bogatych, dużych korporacji i instytucji finansowych.

72% respondentów powiedziało, że rząd zrobił niewiele lub nic, by pomóc klasie średniej, a 65% – że nie uczyniono nic, by pomóc biednym. 68% jest zdania, że nie zrobiono też nic, by wesprzeć drobnych przedsiębiorców.

Jednocześnie, 45% uważa, że zrobiono “naprawdę wiele” w interesie dużych banków i instytucji finansowych, 38% – w interesie dużych korporacji, a 36% – w interesie bogatych.

#10 Jeśli stopa bezrobocia zostałaby policzona uczciwie, to mówilibyśmy o przerażającym „kryzysie bezrobocia”, którego tak naprawdę w tej chwili doświadczamy. Według Johna Williamsa z portalu shadowstats.com obecna realna stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wynosi ponad 23%.

Nasi politycy i media głównego nurtu usiłują nas przekonać, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Ale to, co nam mówią, nie odzwierciedla brutalnej rzeczywistości, którą widać na ulicach.

Kiedy miliony Amerykanów, którzy pomimo usilnych prób nie są w stanie znaleźć pracy, słyszą, jak gadające głowy w telewizji twierdzą, że mamy prawie „pełne zatrudnienie”, czują się jeszcze gorzej niż poprzednio.

Jeśli tak „łatwo dostać pracę”, to z tymi, którzy są chronicznie bezrobotni, musi być „coś nie w porządku”. Taki jest przekaz. Skoro główne media mówią, że bezrobocie spada, to każdy bez pracy musi być wyjątkowo „leniwy”, nieprawdaż?

Jeśli jesteś na bezrobociu przez dłuższy czas, to pewnie czujesz się podle. Możesz uwierzyć, że jesteś postrzegany przez rodzinę i znajomych jak zawodowy nieudacznik. A kłamstwa rządu tylko ten stan pogłębiają.

Jeśli nie masz pracy i nie możesz jej znaleźć, chcę byś zrozumiał, że wpadłeś w sam środek długoterminowej spirali gospodarczej zapaści, która będzie się nasilać.

Kiedy rząd mówi ci, że jesteśmy w fazie “ożywienia”, oszukuje cię.

Gdy mówi ci, że wszystko zmierza ku lepszemu, kłamie jak z nut.

Każdy z nas przechodzi w życiu przez trudne chwile.

Ważne, by zawsze się podnosić i nigdy nie poddawać.

To prawda, że żyjemy w trudnych czasach. Ale to nie oznacza, że twoje życie się skończyło. Nigdy nie dawaj za wygraną i nigdy nie pozwól na to, by ogarnął cię strach. Dziś rób po prostu to, co możesz, wykorzystując to, czym dysponujesz, a jutro wstań i walcz z tym, z czym musisz.

Najlepsze rozdziały twego życia mogą być dosłownie tuż za rogiem.

Nie siedź z założonymi rękami i nie czekaj na pomoc rządu. Jeśli liczysz na to, że cię uratuje, to głęboko się zawiedziesz.

Tłumaczenie: PRACowniA
Artykuł na SOTT: The massive lie behind the U.S. unemployment numbers

 

 

 

2 Komentarze »

  1. Najbardziej spodobało mi się to zdanie: „zdaniem rządu w chwili obecnej miliony długookresowych bezrobotnych „nie zaliczają się już do siły roboczej”. Wszystko da się poddać takim kryteriom aby wyszło jak chcemy. Stąd chyba powiedzenie „Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki.” A jak nie dać się zmanipulować ? Najprościej to wyłączyć telewizor. Gwarantuję, że żyje się lżej.

    Komentarz - autor: Balustrady Centrospaw — 30 marca 2015 @ 06:52

  2. Historia USA w obrazkach
    https://realitybloger.wordpress.com/2013/05/26/a-pictorial-history-of-the-united-states-government/

    Komentarz - autor: osoba prywatna — 30 marca 2015 @ 16:40


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: