PRACowniA

14 marca 2015

SOTT: Przegląd miesiąca. Luty 2015 – Bolidy, ekstrema pogodowe i zmiany na Ziemi

Sott Editors
Sott.net
8 marca 2015

 

 

Trend zalewowy utrzymywał się także w ubiegłym miesiącu, a powodziami ponownie zostały dotknięte Bałkany, Grecja, Boliwia, Argentyna, Arabia Saudyjska, północny zachód USA, Australia i wschodnia Afryka. W atmosferze wzrasta ilość nagromadzonego pyłu z erupcji wulkanów i przelatujących meteorów, prowadząc do opadów „pomarańczowego” śniegu”, „niebieskiego” śniegu i „brudnego” deszczu. Zmieniają się nie tylko warunki nad powierzchną ziemi – w lutym fale wyrzuciły na plaże alarmującą liczbę martwych lub ledwie żywych wielorybów, lwów morskich i innych morskich stworzeń.

Mieliśmy w lutym również widowiskowe meteory – od rozbłysków, które momentalnie zamieniły noc w dzień w Nowej Zelandii, na Florydzie i w Korei, po długi przelot bolidu wielkości komety lub asteroidy, który rozpadł się nad zachodnią częścią Ameryki Północnej. Było kilka poważnych wykolejeń pociągów, w szczególności w Stanach Zjednoczonych, gdzie koncerny naftowe unikają korzystania z sieci rurociągów do transportu ropy pozyskiwanej metodą szczelinowania. Podejrzewamy, że wiele linii kolejowych ulega deformacji ze względu na wzmożoną aktywność sejsmiczną.

W USA znowu było słychać – a nawet można było poczuć – głośne grzmoty. Chociaż ich źródło przypisuje się „trzęsieniom ziemi wywołanym mrozem” – bardzo rzadkiemu zjawisku, występującemu wtedy, kiedy woda z opadów atmosferycznych wsiąka w ziemię, a następnie zamarza, w efekcie czego pęka podłoże skalne (aktywność kriosejsmiczna, frost quake) – te odgłosy pojawiają się też w regionach wolnych od lodu, co sugeruje, że przyczyną jest jakiś inny mechanizm. Poza silnym trzęsieniem ziemi w pobliżu Japonii i wzdłuż grzbietu środkowoatlantyckiego, niezwykle silny wstrząs wystąpił w środkowej Hiszpanii, gdzie przestraszeni ludzie wybiegli na ulice. W Japonii opady śniegu (znowu) pobiły rekord, zwariowane zjawiska pogodowe dały się mocno we znaki we wschodniej części basenu śródziemnomorskiego, a na Bliskim Wschodzie znowu spadł śnieg.


Głównym wydarzeniem pogodowym w lutym 2015 r. zdecydowanie były rekordowe opady śniegu i mróz na amerykańskim północnym wschodzie. Południe i Środkowy Zachód także ucierpiały, ale dla Północnego Wschodu był to zarówno najbardziej śnieżny, jak i najzimniejszy miesiąc w historii, przynajmniej od połowy XIX wieku, kiedy zaczęto regularnie dokumentować te zjawiska. Meteorolodzy składają to na karb meandrującego polarnego prądu strumieniowego, który „syberyjskim ekspresem” przynosi, jedną za drugą, zimowe burze z północnego Pacyfiku na cały kontynent północnoamerykański, jednak kolejnym czynnikiem może być super zimne powietrze schodzące ze stratosfery.

Nadchodzi epoka lodowcowa?

 

 

Tłumaczenie i polskie napisy: PRACowniA

2 Komentarze »

  1. To efekt, tak zwanej walki z „ociepleniem klimatu”, prowadzonej przez najbardziej ociemniałych z ociemniałych na tej planecie – mężyków opatrzności – nałókofcóf od algora – ekspertów od świeżego powietrza, oraz ich klakierów…

    Komentarz - autor: Peter — 18 marca 2015 @ 12:04

  2. @ Peter

    To efekt, tak zwanej walki z „ociepleniem klimatu”, prowadzonej przez najbardziej ociemniałych z ociemniałych na tej planecie

    Czyli dałeś się złapać na ich haczyk. Może warto poszukać więcej informacji i przemyśleć tę konkluzję?

    Komentarz - autor: iza — 18 marca 2015 @ 14:18


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: