PRACowniA

6 marca 2015

Ukrainie nawet Hasbara nie wyszła

 

Mniej więcej w połowie lutego Ukraina odpaliła zaciąg do „armii internetowej” – początkowo nieoficjalnie. Zaciągowi towaszył slogan: „Każdy twój komentarz jest kulą wystrzeloną w sumienie wroga”. Żeby stać się jednym z „informacyjnych zbójów” wystarczyło wejść na odpowiednią stronę i zarejestrować się, podając swoje imię albo pseudonim oraz adres e-mail.

“iArmia” ma swój profil na Twitterze i stronę Fejsbukową, pełną obrobionych w Photoshopie zdjęć, gotowych do wykorzystania przez trolli.

Początkowo użytkownicy ukraińskich mediów społecznościowych byli nieufni. Media zwróciły się z zapytaniem o wiarygodność do Ministerstwa Prawdy (oficjalnie: ukraińskiego Ministerstwa Polityki Informacyjnej), ale pytanie pozostawało bez odpowiedzi, a społeczność – sceptyczna. W końcu ministerstwo potwierdziło swoje autorstwo.

“iArmią” miał kierować ukraiński bloger Oleksandr Baraboszko (ps. Krus), ostatnio zatrudniony jako doradca ministra. Autor pomysłu i minister prawdy w jednej osobie, Jurij Steć z bloku Poroszenki, w wywiadzie udzielonym Radiu Swoboda (Wolna Europa) i opublikowanym 24 lutego, twierdził, że do projektu przyłączyło się już „niemal 20 tys. ochotników”.

Ten sam Minister Prawdy, Jurij  Steć, w rozmowie ze stacją telewizyjną Dożd powiedział, że dokładnej liczby rekrutów nie poda, ale może powiedzieć, że już pierwszego dnia zarejestrowało się około 35 tys. ochotników.

Po zarejestrowaniu się ochotnicy otrzymywali e-maile z instrukcjami. Pierwszym zadaniem, przydzielonym zbójom, było rekrutowanie znajomych i zamieszczanie komentarzy na „prokremlowskich” (czyli wszystkich rosyjskich, jak pouczała instrukcja) stronach internetowych.

Strona armii pojawiła się też ostatnio w wersji anglojęzycznej. Fejsbukowy Euromajdan Press zareklamował ją tak:

„All the English Speakers out there- Now you can also join the Ukraine Information Army to fight against Russian Propaganda”.

Hej, wszyscy mówiący po angielsku – teraz wy też możecie wstąpić do ukraińskiej Armii Internetowej i walczyć z rosyjską propagandą.

iArmy_screenshotWczoraj (czwartek) witryna przez jakiś czas nie działała. Wygląda na to, że dobrał się do niej CyberBerkut – mocno zresztą rozczarowy dziecinną łatwością wyzwania.

Having known that the newly formed Ministry of Information Policy of Ukraine has begun to form its own „Information Troops”, we, CyberBerkut, expected to face worthy enemy who can challenge us. The first thing we did was the registration on the Information Troops server in order to get sophisticated brain-teasers and delicate information combinations.

In fact, the reality was so boring that we had no choice but hack the server, „capture” all naive internet users who wished to be Kiev bots and stop this disgrace. As it was expected, the bot „army” was led by Minister Yuri Stets.

Hakerzy opublikowali treść e-maili wysyłanych do nowych rekrutów, a także garść korespondencji pomiędzy ministrem, jego zastępcami – Popową i Bidenko – i Serhijem Gałuszko, szefem Departamentu Informatyzacji Ministerstwa Obrony.  Jak wynika z tej korespondencji, poziom informacji wysyłanych przyszłym trollom był skandaliczny zarówno pod względem języka, jak i treści, i został solidnie obśmiany przez dziennikarzy, z czego ministerstwo było dość niezadowolone. A może specjalnie odpowiadał poziomowi odbiorców?

Jednym słowem, żenada – firmowana przez tak zwane głowy tak zwanego europejskiego państwa, wysyłającego prawdziwych żołnierzy z prawdziwą bronią przeciw własnym obywatelom.

 

2 Komentarze »

  1. PROPAGANDA,czyli publiczna dyplomacja ma szczególne swoje znaczenie w kulturze podwójnej moralności.

    Komentarz - autor: Mieczysław Sylwester Kazimierzak — 6 marca 2015 @ 08:32

  2. Komentarz - autor: Peter — 8 marca 2015 @ 21:06


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: