PRACowniA

6 marca 2015

Wkrótce kolejna interwencja zbrojna. Izrael zaciekle galopuje w kierunku Palestyny – czy to kogoś obchodzi?

Filed under: Polityka,Wydarzenia bieżące,Świat wokół nas — iza @ 09:20
Tags: ,

Na podstawie:

Gideon Levy
Haaretz
26 lutego 2015

 

Lato 2015? Atak Izraela na miasto Gaza w czerwcu 2014

 

Kolejna interwencja zbrojna w Strefie Gazy już latem. Izrael nada jej jakiś nowy infantylny kryptonim. Plan ewakuacji społeczności żydowskiej mieszkającej wzdłuż granicy ze Strefą jest już gotowy.

Izrael wie, że ta operacja będzie miała miejsce, wie również dlaczego – i dąży do niej zaciekle, jakby był to jakiś cykliczny rytuał, okresowa ceremonia czy katastrofa naturalna, której nie sposób uniknąć. Tu i ówdzie można dostrzec nawet entuzjazm w związku z tym nadchodzącym wydarzeniem.

Nie ma większego znaczenia, kto jest premierem, a kto ministrem obrony Izraela – między kandydatami nie istnieje żadna różnica, kiedy mowa o Strefie Gazy. Izaak Herzog i Amos Jadlin oczywiście milczą, a Cipi Livni przechwala się, że to dzięki niej nie otwarto żadnego portu w Gazie. Pozostałych Izraelczyków średnio interesuje los mieszkańców Gazy, ale prędzej czy później zostaną zmuszeni, by przypomnieć sobie o swoim „nieszczęsnym” losie; w jedyny dostępny sposób – przy pomocy rzekomego ataku rakietowego.

Sytuacja w Strefie Gazy jest przerażająca. W Izraelu się o tym nie dyskutuje, a już na pewno nie w trakcie najbardziej durnej, płytkiej kampanii wyborczej, jaka kiedykolwiek miała miejsce. Trudno w to uwierzyć, ale Izraelczycy żyją w rzeczywistości równoległej – odciętej od tej prawdziwej, pełnej bezduszności, okrucieństwa i znieczulicy, podczas gdy prawdziwe nieszczęście, dosłownie katastrofa, będąca w przeważającej mierze ich dziełem, dzieje się tuż za miedzą. Niemowlęta zamarzają pod gruzami własnych domów, młodzież ryzykuje życiem, przechodząc przez mur graniczny tylko po to, by w izraelskim areszcie dostać coś do jedzenia. Czy ktoś o tym słyszał? Czy kogoś to obchodzi? Czy ktokolwiek rozumie, że to wszystko doprowadzi do kolejnej interwencji zbrojnej?

Salma żyła tylko 40 dni – dla motyla to wieczność. Mieszkała w Beit Hanoun w północnowschodniej części Strefy Gazy. Umarła w zeszłym miesiącu wskutek hipotermii po tym, jak jej malutkie ciało wyziębił wiatr i deszcz, przedostający się do dyktowo-plastikowego szałasu, w którym mieszkała ze swoją rodziną od kiedy zbombardowano jej dom.

Mirwat, matka Salmy, powiedziała, że ciało jej dziecka ostatniej nocy przed jego śmiercią „było zmrożone niczym lody”. Historię dziewczynki opisał w zeszłotygodniowym wydaniu Guardiana rzecznik Agencji Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom (UNWRA) – Chris Gunness. Dziecko w dniu urodzenia – jak przekazała dziennikarzowi matka – ważyło 3,1 kilograma. Starsza siostra dziewczynki, trzyletnia Ma’ez, przebywa w szpitalu z powodu odmrożeń.

15-letni Ibrahim Awarda, który podczas izraelskiego bombardowania w 2002 roku stracił ojca, miał więcej szczęścia. Podjął decyzję o przejściu przez mur oddzielający Gazę od Izraela. „Wiedziałem, że mnie aresztują” – powiedział w ubiegłym tygodniu reporterowi New York Times’a. „Pomyślałem sobie, że może znajdę tam lepsze życie. Dali mi dobre jedzenie, ale potem zawrócili”.

Ibrahima przetrzymywano przez około miesiąc w dwóch izraelskich więzieniach. Potem wysłano go z powrotem do krainy destrukcji, nędzy, głodu i śmierci. W sierpniu ubiegłego roku 300 mieszkańców Gazy utopiło się w morzu podczas desperackiej próby opuszczenia Strefy – dosłownie więzienia pod gołym niebem. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Siły Obronne Izraela aresztowały 84 uciekinierów, próbujących przedostać się do Izraela; większość z nich chciała po prostu uciec z piekła, w którym żyli. W tym miesiącu zatrzymano jeszcze dziewięciu.

W listopadzie próbował przedostać się do Izraela również 15-letni Atija al-Nawhin; chciał zwyczajnie uciec przed nieuniknionym losem. Został postrzelony przez żołnierzy Sił Obronnych Izraela. Leczono go w dwóch izraelskich szpitalach. W styczniu przetransportowano go z powrotem do Gazy. Obecnie leży w domu – sparaliżowany i niemy.

W Gazie żyje około 150 tysięcy bezdomnych, a w schroniskach Agencji Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom – około 10 tysięcy uciekinierów. Organizacja ta spożytkowała już cały budżet, bowiem świat zupełnie zignorował swoje zobowiązanie do udziału w odbudowie Gazy, a obiecał był 5,4 miliarda dolarów. Nie dotrzymano też słowa w sprawie podjęcia negocjacji odnośnie zniesienia blokady nałożonej na Gazę – jedynego sposobu na uniknięcie kolejnych interwencji zbrojnych. Nikt o tym nie mówi. To nie jest interesujące. Miała miejsce operacja wojskowa. Zginęli i Palestyńczycy, i Izraelczycy, praktycznie za nic – najwyższy czas na kolejną.

Izrael, jak zwykle, uda że jest zaskoczony i urażony tym, że okrutni Arabowie ponownie zaatakowali przy użyciu rakiet – znowu bez przyczyny.

Tłumaczenie: PRACowniA
Artykuł na SOTT: Israel is galloping blindfolded to its next war in Palestine – Does anyone care?

2 Komentarze »

 1. Nie istnieją „rzekomego ataki rakietowe”, zaś fakt istnienia izraelskiej hasbary, nie oznacza, że palestyńscy Arabowie nie korzystają z propagandy, korzystają coś innego mówiąc po arabsku, coś innego po angielsku. Ostatecznie kwestia poparcia jednej lub drugiej strony rozbija się o indywidualne poznanie i uczucia. Czyli komu bardziej ufasz i kogo bardziej nienawidzisz.
  „Miała miejsce operacja wojskowa. Zginęli i Palestyńczycy, i Izraelczycy, praktycznie za nic”. Dokładnie tylko co począć gdy obie strony sobie już nie ufają i wzajemnie oskarżają się o brak chęci negocjacji w dobrej wierze ? Ostrzelać czy nałożyć sankcje, na Izraelczyków w „obronie” Palestyńczyków.

  Komentarz - autor: syoTroll — 26 czerwca 2015 @ 12:05

 2. @ syoTroll

  (Komentarz od Kate, nie mogącej się przebić przez narowy WordPressa)

  W kwestii izraelsko-palestyńskiej proponuje śledzić to, co ma do powiedzenia Gilad Atzmon:

  http://www.gilad.co.uk/writings/

  A na początek to:

  https://pracownia4.wordpress.com/2015/05/25/zydowska-wykladnia-idei-solidarnosci-z-palestyna/

  Komentarz - autor: iza — 26 czerwca 2015 @ 16:24


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: