PRACowniA

2 marca 2015

Nieliczący się „krytyk Putina” zastrzelony przez kogoś, kto nienawidzi Putina

Joe Quinn
Sott.net
28 lutego 2015

Borys Niemcow wchodzący do ambasady USA w 2012 r.

Borys Niemcow został ubiegłej nocy zabity strzałami w plecy podczas spaceru ze swoją ukraińską dziewczyną w okolicach Kremla w Moskwie. Niemcow startował bez powodzenia w wyborach w 1989 r., zanim w końcu został wybrany do rosyjskiej Dumy w 1990 r. Jako wicepremier d/s reform gospodarczych pod rządami Jelcyna nie zdołał w istocie wprowadzić reform gospodarczych w trakcie kryzysu finansowego w sierpniu 1998 r., co poskutkowało utratą przez niego stanowiska.

W 1999 roku wraz z dwoma innymi liberałami – Anatolijem Czubajsem i Jegorem Gajdarem – założył Sojusz Sił Prawicowych (SSP). W 2002 roku SSP był bezpośrednio sponsorowany przez rząd amerykański (za pośrednictwem USAID), po czym zaczął otwarcie krytykować nowego prezydenta Rosji, Putina (cóż za niespodzianka!). Już choćby ten fakt dowodzi, że Niemcow i SSP nie reprezentowali żadnej liczącej się grupy narodu rosyjskiego, byli jedynie pośrednikami w wysiłkach Zachodu, mających na celu destabilizację Rosji. W rzeczywistości w wyborach w 2003 r. SSP nie zdołał przekroczyć nawet 5-procentowego progu wymaganego do wprowadzenia kandydatów do parlamentu.

Doszedłszy do wniosku, że prawdziwa polityka jest nie dla niego, Niemcow postanowił spróbować swoich sił w zalegalizowanej pralni brudnych pieniędzy bankowości, zatrudniając się w banku Neftianoi, który – pod jego zarządem – był przedmiotem dochodzenia i w końcu w 2005 został zlikwidowany z powodu prania brudnych pieniędzy i oszustw.

W 2004 roku Niemcow został „doradcą ekonomicznym” w ukraińskim rządzie pana-wspieranej-przez-USA-Pomarańczowej-Rewolucji Wiktora Juszczenki. Został wyrzucony z pracy w 2006 r., z powodu skarg członków gabinetu na to, że krytykował ich decyzje.

W grudniu 2008 r. Niemcow wraz szalonym – w pełnym tego słowa znaczeniu – byłym mistrzem szachowym Garym Kasparowem utworzyli Solidarnost – polityczny ruch opozycyjny. Solidarnost próbuje jednoczyć różne i – otwarcie mówiąc – żałosne grupy opozycyjne w Rosji. Bez finansowania Solidarnosti przez rząd USA, tym razem za pośrednictwem NED itd (USAID został w końcu wywalony z Rosji w 2012), ruch ten prawdopodobnie przestałby już działać.

W okresie od 2011 do początku 2012 roku Niemcow stał się wybitną twarzą „opozycji”, kiedy to on i jego przyjaciele ze „społeczeństwa nieobywatelskiego” wzięli udział w super tajnym spotkaniu w ambasadzie USA w Moskwie, krótko po tym, jak na amerykańskiego ambasadora został powołany Michael McFaul. Na nieszczęście dla ówczesnych „opozycjonistów”, czekało tam na nich kilka ekip telewizyjnych i zadało im oczywiste pytanie: „Dlaczego składacie wizytę nowemu ambasadorowi USA?”. Ze strony Niemcowa i pozostałych nie padła odpowiedź, gdy wchodzili do budynku, ale po godzinie czy dwóch, spędzonych z ambasadorem, jakby zdobyli jakieś wyjątkowe umiejętności działaczy społecznych i pojawili się, celując w dziennikarzy kamerami w telefonach komórkowych, skandując jednym głosem i zgodnie z linią partyjną [„jesteście propagandą Surkowa”]. Możecie obejrzeć te ekscesy tutaj.

Rewolucjonista John McCain z Niemcowem i jeszcze jednym jeleniem imperium

Oczywiście odpowiedź na pytanie, co robili z dobrym ambasadorem, jest banalna. Ambasador McFaul zasiada w zarządzie Freedom House i National Endowment for Democracy (NED) i dlatego jest „dobrym kontaktem” w sprawie kilku milionów dolarów na „promowanie demokracji”.

W 2011 prawdziwy rząd USA Brookings Institution opublikowała raport, który wzywał amerykański Senat do zatwierdzenia McFaula na ambasadora, wychwalając jego zasługi w „promowaniu demokracji” (tzn. w knuciu zamachów stanu) i w spotkaniach z przedstawicielami „społeczności obywatelskich” w Rosji (tzn. w opłacaniu spiskowców od tych zamachów). Raport Brookings „Dajcie następnemu ambasadorowi w Rosji potężne narzędzie do ochrony praw człowieka” wzywał też rząd amerykański do wyposażenia McFaula w ustawę o „sankcjach przeciwko rosyjskim urzędnikom oskarżonym o łamanie praw człowieka„. Jak z większością fanatycznych antyrosyjskich diatryb formułowanych w wywołujących wymioty liberalnych przemowach, raport Brookings został napisany przez arcyneokonserwatystę Roberta Kagana, który jest mężem królowej ciasteczek wolności z Euromajdanu, Viktorii „f**k the EU” Nuland z amerykańskiego Departamentu Stanu.

Od 2011 roku pan Niemcow był panem Nikt w świecie polityki i nawet BBC stwierdza, że „w ostatnich kilku latach wypadł z zasięgu blasku jupiterów” i „nie był już postrzegany jako część dominującej w Rosji sceny politycznej”. Jednak nie powstrzymało to zachodnich mediów od nazywania Niemcowa „wybitnym politykiem opozycyjnym”, którego śmierć „wywołała ogólnoświatowy wylew współczucia i gniewu”. Czyżby?

Zachodni politycy przepełnieni irracjonalną nienawiścią do Rosji (czyli wszyscy) również skorzystali z okazji, by „potępić” to zabójstwo, jednocześnie wykorzystując je do oczernienia rządu Rosji. Na przykład David Cameron powiedział: „[Niemcow] poświęcił życie na niezmordowane występowanie w imieniu Rosjan, domaganie się dla nich prawa do demokracji i wolności pod rządami prawa i na ukrócenie korupcji„. Oczywiście można tu wyczuć niezbyt subtelną insynuację. Obama (i inni) ohydnie zażądali, by rząd rosyjski przeprowadził „szybkie, obiektywne i jawne śledztwo”, gdzie ukryta wiadomość to: „wiemy, Putin, że to zrobiłeś, i ostrzegamy cię: lepiej się tym razem przyznaj”. Upłynęły ledwie 24 godziny od zabójstwa, a brytyjskie media już donoszą, że Kreml jest „oskarżany o tuszowanie sprawy”.

Oczywiście sugestia, że Putin, cieszący się 85-procentowym poparciem, mógłby pomyśleć, że koniecznie trzeba publicznie – ni mniej, ni więcej, tylko na progu Kremla – zamordować takie zero polityczne, niezdolne do zdobycia 5% głosów, i to na dzień przed opozycyjnym zgromadzeniem, w którym nieboszczyk planował był wziąć udział, jest całkowicie absurdalna. Rzecz w tym, że reakcja zachodnich rządów i ich mediów na zamordowanie w ten sposób Niemcowa zawsze byłaby taka, jakby to Putin własnoręcznie nacisnął spust i zamieścił selfik z tego zdarzenia na Facebooku. A zatem, jeśli to sprawka Putina – jak twierdzi szereg goniących za sensacją dziennikarzy – … gdzie jest ten cholerny selfik!?? Może ma go na swoim profilu mapet z amerykańskiego Departamentu Stanu, Jen Psaki?

Wiecie, co będzie dalej. Czy muszę to w ogóle powtarzać? “Cui bono”?

Putin to bandyta! Putin zamordował Litwinienko! Putin zestrzelił MH17! Putin anektował Krym! Putin najechał na Ukrainę!

Nudy.

Na koniec rada dla innych liderów „opozycji” w Rosji, szczególnie dla obsesyjnego szachisty Kasparowa i Aleksieja Nawalnego: Rosja jest ewidentnie niebezpiecznym miejscem dla opozycyjnych „działaczy”. Może dla własnego bezpieczeństwa nie od rzeczy byłoby zadać sobie pytania:

 • Ile pieniędzy wziąłem od rządu USA na przygotowanie gruntu pod zamach stanu w Moskwie?
 • Ile pieniędzy wydał rząd USA na promowanie mnie jako „wybitnego lidera opozycji” w Rosji?
 • Czy ambasada USA wie, gdzie mieszkam, i czy regularnie śledzi moje ruchy?
 • Czy moja przydatność dla rządu USA jako wciąż jeszcze oddychającego „antyputinowskiego działacza” przewyższa moją przydatność dla rządu USA jako martwego (zamordowanego) działacza antyputinowskiego?

Tłumaczenie: PRACowniA

8 Komentarzy »

 1. Nie można wykluczyć prowokacyjnego mordu dla wzbudzenia rewolucyjnego niepokoju.

  Komentarz - autor: Mieczysław Sylwester Kazimierzak — 2 marca 2015 @ 15:06

 2. …coraz bardziej widać, że zabójstwo niemcowa to ukraińska ustawka…

  …wybrane z netu:

  „Co innego jest obserwacja z daleka. Obserwator nigdy nie wie gdzie ktoś pójdzie. Idzie (albo jedzie) i z odległości obserwuje, a jak mu każą, to nagrywa gościa kamerą. Tutaj facet zupełnie zaskoczył służbowych obserwatorów. Jeśli w ogóle tacy byli. Nie wiedzieli, że do niego specjalnie przyjedzie z Kijowa śliczna Ukrainka. Nie wiedzieli, że ona będzie z nim chciała zjeść kolację akurat w tej restauracji koło Kremla, nie wiedzieli obserwatorzy, że ona się będzie upierać, żeby mimo deszczu nie wracali taksówką. Nikt nie wiedział oprócz Ukrainki, że pójdą akurat przez most. Kto wysłał mu Ukrainkę? Gdyby policyjny obserwator był blisko to dałby ognia do strzelającego faceta albo do auta którym tamten uciekał. Podbiegły do rannego i udzielił mu pomocy. Szybko by nadał sygnał alarmowy po karetkę. Tymczasem karetka jechała długo jak do pobitego pijanego… ”

  „.. akurat nikt go nie śledził bo widzieli sytuację: milioner i ślicznotka idą na chatę. Nie przewidywali, że KTOŚ ZNA lepiej trasę, którą ONI RAZEM pójdą tej nocy.”

  „Modelka przyjechała do Niemcowa z Kijowa, wcześniej usuwała ciążę w Szwajcarii. Czyje było dziecko?”

  „Czy sprawdzono czy ukraińska austradówka nie strzelała , i dlaczego zaraz nie draśnięta pomimo wielu strzałów chciała wiać na ukraine i pomagał jej w tym konsul ukraiński”
  .
  „Towarzysząca Niemcowowi Ukrainka, z którą wczoraj widział się ukraiński konsul dziś twierdzi, że nic nie pamięta. Tak po prostu.”

  „Modelka jest w areszcie domowym z tego co wiem. A co ma się dziać? Dla logicznie myślącego człowieka to pierwsza podejrzana o udział w tej sprawie. Może mają ją odstawić do domku z fanfarami i cygańską orkiestrą? Myślę, że Putin się nie obżera sądząc po sylwetce i zamiłowaniu do sportu:):)”

  Komentarz - autor: vv — 2 marca 2015 @ 17:59

 3. @vv
  Przykro mi, ale te cytaty są nielogiczne. To raz.
  Dwa: Niemcow wcale nie musiał mieć „ogona” służb rosyjskich, bo tak naprawdę był nikim.
  Trzy: „ukraiński ślad” może zaczynać się i kończyć na wystawieniu Niemcowa przez tę panienkę, tak jak to miało miejsce w przypadku „Inki” i Dębskiego w Polsce.
  Cztery: Areszt domowy dla tej „modelki”, to najlepsze co może ją teraz spotkać. Przynajmniej nikt jej nie ukatrupi.

  Komentarz - autor: Magia — 2 marca 2015 @ 19:55

 4. @vv

  …wybrane z netu:

  Tak to jest, jak wybiera się bzdury. Niemcow miał romans (czy jakkolwiek to zwać) z Anną od 4 lat.

  Komentarz - autor: iza — 2 marca 2015 @ 22:10

 5. @iza
  Po Sieci chodzą ploty (albo i nie ploty), że rzeczona Anna romansowała jednocześnie i z Niemcowem i „fjurerem” nazi-batalionu ochotniczego „Dniepr-1”, Berezą. 🙂

  Komentarz - autor: Magia — 2 marca 2015 @ 22:25

 6. często niby wierutne bzdury okazują się najrzetelniejszą prawdą…

  Komentarz - autor: vv — 3 marca 2015 @ 10:57

 7. Kilka fotek z „życia opozycji”, czyli impreza w wigilię pogrzebu „męczennika za wolność i demokrację”, Niemcowa.
  Na zdjęciach m.in. Ksenia Sobczak, „opozycjonistka” und „dziennikarka”, której – wg propagandowych doniesień portali takich jak „gazecina.pl” – w dzień pogrzebu „grożono śmiercią”. 😀
  Niech żyje hipokryzja!
  http://www.nakanune.ru/news/2015/3/4/22390051

  Komentarz - autor: Magia — 6 marca 2015 @ 16:32

 8. A gdyby ktoś chciał się pośmiać z produkcji „jutubowych” ukraińskiej SBU to zachęcam do obejrzenia tego gniota, którym wczoraj zachwycały się wszystkie rusofobiczne portale, w tym ten.
  Oto, video „noworosyjskich bojówkarzy”, w którym „przyznają się do zamordowania opozycjonisty Niemcowa”.

  Żeby pojąć bezsensowność tej nieudacznej propagandy można na YT wpisać „русский стяг – слава предкам” i zobaczyć czym się posłużono.

  Komentarz - autor: Magia — 6 marca 2015 @ 17:26


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: