PRACowniA

2 lutego 2015

Państwa UE nie tracąc czasu po paryskiej strzelaninie nasilają działania godne państwa policyjnego

Ulrich Rippert
World Socialist Web Site
14 stycznia 2015

W odpowiedzi na atak na Charlie Hebdo we Francji rządy w całej Europie próbują szybko przeforsować mnóstwo antydemokratycznych środków. Wykorzystują szok i zamieszanie, wywołane przez wydarzenie w Paryżu, do podjęcia dawno przygotowanych działań, które do tej pory spotykały się z oporem.

Natychmiast po atakach, w europejskich stolicach i dużych miastach siły policyjne na lotniskach, przed ambasadami, gmachami rządowymi, biurami prasowymi i miejscami publicznymi zostały wzmocnione tysiącami funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

Francja

Ciężko uzbrojone i zamaskowane odziały wojska zostały rozlokowane w Paryżu i w innych miejscach we Francji, w tym przy wieży Eiffela i wszystkich miejscach publicznych. Niektóre części miasta przypominają strefę działań wojennych.

W poniedziałek Ministerstwo Obrony w Paryżu ogłosiło rozlokowanie 10 tys. żołnierzy, mających za zadanie utrzymanie spokoju i porządku oraz ochronę budynków publicznych. Dodatkowo rząd zapewnił 4700 policjantów i funkcjonariuszy żandarmerii, żeby strzegli żydowskich szkół i synagog, które uważane są za szczególnie narażone na atak.

Po poniedziałkowym posiedzeniu rządu minister obrony Jean-Yves Le Drian mówił o stałym zagrożeniu. Premier Manuel Valls obiecał więcej pieniędzy dla tajnych służb i skuteczniejszą inwigilację.

Na szczycie bezpieczeństwa, który odbył się w ostatni weekend w Brukseli, mocarstwa europejskie zgodziły się, że konieczne jest jak najszybsze sporządzenie ogólnoeuropejskiego systemu danych osobowych pasażerów linii lotniczych. Linie lotnicze będą zobowiązane do przechowywania ewidencji swoich pasażerów przez okres do pięciu lat. W spotkaniu wziął także udział amerykański generał i były dyrektor CIA i szef NSA, Michael Hayden. Hayden był odpowiedzialny za wdrażanie i rozszerzanie zakresu wielu nielegalnych i niekonstytucyjnych programów szpiegowskich opracowanych w Stanach Zjednoczonych.

Niemcy

Poszczególne kraje Europejskie także planują podjęcie własnych działań. W Niemczech Kanclerz Angela Merkel (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, CDU) wezwała do lepszej międzynarodowej współpracy wywiadowczej.

Minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizière (CDU) podkreślił w poniedziałek, że jedną z najważniejszych decyzji, podjętych w Niemczech, jest zwiększenie ilości pracowników wywiadu oddelegowanych do monitorowania islamskich grup fundamentalistycznych. Powiedział też, że aby to osiągnąć, potrzebny jest znaczący wzrost środków finansowych.

De Maizière i inni nawołują do przywrócenia hurtowni danych. W 2010 roku Sąd Najwyższy orzekł, że masowe – i nie oparte na uzasadnionych podejrzeniach – przechowywanie przez kilka miesięcy numerów telefonów, adresów e-mail oraz danych o ruchu internetowym wszystkich użytkowników jest działalnością budzącą obiekcje prawne.

W ubiegłym roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że tego typu monitorowanie i gromadzenie danych osobowych jest nielegalne. Wyjaśnił, że przechowywanie komunikacji nie może znosić tajemnic zawodowych, w tym dziennikarskich. A teraz, w imię obrony wolności prasy, niemiecka klasa rządząca dąży do szybkiego wdrożenia tych antydemokratycznych działań.

W ten sam poniedziałek minister sprawiedliwości Heiko Maas (Partia Socjaldemokratyczna, SPD) powiedział, że osoby oskarżone o podróżowanie w celu wzięcia udziału w działalności terrorystycznej czekają jeszcze ostrzejsze kary. Do tej pory karani mogli być tylko ci, którzy brali dział w obozach przygotowujących do ataków. W przyszłości przestępstwem będzie wyjazd zagraniczny z zamiarem wzięcia udziału w atakach lub szkoleniu na terrorystę. Nie będzie miało znaczenia, czy oskarżony osobnik w ogóle dojedzie do obozu terrorystów.

Komentarz SOTT: Kto będzie decydował, jakie intencje ma podróżujący? Jest to prawo, które będzie bardzo łatwo użyć do aresztowania kogokolwiek, wedle upodobań rządu. Mogą po prostu powiedzieć, że dana osoba planowała uczestniczyć w atakach, bez jakiegokolwiek dowodu, a prawa takiej osoby trafią prosto do kosza.

Według tygodnika politycznego Die Zeit krajowy rzecznik spraw politycznych Burkhard Lischka (SPD) skarżył się, że istnieją przypadki, w których ludzie wyrażali swoje zamiary w liście lub w na portalu społecznościowym, ale nie można ich było ścigać. W przyszłości takie osoby będą mogły być zatrzymane w Niemczech lub za granicą.

Minister sprawiedliwości chce również stworzyć specyficzny rodzaj przestępstwa, polegającego na finansowaniu terroryzmu. Wszelkiej wartości darowizny, mające rzekomo na celu wspieranie działań terrorystycznych, będą karalne. W Stanach Zjednoczonych takie prawa są szeroko stosowane do atakowania grup, które nie są bezpośrednio związane z żadną fundamentalistyczną organizacja islamską.

Pod koniec tygodnia niemiecki rząd rozpatrzy projekt ustawy, która przewiduje cofnięcie dowodów osobistych „potencjalnym agresorom”. Już teraz można odebrać paszport podejrzanemu, jeśli spełnione są pewne warunki.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii premier David Cameron ogłosił drastyczne rozszerzenie nadzoru internetu. Domaga się zakazu stosowania programów szyfrujących i serwisów informacyjnych, takich jak WhatsApp.

Cameron powiedział, że nie może być żadnych „metod komunikacji”, których „nie możemy odczytać”. Dodał, że poprzednie rządy wahały się z podjęciem takich kroków, ale są one konieczne, by „w ostateczności” uzyskać dostęp do każdej komunikacji za okazaniem nakazu podpisanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

„Karta Szpiclów”, jak zaczęto nazywać te wnioski, kiedy zostały po raz pierwszy przedstawione, nie przeszła w parlamencie w 2012 roku. Wymagałaby od spółek komunikacyjnych przechowywania szczegółów całego ruchu przez dwanaście miesięcy. Każda osoba używająca szyfrowania lub wysyłająca zaszyfrowane pliki będzie zobowiązana do zapewnienia urzędnikom rządowym dostępu do kryptograficznie zabezpieczonych informacji. Tym, którzy odmówią przekazania hasła, grozi kara do dwóch lat więzienia.

Włochy

Włoski rząd z premierem Matteo Renzi (PD, Partia Demokratyczna) również ogłosił znaczne rozszerzenie uprawnień państwowych. Minister Spraw Wewnętrznych Angelino Alfano zapowiedział, że przedstawi Radzie Ministrów projekt ustawy, która pozwoli policji na odebranie paszportu każdemu podejrzanemu o terroryzm.

Ponadto Alfano zapewni policji i sądownictwu nadzwyczajne uprawnienia, które umożliwią zwiększenie nadzoru internetu. Rząd planuje też zamknięcie podejrzanych stron internetowych. Dostawcy usług internetowych będą musieli w przyszłości współpracować, „śledząc wiadomości w sieci, które przyczyniają się do radykalizacji”. Rząd zabroni dostawcom „przyjmowania stron internetowych, które zachęcają do zachowań terrorystycznych”.

Głównym celem tej skoordynowanej ofensywy mocarstw europejskich nie jest walka z rzekomym „islamskim zagrożeniem”. Rządzące elity coraz szybciej zmieniają kontynent w państwo policyjne, kiedy rośnie powszechny opór wobec Unii Europejskiej i jej polityki. Wojsko pracujące na ulicach Paryża, budowanie aparatu wywiadowczego i ataki na prawa demokratyczne są skierowane przede wszystkim przeciwko rosnącej opozycji europejskiej klasy robotniczej wobec trudnej sytuacji ekonomicznej w kraju i niekończącej się wojny za granicą.

Tłumaczenie: PRACowniA
Artykuł na SOTT: EU nations wasting no time intensifying police state actions since Paris shootings

Reklamy

4 Komentarze »

 1. zniknęło forum Sott.net ze strony. Czy jest dostępne „inaczej”?

  Komentarz - autor: iza — 2 lutego 2015 @ 23:41

 2. Forum jest dostępne tam, gdzie zawsze:
  http://cassiopaea.org/forum/
  Zniknął tylko link, wcześniej obecny na stronie sott. Zapisz sobie link w zakładkach i zawsze będzie pod ręką. 🙂

  Komentarz - autor: iza — 3 lutego 2015 @ 01:08

 3. Wyraźnie wygląda na to, że paryski zamach na Charlie Hebdo był potrzebny tylko po to, aby jeszcze bardziej zacisnąć pętlę kontroli i inwigilacji całych narodów. Psychopaci u władzy już mieli przygotowany pomysł z nasileniem inwigilacji i pacyfikacji tym razem w rozwiniętych krajach UE. Uważam za pewnik fakt, że Edouard baron de Rotschild kupił ponad 30% udziałów w gazecie ,,Charlie Chebdo” w grudniu 2014 roku, gdy nakład gazety wynosił 30 tys egzemplarzy, a po zamachu wyniósł 7 mln i przynosząc Rotszyldom zysk w wys 10 mln Euro. http://www.quotenet.nl/Nieuws/De-Rothschild-s-print-Charlie-Hebdo-We-doubted-whether-we-should-buy-newspaper-Liberation-144350.
  Prywatna tajna policja Rotszyldów – Mossad zadbał o to, aby operację fałszywej flagi (który to już raz?) przeprowadzić na niczego nieświadomych mieszkańcach całej Europy. Ci psychopatyczni ultrabogacze naprawdę czują się chyba nieustannie zagrożeni przez to, że zwykli ludzie odkryją ich grę, dlatego sieją nieustanne zamieszanie, wszczynają lokalne konflikty, czy wojny i pod pretekstem terroryzmu zaciskają pętlę kontroli nad resztą społeczeństwa. Fakt, że państwa policyjne tworzą Niemcy, Włosi, Anglicy i Francuzi może wskazywać, że kraje całej UE zaczną zachowywać się w ten sam sposób włącznie z Polską. Planowana cenzura internetu, zakazy przemieszczania się ludności (podejrzenie o terroryzm) wszędobylskie kamery w miastach, wsiach powodują, że gęsia skórka staje mi na ciele, bo przypomina to jako żywo klimat lat 30-tych dwudziestego wieku z niemieckiej Rzeszy.
  Nie powinno to dziwić nikogo ze względu na fakt, że to te same rodziny finansowały dojście Hitlera do władzy i rozpętanie II WŚ. Te same rodziny sfinansowały zabójstwo Cara i wymordowanie całej rodziny Romanowów na początku XX wieku, co pomogło przyczynić się do wywołania I wojny światowej. Zastanawiać może fakt, że zamordowano imperatora Rosji, a głowy wielu państw europejskich np. Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Dani Szwecji i innych pozostawiono przy życiu do dzisiaj. Wyjścia są dwa: albo ich rola została tak zmarginalizowana jeżeli chodzi o podejmowanie najważniejszych decyzji w swoich krajach, albo aktywnie współdziałają z tymi psychopatami w utrwaleniu zniewolenia ludzkości całej planety.
  Na koniec dodam, że to my jesteśmy tą zdrową tkanką narodów i świata, a oni są ,,rakiem” ludzkości, traktując zdrowych psychicznie ludzi, odczuwających miłosierdzie i współczucie dla innych istot jako nienormalnych i im zagrażających. Nie ma na razie szans na to, aby tych ludzi poddać jakiejkolwiek diagnozie psychologicznej, bo są zbyt bogaci i potężni, aby dopuścili kiedykolwiek do tego. Widzimy dzisiaj jasno, jak na dłoni jak grupa ok 300 rodzin na świecie licząca kilkanaście tysięcy ludzi(może trochę więcej) przejęła przed wiekami kontrolę nad sześcioma miliardami ludzi i rządzi nimi niepodzielnie.
  Można zatem powiedzieć, że to ogon merda psem.

  Komentarz - autor: obudzony — 4 lutego 2015 @ 12:16

 4. …taki mały test na propagandówki i gadzinówki, kolonizatorów polski i polaków…

  …ciekawe co w poniższej wypowiedzi. tak zdenerwowało forbes, propagadówkę, tych którzy skorumpowali polskojęzyczny styropian , by skolonializować polskę i polaków, utyskujący na niskie zarobki sportowców w prlu, że nie puścili wypowiedzi.. również onet podobna tamtej propagandówka i gadzinówka….teraz sprawdzamy newsweek…..sprawdzony…propagandówka i gadzinówka…teraz sprawdzamy wp… sprawdzona…propagandówka i gadzinówka…teraz sprawdzamy interię…sprawdzona, ..propagandówka i gadzinówka…teraz sprawdzamy fakt… ok, fakt nie jest propagandówką i gadzinówką kolonizatorów polski i polaków…
  „..biedni sportowcy,…czyżby polscy sportowcy zarabiali mniej niż średnio polacy…chcę dodać, że wszystkim wystarczało na czynsz, na utrzymanie mieszkania, na , na ochronę zdrowia, zus, podatkii i na wykształcenie dzieci, nikt nie pracował na śmieciowych umowach, nikt nie był bezdomnym i nie żywił się na śmietnikach…a teraz ilu starcza, ujmując tych , którzy wyjechali ze styropianowego neokolonialnego kraiku, bo im nie starczało…”

  Komentarz - autor: vv — 4 lutego 2015 @ 19:08


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: