PRACowniA

23 grudnia 2014

Doroczna konferencja prasowa Putina, czyli czego prezydent FR nam nie mówi?

Pepe Escobar
RT
18 grudnia 2014 23:43 CET

Nawet w obliczu tego, co ­– jak by na sytuację nie patrzeć – można określić mianem “idealnego sztormu” (The Perfect Storm), prezydent Putin znakomicie poradził sobie podczas swojej dorocznej konferencji prasowej oraz maratonu pytań i odpowiedzi.

[Terminem „doskonały sztorm”, wywodzącym się od potężnego sztormu, jaki rozpętał się nad Atlantykiem w 1991 r., określa się splot wydarzeń, kiedy rzadkie połączenie kilku czynników drastycznie potęguje sytuację. – przyp.]

Ten doskonały sztorm rozwija się na dwóch frontach: jawnej wojny gospodarczej – głównie w postaci oblężenia sankcjami – oraz skoordynowanego, ukrytego ataku na serce rosyjskiej gospodarki. Finałowa rozgrywka Waszyngtonu jest jasna – zubożyć i rozbroić przeciwnika, oraz zmusić go, aby pokornie podporządkował się kaprysom ”Imperium Chaosu”, i chwalić się tym aż do „zwycięstwa”.

Problem w tym, że Moskwa bezbłędnie rozszyfrowała tę grę – już wcześniej, podczas październikowego wystąpienia w Klubie Wałdajskim, Putin jasno zdefiniował doktrynę Obamy mówiąc: „nasi zachodni partnerzy” praktycznie wprowadzają w życie „teorię kontrolowanego chaosu”.

Tak więc Putin doskonale rozumiał ściśle kontrolowany atak Chaosu z bieżącego tygodnia. Imperium dysponuje potężnymi zasobami pieniądza, ma ogromny wpływ na światowe PKB w wysokości 85 bilionów dolarów i stoi za nim potęga sektora bankowego. Nic więc prostszego niż skorzystać z tych zasobów za pośrednictwem prywatnych systemów bankowych, które faktycznie kontrolują banki centralne, do przypuszczenia szturmu na rubla. Pomyślcie o „Imperium Chaosu”, które marzy o spowodowaniu obniżki wartości rubla o jakieś 99% i zniszczeniu w ten sposób rosyjskiej gospodarki. Czy jest lepszy sposób, by narzucić Rosji imperialną dyscyplinę?

Opcja “nuklearna”

Rosja sprzedaje ropę na Zachód w dolarach amerykańskich. Taki na przykład Łukoil dostanie za sprzedaną ropę wpłatę w dolarach na konto w jakimś amerykańskim banku. Jeśli Łukoil ma zapłacić wynagrodzenia w rublach rosyjskich, musi sprzedać dolary i kupić w Rosji ruble na swój rachunek bankowy. To w efekcie wspiera rubla. Pytanie brzmi, czy Łukoil, Rosnieft i Gazprom gromadzą dolary za granicą i przetrzymują je. Odpowiedź brzmi: nie. I to samo dotyczy innych rosyjskich firm.

Rosja nie „traci swoich oszczędności„, jak to triumfująco przedstawiają zachodnie media korporacyjne. Rosja zawsze może wymagać od spółek zagranicznych, by przeniosły się do Rosji. Apple, na przykład, może otworzyć zakład produkcyjny w Rosji. Ostatnie umowy rosyjsko-chińskie obejmują budowę chińskich fabryk w Rosji. Przy słabym rublu Rosja jest w stanie wymusić, by produkcja, która mogła być ulokowana w UE, została umieszczona w Rosji; w przeciwnym razie te firmy stracą rynek. Putin poniekąd przyznał, że Rosja powinna była tego wymagać znacznie wcześniej. Proces ten – co pozytywne – jest teraz nieunikniony.

Oprócz tego, jest jeszcze opcja „nuklarna”, o której Putin nawet nie musiał wspominać. Jeśli Rosja zdecyduje się nałożyć kontrolę kapitału lub wprowadzić „wakacje” na spłatę większej transzy zadłużenia przypadającej na początku 2015 roku, to europejski system finansowy zostanie zbombardowany w stylu kampanii “Szok i przerażenie; wszakże znaczna część finansowania kredytów rosyjskich banków i firm ma gwarancje europejskie.

Ekspozycja na Rosję per se nie jest problemem – ważne jest powiązanie z bankami europejskimi. Jak powiedział mi amerykański bankowiec inwestycyjny, na przykład Lehman Brothers powalił Europę w równym stopniu co Nowy Jork – z powodu wzajemnych powiązań. A przecież Lehman miał siedzibę w Nowym Jorku. Liczy się efekt domina.

Gdyby Rosja wdrożyła tę nuklearnąopcję finansową, zachodni system finansowy nie byłby w stanie wytrzymać wstrząsu po niespłaconych zobowiązaniach. A to dowiodłoby – raz na zawsze – że spekulanci z Wall Street zbudowali „domek z kart” tak kruchy i skorumpowany, że pierwsza prawdziwa burza zamienia go w pył.

Niedaleko stąd do…

A co, jeśli Rosja przestanie wywiązywać się z płatności, tworząc totalne zamieszanie swoim zadłużeniem w wysokoœci 600 miliardów dolarów? Ten scenariusz brzmi jakby Demiurdzy Wszechświata polecili Janet Yellen i Mario Draghi wznowić akcję kredytową w systemach bankowych, aby zapobiec „nadmiernym szkodom” – jak w 2008 roku.

Ale wtedy Rosja może zdecydować się na odcięcie Zachodowi dostaw gazu ziemnego i ropy (przy zachowaniu przepływu na Wschód). Rosyjski wywiad może non-stop siać spustoszenie w przepompowniach od Maghrebu po Bliski Wschód. Rosja może zablokować całą ropę i gaz ziemny pompowane w “-stanach” Azji Środkowej. Wynik: największa zapaść finansowa w historii. I koniec panaceum w postaci wyjątkowości „Imperium Chaosu”.

Oczywiście jest to scenariusz końca świata. Ale nie należy prowokować niedźwiedzia, bowiem niedźwiedź może to zrealizować w mgnieniu oka.

Podczas tej konferencji prasowej Putin był tak spokojny, opanowany i chętny do zagłębiania się w szczegóły, bo wie, że Moskwa jest w stanie poruszać się całkowicie autonomicznie. To jest, oczywiście, asymetryczna wojna przeciwko rozpadającemu się, niebezpiecznemu imperium. Co te intelektualne karły, skupione w nieudacznej administracji Obamy, sobie myślą? Że mogą sprzedać amerykańskiej (i światowej) opinii publicznej pomysł, że Waszyngton odważy się (a faktycznie jego europejskie pudle) na wojnę nuklearną na europejskim teatrze w imię upadłego państwa Ukrainy?

To jest gra w szachy. Atak na rubla miał być matem. Ale nie jest. Nie wówczas, gdy próbują go dać amatorzy scrabble’a. Nie należy też zapominać o strategicznym partnerstwie Rosji i Chin. Burza może nieco przycichła, ale rozgrywka nadal trwa.

Komentarz SOTT: Poniżej ponad 3-godzinna konferencja prasowa Putina z angielskim tłumaczeniem, transkrypt angielski tutaj.


Tłumaczenie: PRACowniA
Artykuł na SOTT: Putin’s annual marathon press conference: What he isn’t telling us

 

 

 

8 Komentarzy »

 1. Ciekawe jak Chiny będą realizować umowę koalicyjną z Rosją wobec zadłużonego dolara?!

  Komentarz - autor: Mieczysław S.Kazimierzak — 23 grudnia 2014 @ 15:37

 2. Chiny są większym zagrożeniem dla FR niż USA. Obecnie po cichu wspierają sankcje (mają przez to tanie surowce) a w przyszłości planują przejęcie Syberii i tzw „stanów” aż po granicę z Turcją. udział Chin w kartelu finansowym zachodu rośnie z każdym rokiem. Nie ma czegoś takiego jak przyjaźń rosyjsko-chińska (to kolejny front dla FR)

  Komentarz - autor: boontowniq — 23 grudnia 2014 @ 20:34

 3. @ boontowniq

  „[Chiny] Obecnie po cichu wspierają sankcje (mają przez to tanie surowce) a w przyszłości planują przejęcie Syberii i tzw „stanów” aż po granicę z Turcją.”

  A jakieś wiarygodne źródło na poparcie? Bez tego komentarz nie ma sensu, napisać można „cokolwiek ślina na język przyniesie”.

  Komentarz - autor: iza — 24 grudnia 2014 @ 14:26

 4. To ściąga z Gówna Wybornego to co pisze pan Kaźmierzak. Zero własnych przemyśleń, tuba Szechtera Michnika.

  Komentarz - autor: Golem — 25 grudnia 2014 @ 00:54

 5. Zadałem pytanie jak zachowają się Chiny,bo była oficjalna deklaracja wsparcia dla Rosji wobec zastosowanych sankcji ?!

  Komentarz - autor: Mieczysław S.Kazimierzak — 26 grudnia 2014 @ 08:19

 6. Admin !

  Proszę o usunięcie powyższego mojego komentarza , gdzie z nieznanych mi przyczyn wyświetlają się wadliwie przywołane przeze mnie filmy oraz o pozostawienie tego komentarza/postu jako prawidłowego :

  Całość konferencji prasowej prezydenta Władymira Putina w oryginale po rosyjsku :

  Prowokacyjne zachowanie dziennikarki Ksenii Sobczak / córki Anatolija Sobczaka, mera Sankt Petersburga 1991-93 r. -Władymir Putin był jego doradcą , a następnie zastępcą/ w kontekście jej pytań dotyczących „terroryzmu” prezydenta Czeczenii Kadyrowa i żydobanderowców :

  Bardzo dobra – moim zdaniem – odpowiedź prezydenta Władymira Putina.

  Reakcja Eduarda Hodosa na jeden z wątków tej konferencji dotyczący żydobanderowców poruszony przez dziennikarkę Ksenię Sobczak :

  http://3rm.info/main/53526-nakonec-to-putin-uznal-o-zhidobanderovcah-e-hodos-video.html

  Komentarz - autor: Michał Jarzyński — 26 grudnia 2014 @ 09:18

 7. Państwoe banki chińskie udzieliły wsparcia… w ataku na rubla. Chińska polityka wobec FR jest bardzo przejrzysta: Czekali 10 lat z podpisaniem umowy gazowej właśnie na taki moment, gdy FR będzie miała nóż na gardle obecnie (sami korzystając na sankcjach) warunkują swoją pomoc od przejęcia kontroli nad rosyjskimi surowcami i technologiami wojskowymi.
  Gdyby Chiny grały z Rosją wystarczyłoby ich wejście do Unii Euroazjatyckiej a świat wyglądałby inaczej (USA byłyby w d…)

  i proszę mnie nie obrażać jakimiś michnikami brrrr

  Komentarz - autor: boontowniq — 26 grudnia 2014 @ 15:49

 8. Admin ! proszę o kasację mojego komentarza z dnia 26 grudnia 2014 r. o godzinie 09:18 . Są w nim przekłamania niezgodne z moją wolą.

  Jednocześnie podaje swój prawidłowy tekst komentarza do tego artykułu, który częściowo zmodyfikowałem . Oto on:


  Za co Rosjanie, ale również Serbowie i inni ludzie na świecie szanują prezydenta Władymira Putina ? Za bezpośredniość, pragmatyzm, radzenie sobie w trudnych sytuacjach i brak lęku przed „hegemonem” zza oceanu. Oto przykład :

  Całość konferencji prasowej prezydenta Władymira Putina w oryginale po rosyjsku :

  Uwaga ! przy przechodzeniu do kolejnej części filmu kliknij w lewym górnym rogu filmu : cześć 2 , a następnie: cześć 3

  Prowokacyjne zachowanie dziennikarki Ksenii Sobczak / córki Anatolija Sobczaka, mera Sankt Petersburga 1991-93 r. -Władymir Putin był jego doradcą , a następnie zastępcą/ w kontekście jej pytań dotyczących „terroryzmu” prezydenta Czeczenii Kadyrowa i żydobanderowców :

  Bardzo dobra – moim zdaniem – odpowiedź prezydenta Władymira Putina.

  Reakcja rabina Eduarda Hodosa na jeden z wątków tej konferencji dotyczący żydobanderowców poruszony przez dziennikarkę Ksenię Sobczak :

  http://3rm.info/main/53526-nakonec-to-putin-uznal-o-zhidobanderovcah-e-hodos-video.html

  Komentarz - autor: detektywmichaljarzynski — 28 grudnia 2014 @ 00:43


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: