PRACowniA

23 listopada 2014

Wuj Sam skradł złoto Ukrainy

Dmitry Orlov
It’s official: US stole Ukraine’s gold
Club Orlov
18 listopada 2014 09:49 CET

Komentarz SOTT: Dmitry Orlov przewiduje bliski koniec dolara. Możecie wysłuchać pouczającego wywiadu z panem Orlovem tutaj, transkrypt jest dostępny tutaj.

Plac Majdan w Kijowie

Wyszło szydło z worka: okazuje się, że pogłoski nie kłamały. [*]

Przynajmniej częściowym powodem, dla którego Departament Stanu USA / CIA zorganizowały pucz na Ukrainie, który obalił demokratycznie wybrany rząd i zainstalował neonazistowski marionetkowy system, było umożliwienie kradzieży ukraińskiego złota.

Chodziły pogłoski, że wkrótce po przewrocie złoto zostało po cichu załadowane do samolotu i wywiezione do USA.

Teraz przychodzi oficjalna informacja: Ukraina nie ma już żadnych rezerw złota. Złoto zostało sprzedane, żeby zapłacić za nieudaną kampanię wojskową na Wschodniej Ukrainie i jeszcze na chwilę podtrzymać sztuczny papierowy rynek złota. Można się spodziewać, że kiedy już jest pozamiatane, cena złota poszybuje w górę, amerykański dolar poleci na łeb na szyję, a Amerykanie będą musieli do swojej listy narodowych nieszczęść dopisać slowo „hiperinflacja”.

Komentarz SOTT: Zobacz też:

Ukrainian Economics in 1 Minute

Video: The geopolitics of World War III or the real reason Russia and Syria are being targeted right now

Artykuł na SOTT.net: Uncle Sam stole Ukraine’s gold
Tłumaczenie: PRACowniA

[*] Komentarz Pracowni: W linkowanym przez Orlova artykule przypomniana jest najpierw sytuacja z lutego/ marca. Czytamy, że (parafrazując) pod koniec lutego, czyli w czasie, kiedy Departament Stanu USA zorganizował pucz, który obalił prezydenta Janukowycza, rezerwy złota Ukrainy wg. MFW wynosiły 42,3 tony, stanowiąc 8% wszystkich rezerw, przy czym za czasów „znienawidzonego” i właśnie obalonego prezydenta rezerwy złota stale wzrastały i tuż przed przewrotem osiągnęły rekordową wysokość.

Potem, krótko po puczu, stało się to, o czym pewnie wszyscy wiedzą – zaczęły krążyć słuchy o wywózce złota do USA. Poza relacjami ludzi z lotniska, do redakcji Iskra-News zadzwonił ponoć przedstawiciel byłego ukraińskiego Fiskusa (Ministerstwa Dochodów i Podatków, Министерствo доходов и сборов) i powiedział, że według jego informacji, na polecenie „jednego z nowych przywódców” cały zapas złota Ukrainy został w nocy wywieziony do USA. Oczywiście nikt wówczas nie potwierdził tego faktu oficjalnie.

Dopiero ostatnio, w wywiadzie udzielonym ukraińskiej telewizji szefowa Narodowego Banku Ukrainy przyznała, że w banku już prawie nie ma żadnego złota, a pozostałe marne resztki stanowią niespełna 1% rezerw.

(Na ten sam temat, zob. bankier.pl, marucha)

Cytując portal Rusila, zerohedge przytacza ich konkluzję:

„Jak pokazuje historia, redukcję rezerw złota w kontekście drastycznego kryzysu politycznego zazwyczaj poprzedza upadek państwa”.

Zerohedge zauważa na koniec, że co ciekawe, aż do czasu zaplanowania usunięcia Janukowycza przez Victorię „Pieprz UE” Nuland nie było żadnej oficjalnej redukcji złota, wręcz przeciwnie. Warte kilka miliardów dolarów złoto „wyparowało” dopiero w okresie „wsparcia” udzielonego Ukrainie przez jej zachodnich „sojuszników”.

Tyle zerohedge. Warto zwrócić uwagę na najnowszą historię Narodowego Banku Ukrainy. W ciągu niecałego roku ten bank centralny ma już trzeciego prezesa, a jest to stanowisko normalnie obejmowane na siedem lat.

Ihor Sorkin był prezesem banku centralnego od stycznia 2013 roku. 24 lutego br., zaraz po puczu, Werchowna Rada Ukrainy zdjęła go ze stanowiska i natychmiast przyznała je Stepanowi Kubiwowi. Kilka miesięcy później, 19 czerwca, na wniosek Poroszenki, zastąpiła go Wałerija Hontarewa.

Stepan Kubiw, przez wiele lat związany z sektorem bankowym, ostatnie miesiące przed objęciem prezesury spędził na kierowaniu Majdanem. Zaraz po objęciu najwyższego stanowiska w banku, został też powołany do ukraińskiego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Narodowej (RNBOU).

William Kaye, menedżer funduszy hedgingowych z Hongkongu i były pracownik Goldman Sachs sugerował w marcu, że decyzja o wywozie złota mogła zostać podjęta właśnie przez Kubiwa:

„Te 33 tony złota są warte od 1,5 do 2 miliardów dolarów. Byłaby to miła zaliczka na poczet tych 5 miliardów zielonych, które zgodnie z przechwałkami Victorii Nuland Stany Zjednoczone już zdążyły wydać na destabilizację Ukrainy i osadzanie tam swojego rządu. (…) „Stany Zjednoczone zainstalowały byłego bankiera z Ukrainy, bardzo przyjaznego wobec Zachodu. Jest to również facet z doświadczeniem w banku centralnym. Transport złota z Ukrainy do USA byłby jego pierwszą ważną decyzją”.

Faktycznie, pierwsza oficjalna notka (eng, ukr. tutaj) prezesa Kubiwa, zamieszczona na stronie internetowej banku 27 lutego, zawierała m.in. takie oświadczenia:

Przeanalizowaliśmy zapasy złota i rezerwy walutowe NBU, które stanowią aktywa o wysokiej płynności.

Jestem przekonany, że sytuacja jest pod kontrolą i możliwa do zarządzania.

Najważniejszym zadaniem systemu bankowego jest (…) wznowienie rozmów ze wszystkimi zagranicznymi wierzycielami, przede wszystkim z MFW (…)

A już w kwietniu, niecały miesiąc po pierwszej turze sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję, Kubiw, wraz z ministrem finansów Szłapakiem, dopraszali się pierwszej transzy funduszy z MFW, zapewniając, że spełnili wszystkie wymagane warunki, i podkreślili, że nie wykorzystają tych pieniędzy na spłacenie długów wobec Rosji. Domagali się też nałożenia na Rosję kolejnych, ostrzejszych sankcji.

Najwyraźniej Kubiw zrobił swoje i miał odejść. W czerwcu prezesurę banku objęła Wałerija Hontarewa, która według opinii analityka bankowego, Thymothy’ego Asha, „jest doświadczonym bankowcem, jest blisko związana z Poroszenką i zachodnią społecznością bankową, powinna się sprawdzić na stanowisku i być dobrym rozwiązaniem dla MFW et al” Ciekawe, czemu posłuży jej oficjalne przyznanie, że skarbiec Ukrainy jest pusty.

Zob. też dwa inne nasze tłumaczenia artykułów Orlova:

Orlov: Taksonomia upadku, zanikający puls ekspansji i kapitał społeczny

Fiasko amerykańskiej polityki zagranicznej – wszelkie oznaki upadku imperium

Reklamy

9 Komentarzy »

 1. „Można się spodziewać, że kiedy już jest pozamiatane, cena złota poszybuje w górę, amerykański dolar poleci na łeb na szyję, a Amerykanie będą musieli do swojej listy narodowych nieszczęść dopisać slowo „hiperinflacja”.”

  Można by było spodziewać się, gdyby rynek złota był wolnym rynkiem. A on jest tak samo „wolny”, jak każdy inny.
  Uważam, że – absolutnie paradoksalnie – do totalnego i nagłego załamania dolara będą starały się nie dopuścić Rosja i Chiny. Rosja, bo nie dąży – wbrew wszechobecnej propagandzie – do wywołania światowego chaosu i III WŚ. Chiny zaś mają jeszcze zbyt dużo długu amerykańskiego zapisanego na księgowej „szubieniczce” po raczej iluzorycznej stronie „ma”.

  A Ukraina? No cóż – „wiedziały gały, co brały”. A jak nie wiedziały, to teraz „UPAdły”.

  Komentarz - autor: Magia — 23 listopada 2014 @ 16:40

 2. Cały światowy rynek złota to 0,2% (dwa promile) rynku kapitałowego.

  Komentarz - autor: boontowniq — 23 listopada 2014 @ 18:50

 3. No cóż powiedzieć! Międzynarodowa lichwa nie dość, że planuje jeszcze bardziej zadłużyć Ukrainę poprzez udzielanie na siłę pożyczek z MFW, wciągnąć ją do wojny przeciwko Rosji, to jeszcze ,,gwizdnęła” w międzyczasie ponad 40 ton złota. Prawdziwy majstersztyk. Ale to jeszcze nie koniec przedstawienia. Poroszenki, Kołomojskie, Jaceniuki i inne talmudyczne indywidua ochoczo pomagają w szabrowaniu kraju, którego byli i są mieszkańcami, bez mrugnięcia okiem strzelają do wszystkich stron wywołanego konfliktu, okradają państwa sąsiednie (Polska – AmberGold), aby sfinansować kontrolowaną rewolucję i przejęcie całego państwa oraz wciągnięcia Rosji do wojny.
  Zauważyliście może, że były prezio A. Kwaśniewski pracuje dla Janukowycza i doradza zapewne jak przekręcić polskich gojów, jak przejąć niektóre spółki ważne dla pozycji i interesów oligarchów ukraińskich. Przecież w normalnym kraju zostałby podsłuchany przez ABW, czy inną służbę, aresztowany za działanie na szkodę państwa polskiego i skazany przez sąd na wieloletnie więzienie.
  Czy ktoś jeszcze ma w Polsce wątpliwości, że ci, którzy tak głośno krzyczą we wszystkich mediach( politycy,dziennikarze, publicyści) i apelują o pomoc dla Ukrainy mają na myśli pomoc tym, którzy pacyfikują ludność cywilną i przejmują ten kraj dla międzynarodowej lichwy. Ci z Polaków, którzy rozumieją faktyczną sytuację Ukrainy i postawę Putina, których głos rozsądku czasami słychać w mediach nazywani są przez tych pierwszych ruskimi szpionami, oszołomami itp.
  Ta międzynarodowa, psychopatyczna banksterska szajka posiada już niemal wszystkie złoto świata i dąży do tego, aby mieć go jeszcze więcej. Ostatnimi czasy Niemcy i Chiny próbowały odzyskać swoje rezerwy złota ze skarbców USA, ale jednym przysłano sztabki jakiegoś metalu pokrytego wolframem przypominającym złoto, a drugim bodajże Niemcom odmówiono wydania złota, pod jakimś pretekstem. Czyli złoto z Fort Knox jest gdzieś wywożone do prywatnych skarbców i jego droga prowadzi w jedną stronę do USA z powrotem już nie wraca do krajów, które go tam zdeponowały.

  Komentarz - autor: obudzony — 24 listopada 2014 @ 16:36

 4. Skoro Usrael skupuje i okrada inne państwa ze złota może to znaczyć tylko jedno !! szykują III wojnę światową po której kurs waluty w zniszczonym i zdewastowanym świecie z ogromną depopulacją ludności będzie można oprzeć tylko na ZŁOCIE !! A kto je będzie miał ten uchwyci przywództwo ekonomiczne nad całym światem.Dzisiejsze rynki finansow-kapitałowe świata są tak NADMUCHANE i POWIĄZANE , że np. gdyby doszło do jakiejś katastofy naturalnej powiedzmy ogromne tsunami pochłaniające Kalifornię to Usrael byłby ekonomicznym trupem. To Ukraińskie złoto jest dalej złotem o określonej wartości a co warte są dzisiaj czołgi, ciężarówki,wozy opancerzone sprzedane syjonstyczno-banderowskiej Ukrainie przez Usrael ??? 40 groszy za kilogram albo 10 centów za kilogram jak kto woli !

  Komentarz - autor: Pimpuś — 24 listopada 2014 @ 22:49

 5. @Obudzony

  Z Niemcami prawda. Chiny to jednak (o ile wiem) skupują i same produkują fizyczne złoto, a rezerw w USA nie trzymały. Ponoć trafiła im się partia podrobionych sztabek, ale szybko się połapali. Co do metody fałszerstwa, to po prostu wolfram jest pozłacany. Wolfram ma podobną gęstość do złota dlatego stosuje się go jako balast.

  Komentarz - autor: Zerohero — 26 listopada 2014 @ 01:14

 6. Z tego co ja rozumiem to złoto jest złotym cielcem tej psychopatycznej szajki i oni nie po to gromadzą złotą, aby się nim z kimkolwiek dzielić ale żeby cieszyć się z jego posiadania. Wartość złota to tylko kwestia umowy społecznej, gdyby ludzkość została przekonana, że taką wartością może być platyna, srebro, szklane paciorki, chleb to stałoby się to pokryciem istniejącej waluty.
  Aby coś stało się wartościowe to musi być rzadkie, trudno dostępne i posiadać zaufanie społeczne. Takim metalem jest złoto, bo trudno go wydobywać, występuje rzadziej niż miedź, czy stal albo chleb i istnieje społeczna niepisana umowa, że jest powszechnie akceptowalne jako pokrycie wartości istniejących walut. Banksterzy od wielu lat gromadzą złoto dla siebie, a ludziom drukują puste papierki, które nie mają żadnego pokrycia w tym złocie, a pomimo tego prawie wszyscy ludzie gromadzą te papierki, ciężko na nie pracują, zabijają innych ludzi, pną się po szczeblach kariery donosząc na współpracowników, powodując nieszczęścia ludzkie, zwolnienia z pracy – abym to ja odniósł sukces, abym to ja posiadał większy dom, droższy samochód, droższe ciuchy i cieszył się sławą tego, który odniósł sukces. Oni także są niewolnikami chociaż o tym nie wiedzą, bo są prezesami zarządów, dyrektorami finansowymi, kierownikami zespołów ludzkich i mają w ręku bat na tych najniżej zarabiających. Dano im pozorną władzę nad ludźmi, pensję dwudziestokrotnie wyższą niż reszta, a oni robią swoje zmuszając ludzi do coraz cięższej pracy za coraz niższe stawki po to, aby wyniki finansowe spółki były coraz lepsze. Cały czas wmawiają ludziom, że nie mogą dać większej pensji jak najniższa, bo firma przestaje być rentowna, właściciel zamknie biznes a tutaj chodzi tylko o ich stołki i pensje, bo jak firma osiągnie gorsze wyniki finansowe, bo podniosą np. pensje, to oni wylecą, a zastąpią ich tacy którzy będą potrafili jeszcze więcej wycisnąć z ludzi. Powyższy przykład dotyczy tylko i wyłącznie korporacji zachodniej w Polsce, gdzie na poziomie zakładu zarządzają tylko Polacy, a na poziomie międzynarodowym Azjaci i jest przedmiotem mojego osobistego doświadczenia.
  A teraz do rzeczy! Międzynarodowa lichwa nie po to rujnuje wartość złota na rynkach międzynarodowych, żeby się z nim podzielić z kimkolwiek, tylko ich celem jest wszczepienie implantów (chipa) po to żeby transakcje odbywały się bezgotówkowo. Tzn na wypłatę dostajesz określoną liczbę np 2000 kredytów i nią gospodarujesz przez cały miesiąc,a chip wszczepiony pod skórę staje się odpowiednikiem karty do bankomatu. Ponieważ nie będzie czegoś takiego jak pieniądze ludzie zostaną pozbawieni jednej z funkcji pieniądza czyli możliwości gromadzenia skarbu. Jedni ludzie np. bedą posiadali na kontach np. 10 000 tys. inni 1000, ale ani euro ani dolarów tylko wirtualne zapisy na kontach jak w grach komputerowych. Jak wiemy obecnie zapisy na kontach bankowych także są wirtualne, ale dopóki istnieje w obiegu gotówka, dopóty iluzja ludzi, że posiadają jakieś bogactwo powoduje, że system jeszcze funkcjonuje.
  Obecnie coraz szerzej w mediach promuje się czipowanie ludzi jako bezpieczny sposób np. ochrony dzieci przed porwaniami. Podejrzewam, że z biegiem czasu stanie się to modne i młodzież łyknie czipowanie jak androidy, ipady, i wszystkie inne nowinki techniczne, będąc przekonanymi, że są cool, jak najbardziej na czasie, ale nie znając prawdziwych, a ukrytych możliwości technicznych tych nowinek. W przypadku posiadania czipa jeżeli będziesz się stawiał władzy, to czip zostanie na jakiś czas wyłączony – jak zgłodniejesz to przemyślisz sprawę i będziesz już grzeczny. A takie np. narodowe manifestacje: władza dokładnie będzie wiedziała kto w takich manifestacjach uczestniczy, ilu ich jest i gdzie – to spowodujmy np. poprzez aktywację odpowiednich częstotliwości czipa np. ból głowy, fatalne samopoczucie, lęki etc. To jest chyba najgorszy z możliwych scenariuszy, ale jak najbardziej realny i na szczęście siły kosmiczne już działają, co potwierdza sesja z C’s: nadchodzą czasy, gdzie lepiej jest być Mahatmą Gandhim niż Rockefelerem.

  Komentarz - autor: obudzony — 26 listopada 2014 @ 21:17

 7. Wiele krajów przekazało swoje rezerwy złota USA, np. Polska i Holandia. W przyszłym roku przewidziana jest reforma systemu walutowego – obecny, oparty na „Konsensusie Waszyngtońskim”, jest już nie do utrzymania – nowa waluta służąca do rozliczeń międzynarodowych będzie oparta na częściowym parytecie złota. Szwajcaria rozpoczęła już przygotowania w postaci referendum dot. przywrócenia parytetu złota. Sytuację na Ukrainie należy również rozpatrywać jako rozgrywkę z krajami grupy BRICS, które chcą stworzyć swoją alternatywę dla MFW. Uderza ona w Chiny, które kupiły b. dużo ziemi uprawnej na Ukrainie; i oczywiście w Rosję, choćby poprzez sztucznie zaniżoną cenę ropy naftowej i ograniczenie jej strefy wpływów.

  Komentarz - autor: Pietus — 28 listopada 2014 @ 14:34

 8. Prawda jest taka, że chciwość bangsterów, których nadreprezentacja jest niestety pochodzenia mojżeszowego, nie ma granic i nie ma skali czasowej. Od czasów Rzymskich był z lichwiarzami problem. A im wyżej lichwiarz zabrnął w złodziejstwie, tym problem był większy. Złodzieje z najwyższej złodziejskiej półki nie przestaną być złodziejami i tak ich nazywać trzeba. To tym złodziejom wszyscy służą i to dla nich Bóg stworzył ten Świat. A to, że okradli dzisiaj jakąś kolejną „Ukrainę” to jest pikuś, w tym wszystkim co rzeczywiście ich sumienia obciąża…

  Komentarz - autor: Peter — 30 listopada 2014 @ 23:21

 9. Z nowinek: Wałerija Hontarewa rezygnuje na chwilę przed próbą jej wykopania. Powody jeszcze nie są jasne.

  _http://www.unian.info/politics/1016159-media-nbu-governor-gontareva-to-resign-this-week.html

  Media: NBU Governor Gontareva ‘to resign this week
  1 Dec 2014
  According to one of the employees of the National Bank of Ukraine, Gontareva wrote her letter of resignation two weeks ago.

  According to the employee, her resignation will be supported by MPs.

  The Presidential Administration is already looking for a replacement, with two candidates being considered at the moment- the current head of state savings bank Oshchad Bank Andriy Pyshny and the former head of Raiffeisen Bank Aval, Vladimir Lavrenchuk.

  The press service of the National Bank of Ukraine has refused to comment on Gontareva’s alleged planned resignation.

  As known, the Verkhovna Rada has already registered a draft appeal to the president to dismiss Gontareva. The document was prepared by former members of the Party of Regions that voted for dictatorial laws 16 January, Dmytriy Svyatash and Valeriy Pisarenko.

  Gontareva has come in for criticism in recent weeks after the NBU failed to support the exchange rate of the hryvnia, which slid in value from around UAH 13 per dollar to a low of over UAH 16 per dollar. The currency has since regained some value.

  Gontareva also suffered public humiliation near the start of the hryvnia crisis several weeks ago, when she attempted to buy U.S. dollars in front of the press to demonstrate the availability of cash foreign currency to the public.

  The teller at a commercial bank refused to sell Gontareva the currency, and would not give the NBU governor her reason for doing so.

  2 grudnia:
  _http://www.tvc.ru/news/show/id/56428

  Глава Нацбанка Украины Валерия Гонтарева подала в отставку

  Депутат Верховной Рады Антон Геращенко заявил об отставке главы Нацбанка Валерии Гонтаревой. Накануне на неё было заведено уголовное дело: главе Нацбанка инкриминируется злоупотребление властью с целью получения преимущества. [jest oskarżona o nadużycie władzy w celu uzyskania korzyści]

  Глава Национального банка Украины Валерия Гонтарева подала в отставку. Об этом заявил советник главы МВД Украины и новоиспечённый депутат Верховной Рады Антон Геращенко в ходе выступления перед участниками акции обманутых вкладчиков, сообщает ТАСС со ссылкой на телеканал 112.ua.

  По его словам, апеллировать к Гонтаревой уже бессмысленно, поскольку она написала заявление об увольнении. Как отмечается, одним из требований митингующих была отставка Гонтаревой.

  Ранее сообщалось, что в отношении главы Нацбанка Украины Валерии Гонтаревой открыто уголовное производство. Данное решение Печерский районный суд Киева принял 1 декабря. Гонтаревой инкриминируется злоупотребление властью или служебным положением с целью получения какого-либо неправомерного преимущества для себя или другого физического или юридического лица, вопреки интересам службы. Истцом стал адвокат Ростислав Кравец. [Hontarewa oskarżona jest o nadużycie władzy lub stanowiska w celu uzyskania nienależnych korzyści dla siebie lub innej osoby lub podmiotu, sprzeczne z interesami instytucji]

  (…) Как сообщали СМИ, 6 октября около 5 утра около 15 молодых людей атаковали жилище Гонтаревой, в котором она проживает уже около 14 лет. Неизвестные забросали дом тремя лотками с яйцами и несколькими пакетами с краской. (…)

  При этом Гонтарева тогда подчеркнула, что Нацбанк находится „под существенным давлением”, поскольку он „наступил на хвост олигархическим кланам, которые уже не могут получать в Центральном банке рефинансирование под некачественные залоги”. [Hontarewa podkreśliła, że Narodowy Bank jest „pod znaczną presją”, bo „nadepnął na ogon oligarchicznym klanom, które nie mogą już uzyskiwać w ramach Banku Centralnego refinansowania pod niespełniające norm kredyty hipoteczne.]”

  Komentarz - autor: iza — 2 grudnia 2014 @ 17:21


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: