PRACowniA

5 sierpnia 2014

Brytyjska minister składa rezygnację z powodu polityki rządu wobec Gazy

RT
5 sierpnia 2014, 08:28

Minister w urzędzie spraw zagranicznych UK, baronessa Sayeeda Warsi zrezygnowała ze swojego stanowiska, mówiąc, że nie jest w stanie dłużej wspierać polityki departamentu w sprawie Gazy. […]

W poniedziałek rano napisała na Twitterze:

„Z wielkim żalem napisałam dziś rano do premiera i złożyłam swoją rezygnację. Nie mogę dłużej wspierać polityki rządu w sprawie #Gazy”.

[…] W swoim liście powiedziała, że aktualne stanowisko rządu w sprawie Gazy jest „moralnie niewybaczalne, nie leży w interesie narodowym Wielkiej Brytanii i na długo wpłynie na naszą reputację, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w kraju”.

Pani Warsi stwierdziła również, że w Urzędzie Spraw Zagranicznych panuje „duże zaniepokojenie” w związku z tym, „jak zostały podjęte ostatnie decyzje” .

Rzecznik Downing Street powiedział:

„Premier z żalem przyjmuje decyzję ustąpienia baronessy Wars ii jest wdzięczny za jej wspaniałą pracę zarówno w roli ministra, jak i w opozycji”.

„Nasza polityka zawsze była jasna – sytuacja w Gazie jest nie do przyjęcia i zachęcaliśmy obie strony do zgodzenia się na natychmiastowe i bezwarunkowe zawieszenie broni”.

Kanclerz Osborne jednak nazwał rezygnację “rozczarowaniem i zupełnie niepotrzebną”.

Burmistrz Londynu Boris Johnson powiedział na antenie radia LBC, że ma „duży szacunek” dla pani Warsi i ma nadzieję, że „jak najszybciej wróci”.

8 lipca Izrael rozpoczął operację Protective Edge, w efekcie której zginęło 1800 Palestyńczyków i 67 Izraelczyków i która spotkała się z oburzeniem na całym świecie.

Przed swoją rezygnacją pani Warsi nawoływała na Twitterze do podjęcia działań w sprawie Gazy. 21 lipca napisała:

„Mordowanie niewinnych cywilów musi się skończyć. Potrzeba natychmiastowego zawieszenie broni w #Gazie. Przywództwo po obu stronach musi przerwać to pasmo cierpień”.

Trzy dni później dodała:

„Czy ludzie mogą przestać usprawiedliwiać zabijanie dzieci. Niezależnie od naszej polityki, nigdy nie będzie usprawiedliwienia, tylko żal #Gazy”.

W pierwszym po rezygnacji wywiadzie udzielonym Huffington Post, pani Warsi powiedziała:

Tylko będąc uczciwym mediatorem, rząd brytyjski może odegrać konstruktywną rolę w rozwiązaniu kryzysu na Bliskim Wschodzie. W tej chwili uważam, że takim nie jest”.

„Jako minister pracujący z Międzynarodowym Trybunałem Karnym (International Criminal Court), przez ostatnie dwa i pół roku pomagałam w promocji, wspieraniu i finansowaniu ICC. Czułam, że nie daje się to pogodzić z naszą stałą presją wywieraną na przywództwo Palestyny, żeby nie zwracało się po sprawiedliwość do ICC”.

Tłumaczenie: PRACowniA

1 komentarz »

  1. Czasem nie musi przychodzić z pomocą racjonalna krytyka,wystarzy sumienie.
    O!NIESKOŃCZONA DZIEJÓW JESZCZE PRACA,NIE PRZEPALONY GLOB SUMIENIEM.”

    Komentarz - autor: Mieczysław Sylwester Kazimierzak — 10 sierpnia 2014 @ 14:03


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: