PRACowniA

5 lipca 2014

Niemcy chcą skończyć z FED?

James Corbett
corbettreport.com
21 czerwca 2014

Poniedziałkowa demonstracja w Lipsku w 1989 r.

W poniedziałkowy wieczór 4 września 1989 roku garstka ludzi niezadowolonych z rządu Niemiec Wschodnich zorganizowała pokojową demonstrację na dziedzińcu kościoła św Mikołaja w Lipsku. Ludzie w innych miastach, słuchając wieści o demonstracji przekazywanych z ust do ust oraz w zachodnioniemieckiej relacji telewizyjnej, zaczęli organizować w poniedziałkowe wieczory własne demonstracje. Na początku października demonstracja w Lipsku powiększyła się z początkowych kilkuset uczestników do 70.000 osób, całych 14% populacji miasta. W następnym tygodniu w proteście uczestniczyło już 120 tysięcy ludzi. Tydzień po tym – 320.000. Wschodnioniemieckie służby bezpieczeństwa odmówiły interwencji w obawie przed spowodowaniem masakry, a w listopadzie upadł mur berliński. Doszło do rewolucji.

Trzy miesiące temu, Lars Maehrholz, obywatel niemiecki zaniepokojony kwestią wojny, wolności prasy i Rezerwy Federalnej rozpoczął cotygodniowe pokojowe demonstracje w Berlinie. W tym czasie był on jedyną osobą uczestniczącą w tym proteście. Jednak po przyciągnięciu szerszej publiczności i zdobyciu zainteresowania ze strony lokalnego dziennikarza głównego nurtu, Kena Jebsena, ruch może się teraz poszczycić łącznie 20.000 uczestników w 100 miastach w całej Europie.

Czy dzieje się rewolucja? Lars Maehrholz ma nadzieję, że tak. W zeszłym tygodniu opowiedział Luke‘owi Rudkowskiemu, z obywatelskiej grupy dziennikarskiej „We Are Change“, o powodach tego protestu: „Zacząłem ten ruch, ponieważ zdałem sobie sprawę, że ustawa o Rezerwie Federalnej jest jedną z najgorszych ustaw na całym świecie. Prywatna firma bankowa pożycza Ameryce pieniądze i moim zdaniem Ameryka nie jest już krajem demokratycznym. Rezerwa Federalna mówi rządowi, co ten ma robić, i to jest problem”. Zapytany przez Rudkowskiego, dlaczego niemiecki ruch protestu miałby za jeden ze swoich celów stawiać bank centralny USA, Maehrholz wyjaśnił: „Bo kiedy zdajesz sobie sprawę, że system finansowy jest systemem globalnym, to trzeba cofnąć się do początków tego układu. W mojej opinii dotyczy to też Banku Światowego i MFW, i podobnych rzeczy, ale na samym początku tego wszystkiego jest ustawa z 1913 roku”.

To, że naród niemiecki (lub przynajmniej jakieś segment tej populacji) wydaje się być lepiej poinformowany niż Amerykanie o złu wyrządzanym przez FED, może być na pierwszy rzut oka zaskakujące. Jednak jest w tym pewna logika. Przecież jest to kraj, w którym rośnie oddolny ruch znany pod nazwą „Sprowadźcie nasze złoto” powstały w 2012 roku i który zmusił Bundesbank do wydania w styczniu 2013 roku niezwykłego oświadczenia. Bundesbank ogłosił, że do roku 2020 będzie rzeczywiście dokonywał repatriacji 674 ton własnych zasobów złota złożonych w nowojorskim FED. Zapowiedź ta była szokiem dla rynków światowych i do tej pory jest najlepszą oznaką, że Bundesbank traktował zagrożenia upadku euro poważnie.

A rok czyni wielką różnicę! W ciągu całego 2013 roku Bundesbank faktycznie otrzymał z nowojorskiego FED jakieś marne 5 ton złota z zaplanowanych 84 ton. Wysocy urzędnicy rządu Merkel dwoją się i troją wymyślając sposoby jak powiedzieć społeczeństwu, że jest to dobra rzecz, ale opinia publiczna wyraźnie tego nie kupuje. Oni wiedzą, że coś w państwie niemieckim gnije i że ta zgnilizna sięga FED. Stąd poniedziałkowe manifestacje.

Pamiętacie demonstracje “End The Fed”? Większość Amerykanów też ich nie pamięta.

W zależności od tego czy ktoś jest pesymistą czy optymistą, można to traktować jako złą lub dobrą wiadomość. To wspaniałe, że w całej Europie rozwija się ruch zaniepokojonych ludzi, którzy identyfikują prawdziwą przyczynę problemów gospodarczych na świecie: prywatną bankowość centralną w ogóle, a FED w szczególności. Jednakże przygnębiające jest to, że większy i bardziej aktywny ruch przeciwko Rezerwie Federalnej powstał w Europie, a nie w samej Ameryce. Wiatr już dawno opuścił żagle amerykańskiego ruchu „Koniec FED“, zaś „Kampanii na rzecz Wolności“ do tej pory nie udało się kontynuować dorobku Rona Paula w zakresie opozycji do banku. Prawdziwe pytanie brzmi: kim jest amerykański Lars Maehrholz i kiedy poniedziałkowe manifestacje rozpoczną się w Waszyngtonie?

– –
tłumaczenie: PRACowniA

Reklamy

1 komentarz »

  1. Nie mam pojęcia czy Niemcy (w ogólności) chcą zakończyć działalność FED. Jednakże, sporo informacji wskazuje na to, że FED nie tylko nie ma żadnych rezerw, ale też, że zasoby złota innych państw (w tym Niemiec) „gdzieś się były rozpłynęły”:
    They don’t have any more gold. That’s why they can only give Germany 5 tons of the 1,500 tons it’s holding. In fact, when Germany asked for this delivery last year, the Fed said no. But it said we will give you back 300 tons . . . . So, they said we will give you back 20% of what you trusted us to keep for you over the next seven years, but they are not even able to do that.

    Komentarz - autor: Magia — 6 lipca 2014 @ 15:19


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: