PRACowniA

25 kwietnia 2014

10 najciekawszych cytatów z ”Gorącej linii” z Putinem

Filed under: Polityka,Wydarzenia bieżące — iza @ 10:50

Władimir Putin podczas 4-godzinnej sesji pytań i odpowiedzi

17 kwietnia 2014 20:58
RT

Władimir Putin (RIA Novosti / Alieksiej Nikolski)

Jak było do przewidzenia, w centrum uwagi podczas tegorocznego wywiadu, udzielonego przez Władimira Putina, był kryzys na Ukrainie. Putin powiedział, że sytuacja może zostać rozwiązana tylko przez kompromis miedzy bezpośrednio zainteresowanymi stronami. Poniżej dziesięć najważniejszych cytatów z wypowiedzi prezydenta.

”[Janukowycz] nie miał serca podpisać aktu prawnego, który by pozwolił na użycie siły przeciw obywatelom”.

Odpowiadając na pytanie od byłego dowódcy Berkutu – ukraińskich sił specjalnych – czy obalony prezydent Ukrainy zawsze był taki ”słaby i zdradliwy”, Putin powiedział, że Janukowycz zrobił to, co do niego należało, co uważał za właściwe i konieczne.

Rozmawiałem z nim, oczywiście, wiele razy podczas kryzysu i zaraz po jego przybyciu do Federacji Rosyjskiej. Rozmawialiśmy o użyciu siły… Istotą jego odpowiedzi było to, że myślał o użyciu siły wiele razy, ale nie miał serca podpisać aktu prawnego, który by pozwolił na użycie siły przeciw społeczeństwu – powiedział Putin.

”Faino Ivanovna, skarbie, po co potrzebna jest ci Alaska?”

Zapytany przez emerytkę, czy Alaska mogłaby pójść za przykładem Krymu, Putin powiedział: Jesteśmy krajem północnym. 70 procent naszego terytorium jest na północy lub dalekiej północy. Czy Alaska jest na półkuli południowej? Jest tam równie zimno. Podejdźmy do tego na chłodno – powiedział Putin.

Według Putina, jest on również świadomy faktu, że niektórzy Rosjanie nazywają Alaskę ”Ice-Krym” [dosłownie: Lodowy Krym, oczywista gra słów z angielskim słowem ice-cream, oznaczającym lody – przyp.]

”Czołgi i myśliwce przeciwko własnemu narodowi? Pokręciło ich?”

Rosyjski prezydent powiedział, że myśli, że zwrócenie się do aktywistów w południowo-wschodniej Ukrainie o oddanie broni było właściwym podejściem, ale ten sam środek powinien być również zastosowany do zbrojnych grup ukraińskich nacjonalistów.

Putin także powiedział, że kryzys na Ukrainie może być rozwiązany tylko poprzez kompromis zawarty w interesie narodu Ukraińskiego.

„Rząd w Kijowie, który został ustanowiony w drodze zamachu, musi pójść po rozum do głowy, zanim będziemy mogli negocjować” – powiedział Putin.

”Oni nie chcą widzieć nas w PACE? Niewielka strata!”

Rosja nie będzie nalegać na utrzymanie członkowstwa w organizacjach międzynarodowych, ale nie planujemy wychodzić na znak protestu, powiedział Putin.

”Świat szybko się przekształca i jeśli jacyś gracze chcą go zmienić w jednobiegunowy i podporządkować wszystkie organizacje swojej woli, nie uda im się to”– dodał prezydent.

“Trudno rozmawiać z ludźmi, którzy mówią szeptem w domu ze strachu przed amerykańską inwigilacją”.

Putin zauważył, że istnieją pewne problemy w dialogu między Moskwą i jej europejskimi partnerami.

”Wiele krajów zachodnich dobrowolnie zrzeka się dużej części swojej suwerenności. Powodem tego jest, między innymi, polityka bloku. Czasami naprawdę bardzo trudno jest negocjować z nimi w kwestiach geopolitycznych” – powiedział.

”Trudno jest rozmawiać z ludźmi, którzy mówią szeptem w domu ze strachu przed Amerykańską inwigilacją. To nie jest przenośnia ani żart, mówię poważnie”.

”[Obama] to dzielny i odważny człowiek, ratowałby mnie”.

Na pytanie, czy Obama ratowałby tonącego rosyjskiego prezydenta, Putin odpowiedział, że prezydent USA jest ”dzielnym, odważnym człowiekiem” i ”ratowałby” go.

Jednak, jak podkreślił Putin, relacje między nimi są bliskie.

”Oprócz stosunków międzyrządowych są relacje osobiste, ale nie sądzę, żebym miał bliskie i osobiste relacje z Obamą” – powiedział prezydent.

”Jest pan byłym agentem wywiadu, ja mam także coś wspólnego z wywiadem, możemy używać zwrotów zawodowych” – Putin do Snowdena

Prezydent Rosji dostał pytanie od Edwarda Snowdena, który w sierpniu ubiegłego roku uzyskał azyl polityczny. Snowden zapytał Putina, czy Rosja jest zaangażowana w ”przechwytywanie, przechowywanie i analizowanie danych z rozmów prowadzonych przez miliony ludzi” i czy prezydent Rosji uważa ten rodzaj masowej kontroli za sprawiedliwy i uzasadniony.

Putin podkreślił, że Snowden jest byłym agentem wywiadu, a on sam także był kiedyś w wywiadzie, więc mogą rozmawiać ”w języku zawodowym”.

”Przede wszystkim mamy surowe przepisy regulujące użycie specjalnych środków – w tym do monitorowania rozmów telefonicznych i internetu – przez wywiad. Te regulacje wymagają uzyskanie nakazu sądowego w celu nadzoru nad dana osoba. Dlatego właśnie nie możemy prowadzić masowego nadzoru, i nie robimy tego, zgodnie z naszym prawem,” powiedział Putin

„Nie planuję pozostania prezydentem do końca życia”.

 

Putin, który był prezydentem przez dwie kolejne kadencje w latach 2000-2008 i ponownie został wybrany w roku 2012 roku, został zapytany, czy chce pozostać głowa państwa w Rosji do końca życia.

”Nie” – odpowiedział.

”Rosja nie przyłączyła Krymu poprzez użycie siły, ale stworzyła warunki do samostanowienia narodu”.

”Rosja nie zaanektował Krymu na siłę. Rosja stworzyła warunki – istotnie, z pomocą specjalnych formacji i sił zbrojnych, będę szczery – na swobodne wyrażenie woli przez mieszkańców Krymu i Sewastopola” – powiedział Putin.

Decyzja o przyłączeniu się do Rosji została podjęta przez samych ludzi. Rosja odpowiedziała na ten apel i zaakceptowała Krym i Sewastopol w rodzinie. To naturalne, nie mogło być inaczej”.

”Żeby ukarać innych, USA są gotowe zaszkodzić sobie”.

Putin został zapytany, dlaczego USA mogą robić, co chcą, i nikt ich za to nie karze, podczas gdy są podejmowane próby ukarania Rosji.

”USA z pewnością należą do światowych liderów. W pewnym momencie wydawało się, że jest tylko jeden lider i jednobiegunowy system. Dzisiaj okazuje się, że tak nie jest. Wszystko na świecie jest współzależne i gdy starasz się kogoś ukarać, w końcu zaszkodzisz sobie samemu.

Komentarz SOTT.net: Po raz kolejny Putin pokazuje, że ma więcej klasy, wnikliwości, przyzwoitości i humoru niż którykolwiek z jego odpowiedników na arenie międzynarodowej. Jak wielu innych przywódców zechce siedzieć przez cztery godziny bez przerwy i faktycznie odpowiadać na pytania ludzi?

Tłumaczenie: PRACowniA
Artykuł na SOTT.net: 10 most compelling quotes from Putin’s annual Q&A marathon

Reklamy

8 Komentarzy »

 1. Komentarz SOTT.net podsumowujący artykuł chyba jest znakiem tego, że budynek, w którym znajduje się biuro SOTT będzie żądał autonomii i włączenia w skład Federacji Rosyjskiej jako zamorska kolonia 🙂

  Komentarz - autor: canberralite — 25 kwietnia 2014 @ 11:09

 2. Hmm… Lubiłem tu zaglądać, lecz ostatnio mam wrażenie, jakbym trafiał na strony ambasady Rosji…

  Komentarz - autor: R - w 1/4 Ukrainiec :)))) — 26 kwietnia 2014 @ 08:10

 3. @ R – w 1/4 Ukrainiec

  Jeśli bardziej Ci odpowiada kłamliwa propaganda amerykańskich/NATO-wskich okupantów i ich kukiełek, znajdziesz ją bez najmniejszego wysiłku.

  Komentarz - autor: iza — 27 kwietnia 2014 @ 14:57

 4. Czytam dwa pierwsze komentarze i to zabawne jak kole mechanizm obronny projekcji i czarno białe widzenia świata. Wnioskuję, że według autorów tych komentarzy nie można napisać niczego dobrego o Rosji lub Putinie, nawet jeśli ma się do tego pełne prawo, a jeśli się już napiszę, to się Rosję popiera, tak jak autorzy komentarzy popierają Zachód. Wnioskuję, że komentujący zarzucają również brak obiektywizmu Pracowni, biorąc za fundamenty swoich rozważań zachodnią mainstreamową propagandę 😀 „Gratulacje” 😀

  Komentarz - autor: Corran Horn — 27 kwietnia 2014 @ 18:02

 5. „Nie planuję pozostania prezydentem do końca życia”. – On nie planuje umierać. 🙂

  Komentarz - autor: pl — 28 kwietnia 2014 @ 17:35

 6. Z wymową artykułu się generalnie zgadzam, ale to pianie zachwytu nad Putinem przybiera wg mnie trochę niebezpieczne formy.
  Nie należy jednak zapominać, że Putin jest autorytatywnym władcą, posługuje się takoż kłamstwami i jest najprawdopodobniej odpowiedzialny za wiele (w tym powszechnie znanych) naruszeń praw człowieka w Rosji w czasie swojej decyzyjnej mocy sprawczej, w tym morderstw politycznych przeciwników, dziennikarzy etc.etc.
  Tak więc zachwycanie się Putinem na zasadzie kontrastu, i – gdzieś to mi mignęło – napisanie nawet „a Putin nawet może i nie jest psychopatą”, jest skrajną naiwnością i syndromem: wszyscy, co przeciwko USA, jako największemu złu, im gładziej, inteligentniej, „prawdziwiej politycznie” – nagle stają się tak wybieleni, że aż święci. Trzeba zachować jednak odpowiednie proporcje, inaczej zapłaci się cenę za naiwną automanipulację, wywołaną przez syndrom (musi być kontrolowany, a są znaki, że jest dość mocno rozpasany i nieuświadomiony): „Kto przeciw USA ten z nami”.
  Mam wrażenie, że przypominam o banalnej zasadzie trzymania się rzeczywistości, o której ktoś jakby mocno odfruwa, w podnieceniu, że jest siła (i może jakaś „romantyczna”, rosyjska dusza, vs. odhumanizowany Zachód), która stawia się Imperium Zła.

  Komentarz - autor: Marat Dakunin — 29 kwietnia 2014 @ 12:20

 7. Nie należy jednak zapominać, że Putin jest autorytatywnym władcą, posługuje się takoż kłamstwami i jest najprawdopodobniej odpowiedzialny za wiele (w tym powszechnie znanych) naruszeń praw człowieka w Rosji w czasie swojej decyzyjnej mocy sprawczej, w tym morderstw politycznych przeciwników, dziennikarzy etc.etc.

  Może masz rację, ale… Jakieś dowody, choćby porządne śledztwo dziennikarskie? Naruszenia praw człowieka – których praw, w jaki sposób, konkretnie poproszę. Bycie autorytarnym władcą nie jest jeszcze przestępstwem, a diabeł ukrywa się w szczegółach. Morderstwo już jest, więc jeszcze raz – jakieś dowody, choćby porządne śledztwo dziennikarskie? Może być po rosyjsku, ukraińsku, angielsku i w paru innych nieegzotycznych językach.

  to pianie zachwytu nad Putinem przybiera wg mnie trochę niebezpieczne formy.

  Cytaty poproszę, gdzie tu widziałeś „pianie zachwytu”. Bo moim zdaniem znajdziesz tu jedynie odrobinę przeciwwagi dla mainstreamowej (i nie tylko!) anty-putinowskiej propagandy, [przeciwwagi] opartej w miarę możliwości na faktach i nieco szerszej perspektywie. Ale jeśli uzasadnisz zarzut, grzecznie przeproszę i skoryguję swoje komentarze.

  Nikt nie twierdzi, że Putin jest nowym wcieleniem Cezara, a jedynie, że robi dobrą robotę, jako jeden z nielicznych nie dając się zastraszyć czy zdominować przez USA/NATO i chwała mu za to.

  Komentarz - autor: iza — 29 kwietnia 2014 @ 13:19

 8. I Putin i Obama są w jednej drużynie. oni chcą zmian na świecie i do tego zmierzają.. Pamiętajmy ,że obaj są „chronieni ” przez Federację Galaktyczną ,wiele razy próbowano dokonać zamachów na nich i ich rodziny.. To bardzo trudna walka bo przeciwnik potężny. Sami po tej dyskusji widzicie jak bardzo jesteśmy zmanipulowani przez ciemnych.. Tylko pamiętajmy .. na dzisiaj . sytuacja wygląda tak .. Gniazdo DC ciemnych w USA – kontra reszta świata. To może się skończyć tylko wygraną ŚWIATŁA ..

  Komentarz - autor: adept48 — 1 Maj 2014 @ 05:38


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: