PRACowniA

22 kwietnia 2014

Jestem zdezorientowany, czy ktoś może mi pomóc?

Neil Clark
rt.com
15 kwietnia 2014 10:06

Antyrządowy protestant powiewa flagą przed zajętym budynkiem służby bezpieczeństwa SBU w Ługańsku, 14 kwietnia, 2014. (Reuters / Shamil Zhumatov)

Jestem zdezorientowany. Kilka tygodni temu powiedziano społeczeństwu na Zachodzie, że zajmowanie budynków rządowych na Ukrainie było bardzo pozytywne. Ci ludzie, jak powiedzieli nam nasi przywódcy polityczni i elitarni komentatorzy medialni, byli „prodemokratycznymi demonstrantami”.

Rząd USA ostrzegał władze Ukrainy przed stosowaniem siły wobec tych „prodemokratycznych demonstrantów„, nawet jeśli, zgodnie z materiałami, które widzieliśmy, niektórzy z nich byli neonazistami, którzy rzucali koktajlami Mołotowa i innymi rzeczami w policję, rozbijali pomniki i podpalali budynki.

Teraz, zaledwie kilka tygodni później, powiedziano nam, że ludzie zajmujący budynki rządowe na Ukrainie nie są „prodemokratycznymi demonstrantami” ale ” terrorystami” lub „bojówkarzami„.

Dlaczego okupacja budynków rządowych na Ukrainie była bardzo dobrą rzeczą w styczniu, ale jest niedopuszczalna w kwietniu? Dlaczego użycie siły przez władze wobec protestujących było całkowicie nie do przyjęcia w styczniu, a jest do przyjęcia teraz? Powtarzam: jestem zdezorientowany. Czy ktoś może mi pomóc?

Manifestacja działaczy prorosyjskich przed budynkiem tajnych służb we wschodnioukraińskim mieście Ługańsk, 14 kwietnia, 2014. (AFP Photo / Dimitar Dilkoff)

Zimą antyrządowych demonstrantów na Ukrainie odwiedziło wielu prominentnych polityków zachodnich, w tym amerykański senator John McCain i Victoria Nuland z Departamentu Stanu USA, która rozdawała im ciasteczka. Ale w ostatnich tygodniach odbyły się też bardzo duże antyrządowe protesty w wielu krajach Europy Zachodniej, które nie otrzymały takiego wsparcia, ani od takich osobistości, ani od elitarnych zachodnich komentatorów medialnych. Manifestanci nie otrzymali też darmowych ciasteczek od urzędników z Departamentu Stanu USA.

Z pewnością, gdyby wszyscy oni byli tak bardzo zainteresowani antyrządowymi protestami ulicznymi w Europie i traktowali je jak najprawdziwszą formę „demokracji„, to McCain i Nuland wyraziliby również solidarność z protestującymi na ulicach Madrytu, Rzymu, Aten i Paryża? Jestem zdezorientowany. Czy ktoś może mi pomóc?

Tysiące ludzi gromadzą się przed barierą blokującą ulicę prowadzącą do parlamentu Hiszpanii (Kortezy) podczas demonstracji antyrządowych w Madrycie (AFP PHOTO / Javier Soriano)

Kilka tygodni temu widziałem wywiad z Sekretarzem Stanu USA Johnem Kerry, który powiedział:Nie można po prostu najechać innego kraju na podstawie fałszywych pretekstów, by dochodzić swoich interesów.” Ale chyba sobie przypominam, że USA zrobiło to więcej niżjeden razw ciągu ostatnich 20lat.

Czy błędnie przypominam sobie twierdzenia o tym, że Irak posiada broń masowego rażenia? Czy śniłem w 2002 roku i na początku 2003, kiedy to politycy i eksperci neokonserwatystów co dzień pojawiali się w telewizji, by powiedzieć nam, plebsowi, że musimy iść na wojnę z Irakiem z powodu zagrożenia stwarzanego przez śmiercionośny arsenał Saddama? Dlaczegóż to demokratyczne głosowanie na Krymie w sprawie ponownego połączenia z Rosją, uznano za gorsze niż brutalną, morderczą inwazję na Irak – inwazję, która doprowadziła do śmierci 1 miliona ludzi? Jestem zdezorientowany. Czy ktoś może mi pomóc?

AFP Photo / Pool / Mario Tama

Wielu bardzo poważnie wyglądających zachodnich polityków i „ekspertów” w mediach powiedziało nam również, że referendum na Krymie nie było ważne, ponieważ odbyło się pod „okupacją wojskową„. Ale właśnie obserwowałem relacje z wyborów w Afganistanie, które odbyły się w pod militarną okupacją, a które zostały okrzyknięte przez czołowe zachodnie postaci, takie jak szef NATO Anders Fogh Rasmussen, „historycznym momentem dla Afganistanu” i wielkim sukcesem „demokracji„. Dlaczego więc krymskie głosowanie odrzucono, a świętowano głosowanie w Afganistanie? Jestem zdezorientowany. Czy ktoś może mi pomóc?

Afgański policjant pilnuje wyborców w kolejce do głosowania pod miejscowym lokalem wyborczym w Ghazni w dniu 5 kwietnia 2014 roku. (AFP PHOTO / Rahmatullah Alizadah)

Syria też jest dość kłopotliwa. Mówiono i mówi się nam, że radykalne islamskie grupy terrorystyczne stanowią największe zagrożenie dla naszego pokoju, bezpieczeństwa i naszego „sposobu życia” na Zachodzie. Że Al-Kaida i inne takie grupy powinny być zniszczone: że musimy prowadzić przeciwko nim bezwzględną „wojnę z terroryzmem„. Jednak w Syrii nasi przywódcy stoją po stronie tych radykalnych grup w wojnie przeciwko świeckiej władzy, która szanuje prawa mniejszości religijnych, w tym chrześcijan.

Kiedy bomby Al-Kaidy lub ich sojuszników wybuchają w Syrii i giną niewinni ludzie, nie słychać słów potępienia ze strony naszych przywódców: ich potępienie dotyczy jedynie świeckiego rządu syryjskiego, który walczy z radykalnymi islamistami i który nasi przywódcy oraz elitarni komentatorzy mediów chcą ze wszystkich sił doprowadzić do upadku. Jestem zdezorientowany. Czy ktoś może mi pomóc?

AFP Photo / Amr Radwan Al-Homsi

Są jeszcze prawa homoseksualistów. Powiedziano nam, że Rosja jest bardzo złym i zacofanym krajem, ponieważ uchwaliła ustawę przeciwko promowaniu homoseksualizmu wśród nieletnich. Jednak nasi przywódcy, którzy z powodu tej ustawy zbojkotowali zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi, odwiedzają państwa Zatoki Perskiej, w których homoseksualiści mogą być więzieni lub nawet skazani na karę śmierci, i ściskają serdecznie tamtejszych władców, nawet nie wspominając o kwestii praw gejów.

Z pewnością więzienie lub kara śmierci dla gejów są znacznie gorsze niż prawo, które zakazuje promocji homoseksualizmu wśród nieletnich. Dlaczego więc nasi przywódcy, jeśli są naprawdę zatroskani prawami gejów, atakują Rosję, a nie kraje, które skazują homoseksualistów na więzienie lub karę śmierci? Jestem zdezorientowany. Czy ktoś może mi pomóc?

Prezydent USA Barack Obama ściska dłoń króla Abdullaha bin Abdulaziz Al Sauda z Arabii Saudyjskiej (AFP PHOTO / Saul Loeb)

Powiedziano nam w wielu artykułach prasowych, że węgierska ultra-nacjonalistyczna partia Jobbik jest bardzo zła, a wzrost jej poparcia jest przyczyną wielkiego niepokoju, mimo że ugrupowanie to nie jest i raczej nie znajdzie się w rządzie. Jednak neonaziści i ultra-nacjonaliści zajmują stanowiska w nowym rządzie Ukrainy, któremu nasi przywódcy na Zachodzie entuzjastycznie udzielają wsparcia. Neonaziści i skrajnie prawicowe ugrupowania odegrały też kluczową rolę w obaleniu demokratycznie wybranego rządu Ukrainy w lutym, podczas „rewolucji” dopingowanej przez Zachód. Dlaczego więc ultra-nacjonaliści i grupy skrajnej prawicy są niedopuszczalne na Węgrzech a są więcej niż akceptowane na Ukrainie? Jestem zdezorientowany. Czy ktoś może mi pomóc?

Przewodniczący skrajnie prawicowej partii parlamentarnej Jobbik, Gabor Vona (w środku) podczas wystąpienia po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych w Centrum Kongresowym w Budapeszcie w dniu 6 kwietnia 2014 roku. (AFP PHOTO / Peter Kohalmi)

Powiedziano nam, że Rosja jest agresywną, imperialistyczną potęga i że troski NATO dotyczą przeciwdziałaniu rosyjskiemu „zagrożeniu„. Jednak, kiedy któregoś dnia przyglądałem się mapie, widziałem wiele państw bliskich i graniczących z Rosją, które weszły w skład NATO, militarnego sojuszu pod przewodnictwem USA,którego członkowie zaatakowali i zbombardowali wiele krajów w ciągu ostatnich 15 lat. Natomiast, nie dostrzegłem żadnych państw położonych blisko Ameryki, które byłyby częścią rosyjskiego sojuszu militarnego, ani rosyjskich baz wojskowych lub pocisków znajdujących się w obcych krajach graniczących lub położonych blisko USA. Jednak to Rosja, jak nam powiedziano, jest „agresywna”. Jestem zdezorientowany. Czy ktoś może mi pomóc?

Neil Clark jest dziennikarzem, pisarzem i nadawcą medialnym. Jego wielokrotnie nagradzany blog można znaleźć na http://www.neilclark66.blogspot.com

Tłumaczenie: PRACowniA
Artykuł na SOTT.net: Occupation of Government building was a sign of democracy in January but a sign of terrorism in April! I’m confused, can anyone help me?

10 Komentarzy »

 1. Granie głupa w ramach dezinformacji sterowanej przez Ruso-Sowiety.

  Komentarz - autor: tumry — 22 kwietnia 2014 @ 14:12

 2. Sowietów nie ma od końca 1991 roku. Może czas się obudzić i nadrobić 12 lat zaległości w kontakcie z rzeczywistością, zanim znowu pomyślisz o komentowaniu bieżących wydarzeń?

  Komentarz - autor: iza — 22 kwietnia 2014 @ 18:15

 3. Jest jeszcze jedno pytanie: Dlaczego mój kraj szuka przyjaciół daleko a wrogów blisko? I po com rząd i parlament skoro mamy już amerykańską ambasadę?

  Komentarz - autor: trevor — 22 kwietnia 2014 @ 23:42

 4. Ja też jestem zdezorientowany, dlaczego wojska radzieckie które stacjonowały na terenie Polski przez blisko 50 lat były jednym z przejawów ograniczonej suwerenności kraju. Ich wyprowadzenie Lech Wałęsa uważa za jedno ze swoich najważniejszych osiągnięć.
  W tej chwili większość „polskich” polityków wraz z Tuskiem, Komorowskim i Kaczyńskim apelują by znieść jakiekolwiek ograniczenia dotyczące obecności wojsk NATO na terenie Polski. – Te wojska powinny tutaj być (…) Będziemy do tego dążyć wszelkimi metodami.
  Więc obecnie wojska obcego kraju na terytorium Polski są bratnią pomocą, a kiedyś były ograniczeniem suwerenności?

  Komentarz - autor: Marek — 23 kwietnia 2014 @ 08:23

 5. Ja też jestem zdezorientowany. Za komuny były pełne kościoły a z ambon księża grzmieli, za demokracją i wyzwoleniem spod jarzma, które nie pozwala na praktykowanie religii. Teraz po latach wymarzonej demokracji są prawie puste kościoły a (w wielu wypadkach ci sami) księża kombinują jak tych biednych ludzi do tego kościoła przyciągnąć.

  Komentarz - autor: ufoludek — 23 kwietnia 2014 @ 16:42

 6. „Sowietów nie ma? Czyżby jakiś meteoryt wybił ich wszystkich? Ostatnio aktywowana prorosyjska propaganda na SOTT i u Was tutaj, tak bije w oczy, że może jedynie działać na prostych Amerykanów.

  komentarz – autor: jasiek — 23 Kwiecień 2014 @ 00:30”

  Powyższy komentarz był chamski, czy niezgodny z linią bloga, że został skasowany?

  Komentarz - autor: jasiek — 23 kwietnia 2014 @ 22:27

 7. Ja też byłem zdezorientowany, ale chyba zrozumiałem pewną rzecz, która intrygowała mnie w dzieciństwie. Kim byli CI ludzie, którzy poszli za Hitlerem? Jak, to możliwe, że uwierzyli w propagandę Trzeciej Rzeszy? Teraz wiem, to byli ludzie bardzo podobni do tych, których spotykam na co dzień.

  Komentarz - autor: Corran Horn — 23 kwietnia 2014 @ 22:51

 8. @ Jasiek

  komentarz był chamski, czy niezgodny z linią bloga

  Nie jest rzeczowy i nie wnosi nic nowego. Opinię ma każdy, więc jak widać żadna to sztuka i nie wymaga najmniejszego wysiłku.

  Komentarz - autor: iza — 24 kwietnia 2014 @ 22:21

 9. Ufoludek:
  ——-
  Piszesz:
  „Za komuny były pełne kościoły a z ambon księża grzmieli, za demokracją i wyzwoleniem spod jarzma, które nie pozwala na praktykowanie religii. Teraz po latach wymarzonej demokracji są prawie puste kościoły a (w wielu wypadkach ci sami) księża kombinują jak tych biednych ludzi do tego kościoła przyciągnąć.”

  I raczej: stanął po przeciwnej stronie niż ci, których wcześniej wspierał (walczących o sprawiedliwość, uciskanych). Teraz on jest władza a nie opozycja, on jest po stronie bogatych i uciska.
  Toż to taki standard.
  Podobnie, wręcz zwierciadlane jak z rolą Kościoła (choćby właśnie – modelowy przykład – w Polsce, w PRL, i po obaleniu PRL, gdzie totalnie zamieniła się jego rola) ma się rzecz z tzw. wartościami narodowymi (konserwatywnymi, narodowcami, całą tą Polską tradycją Dmowszczyzny, ale i nie tylko,..)
  Ona psuje się dokładnie tak samo (dla mnie w sumie jest przymuszonym odkryciem, że może mieć pozytywne walory, bo nie cierpię narodowców i ksenofobii
  narodowej, ale rozumiem rolę pozytywnego snobizmu i wiedzy i dumy własnej tradycji historii i przede wszystkim mądrze (mądrze!!) przekazywanych tradycji pokoleniowych (ale w ideale intelektualisty, estetycznie nawet, ale jednak, rozumianego „porządnego człowieka” itd. itp.).

  A. Łobaczewski ujmuje ten fenomen, jak Kościół czy wartości narodowe mogę wnosić dobro do rozwoju społecznego w czasach ucisku psychopatycznego niesłychanie zwięźle i celnie. To „oczyszczenie z bufonady” – cyt. z „Ponerologii politycznej” – w punkt:

  „Naród tak ujarzmiony znajduje oparcie w swojej tradycji historycznej, kulturowej,
  religijnej i moralnej.
  Te wartości wypracowane przez wieki nie tylko nie dają się patokracji
  łatwo zniszczyć czy przystosować do swoich potrzeb. Przeciwnie, zaczynają
  one żyć w społeczeństwie nowym duchem częściowo zakonspirowanym ale
  intensywnym. Stopniowo oczyszczają się z narodowej bufonady, a ich naczelne
  wartości nabierają realizmu i pogłębionego sensu życiowego. W takich
  czasach myśl ludzka zaczyna tworzyć wartości, które nie mogłyby się
  zrodzić w czasach szczęśliwych. Na skutek tego moralny opór takiego
  społeczeństwa staje się bardziej trwały i realizowany coraz umiejętniej.
  Zostaje on podbudowany coraz lepszą praktyczną znajomością właściwości
  takiego dziwnego systemu i specyficznym doświadczeniem psychologicznym
  i moralnym.” (A. Łobaczewski, Ponerologia polit., s. 157)

  pozdrawiam serdecznie

  Komentarz - autor: Marat Dakunin — 29 kwietnia 2014 @ 10:25

 10. @Marat Dakunin
  Szkoda tylko, że te zjawiska są w pełni zautomatyzowane (a zatem przewidywalne) i wykorzystywane na skalę makro przez „czujących inaczej”. Czy naprawdę jest niemożliwym wypracowanie stałych wartości na których może funkcjonować społeczeństwo? A może, o ironio, jest to skutek właśnie takiej próby wypracowywania „sztucznych wartości”? No i pewnikiem tak właśnie jest. A o przyczynach i dalszych skutkach trwania takiej sytuacji, to aż strach pomyśleć.

  Komentarz - autor: ufoludek — 29 kwietnia 2014 @ 16:01


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: