PRACowniA

21 czerwca 2013

Kolejny bolid nad Polską

autor nieznany

Wracamy po przerwie. Przez jakiś czas nowe posty nie będą się ukazywać tak często jak w najlepszych czasach, ale będziemy robić, co w naszej mocy. Czwartkowej nocy pojawił się nad Polską kolejny spektakularny bolid. Na razie nie ma żadnych informacji na PKiN ani na astropolis, więc podajemy za tvn. Sądząc po komentarzach na stronie źródłowej, zjawisko było dobrze widoczne nad większością kraju, od Śląska po wybrzeże.

„Dzisiaj (w czwartek – red.) ok. 23-24 nad Piasecznem widziałam spadającą zieloną kulę z czerwonym ogonem” – pisała na naszym forum ~agg. – W nocy nad Polską pojawił się bolid o jasności Księżyca w kwadrze – informuje Pracownia Komet i Meteorów.

Pierwszy o wizualnej obserwacji jasnego bolidu, czyli bardzo jasnego meteoru, doniósł Tomasz Lewandowski, jeden z członków PKiM i operatorów Polskiej Sieci Bolidowej, który obserwował zjawisko spod Warszawy.

O godzinie 23.55 naszego czasu, spoglądając w kierunku północno-zachodnim, dojrzał on potężną ognistą kulę, która przemknęła nisko nad horyzontem i zakończyła się efektownymi rozbłyskami.

Obserwacja ta została błyskawicznie potwierdzona przez Pawła Zarębę z podwarszawskiego Błonia, który prowadzi stację Polskiej Sieci Bolidowej wyposażoną w cztery kamery. Jedna z nich zarejestrowała to zjawisko w pełnej krasie.

Niebawem więcej informacji

Bolid zarejestrował się też na falach radiowych, o czym doniósł prezes PKiM Przemysław Żołądek.
Aby dokładnie obliczyć trajektorię zjawiska i jego orbitę, a także miejsce potencjalnego spadku meteorytu potrzebne są dane z jeszcze jednej stacji.

źródło: tvnmeteo.tvn24.pl

Reklamy

2 Komentarze »

 1. Kolejny:

  Bolid „Kowiesy” z 31.08.2013 roku (www.pkim.org)

  „Późnym wieczorem, w sobotę 31.08.2013 roku niezbyt pogodne i zamglone niebo niespodziewanie rozświetlił bolid o bardzo dużej jasności. Zjawisko pojawiło się na niebie o godzinie 21:23:55 UT (23:23:55 CWE). Bolid był tak jasny że w wyraźny sposób rozświetlił niebo i teren w sposób porównywalny z Księżycem w Pełni stąd też wizualne oceny jasności sięgają -12 magnitudo.

  Zjawisko obserwowane z miejscowości Spała gdzie akurat trwał zlot astronomiczny „Delta Optical Astroshow” pojawiło się na północnym zachodzie i przebyło znaczną cześć nieba w kierunku wschodnim rozświetlając chmury na intensywnie zielony kolor. Podczas przelotu zaobserwowano co najmniej 2 fragmentacje. W przybliżeniu po dwóch minutach słyszalny był głuchy słumiony huk spowodowany nadejściem niezbyt silnej fali uderzeniowej. Zjawisko zostało zarejestrowane przez 4 stacje sieci bolidowej PFN znajdujące się na Mazowszu i Lubelszczyźnie (w pozostałej części kraju niebo było zachmurzone). Jedna ze stacji zarejestrowała widmo zjawiska które zostanie wykorzystane do analizy własności fizyko-chemicznych meteoroidu.

  Bolid wszedł do atmosfery z obserwowaną prędkością powyżej 20km/s i osiągnął maksymalną jasność w okolicach miejscowości Kowiesy na południe od Warszawy. Orbita obiektu który spowodował bolid jest niezbyt eliptyczna, z aphelium w głównym pasie planetoid. Ze względu na znaczne zachmurzenie nieba obrazy bolidu na kamerach CCTV są nieco zniekształcone co utrudniało precyzyjną analizę tego przypadku”.

  Spójrzcie na tą listę ile przybyło obserwacji, w sierpniu codziennie!

  „Zjawisko obserwowane z miejscowości Spała…” hmm

  Komentarz - autor: koliber — 10 października 2013 @ 15:38

 2. „Spójrzcie na tą listę ile przybyło obserwacji, w sierpniu codziennie! ”

  Jakieś 90 dat od stycznia, niektóre daty zawierają więcej niż jeden bolid/meteor, sądząc po godzinie rejestracji. W zeszłym roku za ten sam okres było ich około 50.

  Komentarz - autor: iza — 11 października 2013 @ 14:59


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: