PRACowniA

17 kwietnia 2013

Jasny bolid nad południową Polską (16 kwietnia 2013)

pkim.org
marand
17 kwietnia 2013

16 kwietnia 2013 roku o godzinie 20:26UT (22:26 czasu lokalnego) niebo nad granicą Polsko-Czesko-Słowacką rozświetlone zostało przez wyjątkowo jasne zjawisko. Bolid zarejestrowany został przez bardzo wiele stacji bolidowych PFN oraz z terenu Czech, Słowacji i Węgier. Trwa analiza uzyskanych zapisów. Wstępne szacunki pozwalają na stwierdzenie że było to zjawisko bardzo długie. Przelot zarejestrowany został na długości prawie 250km! Duża prędkość wejścia w atmosferę oraz wysokość na jakiej bolid się zakończył wykluczają możliwość znalezienia spadku meteorytu. Naoczni świadkowie informują o niebiesko-zielonym kolorze oraz widocznej fragmentacji. Niezwykłe szczęście miał fotograf z Węgier. Zarejestrował ostatnią fazę lotu aparatem z teleobiektywem. Na zdjęciach dostrzec można kolor, pozostawiony pomarańczowy ślad, a na koniec kilka wyraźnie rozdzielonych fragmentów. Wszystkich świadków prosimy o przesyłanie swoich relacji na nasz adres mailowy pkim@pkim.org. Więcej szczegółów podamy po analizie zebranych materiałów.

[PRACowniA] Czekamy na więcej informacji…

7 Komentarzy »

 1. „16 kwietnia 2013 roku o godzinie 20:26UT (22:26 czasu lokalnego)”

  Chyba 21:26?
  Czyli dokładnie nade mną… Niestety nie widziałem 😦

  Komentarz - autor: Michał Wolski — 17 kwietnia 2013 @ 15:54

 2. Chyba 21:26?

  Chyba nie. Jesteśmy jedną godzinę za UT (UT +1) plus 1 godz. po przestawieniu zegarków na czas letni. Razem dwie godziny różnicy. Chyba…

  Komentarz - autor: iza — 17 kwietnia 2013 @ 16:18

 3. Jest coś bardziej oficjalnego:
  Bardzo jasny meteor przeleciał nad południową Polską

  We wtorek wieczorem nad południową Polską pojawił się bardzo jasny meteor – poinformował PAP Mariusz Wiśniewski z Pracowni Komet i Meteorów (PKiM).

  16 kwietnia 2013 roku o godzinie 22:26 niebo nad granicą polsko-czesko-słowacką rozświetlone zostało przez wyjątkowo jasne zjawisko meteorowe. Bolid zarejestrowany został przez bardzo wiele stacji bolidowych Polskiej Sieci Bolidowej oraz na terenie Czech, Słowacji i Węgier. Trwa analiza uzyskanych zapisów.

  Wstępne szacunki pozwalają na stwierdzenie że było to zjawisko bardzo długie. Przelot zarejestrowany został na długości prawie 250 km. Duża prędkość wejścia w atmosferę oraz wysokość na jakiej bolid się zakończył wykluczają możliwość znalezienia resztek meteorytu. Naoczni świadkowie informują o niebiesko-zielonym kolorze oraz widocznej fragmentacji. Niezwykłe szczęście miał fotograf z Węgier. Zarejestrował ostatnią fazę lotu aparatem z teleobiektywem. Na zdjęciach dostrzec można wyraźny kolor zjawiska, pozostawiony pomarańczowy ślad, a na koniec kilka wyraźnie rozdzielonych fragmentów.

  Polska Sieć Bolidowa (PFN od angielskiego Polish Fireball Network) jest projektem realizowanym przez Pracownię Komet i Meteorów. Jej zadaniem jest monitorowanie nieba nad całą Polską w celu rejestracji jasnych zjawisk bolidowych, które mogą zakończyć się spadkiem meteorytu. Obecnie w PFN działa 18 stacji rozsianych po całym terytorium naszego kraju. Projekt jest realizowany całkowicie w prywatnych środków członków PKiM.

  aol/ tot/(PAP)

  i obrazek (poprawka, ten jest z notki PKiM):

  https://i0.wp.com/www.pkim.org/files/bolid_20130416_2026m.jpg

  Komentarz - autor: iza — 17 kwietnia 2013 @ 16:22

 4. Zamość,
  wczoraj wieczorem, przecudnie… na żadnym zdjęciu nie widać kolorów…. jasny prawie biały blask był otoczony poblaskiem zielono niebieskim, może nawet lekko pomarańczowawym

  Komentarz - autor: Aga — 17 kwietnia 2013 @ 19:42

 5. Nad Rybnikiem był około godz 22:30 nie na widnokręgu ale nad nami i leciał od strony Krakowa bardzo szybko świecąc jasnym fosforyzującym światłem

  Komentarz - autor: andy1954 — 17 kwietnia 2013 @ 23:15


 6. Komentarz - autor: koliber — 18 kwietnia 2013 @ 07:27

 7. Meteor ten był widziany także u nas, w Jordanowie – 49°40′N 19°50′E, około godziny 22:26 CEST. Duża, świecąca zielonkawym światłem kula wlokąca za sobą płomienisty „ogon” ukazała się nad Luboniami i lecąc bardzo szybko znikła za północno-zachodnim horyzontem. Jej prędkość była bardzo duża i świadek nie zdążył zarejestrować więcej szczegółów. Ogólnie rzecz biorąc meteoroid leciał z kierunku SE-E w kierunku NW-W. Ciekawym jest to, że po jego zniknięciu od strony osiedla Wrzosy rozległ się stłumiony, ale słyszalny huk, który świadkom wydarzenia kojarzył się z wybuchem. W rzeczywistości był to najprawdopodobniej tzw. grzmot balistyczny – z ang. sonic boom, który towarzyszy ruchowi każdego ciała lecącego z prędkością większą od prędkości dźwięku.

  Komentarz - autor: Robert Leśniakiewicz — 19 kwietnia 2013 @ 07:01


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: