PRACowniA

8 marca 2013

Kolejny jasny bolid nad Polską

Filed under: Wydarzenia bieżące,Zagrożenia dla Ziemi — koliber @ 00:02
Tags: , , ,

Tak dla przypomnienia, pięć dni temu, w nocy z 1 na 2 marca 2013, nasze niebo rozświetlił jasny bolid (prawdopodobnie obserwacje z tej nocy dotyczą dwóch różnych bolidów!). Dzisiaj mamy kolejny.

Maciej Maciejewski
pkim.org
7 marca 2013

Animacja z PFN06

Po lutym mrocznym jak kopalniana studnia nastał wreszcie marzec, a z nim kilka dni pięknej pogody, która pozwoliła nam przypomnieć sobie, jak wyglądają takie ciała niebieskie jak Słońce, Księżyc, czy gwiazdy. Czyste niebo pozwoliło także działać wreszcie naszym stacjom. 6 marca, 13 sekund przed północą czasu UT, piękny bolid przeciął niebo nad południową Polską, o czym pierwszy doniósł Paweł Zaremba, PFN 42 Błonie. Wraz z upływającymi godzinami okazało się, że całkiem sporo kamer PFN miało szansę rozruszać swoje matryce po przygnębiającym, lutowym zaciemnieniu. Bolid widoczny był także z Czech.

Animacja z PFN32, 3x zwolniona, 2x powiększona.

Jakub Koukal, Czechy

23:59:49 UT PFN 06 Kraków, Maciek Kwinta

23:59:47 UT PFN 41 Twardogóra, Henryk Krygiel

23:59:46 UT PFN 42 Błonie, Paweł Zaręba

23:59:47 UT PFN 32 Chełm, Maciek Maciejewski

6 Komentarzy »

 1. Widziałem 3 podobne obiekty na północnym-wschodzie Polski zmierzające w kierunku północnym około godz. 20.00 06-03-13.
  Pisze że trzy bo pojawiały się kolejno każde w znacznej odległości od poprzedniego na 2-3 sekundy i znikały ale może to ten sam obiekt.
  Pierwszy był w postaci dwóch małych skośnie ustawionych koło siebie świateł, drugi pojedynczego światła, które nagle jakby przyspieszyło
  tworząc za sobą warkocz/ogon z kolei trzeci był mniej więcej w tej samej skośnie ustawionej pozycji co pierwszy tylko tym razem w postaci
  jednego większego obiektu jakby te dwa się połączyły. Dodam ze wszystkie miały ten sam pomarańczowy kolor.
  Ja obserwowałem to z centralnej Polski.
  Czy ma ktoś na to jakąś teorie bo kometa ma być widoczna nad Polska dopiero koło 13 marca.

  Komentarz - autor: Rafał Tarnowski — 8 marca 2013 @ 16:21

 2. Dzisiaj po 22giej zielona, ognista kula przemknęła na niebie nad Warszawą.

  Komentarz - autor: agnieszka — 16 kwietnia 2013 @ 23:52

 3. Dzięki za cynk, zaraz przetrzepiemy internet 🙂

  Komentarz - autor: koliber — 17 kwietnia 2013 @ 06:42

 4. Jak na razie trafiłem na wzmiankę na witrynie zmianynaziemi.pl i zamieszczone tam dwie relacje świadków:

  „Około godziny 22.30 byłam świadkiem jak w atmosferę wszedł obiekt który przelatywał nad moją głową ok 4-5 sek. Miał kolor niebieski i pozostawiał po sobie długi żółty ogon. Trawało to na tyle długo, że mogłam obserwowac jego całą drogę aż do zgaśnięcia. Dziwi mnie to ponieważ nie widziałam jeszcze w Małopolsce nic takiego” – pisze Ewelina z Krakowa

  „O godz 22.25 WIDZIAŁEM NAD OSIEDLEM NOWE MIASTO W RZESZOWIE WOJ.PODKARPACKIE SPADAJĄCĄ BARDZO SZYBKO KULĘ OGNISTĄ Z OGONEM, BARDZO JASNĄ, WYDAWAŁO MI SIĘ JAK BY BYŁA BARDZO BLISKO I LECIAŁA W STRONĘ CENTRUM MIASTA, NIE ZDĄŻYŁEM TEGO SFILMOWAĆ KOMÓRKĄ TAK SZYBKO TO PRZEBIEGŁO”.

  Komentarz - autor: koliber — 17 kwietnia 2013 @ 07:23

 5. Kilka relacji świadków z forum witryny astropolis.pl:

  # Dziś około 22:15 z miejscowości Otwock koło Warszawy miałem okazję obserwować przelot dość jasnego bolidu. Leciał dość wolno jak na takim obiekt. Kolor niebieski z domieszką zielonego, pozostawiał za sobą piękny ogon niczym kometa. Nie wiem czy się rozleciał na mniejsze kawałki gdyż znikną mi za okolicznymi blokami. Wpadł w naszą atmosferę w okolicach Sekstantu i przeleciał w kierunku zachodnim. Czy ktoś z Was to widział?

  # Jeśli chodzi o ten sam to widziałem go razem z kolegą. Ale co do godziny to 10min później. Wyleciał z okolic Lwa a swoją widoczną część lotu zakończył blisko Jowisza. Widok przepiękny!!!

  # Dokładnie widziałem go dziś w tych samych godzinach,tyle że na południu Polski przelot zaczynał się w okolicach gwiazdozbioru lwa kończąc za gwiazdozbiorem bliźniąt.Bolid jak wspomniał kolega wcześniej w kolorach niebiesko-zielonych w końcowej fazie fragmentacja zjawiska.

  # Ja również słyszałem opis tego zjawiska. „był jak pomarańcza duży i leciał poziomo”. Obserwacja z Maciejowic.

  # Ja miałem szczęście, akurat testowaliśmy taras u kumpla z makiem w kilka osób z roboty. Jasny niebieski bolid, wpadający pod małym kątem, rozpadł się i wydawało mi się że jego czoło świeciło jeszcze na czerwono przez chwilkę. Nie widziałem jakiś rozbłysków. Wydawało się, że leciał wolniej niż te które do tej pory widziałem. Kilka sekund to trwało, jak krzyknąłem to kilka osób zdążyło się jeszcze odwrócić i zobaczyć dokładnie. Miejsce obserwacji Wilanów.

  # Z otwartego okna w Ostrawie patrzyłem akurat w okolice Saturna i Spiki, gdy wyleciał bolid. Odniosłem wrażenie, że wynurzył się właśnie z okolic Spiki i Panny, leciał na północ, zgasł w rejonie zenitu; końcówki nie widziałem, bo zasłonił blok. Szkoda, że nie zanotowałem sobie czasu,ale mogło to być ok.22:25, nie wcześniej! Jasno – niebieski,innych kolorków nie zauważyłem, długi ogon. Czyżby to jeszcze coś innego?

  Komentarz - autor: koliber — 17 kwietnia 2013 @ 10:38

 6. Jeszcze małe znalezisko z wykopu:

  # Meteor nad krakowem! Najdluzszy jaki widzialem w zyciu!

  # Kurde, widziałem! Jakieś zielono-niebieskie cudo leciało w stronę Balic. OSOM!

  # Też to widziałem! Jasno zielony, na zachodniej części nieba. Świętokrzyskie.

  Komentarz - autor: koliber — 17 kwietnia 2013 @ 10:40


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: