PRACowniA

2 marca 2013

Trzęsienie ziemi na Podhalu. Sejsmograf w Niedzicy zanotował wstrząsy 3,1 w skali Richtera

Tygodnik Podhalański
tp24.pl
2 marca 2013

Odczyty sejsmografu w Niedzicy, 1 marca 2013 (http://www.igf.edu.pl)

O godz. 22.23 w piątek na Podhalu zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy zanotował sejsmograf w Niedzicy. Według pierwszych pomiarów trzęsienie ziemi miało siłę 3,1 w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się 12 km na południowy-wschód od Nowego Targu – w połowie drogi między Krempachami a Frydmanem w okolicach Jez. Czorsztyńskiego.

Oto kilka z tych wpisów mieszkańców Nowego Targu z Facebooka: Piotrek: „ktoś poczuł coś teraz..nie ma siły żeby ktoś tak chatą ruszył??? „,  Dominika: „jednak to nie tylko ja odczułam….”  Piotrek: „my też, kurde ruszyło domem”. I kolejny wpis sprzed kilku minut: „siostra i mama coś poczuły, jakby coś wzdłuż południe – północ jakby nie wiem jak to nazwać”

To niektóre z większej liczby wpisów na Facebooku. W nowotarskiej straży pożarnej dowiedzieliśmy się, że do strażaków dzwonił mieszkaniec Dębna, który odczuł wstrząsy.

Zanotowały je sejsmografy w Niedzicy – widać je dokładnie na wykresie, który dostępny jest w internecie pod adresem: http://www.igf.edu.pl/bip/zaklady_naukowe/sejsmologii_i_fizyki_wnetrza_ziemi/sejsmogramy_stacji

Informacja o trzęsieniu pojawiła się też przed północą na stronie rejestrującej wstrząsy w Europie. Według tych danych trzęsienie ziemi miało siłę 3,1 w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się 12 km na południowy-wschód od Nowego Targu – w połowie drogi między Krempachami a Frydmanem w okolicach Jez. Czorsztyńskiego. Oto link do strony: http://www.emsc-csem.org/#2

Nie ma informacji o jakichkolwiek zniszczeniach wywołanych przez wstrząsy.

Informacja o trzęsieniu ziemi w okolicach Nowego Targu podana przez European-Mediterranean Seismological Centre http://www.emsc.eu

Oto relacja jednego z naszych Czytelników z okolic Krościenka: – Wstrząs był dobrze odczuwalny, zatrzęsły się szyby, to trwało kilka sekund – mówi nam nasz Czytelnik.

Na naszym terenie ostatnie wyraźnie odczuwalne trzęsienie ziemi zanotowano w listopadzie 2004 r. Miały one siłę 4,9 stopnia w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się w okolicach Czarnego Dunajca i było odczuwalne na całym Podhalu.

2 marca 2013
Onet.pl

W nowotarskiej straży pożarnej „Tygodnik Podhalański” dowiedział się, że do strażaków dzwonił mieszkaniec Dębna, który odczuł wstrząsy.  Zanotowały je sejsmografy w Niedzicy.

Informacja o trzęsieniu pojawiła się też przed północą (1 marca – przyp.) na stronie rejestrującej wstrząsy w Europie. Według tych danych trzęsienie ziemi miało siłę 3,1 w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się 12 km na południowy-wschód od Nowego Targu – w połowie drogi między Krempachami a Frydmanem w okolicach Jeziora Czorsztyńskiego.

Nie ma informacji o jakichkolwiek zniszczeniach wywołanych przez wstrząsy.

Na naszym terenie ostatnie wyraźnie odczuwalne trzęsienie ziemi zanotowano w listopadzie 2004 r. Miały one siłę 4,9 stopnia w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się w okolicach Czarnego Dunajca i było odczuwalne na całym Podhalu.

2 marca 2013
Rmf.fm

W piątek późnym wieczorem (1 marca-przyp.) w wielu miejscowościach na Podhalu zatrzęsła się ziemia – informują nasi słuchacze na Gorącą Linię RMF FM. Na razie nie ma żadnych informacji o ewentualnych poszkodowanych czy zniszczeniach.

Wstrząsy pojawiły się ok. godz. 22:20. Pierwsze wstrząsy były delikatne, drugie coraz mocniejsze. Później nagły wstrząs i ucichło wszystko – mówił w rozmowie z naszym dziennikarzem Adamem Sosnowskim słuchacz z miejscowości Krempachy.

Wstrząsy odczuli też mieszkańcy wielu innych miejscowości – m.in. Krościenka nad Dunajcem, Maniowów, Sromowiec Wyżnych, Ochotnicy Dolnej i Dębna Podhalańskiego. Lekko zatrzęsły się meble – napisał do nas pan Robert. Nawet blacha na dachu dygotała – relacjonował nasz słuchacz Maciej.

Aktualizacja:

2 marca 2013

tp24.pl

Ok. godz. 11.50 (2 marca 2013 – przyp.) sejsmograf w Niedzicy zanotował trzy kolejne wstrząsy.

To prawdopodobnie wstrząsy wtórne po wczorajszym trzęsieniu ziemi, które miało 3,1 stopni w skali Richtera.

Jego epicentrum znajdowało się o 12 km na południowy-wschód od Nowego Targu między Krempachami a Falsztynem tuż przy Jeziorze Czorsztyńskim. Wstrząsy odczuli nawet mieszkańcy Nowego Targu.

Dziś o godz. 11.50 sejsmograf w Niedzicy zanotował kolejne, słabsze już wstrząsy wtórne. Można to zobaczyć na zdjęciu obok. Na razie nie wiadomo, jaka była jego siła, zwykle jednak wstrząsy wtórne są słabsze.

O wstrząsach poinformowali na również Czytelnicy, na przykład mailem Aga: „po godzinie 12 dzisiaj (2.03) doszło do wtórnych wstrząsów w okolicach Trybsza i Łapsz Niżnych. Sejsmografy znowu to odnotowały”.

Czytaj również:

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: