PRACowniA

15 lutego 2013

Meteor wybuchł nad Uralem. 400 rannych.

Filed under: Wydarzenia bieżące,Zagrożenia dla Ziemi — koliber @ 10:56
Tags: , , ,

tvnmeteo.tvn24.pl

meteoruralSpadające meteory pojawiły się w piątek rano w trzech regionach Rosji i Kazachstanu. Zjawisko sprawiło, że włączały się alarmy samochodowe i pękały szyby w oknach, a kilkaset osób zostało rannych. Choć początkowe oceny mówiły o deszczu meteorów, według najnowszych ocen był to jeden duży obiekt, który rozpadł się w atmosferze na mniejsze części.

Jak podała agencja RIA Novosti, powołując się na rosyjskie ministerstwo do spraw sytuacji nadzwyczajnych, deszcz meteorów spadł w piątek rano w trzech regionach Rosji i Kazachstanu.

Zniszczona fabryka

Rosyjskie media od samego rana pełne są doniesień z jednego  tych regionów – obwodu czelabińskiego na Uralu. W Czelabińsku rano na niebie pojawił się duży niezidentyfikowany obiekt, który eksplodował nad miastem.

Świadkowie mówią, że włączały się alarmy samochodowe i pękały szyby w oknach; odnotowano przerwy w działaniu telefonów komórkowych. W Czelabińsku przelot meteoru spowodował też zniszczenie fabryki cynku. W budynku częściowo runął dach i zawaliły się ściany.

400 rannych

„O godz. 11.00 czasu lokalnego (godz. 06.00 naszego czasu) mieliśmy liczne zgłoszenia różnych urazów, zranień i kontuzji” – powiedział agencji przedstawiciel lokalnych władz. Według rosyjskich agencji, pomocy medycznej wymagało co najmniej 400 osób. Kilka osób jest w ciężkim stanie.

Jak podaje Ria Novosti, w związku z tymi wydarzeniami zmobilizowanych zostało 20 tys. funkcjonariuszy służb kryzysowych. Według doniesień, poziom promieniowania tła w rejonie po tym zdarzeniu pozostał niezmieniony.

Jeden duży czy deszcz meteorów?

Na razie nie ustalono jescze dokładnie natury zjawiska. Najnowsze oceny mówią o jednym dużym obiekcie, który rozpadł się w atmosferze. – Sprawdzone informacje wskazują, że był to jeden meteoryt, który spalił się, gdy zbliżył się do Ziemi i rozpadł się na mniejsze kawałki – powiedziała Elena Smirik, wiceszefowa biura prasowegoministerstwo do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Wcześniejsze ustalenia wskazywały na deszcz meteorów. – Wstępne ustalenia wskazują, że był to deszcz meteorów. Mamy informację o wybuchu na wysokości 10 tysięcy metrów. Sprawdzamy to – powiedział agencji RIA-Nowosti przedstawiciel służb ratunkowych.

Inni rozmówcy twierdzili, że „z pewnością nie był to samolot”. Mieszkańcy mówią, że widzieli świecące obiekty na niebie także nad Jekaterynburgiem, ok. 200 km od Czelabińska

Oto wideo, które zostało zarejestrowane przez świadków zdarzenia:

Źródło: RIA Novosti, PAP, rosja.biz, TVN24
Autor: js/mj

[Komentarz]  Ostatnie wiadomości z TV: rosyjski korespondent TVN24 mówi, że rannych zostało ok 400 osób, 3 są w stanie ciężkim. Bolidy narobiły szkód w sześciu miastach, które muszą być spore, ponieważ podają informacje o ewakuacji uszkodzonych budynków. Ministerstwo Obrony wysyła w ten rejon wojsko.

13 Komentarzy »

 1. dobra, zaczęło się. Kiedy następne uderzenia, kiedy pierwsze ofiary śmiertelne, kiedy ludzie przestaną ufać władzy i wybuchnie chaos? co teraz jeszcze można robić by się przygotować?

  Komentarz - autor: Satro — 15 lutego 2013 @ 11:46

 2. Komentarz - autor: koliber — 15 lutego 2013 @ 12:24

 3. A tutaj to już prawdziwa kanonada:

  Komentarz - autor: koliber — 15 lutego 2013 @ 12:29

 4. Już mówią o 500 rannych, w tym kilka osób w stanie ciężkim. I już pojawiają się brednie o pocisku.

  Interesujące, że jak podają Wolne Media:

  „We wtorek w maszynowni 4 bloku energetycznego elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło do częściowego zawalenia się ścian i części dachu. Zniszczonych zostało około 600 metrów kwadratowych powierzchni”.

  Czyżby Wszechświat wysyłał w ten sposób kolejne ostrzeżenie? Ale kto słucha?

  Dla przypomnienia, dziś wieczorem przelatuje bardzo blisko Ziemi (1/13 odległości do Księżyca) mniej więcej 50-metrowa asteroida.

  @Satro
  Co robić? Baczyć na znaki. Uczyć się, i to szybko. 🙂

  Komentarz - autor: iza — 15 lutego 2013 @ 12:39

 5. @Satro „co teraz jeszcze można robić by się przygotować?”

  Zakładając, że te publikowane od dłuższego czasu informacje, o zagładzie z kosmosu są wiarygodne, to cóż…

  Jeśli masz trochę kasy, wykup działkę w górach, ale zaraz przy skałach i zacznij drążyć schron mini-miasto. Zacznij skupować konserwy, książki z serii „Jak to zrobić, jak to działa?” itd.

  Jeśli finanse nie pozwalają, jedź do np. Castoramy, kup szpadel i zacznij gdzieś w lesie kopać schron alternatywny, czyli dziurę w ziemi zwaną ziemianką. Ściany możesz wzmocnić tym co znajdziesz dookoła, w końcu w lesie drzew jest pod dostatkiem.

  A jeśli nawet Cię na szpadel nie stać, to cóż, czeka Cię… widowiskowa ZAGŁADA 😉 (spróbuj wtedy chociaż coś nagrać lub zrobić zdjęcie, to po wszystkim może na tym zarobisz ;))

  Komentarz - autor: Adalbertus — 15 lutego 2013 @ 21:59

 6. A tutaj to już prawdziwa kanonada:

  No to mamy następny, tym razem na Kubie:

  Breaking-News-Meteor-crash-this-time-in-Cuba

  Dziś rano [15 lutego] gdzieś nad środkową Kubą wybuchł bolid, wstrząsając domami. Widziano przelatujący bardzo jasno świecący obiekt (kula światła wielkości autobusu), który następnie wybuchł.

  Podobno to samo widziano tam również w środę – duży bolid, który ekslodował w atmosferze, powodując wstrząsy domów.

  Komentarz - autor: iza — 15 lutego 2013 @ 23:25

 7. “We wtorek w maszynowni 4 bloku energetycznego elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło do częściowego zawalenia się ścian i części dachu. Zniszczonych zostało około 600 metrów kwadratowych powierzchni”.

  Coś mi się tutaj rzuciło w oczy, zawalenie ścian i części dachu o powierzchni 600m2? to teraz spójrzcie na to zdjęcie fabryki cynku w Czeliabińsku i przeczytajcie ten komentarz do zdjęcia:

  null

  „Municipal workers repair damaged cables outside a zinc factory building where about 600 square meters of its roof collapsed after a meteorite exploded over the Chelyabinsk region. [AP Photo/ Oleg Kargapolov, Chelyabinsk.ru]”

  Dziwny zbieg okoliczności, nieprawdaż?

  Komentarz - autor: koliber — 16 lutego 2013 @ 08:39

 8. @Adalbertus groźniejsi będą chyba ludzie wokół ze swoimi reakcjami niż to co z góry 😉

  @Iza podałaś martwy link – poprawiam: http://www.sott.net/article/258493-Suspected-meteor-explosion-reported-in-Cuba

  Komentarz - autor: Satro — 16 lutego 2013 @ 11:30

 9. @Satro
  Dzięki za uaktualnienie. Link działał, kiedy go podawałam. Potem ten „gorący materiał” z tłumaczeniem Google został zastąpiony informacją w j. ang.

  Bolidy – pierwsza połowa lutego:

  07/02 – Fort St John, BC, Kanada
  08/02 – Nowa Szkocja, Kanada (jasność – porównana do Słońca, wypalił się)
  09/02 – Kolorado (jasność – m/y jasnością Księżyca i słońca, prawdopodobna eksplozja)
  09/02 – Ontario i Michigan – 1/4 jasności Księżyca, wypalił się
  11/02 – Sri Lanka – 5-kilogramowy kamyk, średnica 50 cm, spadł na ziemię
  13/02 – Niemcy, Belgia, Holandia – 15-20 sek., prawdopodobnie w dwu kawałkach
  13/02 – Kuba
  13/02 – Afryka Pd. – prawdopodobnie dwa, jeden rano (4 sek) i drugi wieczorem (15 sek) oba o jasności Księżyca
  13/02 – Anglia
  14/02 – Japonia
  15/02 – Rosja (10 m, eksplozja, ranni, zniszczenia, kratery)
  15/02 – Kuba
  15/02 – Płn. Kalifornia

  (źródło: http://www.sott.net/category/17-Fire-in-the-Sky)

  Komentarz - autor: iza — 16 lutego 2013 @ 16:02

 10. I z rodzimego podwórka:

  01/02/ – stacja Błonie – PKIM

  Komentarz - autor: iza — 16 lutego 2013 @ 16:21

 11. Kolejny z rodzimego podwórka, czy ki czort?

  Komentarz - autor: koliber — 18 lutego 2013 @ 14:11

 12. Prawdopodobnie kolejny bolid z pierwszej połowy lutego, miasto Apatin w Serbii: Zaskakujące wieści. Meteoryt spadł w środku Europy?

  „[…]Mężczyzna zbierał tam drewno, kiedy potężny huk i dźwięk łamiących drzew powalił go na ziemię. – Myślałem, że to dźwięk wystrzału z broni, ale nie widziałem nikogo w pobliżu. Zobaczyłem jednak ogromną dziurę w ziemi i wypaloną naokoło trawę[…] Koma dodaje też, że to właśnie w tym miejscu wykopał około 20-centymetrowy przedmiot, który po wydostaniu z ziemi był jeszcze ciepły.”

  Tutaj (chyba) oryginalny news: Meteorit pao u Srbiji dva dana pre nego u Rusiji?

  Po wrzuceniu do translatora wychodzi na to, że wydarzenie miało miejsce 13 lutego, przedmiot waży 150g, „nie przyciąga magnes”, (dalej robi się jeszcze ciekawiej), „Paul Premovic, profesor geochemii na Wydziale Nauk w Nis, który ma bogate doświadczenie w tej dziedzinie, twierdzi, że jest mało prawdopodobne, aby meteoryt” – ale profesor dodaje, że „niezwykłego kamienia jak ty nigdy nie widziałem. Na podstawie obrazów i że to jest prawdopodobne, że część deszczu meteorytów ponieważ zasady jest to, że nie ma ostrych krawędzi lub otworów, i ma wokół siebie rdzeń w wyniku przejścia przez atmosferę”.

  Komad i jego znalezisko

  Komentarz - autor: koliber — 21 lutego 2013 @ 23:36

 13. ach, i jeszcze jedno: „Premovic mówi. Dodaje, że badanie musi być wykonane magnesy, aby wiedzieć, czy reaguje na pole magnetyczne.”

  Komentarz - autor: koliber — 21 lutego 2013 @ 23:51


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: