PRACowniA

29 stycznia 2013

Polska przeciąga dochodzenie w sprawie więzień CIA

RT.com
CIA’s secret prison: ‚Poland dragging out investigation’
27 stycznia 2013 09:34 CST

Polskie śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA jest powstrzymywane, ponieważ postawiłoby w bardzo niezręcznej sytuacji wysoko postawionych przedstawicieli rządu – powiedzieli mediom prawnicy dwóch mężczyzn, którzy byli bezprawnie przetrzymywani w jednej z takich “czarnych dziur” w Polsce.

Według agencji Reuters wyniki tego dochodzenia mogłyby wykazać powiązania niektórych czołowych polskich polityków z nielegalnym przetrzymywaniem i torturami, mogłyby też mieć negatywny wpływ na stosunki Polski z jej głównym sojusznikiem, Stanami Zjednoczonymi.

Źródła agencji informacyjnej, między innymi prawnicy i działacze na rzecz praw człowieka, ujawniają, że śledztwo utknęło w miejscu, od kiedy na początku zeszłego roku sprawa została odebrana pierwotnym prokuratorom.

Postępowanie wszczęła w 2008 roku prokuratura w Warszawie, ale na początku 2012 roku prokurator generalny przeniósł je do Krakowa.

“Odnosi się wrażenie, że zupełnie nic się nie dzieje. Moim zdaniem nie ulega wątpliwości, że sprawa jest w pełni kontrolowana przez czynniki polityczne” – powiedział agencji Reuters Mikołaj Pietrzak, obrońca obywatela Arabii Saudyjskiej, Abd al-Rahima al Nashiriego, twierdzącego, że był przetrzymywany w więzieniu CIA znajdującym się na terenie Polski.

Potwierdza to Bartłomiej Jankowski, obrońca drugiego domniemanego więźnia, Abu Zubaydaha.

„Nie otrzymuję [od prokuratorów] żadnych informacji o nowych dokumentach ani nie jestem informowany o żadnych nowych przesłuchaniach. Martwi mnie to” – powiedział Jankowski.

Jedno z więzień CIA odkryto w małej wiosce Stare Kiejkuty. Działało od grudnia 2002 roku do jesieni 2003 roku. Było wykorzystywane do wywożenia podejrzanych członków Al-Kaidy poza terytorium USA w celu poddania ich przesłuchaniom bez konieczności liczenia się z amerykańskim prawem.

Polscy przedstawiciele władz mówią, że prokuratorzy są wciąż w trakcie gromadzenia dowodów i śledztwo się przeciąga, ponieważ urzędnicy z USA nie odpowiadają na wnioski o udostępnienie informacji.

W 2006 roku ówczesny prezydent USA George W. Bush ujawnił, że USA ma ośrodki więzienne za granicą, jednak szczegóły co do ich lokalizacji pozostały nieznane. Obrońcy praw człowieka wymieniali Afganistan, Litwę, Polskę, Rumunię i Tajlandię jako najbardziej prawdopodobnych gospodarzy tych placówek.

Podobno w tajnych więzieniach CIA w Europie przetrzymywano i torturowano podejrzanych o terroryzm i trzymano ich w areszcie przed przetransportowaniem do więzienia w bazie Guantanamo. Zarówno same te placówki, jak i więźniowie istniały na marginesie prawnym, bez żadnej kontroli społecznej goszczących je krajów. Istnieje przekonanie, że CIA działała za wiedzą i przy współpracy rządów tych krajów.

Polska jest drugim po Litwie państwem, które otworzyło postępowanie karne w tej sprawie, przy czym litewskie śledztwo zostało zamknięte.

Polska sprawa ciągnie się już piąty rok, zakończenie dochodzenia ma nastąpić z końcem tego miesiąca, ale już się słyszy, że prokuratorzy mogą wystąpić z wnioskiem o przesunięcie terminu.

‚Dochodzenie wskazało na zaangażowanie wysokich szczebli polskiego rządu’

Jednym z głównych problemów związanych z tym dochodzeniem jest fakt, że dotyka najwyższych szczebli polskiego rządu – mówi polski senator Józef Pinior, który nawoływał do przeprowadzenia pełnego śledztwa.

„[Rząd] znalazł się w kleszczach pomiędzy otwarciem tej sprawy i naciskami trzonu polskiego państwa, tajnych służb, prokuratury, którzy chcą utrzymać wszystko w tajemnicy” – powiedział agencji Reuters Pinior.

W odpowiedzi biuro premiera Donalda Tuska oświadczyło, że prokuratorzy są niezależni od zewnętrznych wpływów. “Żadne ciało wykonawcze nie może wpływać na działania prokuratora”.

Pogłoski o istnieniu w Polsce więzienia CIA krążyły już od lat, choć władze zaprzeczały im, twierdząc, że to absurd. Tymczasem ONZ i Rada Europy od dawna utrzymywały, że mają dowody na istnienie takiej placówki.

O programie CIA wiedział również Marek Dukaczewski, szef wywiadu wojskowego w czasie, kiedy to domniemane więzienie działało. Jako jedyny publicznie potwierdził istnienie więzienia CIA w 2010 roku.

Dwóch więźniów z Guantanamo, Abd al-Rahim al-Nashiri i Abu Zubaydah, twierdzi, że byli więzieni w tej czarnej dziurze. Polscy prokuratorzy przyznali już im status pokrzywdzonych.

[Komentarz] Przyznanie takiego statusu jest bardzo istotne, daje bowiem poszkodowanym i ich prawnikom dostęp do akt śledztwa i możliwość składania wniosków dowodowych.

Wśród potencjalnie przetrzymywanych jest samozwańczy architekt ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r. Khalid Sheikh Mohammed, sprawca ataku na okręt amerykańskiej marynarki wojennej USS Cole w 2000 r., Abd al-Rahim al-Nashiri, i Palestyńczyk podejrzany o terroryzm, Abu Zubaydah.

Tłumaczenie: PRACowniA

Artykuł na SOTT.net: CIA’s secret prison: ‚Poland dragging out investigation’

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: