PRACowniA

26 października 2012

Znalezisko na miarę ciekawych czasów – 300kg meteoryt

fot. artmet-meteoryty.pl

Meteoryt o wadze około 300 kg znaleźli na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko w Poznaniu geologowie.

Wszystkie informacje dotyczące znaleziska zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu, w środę, na specjalnej konferencji prasowej. – Do tego czasu nie będziemy udzielali szczegółowych informacji – poinformowała w czwartek rzecznik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Dominika Narożna.

Meteoryt odkryli poszukiwacze Łukasz Smuła i Magdalena Skirzewska z Opola, którzy zajmują się poszukiwaniem i artystyczną obróbką pozaziemskich minerałów.

Dotychczas największym znalezionym w Polsce meteorytem był ważący 164 kilogramy stop metalu i minerałów pochodzący z kosmosu – Meteoryt Morasko. Znaleziono go w poznańskim rezerwacie we wrześniu 2006 roku.

Rezerwat Meteoryt Morasko to zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu, znajdujący się na stoku Góry Moraskiej. Do zderzenia meteorytów z ziemią doszło pomiędzy 4000 a 3000 r.p.n.e.

Grupa siedmiu kraterów położona jest na południowym stoku tego wzgórza, około 0,5 km na zachód od wsi Morasko. Teren ten, o powierzchni ok. 55 hektarów, uznano w 1976 roku za rezerwat przyrody.

Historia Meteorytu Morasko rozpoczęła się w 1914 roku, gdy podczas budowy umocnień wojskowych odnaleziono ważącą ok. 80 kg bryłę żelaza. Po zbadaniu w Berlinie okazało się, że jest to meteoryt. Od tego czasu w okolicach Moraska znaleziono kilkaset kilogramów masy meteorytowej. (PAP)

Na stronie telewizji WTK PLAY można obejrzeć krótki reportaż

Artykuł na SOTT: ‚Largest meteorite’ to fall in Poland discovered

Przy tej okazji zachęcamy do zapoznania się z kilkoma wcześniejszymi wpisami (dającymi niewątpliwie do myślenia):

Zapraszamy również do odwiedzenia naszego działu Komety i Katastrofy

1 komentarz »

 1. No to mamy kolejne ciekawe znalezisko, tym razem w Gdańsku.12 listopada 2012 roku w trakcie wymiany okien natrafiono na list i gazetę datowaną na 12 listopada 1932r:

  Niecodzienne znalezisko w Dworze Artusa

  „W poniedziałek w Dworze Artusa, nad którym pieczę sprawuje Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, rozpoczęła się wymiana trzech potężnych frontowych okien. Jak poinformowała PAP Katarzyna Darecka z muzeum, tego dnia wymontowano jedno z liczących ponad 9 m wysokości okien, a w jego ościeżnicy – w najwyższym jej punkcie – natrafiono na skleconą ze sklejki skrzynkę, wewnątrz której znajdował się list oraz gazeta.

  Napisany piórem list nie zawierał daty dziennej, znalazła się w nim tylko informacja, że spisany został w listopadzie 1932 r., w czasie prowadzonego wówczas remontu okien. Z kolei gazeta – „Holzarbeiter Zeitung”, wydawana w Berlinie, a adresowana do pracowników przemysłu drzewnego – datowana była na sobotę 12 listopada 1932 r. „A więc dokładnie 80 lat temu. To wręcz nieprawdopodobny zbieg okoliczności, że dokonaliśmy takiego znaleziska akurat w taki dzień” – powiedziała PAP Darecka.”

  Co napisano w liście?

  „Jego autorem był Emil Bick, członek Niemieckiego Związku Robotników Drzewnych, zatrudniony w ekipie, która również w listopadzie 1932 roku wymieniała w Dworze Artusa okna – mówi Krzysztof Jachimowicz. – List pisał „pełen niezadowolenia”. W Gdańsku szalał wówczas kryzys. Według niego 85 proc. robotników nie miało pracy. Tydzień pracy liczył wówczas 46 godzin. Robotniczą dniówkę obniżono z 1,57 guldena za godzinę (taka obowiązywała jeszcze w 1930 roku) do 1,15 guldena za godzinę, jaką otrzymywali w roku 1932.

  Wielu robotników wstępowało do NSDAP, partii nazistowskiej. Według autora listu, „terror tej partii był wielki”. „

  Taak, sensacyjna zbieżność dat, i zdaje się że nie tylko…

  Komentarz - autor: koliber — 17 listopada 2012 @ 22:37


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: