PRACowniA

15 lipca 2012

Trąby powietrzne nad Polską

Filed under: Różne,Wydarzenia bieżące — koliber @ 00:00
Tags: ,

twojapogoda.pl
14 lipca 2012

1 osoba zginęła, a 9 zostało rannych po przejściu trąby powietrznej przez północno-zachodnią i północną Polskę.

Superkomórka burzowa od godziny 14:00 zaczęła przechodzić nad północną częścią woj. lubuskiego. Przyniosła zniszczenia w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego.

Następnie jej intensywność zaczęła systematycznie wzrastać przechodząc nad pogranicze woj. lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

O godzinie 15:00 wichura pozrywała dachy z domów i linie energetyczne w Trzciance, a o 15:20 w Pile. Krajobraz wyglądał jak po wojnie, wszędzie leżały połamane gałęzie.

To jednak nie był koniec. Chmura burzowa nadal przesuwała się na północny wschód ponad Borami Tucholskimi.

O 16:30 nawałnica przetoczyła się nad Tucholą w woj. kujawsko-pomorskim. Wiatr połamał dziesiątki drzew, niektóre drogi leśne zostały zatarasowane przez konary. Chwilę później z chmur zeszła trąba powietrzna.

Pierwszy raz zaobserwowano ją nad Pojezierzem Południowopomorskim. Zdjęcia z godziny 17:20 pokazują lej wędrujący w pobliżu jeziora Kałębie. W pobliskiej osadzie Wycinki zginął 60-letni mężczyzna przygnieciony przez ścianę rozpadającego się domku letniskowego.

14 innych domków w Wycinkach i sąsiednich Osiach jest poważnie uszkodzonych. Żywioł powalił drzewa na obszarze około 300-400 hektarów. 20 minut później trąba powietrzna przekroczyła granicę woj. pomorskiego i dotarła nad Gniew.

Widziano ją z autostrady A1, którą przecięła o 17:30 na wysokości wis Bobrowiec. Punktualnie o 18:00 lej sięgający powierzchni ziemi widziano w Sztumie i okolicach. W regionie 9 osób zostało rannych.

10-20 minut później trąba zaczęła słabnąć przechodząc nad południowo-wschodnimi przedmieściami Malborka. O 18:40 najprawdopodobniej trąba ostatecznie zanikła. Silne podmuchy wiatru powaliły jednak drzewa i pozrywały dachy na południowych i wschodnich przedmieściach Elbląga.

Przed godziną 19:00 superkomórka burzowa rozpadła się. Pas zniszczeń prowadzący z południowego zachodu na północny wschód, od okolic Międzyrzecza w woj. lubuskim, do Elbląga w woj. warmińsko-mazurskim, ma długość 320 kilometrów.

Sama trąba powietrzna pokonała około 80 kilometrów, od okolic Tucholi po okolice Elbląga. Szerokość pasa zniszczeń wynosiła około 300 metrów. Sama komórka burzowa przemieszczała się z prędkością 60 km/h. Poniżej amatorskie nagrania tego zjawiska.

Trąba powietrzna nad Barlewiczkami k. Sztumu w woj. pomorskim:

Trąba powietrzna k. Sztumu w woj. pomorskim:

Trąba powietrzna koło Mątowskich Pastwisk k. Ryjewa w woj. pomorskim:

Trąba powietrzna koło Ryjewa w woj. pomorskim:

Trąba powietrzna koło Sztumu w woj. pomorskim:

Skutki nawałnicy w Pile w woj. wielkopolskim:

Skutki nawałnicy w Pile w woj. wielkopolskim:

Trąba powietrzna w woj. pomorskim:

Trąba powietrzna koło Gdańska:

Uaktualnienie:

16 lipca 2012

1. Kazimierza Wielka, woj. świętokrzyskie, godz. 07:25 UTC (+/- 15 min.) – trąba powietrzna o sile prawdopodobnie F0, czas trwania ok. 15 minut [Link] [Link]

cz.1

cz.2

2. Katowice-Podlesie, Tychy, woj. śląskie, ok. godz 13 czasu lokalnego [Link]

źródło: ESWD

Reklamy

10 Komentarzy »

 1. Trąba powietrzna minuta po minucie:

  13:00 – Nad wschodnim krańcem Niemiec utworzyła się chmura burzowa, która wkroczyła nad terytorium Polski w woj. lubuskim.

  14:00 – Chmura rozwinęła się do miana superkomórki burzowej i przechodziła nad północną częścią woj. lubuskiego. Przynosiła ulewny deszcz i silny wiatr w okolicach Międzyrzecza. Zniszczeń jednak jeszcze nie dokonała.

  14:30 – Intensywność superkomórki zaczęła systematycznie wzrastać przechodząc nad pogranicze woj. lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

  15:00 – Wichura pozrywała dachy z domów i linie energetyczne w Trzciance, a o 15:20 w Pile w woj. wielkopolskim. Krajobraz wyglądał jak po wojnie, wszędzie leżały połamane gałęzie. Wiatr powalił także betonowy mur przy stadionie żużlowym. Mieszkańcy mówią o zawirowaniach, ale nic nie wskazuje na to, aby wystąpiła tam trąba.

  16:00 – Chmura burzowa nadal przesuwała się na północny wschód ponad Borami Tucholskimi.

  16:30 – Nawałnica przetoczyła się nad Tucholą w woj. kujawsko-pomorskim. Wiatr połamał dziesiątki drzew, niektóre drogi leśne zostały zatarasowane przez konary. Chwilę później z chmur zeszła trąba powietrzna.

  17:20 – Trąba powietrzna została pierwszy raz udokumentowana na zdjęciach przez mieszkańców i urlopowiczów przebywających nad Pojezierzem Południowopomorskim. Lej wędrował w pobliżu jeziora Kałębie. W osadzie Wycinki zginął 60-letni mężczyzna przygnieciony przez ścianę rozpadającego się domku letniskowego. 5 kolejnych osób zostało rannych. Zniszczenia w tej okolicy są zdecydowanie największe. Drzewa powalone zostały na odcinku o długości 8-9 kilometrów i szerokości 300-400 metrów, punktowo do 1 kilometra. Na podstawie tego można określić, że trąba powietrzna szła od wsi Zdroje-Gajdowskie i dalej przez Łążek-Szałata do Starej Rzeki.

  17:30 – Trąba przeszła nad autostradą A1na wysokości wsi Bobrowiec.

  17:40 – Żywioł przekracza granicę woj. pomorskiego i dociera nad miasto Gniew.

  18:00 – Lej sięgający powierzchni ziemi widziano w Sztumie i okolicach. W regionie 5 osób zostało rannych. Zniszczone zostały 42 budynki, w tym 19 mieszkalnych.

  18:20 – Trąba zaczęła słabnąć przechodząc nad południowo-wschodnimi przedmieściami Malborka.

  18:40 – Najprawdopodobniej trąba ostatecznie zanikła zanim dotarła do Elbląga w woj. warmińsko-mazurskim.

  19:00 – Do tego czasu rozpadła się również superkomórka burzowa.

  [www.twojapogoda.pl]

  Komentarz - autor: koliber — 15 lipca 2012 @ 15:24

 2. przerazajace te filmy…takie obrazki to sie oglada w stanach a nie w Polsce :/

  Komentarz - autor: jaiameryka — 16 lipca 2012 @ 04:05

 3. Spójrzcie na prognozę pogody dla Gdańska z dnia wcześniejszego, nic nie wskazywało na to (albo przynajmniej ja nic nie zauważam), żeby miały się pojawić jakieś zawirowania w pogodzie.

  Prognoza pogody dla Gdańska, 13-14-15 lipca 2012

  Komentarz - autor: koliber — 16 lipca 2012 @ 13:56

 4. Kolejne nagranie:

  Komentarz - autor: koliber — 16 lipca 2012 @ 14:37

 5. czyli jakich chmur powinniśmy się obawiać??

  Komentarz - autor: Klex — 16 lipca 2012 @ 15:38

 6. nic nie wskazywało na to (albo przynajmniej ja nic nie zauważam), żeby miały się pojawić jakieś zawirowania w pogodzie.

  🙂

  Polscy Łowcy Burz, 12 lipca
  Chłodna masa powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej

  „…do Polski spłynęła świeża masa powietrza pochodzenia polarnego o cechach morskich. Jej silny spływ nad wygrzane wcześniej podłoże wraz z bardzo niską temperaturą w środkowej troposferze (na wysokości izobarycznej poziomu 500 hPa jej wartości wynoszą zaledwie -20 – -24 stopnie Celsjusza) doprowadza do występowania dużych gradientów pionowych temperatury w dolnych i środkowych warstwach troposfery, które z silniejszym nasłonecznieniem mają kluczowy wpływ w formowaniu się licznych komórek konwekcyjnych i burzowych. Dodatkowo od Niemiec w kierunku Polski zbliża się krótka fala górna z wielkoskalowym wspomaganiem ruchów wznoszących, która w kolejnych godzinach spowoduje jeszcze większą ilość burz (mogących przybierać pasma liniowe), szczególnie na terenie Polski Północnej, Północno – Zachodniej, Zachodniej, Południowo – Zachodniej oraz Środkowej. Burze na ogół będą słabe i umiarkowane, jednak mogą przynosić silne i bardzo silne porywy wiatru oraz ulewne opady deszczu (miejscami gradu o średnicy do ok. 1-2,5 cm). Niewykluczone jest również powstanie pojedynczej trąby powietrznej, uwzględniając całkiem dobre warunki termodynamiczne w dolnej troposferze, jednak ryzyko jej uformowania nie jest zbyt duże”.

  Polscy Łowcy Burz, 13 lipca
  Aktywny niż i burze

  „W sobotę nad Polską prognozowana jest dynamiczna pogoda. Nasz kraj będzie się znajdował pod wpływem wielocentrycznego niżu skandynawskiego, a jeden z ośrodków niżowych ma się pojawić na północy Niemiec i nad południowym Bałtykiem. […] z niżem będzie również związany aktywny i szybko poruszający się front chłodny. W jego rejonie wystąpi wyraźna zatoka niżowa, a w środkowej i górnej troposferze także krótka fala oraz rdzeń prądu strumieniowego (ponad 50 m/s). Stąd zjawiska burzowe występujące w rejonie niżu i frontu mogą być gwałtowne. […]

  W strefie frontowej prognozowana jest pewna niestabilność (CAPE rzędu 500-1000 J/kg) oraz bardzo duże pionowe uskoki wiatru (DLS 30-40 m/s, 0-3 shear 15-20 m/s). Stąd, mimo niezbyt dużej chwiejności, burze mogą przynosić gwałtowne zjawiska. Możliwy jest rozwój kilku mini-superkomórek z opadami gradu o średnicy 2-3 cm, a nawet 1-2 trąbami powietrznymi (na co wskazują sprzyjające warunki kinematyczne)”.

  Takie są skutki m.in. przesunięcia się prądu strumieniowego na południe – prąd strumieniowy utrzymywał arktyczne powietrze w strefie arktyki; teraz ciągnie je ze sobą na południe, gdzie mroźne powietrze styka się rozgrzanym powietrzem niższych szerokości, co powoduje występowanie latem dzikiej pogody (i arktyczne zimy zimą)…

  Proponuję przypomnienie sobie, co pisaliśmy na ten temat w zeszłym roku:
  Łączenie punktów – Zmiany w Kosmosie, niestabilność planet i zwariowana pogoda (przewińcie w dół mniej więcej 1/3 do rozdziału „Sezon trąb powietrznych”

  Zdecydowanie nie pomogła katastrofa BP w Zatoce Meksykańskiej, zakłócając cyrkulację termohalinową, co mogło być jednym z czynników w łańcuchu przyczyn przemieszczania się prądu strumieniowego.

  Komentarz - autor: iza — 17 lipca 2012 @ 00:09

 7. Acha! 🙂 Więc jednak nie tylko „nic nie wskazywało”, ale jak się okazuje wiele wskazywało, tylko nie szukało się tam, gdzie należało. Swoją drogą to zdumiewające, że ta mała grupka fascynatów potrafiła tak trafnie przewidzieć rozwój wydarzeń. Brawo!

  Komentarz - autor: koliber — 17 lipca 2012 @ 07:18

 8. Kolejne nagranie, z bliska:

  Komentarz - autor: koliber — 18 lipca 2012 @ 08:27

 9. Uwaga! Uwaga!
  Polscy Łowcy Burz wydają od wczoraj kolejne ostrzeżenia: Groźne prognozy na czwartek – możliwe burze o dużej intensywności. Przewidują również możliwość utworzenia się trąb powietrznych.

  Komentarz - autor: Magia — 18 lipca 2012 @ 12:18

 10. Niedlugo przez te traby, to Polska bedzie wygladala jak po wojnie, a to dopiero poczatek :/

  Komentarz - autor: Hononey — 8 sierpnia 2012 @ 09:43


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: