PRACowniA

22 lutego 2012

Gaz łupkowy – jak to się robi w Polsce

 

Przyjęliśmy te projekty, które są zbliżone do rozwiązań norweskich i trochę kanadyjskich (…) One pozwolą na kilku etapach w sposób ostrożny, bez przesady wyciągać także pieniądze dla państwa polskiego z tego opłacalnego, jak sądzimy, [nie] dla wszystkich gazowego biznesu„.

 
Poniższy film przedstawia część problemu związanego z jedną z polskich wersji „amerykańskiego marzenia”.

 

Reklamy

16 Komentarzy »

 1. To jest bardzo dobry film zrobiony przez nie Polaków. Polskie media jak jeden mąż stoją za polityłkami?

  Ps.Czy moglibyście dodać do pola (Share this:) także Google+

  Komentarz - autor: Musashi Miyamoto — 22 lutego 2012 @ 14:33

 2. Gaz łupkowy, GMO… Polska, to kraj rządzony przez cywilizacyjnych dzikusów (koloryt partyjny ma tylko zmylić „przeciwnika”, jakim jest obywatel). Obywatele tutaj niewiele mają do powiedzenia, a najlepiej jakby wszyscy wyjechali na zmywaki do Anglii. Mam jednak taką nadzieję, że szumowiny ze szczytu, z jakiegoś dziś nieznanego powodu – odejdą, a wtedy wszystko ulegnie przewartościowaniu…

  Komentarz - autor: Peter — 22 lutego 2012 @ 15:24

 3. „Ps.Czy moglibyście dodać do pola (Share this:) także Google+”

  Sie robi. Powinno wskoczyć od kolejnego postu. Pzdr,

  Komentarz - autor: koliber — 22 lutego 2012 @ 23:28

 4. Bądźmy jednak ostrożni w jednoznacznej ocenie, bowiem na „nasze” łupki niewątpliwie chce łapsko położyć Rosja i ekoterror może być przez nich wyjątkowo syto opłacany. Znajomy geolog twierdzi, że katastrofalne wręcz zagrożenie ekologiczne przy odwiertach to mit rozsiewany przez aktywistów. Nie bronię żadnej z tych opinii, ale przynajmniej dla mnie to sygnał do dalszych poszukiwań.

  Pozdrawiam

  Komentarz - autor: fox — 8 marca 2012 @ 13:56

 5. Jednoznaczna ocena jest możliwa tam, gdzie mamy do czynienia z jednoznacznymi dowodami, a tych tutaj nie brakuje. Czy Twój znajomy geolog byłby uprzejmy uzasadnić swoje twierdzenie i czy mógłby uczynić to w oparciu o materiał przedstawiony w filmie? Domyślam się, że ma komputer z dostępem do internetu i znajdzie dla nas kilka minut, żeby podzielić się swoją wiedzą.

  Komentarz - autor: koliber — 8 marca 2012 @ 15:47

 6. Geolog jest już człowiekiem starszym i komputer stanowi raczej dla niego wyzwanie. Odnosząc się do powyższego filmu zaznacza, że poprawnie wykonany odwiert nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Wydobywanie gazu łupkowego może nieść zagrożenie, ale jedynie dla wód mineralnych i w Polsce obszary ich występowania są zabronione dla odwiertów pod łupki. Jeśli chodzi o zużycie wody, to Polska wykorzystuje około 11% całego potencjału wodnego, więc wg mojego znajomego, delikatnie ujmując, nie powinno zabraknąć. W dodatku wykorzystuje się metody uzdatniania i ponownego wykorzystania wody. Osobiście chciałbym też zwrócić uwagę na inną rzecz. Większość tak głębokich odwiertów wykonuje się bardzo podobnymi technologiami, a na przykład odwierty pod geotermię (wysokotemperaturową) niemalże identycznymi. Dlaczego sprzeciw jest wtedy raczej znikomy?

  Interes zachodnich koncernów jest dla mnie oczywisty i tu niestety mogę tylko wzdychać. Owszem technologia łupków działa i jest w porządku, ale tylko w teorii. Widziałem też nie jeden film o tym, jak spustoszono krajobraz w samych USA. W Polsce jak dotąd nie było awarii i tu właśnie pytanie co będzie, gdy ona nastąpi. Tu niestety na to pytanie mój znajomy geolog nie był mi w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Aczkolwiek tłumaczył, że wodę świeżą czerpie się zwykle ze zbiorników powierzchniowych, a przy tych nie są budowane gazownie czy wiertnice. Jednak problem mieszania różnych warstw i przedostawania się płuczki do górotworu występuje przy odwiercie każdego typu. Nawet tych małych.

  Nawiasem mówiąc, do tzw. ekologów nie mam zaufania. Kiedyś w mojej miejscowości skrzyknęli się na wielką akcję bojkotu elektrociepłowni. Wdrapali się niby po kryjomu na kominy i rozwiesili szyldy, ew. wykonali jakieś napisy, wskazujące z grubsza, że „ten komin to truciciel”. Szkoda tylko, że uczynili to na kominie, który wyrzuca jedynie parę wodną (służy do skraplania wody). W ich mniemaniu największy komin, który wrzuca najwięcej dymu jest najbardziej szkodliwy 🙂 Ochrona gdy zobaczyła, który komin molestują, to wręcz pozwoliła by dalej się kompromitowali. Obecnie zainstalowane elektrofiltry na kominach bloków, są tak wydajne, że powietrze wychodzi stamtąd czystsze niż to, którym oddycham na co dzień. Dlatego, kiedy widzę powyższe filmy, to jednak na początku mam uprzedzenia.

  Pozdrawiam

  Komentarz - autor: fox — 22 marca 2012 @ 17:34

 7. @Fox

  Wybacz moją szczerość, to wszystko? Spodziewałem się naprawdę czegoś więcej. Niemniej dziękuję i pozdrowienia dla geologa 🙂

  „Wydobywanie gazu łupkowego może nieść zagrożenie, ale jedynie dla wód mineralnych”

  Litości! :))

  „Dlatego, kiedy widzę powyższe filmy, to jednak na początku mam uprzedzenia”

  To nie lada problem, ale przy dobrych chęciach i wytrwałej samoobserwacji jak najbardziej do pokonania.

  pzdr,

  Komentarz - autor: koliber — 22 marca 2012 @ 22:14

 8. @koliber

  Też liczyłem na coś więcej, ale niestety pogawędka była przelotna. Tak to bywa w dzisiejszym zabieganym świecie.

  „To nie lada problem, ale przy dobrych chęciach i wytrwałej samoobserwacji jak najbardziej do pokonania.”

  Ja wiem czy problem? Czasami te ‚uprzedzenia’ przydają się, żeby gdzieś tam temat bardziej niż zwykle przewertować.

  Pozdrawiam

  Komentarz - autor: fox — 23 marca 2012 @ 02:11

 9. @fox

  A czasami myślimy życzeniowo i zamiast wertować, dla własnej wygody i umysłowego komfortu zadowalamy się przychylną opinią autorytetu. Tak szczerze, czy w temacie „tzw. ekologów” wertowałeś bardziej niż zwykle? Dotarłeś może do informacji, że ścieki z elektrowni opalanych węglem ze względu na stężenie zanieczyszczeń i ich szkodliwość nie mogą być odprowadzane bezpośrednio do wód powierzchniowych, a ich oczyszczanie wymaga stosowania trudnych i drogich procesów technologicznych. Dotarłeś o informacji o ściekach z zawiesiną z pyłu węglowego i popiołu, pochodzącą z mycia obiektów, urządzeń oraz terenów nawęglania i odpopielania, zanieczyszczonych substancjami rozpuszczonymi i mogących zawierać duże ilości produktów pochodzenia naftowego? Wiedziałeś, że natężenie przepływu tych ścieków może sięgać kilkuset metrów sześciennych na godzinę? A co z emitowanymi przez elektrociepłownię spalinami, dwutlenkiem siarki czy tlenkiem azotu? I tak dalej, i tak dalej…

  Swoją drogą, ekolodzy o których wspomniałeś ryzykowali swoim życiem i zdrowiem wdrapując się na ten komin i robili to w trosce o nasze naturalne środowisko. Nasze, to znaczy moje, Twoje, moich dzieci, Twoich dzieci i wszystkich przyszłych pokoleń, które po nas przyjdą.Nie sądzisz, że ich postawa była odważna i szlachetna?

  Pzdr,

  Komentarz - autor: koliber — 23 marca 2012 @ 12:25

 10. @koliber

  Napisałem „tzw. ekologów”, więc nie chodzi mi o sozologów itp. z prawdziwego zdarzenia, ale o tych, którzy albo świadomie manipulują, albo dali się zwieść kłamstwom. Choć i może akcja była szczytna, to wyszło tragicznie. Inicjator wziął kasę, a szarych ludzi wysłał na front.

  Staram się nie opierać na autorytetach, ale przynajmniej ich wysłuchać. Młody jestem, więc ciągle się uczę, chyba mogę nie? 😛

  Problemy zanieczyszczeń związanych z energetyką są dobrze znane i rozwiązania też są, ale brakuje jak zwykle pieniędzy. Wierz mi, że jest wielu chętnych, by temu zaradzić, ale sam znasz problemy jakie trzeba pokonać. Często jest to walka z wiatrakami. Ja jestem zdania, że nawet śmieci można spalić bez wpływu na środowisko, tylko trzeba to robić z głową. Z czystymi technologiami też są problemy. Ludzie skarżą się na hałas w pobliżu wiatraków, geotermia to problemy z odwiertami, kolektory i fotowoltaika to problemy z utylizacją, a biomasa to podobne problemy co z węglem. Prawdziwym problemem tradycyjnie jest polityka i ekonomia. Miło by było wymienić wszystkie elektrownie, elektrociepłownie, ale za darmo się tego nie zrobi.

  „A co z emitowanymi przez elektrociepłownię spalinami, dwutlenkiem siarki czy tlenkiem azotu? I tak dalej, i tak dalej…”

  Jak już wspomniałem wcześniej, SOx’y i NOx’y emitowane z bloków nowoczesnych są na bardzo niskim poziomie. Zwiedzałem najnowszy krzyk mody w elektrowni Łagisza i tam tego syfu praktycznie nie emitowano. W moim regionie tragiczną sprawę jest np. smog, który przekracza za każdym razem wszelkie normy, ale spowodowany jest głównie dużym natężeniem ruchu. Technologie odsiarczania i oczyszczania spalin są dość zaawansowane, a za każde przekroczenie limitów płaci się odpowiednie kary. Gorzej było ze starymi blokami, ale sankcje wymusiły zamontowanie filtrów. Ścieki o których wspominałeś są dużo poważniejszym problemem.

  Wracając jeszcze do łupków. Pojawił się jakiś czas temu pierwszy polski raport PIG na temat wpływu wiercenia łupków na pobliskie środowisko w Łebieniu.

  http://www.mos.gov.pl/g2/big/2012_03/8ab848eb5f0e45d4ce804dbcb052f398.pdf

  Pozdrawiam

  P.S. Żeby było jasne – ja tu nie mam zamiaru nikogo indoktrynować.

  Komentarz - autor: fox — 24 marca 2012 @ 13:37

 11. @fox

  „Napisałem “tzw. ekologów”, więc nie chodzi mi o sozologów itp. z prawdziwego zdarzenia, ale o tych, którzy albo świadomie manipulują, albo dali się zwieść kłamstwom. Choć i może akcja była szczytna, to wyszło tragicznie. Inicjator wziął kasę, a szarych ludzi wysłał na front”.

  Jeżeli spojrzeć wstecz, użyłeś określenia „tzw.ekologów” w odniesieniu do autorów powyższego filmu, co w szerszym kontekście jak mi się zdaje, było próbą ich ośmieszenia i zrobienia z nich oszołomów, którzy niepotrzebnie biją pianę.

  „Pojawił się jakiś czas temu pierwszy polski raport PIG na temat wpływu wiercenia łupków na pobliskie środowisko w Łebieniu.”

  No nieźle, widzę że rząd w Polsce po raz kolejny odwalił kawał dobrej roboty. Nie pozostaje nic innego jak zamieszkać w pobliżu takiej kopalni, przekonać się o słuszności swojego wyboru i oczywiście… cieszyć się z (cudzych) zysków, czyż nie o to tutaj idzie?

  Gdybyś czuł niedosyt i chciał powertować jeszcze w temacie, zachęcam do przejrzenia poniższych linków:

  US: Fracking wastewater devours all life in West Virginia forest
  US: Fracking Operations Cause Thousands of Earthquakes in Arkansas
  US: Worries Over Water As Natural Gas Fracking Expands
  US: Pennsylvania Fracking Spill: Natural Gas Well Blowout Spills Thousands Of Gallons Of Drilling Fluid
  The Perils of Fracking: Environmental and Health Risks Greater Than Claimed by Gas Industry
  Fracking Moratorium Urged by U.S. Doctors Until Health Studies Conducted
  US: Fracking will poison New York’s drinking water, critics warn


  Komentarz - autor: koliber — 26 marca 2012 @ 09:46

 12. „cieszyć się z (cudzych) zysków, czyż nie o to tutaj idzie?”

  Szkoda słów… nasz majątek od wielu lat jest wyprzedawany za bezcen.

  Dziękuję za materiały, przeczytam w wolnym czasie i jeszcze tu wrócę 🙂

  Pozdrawiam

  Komentarz - autor: fox — 26 marca 2012 @ 13:18

 13. Nie zapominajmy o aferze łapówkarskiej związanej z koncesjami. Śmiem przypuszczać, że to co wykryto, ujawniono i osadzono to ledwie czubek góry lodowej.

  Komentarz - autor: iza — 27 marca 2012 @ 00:08

 14. @fox

  Nawiasem mówiąc, do tzw. ekologów nie mam zaufania.

  I słusznie. Nie należy mieć zaufania do nikogo, dopóki sobie na to zaufanie nie zapracuje. A i wtedy dobrze jest pamiętać, że w każdej chwili, z nowymi danymi, może przyjść nam to zaufanie wycofać. Wtedy najczęściej bezpowrotnie, jeśli sprawa była istotna.

  A co do pana geologa, problem sprowadza się do tego, na ile bazuje on na tym, czego nauczono go w szkołach i w pracy, a na ile był w życiu otwarty na alternatywną wiedzę i jej aktywnie szukał dla poszerzenia horyzontów.

  Komentarz - autor: iza — 27 marca 2012 @ 22:22


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: