PRACowniA

26 września 2011

Kolumna Sandry L. Brown – Nowe początki

W ubiegłym miesiącu zaprezentowaliśmy bardzo ważną książkę Sandry L. Brown, Women Who Love Psychopaths. Zanim przejdziemy do zapowiedzianych artykułów z kolumny Sandry L. Brown, przedstawmy bliżej autorkę i jej wizję.

Sandra L, Brown, psycholog, dyrektor generalny The Institute for Relational Harm Reduction & Public Pathology Education, posiada tytuł magistra w poradnictwie z uprzednią specjalizacją w zaburzeniach osobowości/patologii. Jest specjalistką w opracowywaniu programów, wykładowcą, pedagogiem społecznym oraz nagradzaną autorką. Jej książki to: Counseling Victims of Violence: A Handbook for Helping Professionals (1991, 2006) [Doradzając ofiarom przemocy. Podręcznik dla profesjonalistów], How to Spot a Dangerous Man Before You Get Involved Book and Workbook (2005) [Jak rozpoznać niebezpiecznego mężczyznę zanim się zaangażujesz – książka i podręcznik] i Women Who Love Psychopaths (2008) [Kobiety, które kochają psychopatów].

Znana ze swojej pionierskiej pracy nad problemami kobiet, związanymi z krzywdami wyrządzonymi im w związkach z partnerami z zaburzeniami socjopatycznymi i psychopatycznymi (Wiązka B /Oś II*).

Jej książki, płyty CD i DVD oraz inne materiały treningowe były używane w programach podczas narkotykowych kuracji odwykowych, w kobiecych organizacjach i schroniskach, więzieniach dla kobiet oraz w programach więziennych, szkołach i programach akademickich, projektach w ubogich, przeludnionych dzielnicach miast i w różnych psychologicznych i socjologicznych programach oraz dystrybuowane prawie w każdym kraju na świecie

Badania z jej udziałem nad Kobietami, które kochają psychopatów, zostały zaprezentowane organizacji profesjonalistów Society for the Scientific Study of Psychopathy, jak również w cyklu wykładów Ruth Ginsberg pod wspólną nazwą Women and The Law on Domestic Violence. Jej szczególne skupienie uwagi na patologicznych związkach miłosnych znalazło zastosowanie w programie Domestic Violence Provider oraz w treningach Batterer Intervention Training.

Sandra pisuje dla Psychology Today, a wywiady z nią przeprowadzały takie magazyny, jak np. Seventeen. Udzielała również konsultacji producentom filmowym w kwestiach dynamiki patologicznych związków miłosnych.

Pod jej kierownictwem Instytut stworzył internetowy magazyn psychopatologiczny, przeprowadzający wywiady z najbardziej znanymi badaczami zaburzeń osobowości i neurobiologami. Wykorzystując kolejny program Instytutu, Model Troskliwego Podejścia, wraz z grupą licencjonowanych specjalistów od zdrowia psychicznego stworzyła Zaawansowany Społeczny Program Edukacyjny dla profesjonalistów od patologicznych związków miłosnych.

Obecnie pisze dla kilku dużych stron internetowych dedykowanych kobietom, a także dla Psychology Today, Times Up! oraz dla magazynu Instytutu, www.saferelationshipsmagazine.com.

W swojej rubryce porusza problem patologicznych związków miłosnych, opisując różne działające w nich mechanizmy.

——————-

* W klasyfikacji DSM-IV (wyd 4, 1994) zaburzenia osobowości umieszczono na osi II, na której znalazły się zaburzenia rozwojowe i upośledzneia umysłowe. Wyodrębniono trzy podstawowe wiązki tych zaburzeń.

Wiązka B: zaburzenia odznaczające się dramatycznością, emocjonalnością i lekceważeniem konsekwencji, czyli osobowość narcystyczna, borderline, histrioniczna i socjopatyczna.

źródło: Psychologia kliniczna, pod red Heleny Sęk, PWN 2010

——————-

Pierwszy wpis Sandry:

Nowe początki

2 styczeń 2009

Nowy rok, nowe spojrzenie, uruchomienie nowego magazynu, całkiem nowy początek i – być może – całkiem nowy /nowa ty! Umiejętność rozpoczynania na nowo to cud życia. Zacząć od początku, patrzeć w przód, postawić grubą kreskę, dojść do siebie, mieć nadzieję i zacząć planować na nowo, wzmacniać się, sprawić, by narodził się dla nas nowy początek.

Nie należę do tych, co czynią postanowienia, zamiast tego pozwalam, by ziarno nadziei zakiełkowało we mnie każdego roku. Nic na to nie poradzę, jestem pełna nadziei, skierowana ku przyszłości, jak dziewiczy kalendarz z jeszcze niezerwanymi stronami, które czekają, bym je wypełniła moimi nowymi życiowymi doświadczeniami. To również mogą być twoje doświadczenia. Kiedy 2008 zostaje, jak strona, wydarty z mojego życia, patrzę w przyszłość z nadzieją. Z obietnicą rozwoju i z nadzieją – dla Instytutu, dla ciebie i dla mnie.

[…] Ten magazyn, ten numer i jego rozpoczęcie, to pierwszy krok w stronę spełnienia wizji, gdzie zbieramy się razem dla dobra edukacji o społecznej patologii i psychopatii. Edukacji, która będzie nie tylko informacjami i faktami, lecz również życiowymi przemianami – taki rodzaj nauki, który leczy naszą duszę. Będzie to nie tylko udzielanie porad, lecz również transformacja duszy.[…]

Cel, jakim jest publiczna edukacja na temat patologii dla powszechnego bezpieczeństwa, to wysoko postawiona poprzeczka i nie da się tego osiągnąć w pojedynkę, na jednej stronie internetowej, przez jednego badacza, jednego pisarza, program czy przez jeden głos. Jednak razem, gdzie każdy kogoś uczy, stanowi nową nadzieję dla naszego pokolenia na to, że inni dowiedzą się o patologii, zanim staną się ofiarą.

Ponieważ szczerze wierzymy, że trzeba wielu osób, które będą uczyć innych o patologii, ZANIM ci wpadną w jej sidła, wytężamy wszystkie siły (przynajmniej tak to czujemy!), by zaoferować wszelkiego rodzaju usługi edukacyjne i poprzez wszystkie możliwe kanały, tak żeby nie pozostawić miejsca na wymówki, że dzisiejszemu społeczeństwu brakuje możliwości edukacji.

Kompleksowe planowanie nie tylko tego magazynu, lecz również i sposobu dotarcia do każdego, obejmuje każdy rodzaj przekazu, jaki mogliśmy stworzyć: książki, e-booki, płyty CD, DVD, instruktaże telefoniczne, osobiste spotkania, telekonferencyjne grupy wsparcia, warsztaty online, trening terapeutyczny online, miejsca schronienia, warsztaty społecznościowe, poradnictwo dla rodziców, poradnictwo dla ocalałych oraz pomoc w odzyskiwaniu sił, najnowsze badania… ta lista nie ma końca.

Jeśli tobie lub twojej społeczności brakuje informacji, to nie z naszej winy, lecz dlatego, że ludzie nie chwytają się za to, co zostało dla nich stworzone, i nie niosą tego w świat.

Mamy nadzieję, że znajdziesz chwilę, by z kubkiem gorącej herbaty w ręku spędzić trochę czasu na lekturze tego magazynu. Jest obszerny, dogłębny i pomocny. Nie jest to biuletyn, który można przejrzeć pobieżnie jak ulubioną część biblioteki.

Lecz przede wszystkim, mam nadzieję, że z czasem wniesie on nadzieję nie tylko w twoją osobistą sytuację, lecz także pozwoli twojemu uleczonemu głosowi dotrzeć do innych. […] Naszym celem nie jest tworzenie magazynu (mam do zrobienia WIELE innych rzeczy niż pisanie magazynu!). Naszym celem jest stworzenie zmiany w świecie za twoim pośrednictwem.

Nasza strona nie ma stanowić rozrywki, lecz ma być treningiem i nauką, że każdy kogoś uczy. Kiedy twoje uleczenie stworzyło obraz, który może pomóc innym, osiągnęliśmy sukces. Naszym celem jest publiczna edukacja poprzez każdą osobę – a wszystko zaczyna się od ciebie.

[…]

Tworzenie społeczności zmiany poprzez nauczanie o patologii stanowi misję nie tylko tego magazynu, lecz również mojego życia zawodowego. Mam nadzieję, że stanie się również twoją. Mam nadzieję, że to, co zostało stworzone dzięki ogromnemu wysiłkowi wielu ludzi, przyniesie ci korzyść, a poprzez ciebie również innym.

[…]

Sandra L. Brown, M.A.

CEO, The Institute

(Przekład PRACowniA)

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: