PRACowniA

6 września 2011

Czy ładni ludzie są „z natury egoistyczni”?

Filed under: Nauka,Psychologia,Różne — koliber @ 15:54
Tags: , , , ,
Jamie Doward and Bradley Wilkinson
The Guardian
14 sierpnia 2011
Źródło: Are Beautiful People ‚Selfish by Nature’?

© Steve Granitz/WireImage

Kate Moss, George Clooney, Natalie Portman czy Cristiano Ronaldo dla wielu osób mogą uosabiać ideał urody. Nowatorskie badania z pogranicza biologii i ekonomii sugerują jednak, że raczej nie są oni idealnymi partnerami życiowymi.

Według analizy, która jest przedmiotem dyskusji naukowców, osoby o bardziej symetrycznych rysach twarzy, uchodzące za atrakcyjniejsze, są mniej skłonne do współpracy, za to częściej samolubnie dbają o własny interes.

Santiago Sanchez-Pages, wykładowca uniwersytetów w Barcelonie i Edynburgu, oraz Enrique Turegano z Universidad Autonoma de Madrid, wykorzystali w swych badaniach model zachowania zwany „dylematem więźnia”, testując go w warunkach laboratoryjnych. Każdy z dwójki uczestników hipotetycznej gry mógł przyjąć rolę „gołębia” i podjąć współpracę dla dobra ogółu, bądź też wybrać egoistyczną postawę „jastrzębia”, co dawało szansę na większe korzyści, o ile drugi gracz był „gołębiem” i zadeklarował kooperację. Następnie analizie poddano rysy twarzy badanych.

Okazało się, że osoby o bardziej symetrycznych twarzach mniej chętnie decydowały na współpracę i rzadziej spodziewały się kooperacji ze strony innych. Wyniki badań są omawiane podczas dorocznego spotkania laureatów nagrody Nobla, odbywającego się w sierpniu w niemieckim Lindau.

Prawidłowość tę może wyjaśniać ewolucja. Dwaj naukowcy spekulują, że ludzie podświadomie odbierają symetryczne rysy jako oznakę zdrowia, a tym samym uznają osoby z taką cechą za bardziej atrakcyjne. Wcześniejsze badania sugerowały, że ludzie z symetrycznymi twarzami rzadziej cierpią na wrodzone choroby, a zatem są potencjalnie lepszymi partnerami do reprodukcji. W rezultacie, jak tłumaczą badacze, są oni bardziej samowystarczalni i nie potrzebują pomocy innych.

„Ponieważ osoby z symetrycznymi twarzami są zwykle zdrowsze i atrakcyjniejsze, wyróżniają się także większą niezależnością i nie odczuwają aż tak silnej motywacji do współpracy i poszukiwania pomocy. Za sprawą działającego od tysięcy lat doboru naturalnego cechy te przetrwały do dziś”, piszą autorzy.

Naukowcy analizowali także związek między skłonnością do kooperacji a poziomem testosteronu na etapie rozwoju płodowego. Testosteron kojarzony jest zwykle z agresywnym zachowaniem, co sugerowałoby, że „samce alfa” nie umieją działać w zespole.

Badacze wskazują jednak, że zależność ta potwierdza się tylko częściowo, bowiem testosteron może również wzmacniać prospołeczne zachowania. Piszą oni: „Osoby, które w fazie prenatalnej wystawione były na silniejsze działanie testosteronu, wcale nie podejmowały współpracy rzadziej od pozostałych badanych, a wręcz robiły to częściej. Wydaje się, że inicjowanie kooperacji i rezygnacja z większych indywidualnych profitów postrzegane są przez niektórych jako źródło prestiżu”.

Sanchez-Pages i Turegano przestrzegają przed formułowaniem „nazbyt uproszczonego wniosku”, że asymetria twarzy lub poziom testosteronu mogą służyć do przewidywania zachowań jednostek. Podkreślają jednak, że ustalenia ich badań mogłyby pomóc w tworzeniu programów publicznych i korygowaniu opartych wyłącznie na rachunku ekonomicznym założeń.

„Jeżeli określone zachowania, takie jak picie, palenie, czy nadmiernie szybka jazda, są traktowane przez przejawiające je osoby jako wyznacznik statusu, to wydaje się wątpliwe, by obostrzenia finansowe w rodzaju wyższych podatków, cen czy kar wywierały silny efekt odstraszający” – piszą.

Źródło tłumaczenia: onet.pl [Piękni egoiści]

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: