PRACowniA

22 lipca 2011

Przewlekłe kłamstwa: Trwały wpływ dezinformacji

Filed under: Nauka,Psychologia,Różne — koliber @ 07:00
Tags: , , ,

Valerie Ross
Scientific American
18 lipca 2011 15:44 CDT

@alternet

Po tym jak ludzie uświadamiają sobie, że zostali nakarmieni bredniami, próbują ten stan naprawić: sędziowie mówią przysięgłym, by zignorowali zwodnicze zeznania; gazety drukują sprostowania. Zgodnie z nowymi badaniami przeprowadzonymi przez Uniwersytet Zachodniej Australii, nawet wyraźne ostrzeżenie, by zignorować zwodnicze informacje, nie jest wstanie usunąć wyrządzonych przez nie szkód.

Psycholodzy poprosili studentów o przeczytanie sprawozdania z wypadku autobusu z pasażerami w podeszłym wieku. Następnie studenci zostali poinformowani, że tak naprawdę osoby w autobusie nie były w podeszłym wieku. Dla niektórych studentów to był koniec informacji. Innym powiedziano, że tak naprawdę autobus przewoził drużynę hokejową z collegu. Jeszcze inni zostali ostrzeżeni przed – jak nazywają to psycholodzy – ciągłym wpływem błędnych informacji – przed tym, że ludzie mają problem z ignorowaniem tego, co słyszeli jako pierwsze, nawet jeśli wiedzą, że jest błędne – i że powinni być super ostrożni poszukując prawdy.

Studenci, którzy zostali ostrzeżeni przed fałszywymi informacjami, oraz ci którym dano alternatywne sprawozdanie, z mniejszym prawdopodobieństwem w stosunku do populacji kontrolnej wyciągali później wnioski oparte na starych informacjach – ale i tak czasami popełniali błędy, zgadzając się z oświadczeniami typu „z powodu słabości pasażerowie mieli problem z wyjściem z autobusu”.

Wyniki pokazują, że „nawet jeśli rozumiesz, pamiętasz i wierzysz sprostowaniom, błędna informacja nadal będzie miała wpływ na twoje wnioskowanie” – powiedział Ullrich Ecker, psycholog z Uniwersytetu Zachodniej Australii, autor powyższego badania. Nasza pamięć cały czas łączy nowe fakty ze starymi i wiąże ze sobą różne aspekty danej sytuacji, więc nadal możemy nieświadomie czerpać z błędnych faktów w późniejszym podejmowaniu decyzji. ”Pamięć wyewoluowała tak, by być zarówno stabilną jak i elastyczną” – powiedział Ecker – „ale ma to również swoje złe strony”.

[Więcej informacji na temat zależności pamięci od połączeń i o mechanizmie wyciągania wniosków można przeczytać w artykule „Making Connections,” target= „_blank” autorstwa Anthony J. Greene; Scientific American Mind, Lipiec/Sierpień 2010.]

źródło: Lingering Lies: The Persistent Influence of Misinformation
Przekład: PRACowniA

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: