PRACowniA

20 lipca 2011

Jasny bolid przeleciał nad Polską

Filed under: Wydarzenia bieżące,Świat wokół nas — iza @ 00:38
Tags:

Ale z nas gapy!

PAP
2011-07-19 08:30

Bolid 2011.07.07 21:12 UT zaobserwowany przez trzy kamery PFN

[Późnym wieczorem 7 lipca 2011 roku] jasny bolid rozświetlił niebo nad południowo-zachodnią Polską. Meteor został zarejestrowany przez Polską Sieć Bolidową (ang. Polish Fireball Network, PFN) – poinformowała Pracownia Komet i Meteorów (PKiM).

Pierwsze obrazy uzyskane za pomocą kamer umieszczonych w stacji w miejscowości Podgórzyn – obsługiwanej przez Tomasza Krzyżanowskiego – były niezwykle ciekawe, gdyż wynikało z nich, że obiekt przemierzył większą część nieba. Zapis z kamer pracujących w stacji w Szamotułach obsługiwanej przez Macieja Reszelskiego także ukazywał bardzo jasny i długi ślad na niewielkiej wysokości.

Również jedna z kamer pracujących w Nysie jako Tarcza Bolidowa zarejestrowała przelot tego obiektu. Ze względu na szumy tej ostatniej kamery trudno było określić dokładne współrzędne śladu na niebie.

Przeprowadzona analiza zgromadzonego materiału pozwoliła ustalić, że zjawisko zaczęło się w okolicach Wrocławia na wysokości 88,2 km. Po 1,5 s, na wysokości 74 km nastąpił błysk o amplitudzie ok. 1 mag, po którym meteor wyraźnie pojaśniał. Prawdopodobnie wtedy nastąpiła fragmentacja obiektu.

Przez ostatnie dwie sekundy wyraźnie widoczne były dwa fragmenty poruszające się z różnymi prędkościami oraz z szybko zmniejszającą się jasnością. Całe zjawisko trwało 5,2 s i zakończyło się w okolicach Zielonej Góry, na wysokości 44,5 km. Ślad miał długość aż 135 km.

Prędkość początkowa przy wejściu obiektu w atmosferę wynosiła 27,1 km/s i po około 3 sekundach, gdy ciało doszło do wysokości 60 km, zaczęła szybko maleć. Pod koniec wynosiła 13,6 km/s. To jednak zbyt duża wartość, by można było podejrzewać, że jakiś mały fragment doleciał do powierzchni – cały obiekt spalił się przy wejściu w atmosferę. Specjaliści ustalili, że pochodził on z okolic Jowisza.

Pełen raport o zjawisku, przygotowany przez PKiM, można przeczytać tutaj.


Poniższe obrazki i wideo pochodzą ze strony PKiW

Trajektoria lotu wyznaczona na podstawie zebranych obserwacji

1 komentarz »

  1. […] Jasny bolid przeleciał nad Polską […]

    Pingback - autor: Znalezisko na miarę ciekawych czasów – 300kg meteoryt « PRACowniA — 26 października 2012 @ 23:34


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: