PRACowniA

15 lipca 2011

Bąble plazmy wielkości planet

Filed under: Nauka — iza @ 07:31
Tags: , ,
The Daily Galaxy
13 lipca 2011 13:35 CDT

7 czerwca satelity wykryły promieniowanie rentgenowskie dochodzące z zachodniej krawędzi dysku słonecznego. Rozbłysk został zarejestrowany jako „M” – średniej mocy, a wybuch początkowo wydawał się być niewielką erupcją… dopóki naukowcy nie przestudiowali zarejestrowanych obrazów.

–  Nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego – mówi Alex Young, fizyk słoneczny z Goddard  Space Flight Center. – Wygląda to jakby połowa Słońca rozpadała się w drobny mak.

NASA właśnie udostępniła nagrania wideo z tego wydarzenia w dużej rozdzielczości, zarejestrowane przez Solar Dynamics Observatory (SDO).

– W kategoriach samej siły, jest to naprawdę średniej mocy eksplozja – mówi Young, – wyglądała jednak wyjątkowo dramatycznie przez cały ten ciemno-atramentowy [wyrzucony] materiał. Zazwyczaj tego nie widzimy.

13-megabajtowy film nagrany w skrajnym ultrafiolecie pokazuje falę „słonecznego tsunami” rozchodzącą się z miejsca wybuchu. Fizyk słoneczny, Angelos Vourlidas z Laboratorium Badawczego Marynarki Wojennej w Waszyngtonie nazywa to „ciemnymi fajerwerkami”. Wybuch był wywołany przez niestabilne włókna magnetyczne w pobliżu powierzchni Słońca – wyjaśnia. Włókna zawierały plazmę, która wybuchła rozpryskując ciemne kleksy i wstęgi.

Solar filament

Komentarz: „Włókna” (filaments) tworzą się w pętlach magnetycznych, które utrzymują stosunkowo zimny, gęsty gaz nad powierzchnią Słońca. Kiedy patrzy się na nie z góry, wydają się ciemne, ponieważ zamknięty w środku gaz jest zimny w porównaniu z gorącą fotosferą pod spodem. Jednak obserwowane z boku, na tle ciemnego nieba wyglądają jak ogromne świecące pętle – tzw. promineces.Włókna zapadają się, kiedy pobliskie pole magnetyczne staje się niestabilne. Może się to zdarzyć, kiedy na przykład pod nimi zaczynają się przedostawać przez powierzchnię Słońca nowe linie pola magnetycznego. Będące tego następstwem eksplozje, które często pojawiają się w sporej odległości, nazywane są flarami Hydera, od nazwiska Charlesa Hydera, który w 1967 r. opublikował na ich temat pracę.
~ David Hathaway, fizyk słoneczny z NASA Marshall Space Flight Center Link

Bąble plazmy były duże jak planety, o wiele większe niż Ziemia. Wznosiły się i opadały balistycznie, poruszając się pod wpływem grawitacji Słońca jak piłki rzucane w powietrze, eksplodując „jak bomby”, kiedy spadały na powierzchnię gwiazdy.

– Niektóre bąble, jednakże, bardziej przypominały kierowane pociski rakietowe. „Na filmach możemy zobaczyć, jak materiał jest „chwytany” przez pola magnetyczne i pchany w kierunku grup plam słonecznych setki tysięcy kilometrów dalej – mówi Young.

SDO wykryło również zacienioną falę uderzeniową rozchodzącą się z miejsca wybuchu. „Słoneczne tsunami” objęło ponad połowę Słońca, potrząsając po drodze włókna i pętle magnetyczne.

– Nic nie wskazywało na to, że wybuch z 7 czerwca spowoduje silne wybuchy wtórne, ale z pewnością był odczuwalny daleko – mówi Young.

Vourlidas powiedział, że wybuch wywołał również znaczący koronalny wyrzut masy (CME) ze słonecznej atmosfery. Szacuje on, że chmura miała masę około 4,5 x 1015 gramów, co umieszcza go w górnych 5% wszystkich zarejestrowanych dodąd CME. Dla porównania, najbardziej masywny CME w historii miał masę 1016 gramów, tylko dwukrotnie więcej od chmury z 7 czerwca. Ilość materiału, który 7 czerwca spadł z powrotem na Słońce jest w przybliżeniu równa ilości materiału, który odleciał.

Zanim powstało SDO, obserwatoria kosmiczne zlokalizowane w przestrzeni miały możliwość obserwacji Słońca o stosunkowo zawężonych parametrach. Łatwo można było przeoczyć majestat takiej eksplozji, rejestrując tylko pojedyncze ujęcia na początku i pod koniec wybuchu i mając jedynie słabe pojęcie, co rzeczywiście się stało.


źródło na SOTT: Mystery Flash of X-rays Reveals Plasma Blobs as Big as Planets Exploding on Sun

Reklamy

1 komentarz »

  1. A jakie będą tego skutki dla Ziemi?
    Czy to tylko informacja podana dla statystyk?

    Komentarz - autor: dzianina — 15 lipca 2011 @ 23:00


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: