PRACowniA

30 grudnia 2010

SOHO 2000

Filed under: Nauka,Zagrożenia dla Ziemi — koliber @ 23:02

Źródło: Astropolis.pl
29.12.2010

fot. Michał Kłusiak, odkrywca SOHO2000, student astronomi UJ

W tym świątecznym okresie, gdy większośc ludzi po Wigilii przygotowuje się do sylwestrowych balów  Nowego Roku, ESA -NASA cichutko osiągnęła swój kolejny kamień milowy: 26 grudnia za pomocą sondy SOHO (Solar and Heliospheric Observatory), polski amator astronomii Michał Kusiak odkrył dwutysięczną kometę SOHO.

Opierając się na pomocy naukowców oraz miłośników astronomii z całego świata, sonda SOHO stała się jednym z najmocniejszych narzędzi w odkrywaniu nowych komet. Jest to tym bardziej imponujące, że sonda nie została specjalnie zaprojektowana do tego celu, zajmuje sie przecież monitorowaniem Słońca.

„Od początku swojej misji, która rozpoczęła się 2 grudnia 1995 r., a więc w ciągu ostatnich 15 lat,  ilość odkrytych komet, dla których zostały ustalone orbity, jest większa niż ilość wszystkich odkrytych komet w ciągu ostatnich trzystu lat” – mówi Joe Gurman, naukowiec projektu SOHO z Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland.

Oczywiście, to zasługa nie samej sondy, lecz kilkudziesięciu wolontariuszy z całego świata – astronomów amatorów, którzy codziennie analizują każdy nietypowy błysk tła otoczenia fotografi Słońca pochodzącej z kamery LASCO C2 koronografu sondy. Ponad 70 osób reprezentujących 18 różnych krajów, przyczyniły się odkrycia tak ogromnej ilości komet w ciągu tych 15 lat, przeszukując z benedyktyńską cierpliwością zdjęcia on-line Projektu.

1999-tą i 2000-ną kometę SOHO odkrył w dniu 26 grudnia2010 roku, Michał Kusiak – student astronomii Uniwersytu Jagiellońskiego w Krakowie. Swoją pierwszą kometę, z fotografii SOHO, Michał odkrył w listopadzie 2007 r. Od tamtej pory znalazł ich już ponad 100.

Co ciekawe w ciągu pierwszych 10 lat Programu, odkryto pierwszy tysiąc, ten kolejny – już tylko w ciągu ostatnich pięciu lat. Natomiast grudzień 2010 można śmiało nazwać rekordowym, bowiem tylko w tym miesiącu odktyto ich 37.

4 Komentarze »

 1. Sporo się działo w minionym roku, katastrofa w zatoce meksykańskiej, erupcje wulkanów, katastrofa samolotu prezydenckiego, bolidy na niebie i wile innych. Pewnie na podsumowania przyjdzie jeszcze czas. Korzystając z okazji chciałem podziękować redaktorom Pracownii i SOTT za wytrwałość i wysiłek włożony w przybliżenie obrazu świata takim jakim on jest. Rzekłbym, niech Wam Bozia w dzieciach wynagrodzi, ale rozumiem, że nie każdy byłby zadowolony z takiej nagrody;)Kiedyś pewnie przyjdzie czas, na podsumowanie własnych dokonań, wierze, że kiedy spojrzycie wstecz, powiecie do samych siebie z dumą i uśmiechem; „Tak, wykonaliśmy kawał dobrej roboty tam na Ziemii, możemy być z siebie dumni”. Ode mnie na koniec roku tylko skromne: DZIĘKUJĘ,i do zobaczenia w przyszłości!;)

  Komentarz - autor: dzienia — 31 grudnia 2010 @ 07:14

 2. Hej,

  Nasz Michał ma na nazwisko Kłusiak czy raczej Kusiak? Na SOTT stoi Kusiak. Portale Astropolis, Koskonauta, NASA podają Kusiak. W artykule źródłowym tego wpisu musiał pojawić się jakiś chochlik 🙂

  Komentarz - autor: Piotr.alterego — 31 grudnia 2010 @ 12:10

 3. Hm, coraz więcej odkrytych komet i coraz więcej bolidów obserwowanych na niebie. Ciekawe czasy.

  Tak czy inaczej miło czytać o takich ludziach z pasją jak pan Michał.

  Chciałabym się także dołączyć do podziękowań Dzieni, który naprawdę ładnie to wszystko ujął. Przez dłuższy czas nie zaglądałam na Pracownię, ponieważ odkąd bariera językowa nie stanowi wielkiego problemu, przebywam głównie na stronie SOTTu. Jednak to, co tu robicie jest naprawdę nieocenione. Zaczynałam z Pracownią i polską stroną Kasjopei i nawet nie potrafię sobie wyobrazić, jak potoczyłoby się moje życie, gdyby nie wy. Dziękuję z całego serca.

  Komentarz - autor: zhenqing — 31 grudnia 2010 @ 17:57

 4. Dziękujemy za życzenia, to bardzo miłe i naprawdę wzruszające. Trzymajcie się ciepło i głowy do góry, damy radę 😉

  „Nasz Michał ma na nazwisko Kłusiak czy raczej Kusiak?”

  Masz rację, nazywa się Michał Kusiak. Poprawki naniesione. Poszukiwania doprowadziły mnie do wywiadu, który możecie obejrzeć pod artykułem.

  pzdr,

  Komentarz - autor: koliber — 1 stycznia 2011 @ 18:09


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: