PRACowniA

29 listopada 2010

Największa od 50 lat demonstracja w Dublinie, ponad 100.000 ludzi wyszło na ulice

Filed under: Polityka,Wydarzenia bieżące — iza @ 23:19
Tags: , , ,

Jako że polskie media podają, że na ulice Dublinu wyszło 10 do 50 tysięcy demonstrantów, że to największe irlandzkie wiece od roku, warto poznać, co na ten temat napisał „Guardian”. Poniżej na szybko zrobione tłumaczenie jednego z artykułów.

Henry McDonald & Andrew Clark
The Guardian
28 listopada 2010

© AP / Peter Morrison - sobota, 27 listopada 2010, 120.000 ludzi zbiera się przed dublińskim głównym urzędem pocztowym, gdzie w 1916 r. kwaterowało dowództwo antybrytyjskiego powstania zbrojnego

Jedna z największych manifestacji w historii Republiki Irlandii ściągnęła na ulice Dublina ponad 100.000 ludzi w proteście przeciwko międzynarodowej akcji ratowania [banków komercyjnych] i czteroletniemu planowi oszczędności budżetowych.

Kiedy europejscy urzędnicy ustalili w końcu najdrobniejsze szczegóły pakietu ratunkowego w wysokości 85 miliardów euro, tłumy ludzi, nie bacząc na mróz, wyszły na demonstracje przeciwko cięciom, mającym na celu obniżenie kolosalnego długu narodowego Irlandii.

Główny przemarsz ulicą O’Connell Street przeszedł spokojnie, niewyraźnie zrobiło się przed irlandzkim parlamentem, gdzie dwie linie policji irlandzkiej (Garda Síochána) otoczyły około 100 lewicowych demonstrantów, którzy odłączyli się od zorganizowanego przez związki protestu. […] Wśród uczestników głównego marszu dominowała złość, że większość z ponad 80-miliardowego funduszu z UE i MFW zostanie wykorzystana na wsparcie upadających banków w Irlandii.

© AP Photo/Peter Morrison - Pomnik Jamesa Larkina, znanego przywódcy związków zawodowych. Irlandia jest gotowa do nowego powstania.

Mick Wallace, który musiał zwolnić 100 pracowników z powodu krachu w branży budowlanej, powiedział, że już czas, by Irlandia stała się bardziej bojowa: „Jesteśmy o wiele za spokojni. Powinniśmy być jak Francuzi i częściej wychodzić na ulice. Bo nasi politycy mówią UE, że nasi ludzie nie demonstrują, nie wychodzą na ulice. Czas to zmienić i otwarcie sprzeciwiać się temu, co się dzieje”.

Jimmy Purdy, lat 77, był na demonstracji pod dublińskim urzędem pocztowym – scenie Powstania Wielkanocnego z w 1916r. „Przeżyłem trzy recesje i myślę, że ta może być najgorsza”, powiedział. „Jestem tutaj, bo jestem zły, że UE każe nam obniżyć płace minimalne i dyryguje irlandzkimi pracownikami, podczas gdy ludziom, którzy spowodowali ten kryzys, wszystko uchodzi na sucho”.

Jak podają niektóre źródła, kiedy demonstranci wyszli na ulice, negocjatorzy skorzy byli do złożenia propozycji ratunkowych, żeby zdążyć na czas otwarcia rynków finansowych w poniedziałek.

© AP Photo/Peter Morrison

Udział Wielkiej Brytanii w funduszu ratunkowym jest prawdopodobnie bliski 10 mld funtów, aczkolwiek ludzie z kręgów Whitehall (synonim angielskiego rządu,  administracji i powiązanych z nimi instytucji) mówią, że te pieniądze nie powiększą deficytu budżetowego państwa – dwustronna pożyczka Irlandii będzie traktowana jako „transakcja finansowa”.

Ministrowie finansów z całej Europy zbiorą się w niedzielę w Brukseli na nadzwyczajnym spotkaniu europejskich ministrów finansów w celu uzgodnienia ostatecznych warunków planu pomocowego dla Irlandii, który wyniesie około 85 miliardów euro. Ogłoszenie może nastąpić już w niedzielę wieczorem, przed poniedziałkowym otwarciem rynków.

George Osborne dołączy do przedstawicieli 16 państw strefy euro oraz trzech państw, które wyraziły zgodę na dostarczenie dwustronnych kredytów w ramach planu ratunkowego – Wielkiej Brytanii, Szwecji i Danii. Następnie odbędzie się większa konferencja ministrów ze wszystkich 27 krajów UE.

Irlandzki rząd może uzyskać kredyt awaryjny w wysokości około 50 mld euro, a kolejne 35 mld będzie służyło wsparciu trudnej sytuacji krajowych banków.

© AP Photo/Peter Morrison

„To będzie długoterminowy instrument dający Irlandczykom możliwość dokonywania wypłat środków przez wiele lat”, powiedziano.

Pieniądze będą przekazywane różnymi drogami. Część będzie z MFW, kolejne sumy z funduszy strefy euro i ogólnoeuropejskiego mechanizmu stabilizacji, do tego dwustronne linie kredytowe oferowane przez Brytanię i Szwecję. Jednak Dublin miał zastrzeżenia co do perspektywy karnych stóp procentowych. Reporter irlandzkiej stacji RTE poinformował, że odsetki od niektórych kwot mogą wynieść aż 6,7% – cena określona przez rzecznika finansów opozycji, Michaela Noonana, jako „bardzo niepokojąca”.

„Te odsetki są zbyt wysokie, to dla nas za drogo” – powiedział Noonan dziennikarzom “Irish Independent”. Pewne źródło podało, że stopa będzie niższa niż 6,7%, ale wyższa od 5,2% płaconych przez Grecję za jej fundusz ratunkowy, wynoszący 145 miliardów euro.

– –

żródło – Sott.net, People Power! Ireland’s largest demonstration in 30 years draws over 100,000 onto Dublin streets
Guardian: Ireland bailout protest draws 100,000 to Dublin streets
Przekład: PRACowniA

ZDJĘCIA Z DEMONSTRACJI – warto zajrzeć!

Reklamy

2 Komentarze »

  1. Mały błąd: Jimmy Purdy, lat 77 nie mógł być na demonstracji pod dublińskim urzędem pocztowym w 1916r.

    Komentarz - autor: Pyrek — 1 grudnia 2010 @ 21:06

  2. @Pyrek
    Trafna uwaga, dziękuję. Już poprawione.

    Komentarz - autor: iza — 1 grudnia 2010 @ 22:02


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: